N'. 9432 Dinsdag IS November. A°. 1890. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 November. PRIJ8 DEZEB COURANT: ▼mi L«iden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.10. AftonderLgke Hommers0.05. PBIJ0 DES ADVERTENTIEN: ▼u 1—regels/1.05. Iedere regel meerƒ0.1 Tf Grootere letters nssr piesteruimte. Voor het in^ osseceren buiten de etsd wordt f 0.10 berekend Blijkens onderstaand schrijven wenschen de Voorzitter en de leden der Commissie van Financien hun mandaat als zoodanig neder te leggen, met verzoek in de eerstvolgende ver gadering aDderen in hunne plaats te benoemen. B. en Ws. geven den Gemeenteraad in over weging lo. bedoeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen, onder dankbetuiging aan de afge treden leden voor de in deze betrekking aan de gemeente bewezen diensten 2o. tot de benoeming over te gaan van drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. Bedoeld adres aan den Raad der gemeente Leiden luidt aldus „By dezen hebben w(j de eer U te berichten, dat wij ons mandaat als Voorzitter en leden der Commissie van Financiën wenschen neder te leggen, en 0 dus te verzoeken in Uwe eerstvolgende Vergadering anderen in onze plaats te benoemen. „Tot dit besluit heeft ons niet geleid de vorm, waarin onze adviezen somtijds werden bestreden. Wel was die vornuniet altijd aan genaam, maar wij zouden on_ dat getroosten, indien wij meenden daardoor het gemeente belang te bevorderen. „Deze meening koesteren wij echter niet. „Het is b(j voortduring geblekeD, dat de meerderheid van den Raad onze finantiëele inzichten niet deelt, en dat onze adviezen, zoo dikwijle die van het gevoelen van Burg. en Weths. afweken, geenerlei invloed op 's Raads beslissingen oefenden. „Onze arbeid was alzoo vruchteloos, en wij mogen dit er bijvoegen de tijd, daar voor gebruikt ware door ons nuttiger aan te wenden geweest. „Wij achten het in het belang der gemeente, dat de Riad in finantiëele zaken worde voor gelicht door leden, aan wier oordeel hy eenige waarde hecht, en het is hierom, dat wy wen schen te worden vervangen. „In afwachting eener naar wy hopen spoe dige ontheffing van onze function, (volgen de onderteekeningen) Fockema Andreoe, J. A. Van Hamel en J. J. Schneither." Ten gevolge van het overiyden van den heer Braakenburg, is sedert eenigen tyd de betrekking van adjunct-stads-genees- en heel kundige vacant, zoodat tot de vervulling van die betrekking zal moeten worden overgegaan. Daarvoor komen, naar het inzien van B. en Ws., in aanmerking de heeroa L. J. A. Braa kenburg, arts alhier, die de betrekking ge durende de ziekte van zyn vader heeft waar genomeD, en H. Visser, arts, biykens het door hem ingediend verzoekschrift van 29 Juli j.l. destyds wonende te Beusichem. Onder mededeeling dat door hun College in de eerste plaats wordt aanbevolen de heer L. J. A. Braakenburg voornoemd, geven B. en Ws. in overweging tot eene benoeming over te gaan, en, vermits geene afzonderlyke instructie voor den adjunct-stads-genees- en heelkundige is vastgesteld, te bepalen, dat: lo. dej adjunct-stads-genees- en heelkundige in functie treedt op verzoek van den öf door ziekte öf door ambtsbezigheden öf door af wezigheid verhinderden stads-genees- of heelkundige 2o. de bepalingen der instructie, voor de stads-genees- en heelkundigen vastgesteld in dat geval op den adjunct van toepassing zyn De commissie van financiën bericht dat het onderzoek der begrootmg van het Roomsch- Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis alhier, dienst 1S91, tot goene bedenkingen heeft geleid Naar aanleiding van een desbetreff.nl adres van den heer P. M. Heymans, geven B. on Ws. in overweging aan adressant, wegens vestiging in de gemeente in het laatst van de maand Augustus jl., terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor een zoon, leerling der Jongensschool 2de klasse, en voor een zoon, leerling van de Leerschool, over de maanden Juli en Augustus tot een gezameniyk bedrag van ƒ4. Ook geven zy in overwoging aan mej. A. C. Snyders, wed. G. Couvée, op haar ver zoek, eervol ontslag te verleenen als Stads- Vroedvrouw, met ingang van 1 Januari 1891. Verder om aan mej. H. H. VanderHeyde, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als derde onderwyzeres aan de school 3de klasse No. 4, met ingang van 1 Januari 1891, wegens haar aanstaand huwe lijk, alsmede aan mej. P. J. Van Eelde, als leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, met ingang van 1 Januari 1891, wegens vertrek naar elders. Onder overlegging van de betrekkeiyke rapporten van de commissie van fabricage, geven B. en Ws. in overweging lo. ten aanzien van het verzoek van den heer A. Somerwil Az., a. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook van de openbare straat In de Watersteeg, groot 0.73 centiaren, grenzende aan het perceel Watersteeg No. 1 b. de sub a vermelde strook gronds in eigendom af te staan aan den heer A. So merwil Az., tot verbetering van de rooiing van het perceel, kadastraal bekend onder Sectie D No. 15, tegen betaling van een koop prys van 3.65 en van de kosten van over- dracht. 2o. tot wederopzeggens vergunning te ver leenen om te mogen uitloozen in stadsgrachten, mits onder toezicht van den gemeente-archi tect en tegen betaling van de kosten van het opbreken en herstellen der openbare straten en de gemetselde wallen, aan o. de firma Van 't Hooft en Co. voor eone spuippp van den nieuwen stoomketel in hare fabriek aan den Ouden Ryn n°. 31 in het Burggrachtje b. aan de firma Tieleman en Dros voor eene aflaatpyp van den stoomketel in hare fabriek aan de Uiterstegracht n°. 112/130 in die gracht; 3o. machtiging te verleenen tot herstelling van de banken aan de Zeevischraarkt, over eenkomstig het door de Commissie van Fabri cage aangelegd plan, waarvan de kosten zyn geraamd op 500, zullende te zyner tyd een voorstel tot verhooging van het betrekkeiyk artikel der begrooting worden aangeboden. Tot herstelling der hardsteenen tafels op de Zeevi8chmarkt, veroorzaakt ook gedeelteiyk door daaraan gepleegde baldadigheden, wordt nameiyk overgelegd een met overleg van den algemeenen marktmeester ingediend plan strekkonde om in overeenstemming met de gebleken behoefte slechts drie ryen voor de marktbezoekers beschikbaar te stellen en de achterste banken te doen vervallen. By dat plan is er tevens op gerekend om later door een yzeren hek de markt te kunnen afsluiten Mr. H. Vollenhoven, in 1889 te 's-Graven hage overleden, heeft aan de Ryks-universi- teit te Leiden een fonds nagelaten, uit de renten waarvan aan uitstekende studenten dier universiteit toelagen zullen worden toe gekend, ten einde hen in staat te stellen zich door binnen- of buitenlandsche reizen verder te ontwikkelen. Curatoren van deze universiteit roepen dien volgens d» studenten, die voor eene zoodanige toelage in aanmerking wenschen te komen onverschillig tot welke faculteit zy behooren op, om zich, by gezegeld verzoekschrift, vóór 1 Januari 1891 toe te zenden aa n hun secretaris, mr. J. S. D. Van Doorn, aan te melden. Het bedrag der toelage, als afhankelyk van den aard der reis, zal later bepaald worden. -Het Studenten-muziekgezelschap „Sompre Crescendo" alhier zal in den loop van het winter-seizoen twee invitatie concerten en één armen-concert geven. Het eerste invitatie concert zal plaats hebben op Dinsdag 9 Dec., in den Schouwburg. Als solisten zullen daarby optreden mej. Gerda Reinders, concert-zangeres uit Amsterdam, en de heer Gottfried Mann, orkest-directeur van het gezelschap, piano. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 57, 29, ƒ6.10 en 3.10de laagste: 57, 29, 6 en 3. De verspreid wordende circulaire be treffende het Centraal Israëlietisch Kinder en Doorgangshuis heeft geen betrekking op Leiden, maar op Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en andere plaatsen. Tot onderwyzer aan de. Christelijke school te Boskoop is benoemd de heer C. W. War ners, onderwyzer aan de Chr. school te Char- lois, vroeger onderwyzer alhier. Bedankt is voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Noordwyk aan Zee door den heer W. J. De Haas, pred. te Hattem. De heer G. Vlug, predikant by de Ned.- Ger. gemeente te Leiderdorp, heeft voor het beroep naar eene zelfde gemeente te Broek-op- Langendyk bedankt. Ten behoeve van het fonds ter onder steuning van oud-stryders, gerechtigd tot het dragen van bet Metalen Kruis of de Citadel- medaille, is te Zoeterwoude gecollecteerd de som van 50. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. Op de voordracht ter benoeming van eene hoofdonderwyzeres aan de 1ste openbare bewaarschool te Gouda zyn geplaatstmej. K. D. Poortman te Leiden en mej. M. Helle man te Kinderdyk. De door ons per Engelsche mail ontvan gen Bataviasche bladen loopen van 12 tot 16 October. Tevens ontvingen we de „Deli-Crt." van 15 tot 18 October. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zyn ter vergadering byeen- geroepen tegen Woensdag den 19den Novem ber a. s., 's namiddags om halftwee. By het departement van waterstaat, enz. is het plan in overweging om hot maximum bedrag der som, welke per postwissel uit Nederland naar West-Indié en omgekeerd kan worden verzonden, te verhoogen tot ƒ250. De 77ste gedenkdag van Neerlands onaf- hankelykverklaring werd heden te 's-Hage van overheidswege in herinnering gebracht door het uitsteken der vlag van toren en openbare gebouwen. Gedurende 1891 zullen er wederom tien gouvernements-kina-veilingen te Amsterdam worden gehouden. Het verslag over het ontwerp tot vast stelling van het traktement der Regentes is verschenen. Men denkt dat het ontwerp reeds morgen, Dinsdag, door de Tweede Kamer en Woensdag door de Eerste Kamer zal worden behandeld. Het is nog niet beslist of de eeds aflegging door H. M. Donderdag of Vrydag zal plaats hebben. De „Staatscourant" van heden bevat de volgende mededeeling: In den toestand van Z. M. den Koning is noch verbetering, noch achteruitgang te be speuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wyze af, terwyl de krachten dezelfde blyven. Onze landgenoot, de heer Joseph Cramer, te Amsterdam, is door Joachim uitgenoodigd, in het laatst van dezen winter met hem te Berlyn uitvoeringen van kamermuziek te geven. Men deelt aan het „Hbl." mede dat de geneesheer J. Nord, te Amsterdam, wiens ont werp van een sanatorium voor teringlyders onlangs de aandacht heeft getrokken, eerst daags naar Berlyn zal vertrekken, om aldadk de methode van prof. Koch te bestudeeren. Ook op het bacteriologisch laboratorium van prof. Forster te Amsterdam is alles in gereed heid gemaakt om, zoodra mogelyk, de inen- tingsstof te bereiden. De privaat docenten aan- de universiteit aldaar, dr. C. B. Tilanus en dr. C. C. Delprat, zyn eveneens naar Berlyn ver trokken) om zich op de hoogte van de ontdek king te stellen. De Staatscourant van heden bevat de by Staatsblad No. 170 afgekondigde wet van 14 November 1890, houdende de benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes. Naar aanleiding van een nader bericht van Zr. Ms. gezant te Parys wordt nog ten overvloede ter kennis van belanghebbenden gebracht dat het in Frankryk uitgevaardigd verbod van invoer van voe uit België en Nederland zoowel den invoer langs de landgrens als den invoer over zee geldt. (Sfs.-Cf.) Gemengd Nieuws. Hedenmorgen werd alhier voor het front der vyfde battery van het 2de reg. ve'd-artillerie de bronzen medaille uitgereikt voor twaalf jaren trouwen dienst aan den smid-bankwerker Z. J. Holtrop. Een 7 3-jarige man, die aan dui- zelingen lydende was, is Zaterdag jl. by het afloopen van de Vischbrug alhier gevallen, waarby hy op eene der stoepen terechtkwam en eene wond aan 't voorhoofd bekwam. Ofschoon onmiddeliyk geneeskundige hulp word ingeroepen, is hy spoedig daarna ten huize van den logementhouder D., in de Man- denmakorssteog, overleden. Het lyk is hoden naar zyne woonplaats te Koudekerk overge bracht. Hedenmiddag om 12 uren ha-d een jongetje van zos jaar het ongeluk spelende in het water aan het Levondaal te vallen. Dadelyk toegeschoten hulp bracht het weer spoedig op het droge. Te Voorschotenis in arrest ge nomen en naar de gevangenis te's-Hage over gebracht een vrouwelyk persoon, verdacht haar jeugdig kindje verbrand te hebben. Te Weesp is een elfjarig zoontje van den veehouder R. van eene ladder ge vallen en heeft zulke ernstige inwendige kneuzingen bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Oosterhout is het tweejarig zoontje van P. v. S. in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brand wonden overleden. Zaterdagavond te ongeveer acht uren is te Roozendaal (N. Br.) een der pas sagiers, komende van den trein van Antwer pen, plotseling ineengezakt en overleden. Na 22 jaren rondgezworven te hebben op de baren, schynt vooral een meer ziekelyke lichaams toestand don lust naar huis by hem te hebben opgewekt. Vandaar dat hy uit Liverpool aan zyne vrouw te Rotterdam had geschreven hem van Antwerpen af te halen. Op die thuisreis nu, te Roozendaal, na uitgestapt te zyn om gevisiteerd te worden, zou hy weer instappen, doch viel voor de trede dood neer. De vrouw viel van zichzelve en moest Zondag de reis naar huis vervolgen met het lyk van haren man. Luidens bericht uit Nieuw-York is op de Califomiö-Oregoniyn eene spoorweg brug onder een trein ingestort. Vier reizigers kwamen om en een honderdtal werden, ver echeidenen ernstig, gekwetst. Er bestaat hoop dat de hoog bejaarde pastoor van Ascq het leven zal be houden. Als verdacht van by den dubbelen moordaanslag aldaar betrokken te zyn, is iemand in hechtenis genomen. In een hoofdartikel pryst de „Times" het optreden der Engelsche Bank by de tegenwoordige crisis. Het blad zegt dat het bekende handelshuis Baring varder is gegaan dan de voorzichtigheid gedoogde, wat betreft zyne deelneming aan de Zuid- Amerikaansche leeningen. Gelukkig werd

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1