n'. 9430. a°. 1890. scheurkalender! Zaterdas 15 Nov ember. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 14 November. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Tnr Lelden per t meenden.1.10. Jmxoo per poet1.40. Aleonderlpke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Yen 16 regel* 1.05. Iedere regel meer/0.17+. G too te re lettere neer plaatsruimte. Yoor het ia? oeeseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend Evenals vorige jaren zullen wy weder een ■USIORISTISCHEN en een CHRIS- TEL1JKEN SCHEURKALENDER, op keurig mooie Schilden, onzen Abonnë's als Premie aanbieden. In de tweede helft dezer maand zullen de Bons daarvoor in ons Blad worden afgedrukt, waarmede de KALENDERS aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. Ook kunnen ze bji onze Agenten in de omstreken worden besteld. Ofltcïeele Konntsgorlagon. DRANKWET. Bnrgemeeeter en Wethondere van Leiden brengen ter algemoene kennis dat door LOUIS DE BRÜYN, woonachtig te Lelden, een verzoekschrift ie ingediend om vergnnniag voor den kleinhandel in eterken drank in bet perceel StationBrreg No. 11. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeeeter. IS Nov. 1890. E. KIST, Secretarie. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. M. M. C. Beukers, geb. te Schiedam, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: .Choreahere ditaria adultorum." Boor de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie is heden bevorderd tot arts, de heer M. Rutgers. De heer E. M. G. Ahn werd toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts examen. De zangeres Emma Nevada, die heden avond in den Schouwburg alhier optreedt, is met de overige leden van haar gezelschap afge stapt in het .Hotel du Lion d'or" van den heer J. A. Smulders, op de Breestraat. De majoor A. W. Hofstede, van het 4de reg. inf. te Leiden, en de kapiteins-inten danten M. H. Damme, uit 's-Hage, en A. A. Kleynhens, uit Utrecht, zijn voor het jaar 1891 benoemd ia de algemeens commissie voor keuring der levensmiddelen voor het leger. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar de Argentynscbe Republiek en Uruguay, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Zaterdag ochtend om 9.40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Ten behoeve van het fonds ter onder steuning van oud-stryders, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de citadel medaille, is te Sassenbeim gecollecteerd ƒ32.50 aan jaarlijkeche bijdragen, en 7 als gift in eens. Examen onderwijzersakte. 's-Gravenhage, 13 Nov. Geëxamineerd 8 vrouwelijke can didates van wie toegelaten de dames J. E. Biezenaar en A. M. Janssen, uit Voorschoten L. Ch. Jansen en A. M. Van Santwijk, uit Den Haager. 8 mannel. candidateD, van wie toegelaten de heeren F. Spu(jbroek, uit Helle- voetsluisA. J. Schaap, J. Hagers, H. G. Klsine en G. Strijaards, allen uit Rotterdam. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen en tot herziening van de algemeene regels ten aanzien der plaatse lijke belastingen, de heeren De Vries, Kolk man, Roël), Farncombe Sanders en Van Delden. Bij besluit van den Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, is bepaald dat in bet krankzinnigengesticht te Rosmalen niet meer dan 293 mannen en 250 vrouwen, en in het „St.-Joris-Gasthuis" te Delft niet meer dan 186 krankzinnigen (94 mannen en 92 vrouwen), mogen verpleegd worden. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs, is door de Fransche regeering een besluit uitgevaardigd, houdende verbod van in- en doorvoer in Frankrijk van rundvee, schapen, bokken, geiten en varkens uit België en Nederland. (Sfs.-Cf.) Men schrijft ons: De tering in hare onderscheiden vórmen is ongetwijfeld eene der meest smartelijke ziekten van de menschheid. Eene ziekte, zonder eenige kans, zonder eenige hoop. Men ziet zijne lievelingen ljjden, soms slechts enkele weken of maanden, maar dikwerf ook vele jaren, met de schier tot vertwijfeling voerende zekerheid, dat slechts de dood aan de ljjderes of den lijder verlos sing kan brengen. Er is in ons land bijna geene familie, waar die ziekte geene slachtoffers heeft geéischt en nog altijd vordert en waar zij niet wordt ge ducht als eene der vreeselykste beproevingen, die aan het gezin in dit leven kunnen worden opgelegd. En nu komt plotseling de haast ongeloof lijke mare, dat er een middel is gevonden, om die ziekte te bestrijden, te overwinnen; een middel, niet van een onbekende, van een speculant op de lichtgeloovigheid en dwaasheid van het menschdom, maar van een man, als menBch en als geleerds gekend en hoog ge acht door geheel de beschaafde maatschappij. Dr. Koeh, de beroemde Berlynsche hoog leeraar, heeft dat middel gevonden, na lang durige, zeer ernstige en wetenschappelijke onderzoekingen en proefnemingen. Binnen weinig dagen zal hy het middel openbaar en daarmede tot gemeen goed maken van de geheele menschheid. Wy behoeven waarlijk niet aan te toonen, hoe boven alles heerlijk de gave is, welke daarmede aan den mensch zal worden ge schonken. Het zal nu echter aankomen op het ge bruik, op het verstandig en beleidvol gebruik, dat men van die gave zal weten te maken. Het is daarom, dat wij ons veroorloven een beroep te doen op onze jonge Nederlandsche doctoren en artsen, die zich nog niet op eene bepaalde plaats gevestigd hebben of die ge legenheid kunnen vinden, zonder nadeel voor hunne patiënten, zich voor eenige weken buitenslands te begeven. Wij sporen hen aan pogingen in het werk te stellen (en dat onmiddellijk, zullen niet anderen vóór zijn) om zich te Berlijn onder ir. Koch of een van diens assistenten in de behandeling van teringlijders met het nieuwe geneesmiddel te bekwamen. Daarna kan dan hier en elders, onder hunne leiding, eene speciale kliniek voor dat doel worden geopend. Is voor de inrichting van zulk eene kliniek geld noodig, nergens zal het aan personen ontbreken, die daarvoor gaarne eene ruime bijdrage zullen geven. Voor de gezonden is er geen haast, maar voor hen, die lijden en stervende zijn, kan er niet te snel gehandeld worden! (U. D) Do gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 15 dezer niet gehouden worden. Het stoomschip „Noord-Holland," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 13 Nov. Dover; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Marseille; de „Coen," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 14 Nov. van Suez; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Suez. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeestersvan Vaals, L. T. H. K. Ruland van Ovezande, van Driewegen en van Nisse, D. Mulder, secretaris van de twee laatstge noemde gemeenten; van Arnhem, jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nyevolt; van Wemeldinge, P. Dekker Jz.van Zuid- Beierland, van Numansdorp en van Klaaswaal, D. Kluifhoofd. Gedurende het tijdvak van 16 November tot het einde van het studiejaar «4890/91 be noemd tot tjjdeljjk lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Gro ningen tot het geven van onderwijs in de aan den hoogleeraar dr. Kooyker opgedragen leervakken, dr. K. Kooy, privaat-docent aan de Rijks-universiteit voornoemd. Met ingang van 21 November a. s.lo. de kapt.-luit. ter zee J. J. Stooker, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamegebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarJijksch pensioen van f 1800 en eene verhooging met f 900 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzee6Che bezittingen en koloniën en tusscben de keerkringenen 2o. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lBte kl. P. D. A. Frankamp; tot luit. ter zeelstekl., de luit. ter zee 2de kl. E. F. T. Bik. Aan de heeren K. S. Van Raaite en W. S. Van Raaite, woDende te Monte-Carlo, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van officier der orde van Nichan- Iftikhar, hun door den Bey van Tunis ge schonken. Met ingang van 20 dezer aan I. H. Janssen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend ale burgemeester van Helden. Aan G. Poret, geboren te Berny-Somme, Frankrijk, en L. Lehoucq, geboren te Quesnoy sur Deüle, Frankrijk, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere school van hooger onderwijs te Wemhout, gemeente Zundert. De heer F. R. Löhnis, te Frederiksoird, die in 1890 aftreedt als lid en secretaris der com missie van toezicht op de Rijks landbouw proefstations, opnieuw ale zoodanig benoemd. De heer J. C. J. C. Smits, arte, benoemd tet officier van gezondheid 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Benoeming van eene Regentes. In het algemeen verslag der commissie uit de beide Kamers der Staten Generaal, in wier handen is gesteld het wetsontwerp tot voor ziening in het Regentschap zoolaDg het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet omschre ven geval niet zal hebben opgehouden te be staan, wordt het volgende gezegd. Met diepe smart nam men kennis van de mededeelingen der Regeering, volgens welke de toestand van Zjjne Majesteit onzen geöer- biedigden Koning zóó ernstig is, dat de on mogelijkheid om Zelf de Regeering waar te nemen voor den Hoogen Lydor blijft voort duren. Onder deze droevige omstandigheden achtte men met 's Lands Regeering het oogenblik gekomen om, hoe zwaar het vallen moge, uitvoering te geven aan de artikelen 37 en 38 der Grondwet. Terwijl dan ook met instemming werd opgemerkt, dat blijkens de indiening dezer wetsvoordracht reeds nu, naar het oordeel der Regeering, de waarneming van het Ko ninklijk Gezag door het Hoogste College van Staat volgens de bedoeling der Grondwet van zoo kort mogelijken duur moet zijn, kon men zich met den inhoud van het ontwerp alge meen en volkomen vereenigen. Door ook in het geval, thans aanwezig, het Regentschap op te dragen aan Hare Majesteit onze geörbiedigde Koningin, wordt in overeenstemming gehandeld met het belang van het vaderland en met den wensch van een getrouw volk. Men vertrouwde dat Hare Majesteit bereid zal ziju het regentschap te aanvaarden en dat Zjj, die aller harten wint door de wijze, waarop Zy, niet het minst in deze moeilijke dagen. Hare roeping vervult, tot de nieuwe taak, die Haar wacht, kracht zal vinden in de eenstemmigheid, waarmede Regeering en Volksvertegenwoordiging Haar het regent schap opdragen. De afdeelingen, waarin dit wetsontwerp onderzocht werd, waren talrijk bezocht. In de heden gehouden openbare Vereenigde Vergadering is met eenparige stemmen dit wets ontwerp ter benoeming van H. M. de Koningin tot tijdelijk Regentes aangenomen, waarna de vergadering is gescheiden. remougd Nlenvrs. Bij een poelier te dezer stede zijn dertien van de zes en twintig te Was senaar ontvreemde fazanten-hanen in beslag genomen. Zjj waren aan hem verkocht door een inwoner dier gemeente. Omstreeks vier uren had heden- namiddag een schipper in den Nieuwen Rijn alhier het ongeluk door het uitschieten van zijn duwboom in het water te vallen. Door een voorbijvarenden schipper werd hy weer Bpoedig op zijne schuit gezet. De „Concordia", schipper W. Van Beelen, van den reeder F. E. Meerburg, is gisteravond te Katwijk aan Zee aangekomen met 220 kantjes. Door de Naamlooze Vennootschap is be richt ontvangen, dat eene barer schuiten, de KW. 79, te IJmuiden is binnengekomen met 270 kantjes en 10,006 stuks steurharing. De KW. 42, schipper G. Van der Plas, van den reeder C. Schaddéo van Doorn, is ook binnen, met 200 kantjes. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld: De „Drie Gezusters," schipper Jb. Plug, in Vlaardingen binnen, zond hare steur haring ten verkoop, bestaande uit 75 ton en 10,000 stuks. Per ton werd zjj verkocht voor f 8.90 tot 8.95 en per 1000 stuks voor 12.50 tot f 13.25. Te Noordw(jk is van de haringvisschertj aangekomen: NW. 20 „Jonge Dirk," sch. Ad. Smit, met 100 ton pekelharing, 100 ton en 20,000 stuks steurharing. Door d# politie van SaBsonheim zijn aldaar aangehouden een paar Leidsche wandelaars, man en vrouw, die zich op de buitenplaats „Ter Wegen" hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een paar dames pantoffels. De buitenbewoners hebben veel last van de zoogenaamde kooplieden in lucifers, post papier enz., doch dikwijls zijn zij, zegt oDze berichtgever, hiervan zeiven de schuld, doordat z(j hun aalmoezen geven. De 21-jarige, te Haarlem ver miste dienstbode, die een schrijven had achter gelaten alsof zij dood was, is teruggevonden by hare ouders te Steenwykerwolde, wer- waarts zij zich had begeven. Van daar heeft zy getelegrapheerd„Goed overgekomen, brief volgt". By een nachteiyk brandje in het Logement et Café des Artistes, in de Nes te Amsterdam, had het volgende plaats. Onder veel geschreeuw en gedraaf trachtten de daar gelogeerde artisten heeren en dames hun have en goed te redden. Honden, apen en papegaaien maakten er niet gering deel van uit. Een artist, die het niet meer durfde wagen zelf zijn lorre te redden, loofde zoo maar f 25 premie uit aan dengeen, die er wel den moed toe zou hebben. Naar men zegt, is de brand ontstaan door het breken van eene hanglamp, welke het slachtoffer was geworden van een stryd tue- schon een artist en eene artiste. Onder de talrqke toegestroomde getuigen van het geval waren er, volgens hot „D. v. N.", velen in een toilet, dat onder de gewone omstandigheden niet op de openbare straat gedragen wordt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1