ggsst Te Arnhem is een gevangene, zekere Peters, uit hot huis van bewaring, dat aan de Beekstraat, de Valstraat en de Spinsteeg grenst, ontvlucht. Een driejarig knaapje te Gulpen is in een ketel met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. De gemeonte-veldwachter C., te Berg-en-Terblyt, is uit zyne betrekking ont slagen. Hy wordt verdacht van verduistering van gelden, welke de gemeente toebehoorden. Te Voerendaal is de pachthoeve „Tesch" afgebrand. Genezing van tering.De „Frank furter Zeitung" bevat een belangwekkend artikel over prof. Koch's groote ontdekking, dat waarschijnlijk afkomstig is van dr. Arnold Libbertz van Frankfort, die deelnam in Koch's proefnemingen. Hij toonde aan zijne ambt- genooten eene vrouwelijke patiënte, die aan wang-lupus leed, welken uitwendigen ziekte- vorm hy opzetteiyk koos om den eenvoud en de snelle werking van Koch's methode aan te toonen. De spuit verschilt weinig van die van Pravaz en de vloeistof, welke wordt ingespoten, is eenigszins geelachtig, hoewel geheel doorschynend, en riekt een weinig naar karbolzuur. Eenige uren na de kunstbewer king ondervindt de patiënt eene belangryke warmtevermeardering, vergezeld van eene soort van rilkoortsen, soms ook van bevingen. In den omtrek der plaats, waar de entstof gebracht is, begint het vleesch te zwellen, de lymphe doodt den tuberkel bacil, en binnen korten tijd worden de aangetaste weefsels afgeworpen. Eene nieuwe gezonde huid ont staat en in weinige dagen is de lyder vol komen genezen van eene vreeseiyke ziekte, welke tot dusverre niet kon genezen worden. By de proefneming nam de ziekte het ver wachte verloop. De inspuiting was te 11 uren des voormiddags gedaan en te 6 uren 's avonds was het voorzegde gevolg in zoover bereikt, dat volkomen genezing voorspeld kon worden. Dr. Libbertz bevestigt dat de entstof van Koch enkel tuberkel-bacillen doodt. Verscheidene geneeskundigen te Philadel phia, die belangstellen in dr. Koch's ge- neeswyze voor longtering en teringachtige huidziekten, hebbon op de vraag, hoe zy over de ontdekking oordeelden, geantwoord dat zy niets daarvan kunnen zeggen, voor zy de samenstelling der ingespoten vloeistof kennen. Eén hunner zeide, dat toxalbumen bekend was en reeds vroeger by tuberculeuze ziekte met goed gevolg was aangewend. Dr. Von Gossler, de Duitsche minister van onderwgs, heeft 200,000 Hark ter beschik king van dr. Koch gesteld tot oprichting van een afzonderlyk teringiydersgesticht. In het Beriynsche Heelkundig Genootschap zal Maandag een patient worden vertoond, die door Koch's methode genezen is. Volgens de Duitsche „Post" is het hoofd bestanddeel van Koch's entstof eene kweeking van bacillen, die aan de teringbacillen vyandig zyn en deze vernietigen. Een Fransch blad beweert dat, wat Koch meent ontdekt te hebben, niets anders is dan het gevolg van de onderzoekingen van Fransche geleerden. Dr. Villeniin had reeds lang be wezen, zegt het blad, dat tuberculose door een bacil werd veroorzaakt. „Toen Koch dit vemam, is hy dadelijk met Duitsch geduld en nauwkeurigheid gaan zoeken en hy moest dus wel slagen". Het is zeer jammer dat de heer Villemin zelf niet zoo geduldig en nauwkeurig is ge weest! De kroonprins van Zweden is voornemens uit Caïro terug te keeren en zich te Beriyn onder behandeling van dr. Koch te stellen. De eerste authentieke mededeeling over het geneesmiddel van dr. Robert Koch tot genezing van de tering zal, ten gevolge van het aan houdend aandringen, reeds heden verschynen in eene buitengewone aflevering van het „Medizinische Wochenschrift," dat onder redac tie van dr. Guttmann by de uitgeversfirma Georg Thieme te Beriyn en Leipzig het licht ziet. Het opstel zal tot opschrift voeren„Ver dere mededeelingen over het geneesmiddel tegen tuberculose." Daarin wordt medegedeeld dat de gewichtigste eigenschap van het middel is de byzondere invloed, dien het oefent op tuberculose aandoeningen van welken aard ook. Blykens de medegedeeld wordende resul taten, is volledige genezing door dit middel reeds verkregen by iyders, die waren aan getast door lupus, kliertering, tuberculose der beenderen en gewrichten, en ook is longtering in het begin van het ziekteproces door het middel te genezen. Over de wyze, waarop het geneesmiddel wordt bereid, wordt in het artikel niet ge sproken. Evenwel zyn ook reeds de overige mede deelingen van overweldigende beteekeniB voor de geheele geneeskundige wereld. Prof. Koch's geschrift beslaat ongeveer acht pagina's van het genoemde weekblad. Van andere zyde wordt nog gemeld, dat prof. Koch op zgn eigen lichaam inspuitingen deed. Hy nam na eenige uren een hevig onwel- zgn waar en neiging tot braken. De te Frankfort behandelde gevallen van lupus waren reeds vier en negen jaren oud. De directeuren der groote sanatoria voor longlyders te Görbersdorf en Davos zyn te Beriyn aangekomen. Dr. Cornet legde hun gisteren de inspuiting by long- en strottenhoofd- tuberculose uit. Het duel Laguerre-Dérouléde. De heeren Laguerre en Déroulède zyn niet voorspoedig met hun duel. Nadat hun door de Belgische politie belet was te Namen te duelleeren, vertrokken de heeren naar Visé, hy de Nederlandsche grens. De heer Dérou lède was vergezeld door zyne getuigen, de Boulangistische afgevaardigden Dumonteil en Millevoye, benevens door dokter Paulin Méry, terwyl met den heer Laguerre vertrokken de heeren Lenglé en Farcy als getuigen en dokter Jullien als geneesheer. Te Visé stapten allen uit. Eenige rytuigen stonden daar ge reed en brachten hen weldra naar Eysden, op Nederlandsch grondgebied. De Nederlandsche marechaussees waren echter niet minder waakzaam dan hunne Bel gische collega's. Terwyl de Belgen van hun kant de wacht hielden, verhinderden de Neder landers het duel op ons gebied. Eerst be proefden de kampioenen eenige vruchtelooze pogingen om aan de waakzaamheid der gen darmes te ontsnappen, maar spoedig zagen zy in, dat het duel zoowel op Nederlandsch als op Belgisch gebied onmogelyk was. Ten einde raad, keerde het geheele ge zelschap naar Visé terug en vertrok weer met den trein van 3 uren in de richting naar Luik. De Belgische gendarmes gingen mede in den trein, ten einde hen in het oog te houden. Na de mislukte pogingen om te duelleeren, verwachtte men, dat zy te Parys zouden terug- keeren. Een viertal vrienden begaf zich, om hen te begroeten, gisteravond naar het station du Nord, maar geen der heeren kwam uit den trein. Men vermoedt aldaar dat het ge zelschap naar Charleroi is vertrokken, ten einde te beproeven het duel daar te houden. De afloop daarvan zal waarschyniyk zeer ernstig zyn, want twee pistoolschoten, op 30 pas afstand gelost, is zeker een ernstig duel. Te Namen heeft de heer Déroulède, vol gens een der Belgische bladen, een groot deel van den nacht in zyn hotel zitten schryven. Vermoedeiyk heeft de dichter-afgevaardigde toen zyne laatste beschikkingen gemaakt. Intusschen is de heer Mermeix, die door zyuo „Coulisses du Boulangisme" aanleiding heeft gegeven tot de vele duels, welke den laatsten tyd in Frankryk werden gehouden, tot herstel van gezondheid naar Algiers ver trokken. Alvorens Parys te verlaten, was Mermeix nog getuige van het verschynen van de 41ste uitgave zyner „Coulisses". Latere berichten melden het volgende: Na lange omzwervingen is het den heeren Laguerre en Déroulède eindeiyk gelukt in Belgie slaags te raken. Van Namen reisden de heeren naar Charleroi, maar toen zy daar uit den trein stapten, stonden de onafschei- delyke gendarmen weer gereed om hen op den voet te volgen. Toch gelukte het den Paryschen heeren de politie ditmaal te ver schalken. De heeren Déroulède en Laguerre namen met hunne getuigen hun intrek in verschil lende hotels. In den vroegen ochtend slopen twee getuigen uit het hotel en gingen buiten de stad een geschikt terrein zoeken. Zy namen een rytuig en reden, zonder door de politie opgemerkt te zyn, eerst naar Lodelensart en daarna naar Marchienne, waar zy spoedig een geschikt plekje vonden. 't Was halfzeven. Eén der getuigen reed toen naar Charleroi terug om de stryders te waarschuwen. Om negen uren verlieten Dérou lède en Laguerre met hunne getuigen hunne hotels. Er waren reeds veel menschen op de been, maar toch wisten zy stilletjes een rytuig te vinden en buiten de stad te geraken. Spoedig was men, waar men wezen moest. De heer Dumonteil mat den afstand van dertig passen, den kampioenen werd hunne plaats aangewezen en spoedig klonk het commando: „vuur, één, twee, drie!" Laguerre schoot by „twee", maar miste, waarop Déroulède met eene theatrale beweging den arm uitstrekte en zyn pistool in de lucht afschoot. Er volgde nu eene pauze van twee minuten, en toen werd het duel hervat. Weer miste Laguerre en weer schoot Déroulède op de zelfde wyze in de lucht. Onmiddellyk trad de dichter-afgevaardigde naar zyn tegenparty en zeide: „Ik heb den gewezen Boulangist ge- executeerd, maar ik schiet niet op een ge wezen vriend." Om elf uren kwam het gezelschap terug te Marchienne, waar het protocol werd opge maakt en men scheidde. Eene verzoening der tegenstanders volgde niet. Een pastoor te Ascq, by Rysel, werd in den nacht van den lOden op den llden dezer vermoord en zyne huishoudster doode- ïyk gewond. Diefstal was de dryfveer tot de misdaad. Omtrent dezen moord wordt nog mede gedeeld dat de buren des morgens de deuren der pastorie gesloten vonden, daarop het huis binnendrongen en het lyk vonden van de 65-jarige huishoudster, terwyl de 84-jarige pastoor Cöleetin Dillies nog leefde. Deze lezing is dus anders dan het boven gemelde. Beiden waren zwaar aan het heofd gewond, met eene yzeren staaf of eene flesch. De moor denaars waren van de zyde van het kerkhof de woning binnengedrongen, na eerst een muur overgeklommen te zyn. By het inbreken der dieven in de keuken schynen de bewoners wakker geworden en uit hunne kamers ge komen te zyn. De pastoor was reeds vyftig jaar te Ascq werkzaam, zeer welgesteld en om zyne milddadigheid zeer bemind. Meer malen wees hy hoogere ambten van de hand om .als pastoor werkzaam te kunnen blyven. Uit Halle wordt gemeld, dd. 13 Nov.In den afgeloopen nacht hebben de 19-jarige beeldschoone pleegdochter van eene vermogende fabrikantenfamilie en haar bruide gom uit Blankenburg aan den Harz zich door vergift het leven benomon. De dryfveer tot deze wanhopende daad is niet bekend. Zeventig buitenlieden voeren dezer dagen, zoo wordt uit Pesth gemeld, met paard en wagen over de Waag naar de jaarmarkt te Vistritz. Zy kwamen van Orlowat. Midden in de Waag zonk de te zwaar geladen schouw en stortte alles in het water. Volgens nader bericht zyn 30 Iyken gevon den en 24 personen gered. De veerman, wien het ongeluk te wyten is,is spoorloos verdwenen. Een Noorsch zeeman, die te Pic- ton, in Nova Scotia, gevangengenomen was, stak dezer dagen zyne cel in brand, zoodat de gevangenis en omliggende gebouwen vernield werden. De gevangene kwam zelf in de vlam men om. Gemeenteraad van Leiderdorp. Te Leiderdorp is eene Raadsvergadering gehouden, ten einde te bespreken of de omnibus Leiderdorp Leiden al of niet bestendigd zou worden. Ds commissie gaf een verslag omtrent den finantiéelen toestand. Hieruit bleek dat de omnibus gedurende twaalf maanden eene som van 2900 had opgebracht, terwyl de exploi tatie-kosten eene som van ƒ4000 vorderden. InBChryvingen van belanghebbenden, adver- tentiën, zooals van Van Houten, en bydrage van de gemeente Leiderdorp, hadden opge bracht 787, zoodat er nu een feitelyk tekort was van ƒ113. De commissie wendde zich tot den Raad, met verzoek voor dit bedrag haar te willen tegemoetkomen. Tevens had zy andermaal den belangheb benden de inschry vingslijst tot verdere instand houding van den omnibus doen aanbieden en die by haar verslag ter tafel overgelegd. Daaruit bleek dat de volgende 12 maanden een tekort van ƒ313 deden vermoeden. De commissie verzocht deze som te willen toestaan. In de meest welsprekende bewoordingen moest de voorzitter-burgemeester het eerste verzoek afraden. Stond men dit toe, dan begaf men zich in een ziekelyken toestand. Men moest weten waarmee men af was. Wat het tweede verzoek betrof, daarvoor kon hy niet dan gunstig spreken, want de onderneming was inderdaad een groot gerief voor velen. De heer Speet verkreeg daarna het woord. Hy zeide er geen gemak van te hebben, maar wel als lid der commissie er vele moeilyk- heden van te ondervinden. Hy verklaarde zich niettemin gaarne voor de bestendiging er van, nu het gebleken was dat vele perso nen door hunne handteekeningen het behoud er van verlangden. Bovendien, werd de Bus nu opgeheven, dan zou hst niet gemakkelyk zyn, om hen later weder terug te krygen. Het eerste verzoek, om voor 113 in het tekort te willen deelen, was daarop gegrond, omdat de commissie belangeloos was opgetreden en niemand zich gaarne bereid zoude toonen zyne inschry ving voor het afgeloopen jaar te zullen verhoogen. Men had het vorige jaar 400 aangevraagd, maar de Raad had slechts ƒ200 toegestaan. Dit jaar wordt eene even groote belangstel ling in het behoud getoond, en werd de Omnibusdienet vandaag opgeheven, dan zoude men er morgen zeide spreker spyt van hebben. De heer Sillevis voerde vervolgens het woord. Ik ben zeide hy een voorstander van bezuiniging en had wel gewenscht dat de Raadsleden afstand hunner presentie-gelden hadden gedaan; maar ik ben niet te zuinig, wanneer eene nuttige zaak eenige opoffering eischt. Velen ondervinden er gemak van en de verhuring onzer woningen gaat er gemak- kelyker om. Na eene degelyke uiteenzetting van de ver schillende belangen, welke z. i. voor het be houd van den Omnibusdienst pleitten, beval hy ten slotte de aanneming van het verzoek met alle warmte aan. De heeren Buys, Bos en Koning dachten er anders over. Volgens hen was hier geen sprake van een algemeen belang en de eerst genoemde zou er tegen stemmen, omdatmen nu alweer van de zuinigheid afweek. Daarna zou men het verzoek in stemming brengen, toen de heer Demmendal nog een voorstel deed om het subsidie weder op 200- te brengen. Dit voorstel werd echter met 6 tegen 4 stemmen verworpen, terwyl het voorstel van de commissie om eene som van 300 toe te staan, met 8 stemmen werd aangenomen. De heeren Buys en Bos stem den tegen. Hierna ging de Raad uiteen. Men kan, zegt onze verslaggever, er van overtuigd zyn, dat de Raad door zyn besluit velen een grooten dienst heeft bewezen. UUITKNLAN1). Franhryli. Voor den Maritiemen Krygsraad te Cher bourg hebben deze week verschillende ser geanten terecht gestaan, betrokken by een diefstal van Lebelpatronen, gepaard met valsch- heid in geschrifte en oplichtery. Veroordeeld zyn: Graaf Leprévost de Saint-Cyr, sergeant by de reserve, 31 jaar oud, in 1889 gehuwd met eene Rumeensche prinses, nicht van een oud-ambassadeur en wonende te Bucha rest, tot 2 jaar gevangenisstraf en degradatie, en de sergeant Campes tot drie maanden gevangenis en degradatie. Er is, naar we reeds meldden, sprake van een duel tusschen de heeren Le Senne (Bou langist) en Laguerre. De eerste moet nameiyk naar aanleiding van 's heeren Déroulède's uitingen in het gebouw der Kamer gezegd hebben „Er zyn in de Boulangistische party eenige schavuiten en vele rechtschapen lieden. Ik sta aan de zyde der laatsten en houd het met Déroulède." Niet onnatuurlyk schynt de beer Laguerre hieruit te heb'oen; afgeleid, dat zyn collega henr voor een schavuit verklaarde. Dslttehland. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft by acclamatie zyn vorig presidium her kozen. De Rykskanselier Von Caprivi diende de ontwerpen in tot herziening van het belasting stelsel, tot voltooiing der kostelooze volks school en tot regeling van het bestuur der plattelandsgemeenten, en deed uitkomen dat by al deze ontwerpen het oog is gehouden op de sociale quaestie, om tegenover de den Staat vyandige elementen dezen te versterken. De Pruisische regeering is zich wel bewust van hare macht om de bestaande orde te be schermen zy gelooft echter dat de bestaande wetten niet toereikend zyn. Zy wil door de wetten de liefde tot den Staat en tot de gemeente opwekken. „Evenals by de gevoerde groote oorlogen," zoo zeide hy, „moeten ook thans alle partyen eensgezind zich aaneenscharen in een stryd, welke in zyne gevolgen niet minder bedenke- ïyk kan zyn. „Waarom zouden wy hier niet ook zeggen voor het Vaderland willen wy pal staan en daarvoor kleine inwendige geschillen vergeten." De volgende zitting is bepaald op den 20sten dezer.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2