N". 9430. Zaterdag 1£> November. A*. 1890. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Marietta's ideaal. LEIDSCI DAöBLAD. PRUfl DEZER COURA2ÏT: ▼•or Leiden per 8 mundeo1.10. Vnnoo per post1.40. Afeonderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Tui 1—6 regel. 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter, neer pleeUmimte. Yoor bet to oeeseeren buiten de eted wordt, 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-H age stond gisteren terecht iemand, die, hoe jong hjj ook was (23 jaar), reeds een oude bekende was van de justitie en wel in qualiteit van oplichter; hy heeft reeds verschillende ambten en function bekleed, alssecretaris van de Turksche legatie, oogarts, en nu laat stelijk bankier en zaakwaarnemer. Als directeur der Westlandsche Bank had hij schoenen op zicht gehaald en gedeeltelijk terugbezorgd, doch de rest tot zjjn eigen ge bruik aangewend en op afrekening gegeven. Wegens oplichting werd hjj veroordeeld door de Haagsche rechtbank tot 2 jaar. Het O. M. requireerde bevestiging van dit vonnis, doch mr. Bles, als toegevoegd ver dediger, betwijfelde of het oogmerk tot weder rechtelijke bevoordeeling wel was bewezen, en of bovendien het feit als oplichting mocht worden gequalificeerd, wjjl geen samenweefsel van verdichtsels bestofid. Verduistering was het ook niet, ergo concludeerde hij tot vrijspraak. Uitspraak 27 November. Men schrijft ons: Ik was onlangs in eene naburige gemeente en was daar ge tuige van de navolgende kleingeestige opvat ting van de Wapenwet. Een oud man was bezig met eene oude, verroeste sabel de heining (doorn) af te hakken, om die te brengen op de hoogte, door de Politieverordening voorge schreven, maar werd daarin verhinderd door den burgemeester der gemeente, omdat dit feit volgens dezen eene overtreding was der Wapenwet. De heining dient tot scheiding van den openbaren weg van het weilandten gevolge van de breedte in de doornen is het midden echter met eene gewone schaar niet te bereiken; vandaar dat sinds jaren daarvoor eene oude sabel werd gebruikt. Ten kantore van den notaris C. Noordendorp te 's-Hage is gepasseerd de notariëele akte tot oprichting van de coöpe ratieve 's-Qravenhaagsche broodbakken) „Hol- landia". Op 15 November zal ds heer D. C. v. d. Meer, ambtenaar ter secretarie van het departement van financiën, zijn 40-jarig ambtsjubilé vieren. Wat dit feit vooral merk waardig maakt, is, dat genoemde heer doof stom is, en desniettemin al dien tjjd met jjver en opgewektheid zijn arbeid verrichtte. Met zijne mede-ambtenaren verkeerde hij steeds op den meest vriendschappeljjken voet, al onderhield hy zich met hen op zijne bijzon dere wijze. Aan de oudersvandenmilicien Van Veenendaal, te Utrecht, die, tjjdens do laatste oefeningen in den vesting-oorlog, door een noodlottig toeval het leven verloor, is b(j koninklijk besluit eene gratificatie toege kend van f 200, als tegemoetkoming in de kosten der huishouding van dat gezin, het welk door het ongeluk zijn kostwinner verloor. De Amsterdamsche pakketdienst is in werking gekomen. Voor 10 cents elk worden de pakjes door geheel Amsterdam bezorgd. Het „N. v. d. D.schreefdezer dagen „Naar wjj vernemen, zal van de betaling van de leges der Rijn-Spoorweg Maatschappij, in liquidatie, aan het Ejjk niets komen. Hoe wel bp exploit tot betaling gesommeerd, zal de directie daaraan niet voldoen, op grond dat de leges-wet wèl wettelijk, doch hot tarief niet wettelijk is afgekondigd. De lands-advo- caat moet geadviseerd hebben op dien grond in de zaak te berusten en geen proces tegen de directie van de genoemde maatschappij, in liquidatie, te beginnen." Het „Vad." zegt dit bericht beslist te kun nen tegenspreken. De lands advocaat heeft geadviseerd niet te berusten. De Britsche stoomboot „Ser- pent", welke, gelijk bericht werd, nabjj het stadje Camarinas, 20 zeemijlen noordelijk van Kaap Finisterre, verging, was een kruiser 3de klasse, welke in 1888 op de dokwerf te De- vonport gereed kwam. Ze had een buitenin- houd van 1770 tons en machines van 4500 indic. paardenkrachten. De „Serpent" was een prachtig schip, dat door velen als volkomen zeewaardig werd beschouwd. Omtrent de omstandigheden, waaronder het schip verging, verkeert men nog in het on zekere. De bemanning bestond uit 276 man, waarvan niet meer dan 3 gered werden, ter wijl 4 lijken gevonden z(jn. Van de andere opvarenden is geen spoor ontdekt. Waar schijnlijk zjjn allen met het wrak in de diepte verdwenen. De „Serpent" was een eindweegs uit haren koers gedreven en nabij do kust in den mist geraakt. Vóór men het kon verhoeden, stootte het schip op de klippen en verging. Dat niet iedereen, die het schip kende, van zijne voortreffelijkheid overtuigd was, blijkt uit eene mededeeling van de „Standard", vol gens welke de vrouw van een officier, die op de „Serpent" diende, verklaard heeft dat haar echtgenoot zeer terneergeslagen was, toen h(j heenging. Hij had een voorgevoel, dat de reis ongelukkig zou afloopen en vele andere op varenden waren van deze zelfde meening. Vele zeelieden vreesden dat zij nooit in En geland zouden terugkeeren. De bezetting van het Heilsleger op Helsingfors bestaat uit acht rotten, elk met een korporaal en een sergeant, en bijna driehonderd soldaten. Het getal dezer laatsten wordt steeds grooter. De oefeningen in een circus werden aanvankelijk altijd gestoord door schreeuwen en joelen. De leidster der bijeen komst verzocht den soldaten eenmaal hunne vreugde bij het zingen der liederen, welker melodieën meerendeels zeer triviaal klinken, door handgeklap uit te drukken. Toen ont stond een vreeselpk rumoer. De vijanden van het Leger stampten en schreeuwden, sloegen n et stokken en andere voorwerpen. De sol daten verwijderden de belhamels uit den circus. Toen de oefening werd voortgezet, bad men eerst voor de onruststokers. In de laatste dagen heerscht er zulk eene wanorde niet meer, maar nu hebben do soldaten ook hulp van de politie gekregen, evenals bijna aller wegen. Een nieuw spoorwegongeluk heeft bij Edinburgh plaats gehad. Een personentrein reed met volle kracht tegen een stilstaanden goederentrein. De eerste beide rijtuigen van den eersten trein werden geheel vernield en de reizigers geraakten onder het puin beklemd. Van hen werden 12 gewond en velen licht gekwetst. Men vreest dat h ij den jongsten storm, die over Engeland woedde, nog meer schepen vergaan zjjn dan gemeld werd. Nog eenige- schepen worden gemist en zjjn, naar men vreest, waarschijnlijk met man en muis verongelukt. Daartoe behooren o. a. de schoe ners „Ernest," van Chester, „Bridget Annie" en „Florence Emily", met gezamenlijke be manning van een kleine 20 koppen. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft te Toulouse een hevige brand gewoed, waarbij twee spuitgasten zjjn omgekomen. Afgrijslijke toestand. Te Lyon was zekere Genin, lijstenmaker, bezig met smelten, toen plotseling eene kan benzine sprong. Hjj wilde door een raampje op eene binnenplaats springen om den brand te ont komen, maar bleef steken, zoodat hy ondanks alle inspanning noch voor-, noch achterwaarts kon. Half verkoold werd hjj eindelijk door de buren verlost en in hopeloozen staat naar een hospitaal gebracht. Volgens een telegram uitNieuw- Orleans, heeft aan boord van het stoomschip „BuenaVentura," bestemd naar Liverpool,brand gewoed, waardoor van de 2500 balen katoen, welke in het schip waren geladen, 1500 door vuur en water werden beschadigd. Te Santiago-de-Cuba, op het eiland Cuba, is de beruchte bandiet Velazuez door soldaten gedood. De geheele rooversbende, ton getale van 34 man, gaf zich vervolgens over. ALKEMADE. Geboren: Adriana Maria, d. van M. Hoogenboom en A. Keyzor. Botrus Willebror- dus, z. yan H. P. S. Bleijswijk on M. Zoetemelk. Cornelia, z. van C. W. Yan der Moulen en L. Prins. Maria Jacoba, d. van W. Stipdonk en B. W. Ho- genboom. ALFEN. Bevallen: A. Yorgeer geb. De Jong, d. J. Busse geb. Yan Grieken, z. A. G. Yan Leeuwen geb. Boer, d. Overleden: W. v. d. Zwaan, ccktgen. van M. J. Verhaar, 50 j J. Yeraluijs, wed. L. Smeelo, 82 j. Gehuwd: H. Slegtkamp en A. Visser. AARLANDERYEEN. Overleden: J. Wildenburg, 27 j. R. Verduijn, 4 w. BODEGRAYE. Bevallen: T. Zwijncnburg geb. Yan Oostcrom, d. A. Do Wit geb. Rietveld, z. N. Yan Dam geb. Konijn, z. R. Brunt geb. Baelde, d. G. Van Wijk geb. Spruijt, d. T. Hoogen- doorn geb. Van Oostcrom, d. Overleden: Een levenl. kind van W. Jongoneol. BOSKOOP. Bevallen: C. P. Kromhout geb. De Graaf, d. Overloden: H. N. Booy, Cm. C. Do Jong, 3 m. C. M. Yan dor Laan, 2 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: E. v. cl. Bosch geb. Do Vogel, Z. N. De Kort geb. Prosman, D. S. C. v. d. Spek geb. Snolleman, D. K. Loomans geb. Den Hertog, D. Gehuwd: N. Bontebal on G. Letteboer. T, v. d. Zwaan en C. J. Lagerberg. KOUDEKERK. Bevallen: L. Yan Harskamp geb. Van Niedek, Z. J. H. Stadhouder geb. Kor-» tekaas, D. OUDSHOORN. Bevallon: M. Rijnsburger geb. Kralt, D. M. Faddegon gob. Van Veen, D. Overleden: C. Kalmoyer, huisvr. van B. Mie tos, 69 j. TER-AAR. Overleden: B. Kalshoven, 74 j., ochtg. van L. Boekesteijn. C. Kouwonhoven jd. 88 j. WCUBRUGGE. Bevallen: A. A. Boot geb. Kop, Z. A. J. Yan Leeuwen geb. Zonneveld, D. S. Zandvliet geb. Konst, D. UITLOTINGEN. 2l/s pCt. Antwerpsche loten 'van 1887 a 100 fr. Trekking van 10 Nov. 1890, betaalbaar 1 Juli 1891. Serieón: 2778 10978 11197 13217 15778 1C542 19825 22124 22523 22878 21909 30062 30445 32140 34205 39272 39823 43328 51058 5607G 60863 G1756 64094 64911 6G8G3 70770 71609 premiën: Serie 71609 no. 16 150,000 fr. s. 64911 bo. 1 2500 fr. s. 15778 no. 11 1000 fr. s. 1097S jno. 7 on e. 16542 no. 8 500 fr. s. 2778 no.. 5, 8.. 10978 no. 10, e. 10978 no. 13, s. 11197 no. 14, s. 13217 co. 19, a. 15778 no. 24, s. 19325 no. 15, s. 19325 no. 22, s. 22124 no. 17, s. 22878 no. 5, s. 22878 no. 14, s. 32140 no. 6. 8. 43328 no. 22, s. 51058 no. 18, s. 5G076 no. 22, s. G08G3 no. 3, s, G4911 no. 10, s. G4911 no. 12, s. 70770 no. 7 on 8. 70770 no. 8 150 fr. Alle overige nummers, in bovenstaande serieén vervat, a 110 fr. j Parijs 1876. No. 231043 100,000 fr. no. 209272 10,000 fr. noa. 212215 5000 fr. nos. 2414 75389 108449 122365 167214 204892 220582 220S88 234905 en 235314 elk 1000 fr. 9 Eene vertelling uit Napels van ROSENTHAL BOMT. Slot.) Dat persoontje stond met alle macht te zingen. Marietta ging nu tot de weduwe van een huurkoetsier, die onlangs gestorven was, hard nekkig vast besloten om een mager paardje en eene roodgeverfde carozella te koopen met oen mooi vietmatje er in en twee groote, helderbrandende lantaarns op den bok. Voor zevenhonderd lire kwam zij in het bezit van deze kostbare goederen. Toen de koop was gesloten, begaf zy zich naar Melito, een stadje dicht by Napels, van waar iederen dag een omnibus naar Napels ver trekt. Op dezen omnibus nam zy plaats, ging dagelyks, naast den koetsier gezeten, een rit doen en smeekte hem haar te leeren de jvaarden te sturen. Deze hield de geheele zaak -voor eene grap, welke nog geld opbracht en ■ïvilligdo haar verzoek in. ©us reed Marietta acht en twintig keer vier uren, en was na verloop van dien leer- tyd eene in bare eigen opinie volmaakt koetsier. Op zekeren- helderen zomerdag had ze dicht by de haven hare standplaats ge kozen en wachtte op passagiers. Een vreemd, angstig gevoel maakte zich van haar meester, toen zy daar met den verlakten hoed op het lokkig haar op de drukke, volkryke stra ten neerzag. Nog geen tien minuten had ze daar gestaan, toen zy reeds de opmerkzaam heid van vele voorbygangers en wat erger was, ook die der politie tot zich had getrokken. Plotseling stonden maar even zes beamb ten, die de publieke orde moesten bewaren, voor haar, ja, werkeiyk niet meer en niet minder dan zes! Twee stadsagenten, met driekante hoeden op, twee politiedienaars met grauwe mantels om en hoeden zonder nommers, en twee straatwachters met zwarte wapenrokken aan en petten met nommers. Dezen legden alle zes beslag op haar per soon, hare carozella en haar paard. „"Waar is uw patent 1" vroegen zy. Marietta had er geen. „Welzoo, ge hebt er dus geen?" vroegen deze gestrenge heeren opnieuw. „Neent"- „Wees dan zoo goed ons naar het Officio .centrale de hoofdwacht te volgen!" „Naar de hoofdwacht!" riep Marietta!" die opeens zoo wit als kryt werd. Zy beefde over al hare leden en hare handen sidderden zóu, dat ze de zweep liet vallen. Het paard werd er onrustig door, het begon te stampen en spitste de ooren. „Nu, wees zoo goed af te stpgen en paard en wagen aan ons toe te vertrouwenklonk het bevel der gerechtsdienaars. Zooals alle Italiaansche vrouwen zouden ge daan hebben, brak Marietta in een harts- toc telyk snikken uit. Thans had zich eene groote massa men- schen om de sprekers verzameld, die haar bespotten en lachend uitriepen: „Eene vrouw als carozel-koetsierl Jawel, het is Marietta de liedjeszangster!" Dat was me eene grap voor hen, die be lust waren op schandaal en op nieuwtjes! Dat was eene pret voor het gepeupel van Napels, voor die duizenden leegloopers vooral 1 Men was in den hoogsten graad gespannen. Hoe zou de geheele zaak wel afloopen? De menigte wies steeds aaner was eene groote massa menschen op de been. Marietta jammerde, weeklaagde en weende overluid, doch ze klom niet van den bok; ze was haast zinneloos van angst en schrik. De menigte begon party voor haar te trek ken en den in dezen dichten drom van men schen staanden politie-beambten werd het be nauwd om het hart. Midden uit die menigte klonk schimpen en roepen. Men begon de armen op te heffen, hoeden werden van het hoofd gestooten; men vernam gesis en ge schuifel onder het volk. Opeens zag men een jongraensch met kracht door de menigte dringen, zich zonder om standigheden baanbreken en behendig, net en vlug stond hy weldra voor het angstige meisje in de carozella. Het was eon net, doch arm gekleed jongmensch, die medelyden met het jonge meisje had. „Wat is er?" vroeg hij ademloos. „Heeft zy geen patent?" „Neen „Nu, dat heb ik dan wel, maar ik heb geene carozella en die wil ik oogenblikkeiyk van haar overnemenriep de jonkman met vuur. „Mag ik", zeide hy tot Marietta, „my naast u zetten? Hier is bet patent", ging hy voort, en meteen trok hy een keurig opgevouwen papier uit zpn rokzak. Marietta was stom van verbazing; ze kon geene woorden vinden. „Deze heer heeft een geldig patent en wil in uwe plaats den wagen besturen", zeide een der beambten, die, met het oog op het aanwassend gepeupel, biy was dat de zaak zulk een keer nam.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5