ook aan de leden van „Doetrina" en zpne invité's een paar aangename uren geschonken. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier is in hare gisteravond gehouden vergadering candidaat gesteld voor den gemeenteraad: dr. Th. W. Van Lith do Jeude, conservator aan het Rijks Museum van Natuurlijke Historie, met 42 van de 95 stemmen. De heeren prof. Van Geer en prof. Drucker hadden vooreene candidatuur bedankt. Niettemin kreeg eerst genoemde toch nog een aantal stemmen, nl. 20, en de heer Drucker 16. Er waren 17 stemmen blanco, zoodat do volstrekte meerderheid 40 bedroeg. Voor de akte als onderwijzeres is te 's-Hage geslaagd mej. G. J. 'Wissenburgh, van Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Birdaard door ds. C. R. Rijnenberg te Valkenburg. Tot leden voor het kerkbestuur by de Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade c. a. z(jn herkozen de heeren: D. Van R(jn, als kerk voogd, C. Kwakernaak en C. Van Soest, als notabelen. Aanstaanden Zondag, 16 November, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des namiddags te twee uren, terwijl alsdan als voorganger zal optreden de heer P. N. Gijsman, predikant te Zoeterwoude. Wijlen dr. A. J. M. Los, onlangs te 's-Gravenhage overleden, heeft aan de Ned. Hervormde diaconie van Nieuw-Beierland, ten behoeve harer armen, 10,000 vermaakt, vrij van rechten. Het stoomschip „Van Diemen," van Rot terdam naar Batavia, is 11 Nov. Gibraltar gepasseerd; de „Obdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 12 Nov. van Boulogne- sur-Mer; de „Prinses Wilhelmina," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Suezde „Drente," van Rotterdam naar Batavia, is 12 Nov. van Perim vertrokken; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Port-Sal'd; de „Noord- Holland," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde S Nov. Sagres; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Nov. te Marseille; de „Zuid-Holland" vertrok 12 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het Lcldsche Tooneel. Een werk van William Shakespeare, van des grootsten auteur zijner eeuw, van den meest beroemden dramaturg, blijft nog immer bijna drie eeuwen na zijn werken en leven een der greatet attractions. Niettegenstaande eene lezing van „Doctrina", waarin de bekende Madme. Thénard als spreek ster optrad, niettegenstaande de vergadering der „Vrijzinnige Kiesvereeniging", was de Schouwburg tamelijk goed bezet. Veel is er op het gebied van het tooneel- wezen sedert de tijden van Shakespeare ver anderd. Schonk men in de zestiende en zeventiende eeuw meer zijne bewondering aan het ver nuft, aan den rijkdom van geest, welken de auteur in zijne woorden wist te leggen, op het oogenblik verlangt het oog meer dan het verstand. Men wil zien handelingenmen wil intrige in een stuk hebben. En dit is by het gisteren hier ten tooneele gevoerde „Much ado about Nothing", in onze taal overgezet in „Veel leven om niets", niet het geval. Eene jonge bruid wordt op de meest vuige wijze belasterd; men legt haar ten laste dat zij de minnares van een knecht is; door tal van leugens slaagt de lasteraar er in aan z(jn verhaal een schijn van waarheid te geven; de bruidegom verstoot zijne uitverkorene op het oogenblik, dat de priester gereed staat het huwelijk in te zegenen. Weldra echter triomfeert de waarheid; de laster komt aan het licht en de deugd en onschuld zien zich op de schitterendste wijze gowroken. Naast deze meer ernstige handeling heeft Shakespeare nog eene andese van blijmoediger aard in bet leven geroepen. Hij schetst ons twee menschen, die elkan der van zich afstooten, omdat zjj beiden zich -door eene onweerstaanbare kracht tot elkander voelen aangetrokken; zjj trachten de liefde, welke zij voor elkander koestoren, te verber gen onder alle mogelijke scherpe, tastbare hatelijkheden, die zy elkander naar het hoofd slingeren. Door de hulp en den steun vau anderen, die eene gewone, toch niettemin zeer mensch- kundige list te baat nemen, komt het „zij krijgen elkaar" ook hier tot stand. Dit laatste, het komisch element van het stuk, is geheel en al in het brein van den groo- ten menschenkenner ontsproten; het andere, het dramatisch gedeelte, is ontleend aan Ludovico Ariosto's „Orlando furioso (Razenden Roeland), later nog meer uitgebreid te vinden in eene der novellen van Bandello, den Davol- ger van Giovanni Bocaccio. Geheel getrouw echter heeft Shakespeare de novelle niet gevolgd. De lasteraar, Don Juan, een bastaardzoon, wordt door den Engelschen dramaturg als een nietewaardigen booswicht geteekend, die slecht handelt alleen door uiting te geven aan zijne spijt, aan zijn haat tegenover hen, die go lukkig zijn, terwijl Bandello hem tot dezen lagen stap doet besluit en, door eene innige, vurige, maar wanhopige liefde daartoe ge dreven. Het geheel moge niet in den Bmaak ge vallen zijn van ons schouwburgpubliek, het moge geheel uit den geest onzer tijden zijp, maar dit rechtvaardigt nog in geenen deele het ongemotiveerd lachen, dat zich telkens deed hooren en de acteurs ontegenzeglijk hinderde. Integendeel, wjj gevoelen eerbied voor dat stroven en pogen van hen, die het nageslacht het talent, den veelomvattendon geest van het grootste genie uit de zestiende eeuw willen doen bewonderen. Het geheel word over het algemeen goed gespeeld. De eerepalm zij echter zonder beding toe gewezen aan den heer De Vos en aan mej. Aug. Poolman, de vertolkers van het komisch gedeelte van dit tooneelspel. De eerste als Benedict, jong edelman van Padua, gaf ons den vroolyken, opgoruimden fanfaron los en vol humor weer, terwijl hy bij dit alles den noodigen gloed wist te paren. De laatste heeft op schitterende wijze alle moeilijkheden over wonnen, welke aan hare rol verbonden waTen. Beatrice doet zich voor als een bits, scherp, vinnig wezen, en toch weet mej. Poolman in dit alles iet3 vrouwelijks te leggen; zij weet dat bitse en hatelijke op bepaald talentvolle wijze te temperenzij neemt den toeschouwer niet tegen zich in; integendeel, in zijn oog is zj) een persona grata. De heer Chrispjjn gaf ons een kranigen Don Pedro te aanschouwen; op het laatst echter sprak hy te rad. De heer Erfmann declameerde als broeder Francisco met gevoel en waarheid; het bleek duidelyk dat hy zyne rol volkomen doorgrondde, dat hy de gesproken woorden geheel en al begreep. De heer Jos. Van Biene, als de bastaard zoon Don Juan, scheen ons nog te veel de oude richting te zyn toegedaan; hy deed ons het valscho van zyn karakter niet zoozeer gevoelen dan wel aanschouwen. Den heer D. Holkers, als Leonato, ontbrak het aan kracht en gloedvooral in de laatste acte, in de scène, waarin hy graaf Claudio uitdaagt, hadden wy hem in zyn optreden gaarne stouter en flinker gezien. Ook mevrouw Mulder Roelofsen, als Hero, scheen ons te kalm en te bezadigd too. Het minst van allen beviel ons Claudio. De heer A. L. v. d. Heuvel, de vertolker van deze rol, schynt zyne kracht te zoeken in eene uitbundige en vervaarlyke stemuitzetting, in het rollen der oogen en in een zekeren tooneelpas, alle overbiyfselen uit de oude school, welke by, zoo ik my in zyn ouderdom niet bedrieg, nooit heeft gekend. Recht vermakeiyk waren de gerechtsdienaars Brummel en Knuppel, respectievelyk door ■Willem Van Zuylen en Wagemans getypeerd; toch waren zy niet van eenige charge vry te pleiten. „Het Studentenleven", oud-Hollandsch klucht spel van Pieter Bernagie, kon ons niet erg bekoren. De zeventiende-eeuwsch gewone truc, dat meiden en knechten zich tooien met de kleederen van hun meester en meesteres, on zich daarvoor uitgeven, is by Molière oneindig beter en geestiger ontwikkeld. Het was bui tendien plat en vies. Het geheel werd los en con amore gespeeld. Mr. L. H. ueuiengd Nieuws, Voor J. P. K., huisvrouw van H. J. E., wonende te Leiden, die uit een winkel te Hazerswoude een koperen gewicht ont vreemdde, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank heden 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde heden C. J. v. L. des beklaagde, die zich in voorloopige hechtenis bevond, doch uit het rechtsgebouw ontsnapte en aog niet is teruggevonden, die terechtstond ter zake van oplichtag en diefstal, tot vier maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's-Hage sprak heden vry den man uit Noordwykerhout, die door de Haagsche rechtbank was veroordeeld wegons het onttrekken van tulpenbollen aan het onderzoek der politie. Ter haringvisschery zyn dezen nacht te Katwyk in zee gegaan de „KW. 57", van den reedor N. Haasnoot Nz., en de „KW. 29", van den reeder P. Haasnoot Pz. Voor den wal ligt eene schuit van den reeder F. E. Meerburg, welke van middag kan aanzetten. Gisteren besteedde men voor de volle haring 14.35 (eene party werd opgehouden voor 14.45), en voor de yie 9.95 tot ƒ10.05. In vervolg op vroegere dergeiyke berichten wordt thans weer gemeld dat in den nacht van 17 Oct. jl. de Scheveningsche schuit „Eben Haèzer", schipper K. Buis, achter zyne netten lag, toen eene kleine vloot Engelscbe visschers op haar aankwam. De schipper bemerkte alras dat het om zyne netten te doen was. Of hy door licht en flam bouwen al teekenen gaf aan de Engelschen, het hielp niets. Zy zeilden door en braken de touwen van de Scheveningsche schuit, waardoor een 30-tal netten verloren ging. De Engelschen hadden hunne lichten gedoofd. In November is het by de lange nachten do lastigste tyd voor de Hollandsche visschers. Voor het winkelraam van een magazyn te 's-Hage is eene regenjas te zien, waarvan de opgenomen panden een bak vor men, welke met water gevuld is en waarin eenige goudvisschen zwemmen. Gedurende den dienst in de Noor- derkerk te Amsterdam, welke door mej. Aafke Kuypers werd bygewoond, werd voor do armen 200 gecollecteerd van „een verloste". De broeder der overleden freule Smissasrt, die in Amerika woont, doch sedert geruimen tyd te Amsterdam vertoefde, daar hy meer malen by de instructie moest gehoord worden, heeft nu verlof bekomen naar zyne woonplaats terug te keeren. De schildery van Aug. Allebé (een klein binnenhuis), welke op de jongste veiling in de Brakke Grond te Amsterdam voor 3500 voor de verzameling Moderne KunBt in het Ryksmuseum werd aangekocht.' werd indertyd door den schilder van de hand gezet voorƒ125. Den pachter der restauraties en buffetten aan het station van den voormali- gen Nederlandschen Rynspoorweg te Utrecht, die tot dusver de aanzienlyke pachtsom van ruim twintig duizend gulden in het jaar be taalde, is door de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen eene vermindering toe gestaan van ruim acht duizend gulden. Deze gunstige beschikking is gepaard ge gaan met de voorwaarden, dat in de eerste plaats de levering en bediening zelf moet ver beteren en verder dat aan ambtenaren geen sterken drank meer mag worden geschonken, terwyi andere levensmiddelen hun tegen veel verminderde pryzen moeten worden geleverd. Omtrent de werkstaking der wykgravers te -Engwirden meldt men nader De bazen te Tjalleberd hebben aangeboden met de werkstakers af te rekenen over het reeds door hen verrichte grondwerk tegen 80 ets. daggeld. De stakers hebben geweigerd en het werkvolk is daarop vertrokken. De brand, waardoor de groote sigarenfabriek te Madrid is vernield, heeft, ondanks den arbeid der brandweer, den ge- heelon dag geduurd, 's Ochtends werd het vuur ontdekt en eerst in den nacht was men den brand meester. De koningin-regentes kwam reeds 's middags op het terrein en be loofde hulp aan de gezinnen der werklieden, die hun beBtaan hebben verloren. Koningin Christina werd door de talryke menigte, die by het brandende gebouw byeen was, met groote geestdrift ontvangen. Er worden pogin gen aangewend om den arbeid zoo spoedig mogeiyk te hervatten, daar duizenden werk lieden nu broodeloos zyn. De Duitsche bladen bevatten nog vele byzonderheden over de eerste proef nemingen, welke met het middel van dr. Koch te Beriyn op teringiyders zyn genomen. Tot dusver luiden alle berichten hierover zeer gunstig. Het belangrykste is, dat dr. Koch voornemens is zoodra mogeiyk zyn praeparaat ook ter beschikking te stellen van genees- heeren in alle landen, zoodat alle bevoegde artsen de geneeswyze kunnen toepassen. Natuurlyk is het aantal der patiënten, die zich aanmelden, te groot, dan dat deze allen terstond te Berlijn kunnen behandeld worden. De openbaarmaking van den uitslag der onderzoekingen door dr. Koch zal weldra geschieden in bbt Berlynsch tydschrift voor geneeskunde. Over de proefnemingen, te Beriyn en te Frankfort met teringiyders genomen, luiden de nadere berichten zeer gunstig. Het schynt zeker, dat de toepassing van Koehs' middel de tuberculose bedwingt. By zeven nieuwe lupus-iyders, op wie het middel is toege past, gaat de genezing geregeld voort. Het middel van dr. Koch is, naar men zegt, ook bruikbaar togen alle infectieziek ten, welke door bacillen ontstaan. Men is reeds begonnen met proefnemingen met het zelfde middel by lyders aan keelziekte. Te Beriyn zal voor de patiënten van dr. Koch een afzonderiyk ziekenhuis worden ge- boiwd. De spanning, door zjjne ontdekking in de geheele wereld ontstaan, is zóó groot, dat buitenlandsche regeeringen zelfs langs diplo- matieken weg zich met deze aangelegenheid bezig houden. Men zegt dat een consortium van kapitalisten aan prof. Koch het voorstel heeft gedaan, om zyn geheim te bewaren en met een groot jaariyksch inkomen zich aan het hoofd te plaatsen van een privaat sanatorium en alzoo zyne geneeswyze te monopoliseeren. Maar de geleerde sloeg dit voorstel van de hand, daar hy zyne ontdekking ten bate der geheele wereld wil doen strekken. Prof. Koch is nu ook begonnen proeven te nemen ter genezing van diphtheritis. EMMA NEVADA. Aangezien deze zangeres morgen, Yrydag- avond, zich in den Schouwburg alhier zal doen hooren, meenen wy onzen lezers iets nadere van deze „ster aan den muzikalen hemel" te- moeten mededeelen. Mag men gelooven wat van haar verhaald wordt, dan zyn er weinig zangeressen ge weest, die reeds op zeer jeugdigen Ieeftyd zulk een succes genoten als Emma Nevada, eigeniyk mejuffrouw Vixom, daar zy de dochter is van dr. Vixom te Nieuw-York en geboren werd te Elpha, in Californiö. Immers, reeds op driejarigen leeftijd debuteerde zy ojr een concert in Virginië. Staande op eene tafel zong zy daar het Amerikaansche volkslied „The Star Sprangled Banner" met zulke eene juistheid, zulk een gloed, dat de zaal daverde van de toejuichingen. Het was toen ter tyd in de Vereenigde Staten nog gewoonte den artisten van naam geld, in stede van bloemen toe te werpen, en in een oogenblik tyds was de tafel, waarop het kind stond, bezaaid met goudstukken, meer dan zp in haar handje kon houden. Wat deed zy toen? Zy trok een laarsje uit en vulde dat met het haar toege worpen geld: dat was het begin van haren roem en den rykdom der thans wereldbe roemde zangeres. Na eene reis door Amerika, werd de jeug dige Emma op de Hillskostschool te Nieuw- York gedaan, welke zy verliet om in Europa hare muzikale opleiding te voltooien. Onge lukkig stierf dr. Ebelo, op wiens raad dr. Vixom er eindeiyk in had toegestemd van zyn kind te scheiden, en die haar met nog enkele andere meisjes naar Beriyn zou bren gen, onderweg. Gelukkig herinnerde zich een dier meisjes, dat zy oen aanbevelingsbrief be zat aan dr. Erlich te Beriyn, en zoodra zy te Hamburg waren aan wal gestapt, begaven zy zich naar dien muziek-criticus. Deze stond verbaasd over den muzikalen aanleg van Emma Nevada en zond haar met eene warme aanbeveling naar mevrouw Marchesi te Wee- nen, die daar toen ter tijd een bekend conser vatorium had, waar vele thans beroemde zangeressen hare opleiding genoten. Mevrouw Marchesi liet zich aan Emma Ne vada zeer veel gelegen liggen, en haar na twee jaar voldoende ontwikkeld achtende om te debuteeren, wist zy haar een engagement to bezorgen aan de Italiaansche Opera te Ber iyn. Doch aangetast door oene ernstige ziekte, moest de zangeres spoedig naar Italië ver trekken om te herstellen. Daar kwam zy in kennis met kolonel Mapleson, directeur van Her Majesty's Theatre te Londen, die op reis was om artisten voor zyne onderneming te engageeren. Emma Nevada was spoedig door hem geëngageerd en in 't volgend seizoen debuteerde zy te Londen, waar, naar men ka» zeggen, hare loopbaan begon. Spoedig daarna keerde zy naar Italië torug, waar zy in het Scala-Thé.itre te Milaan twintigmaal achtereen de „Somnambule" zong en wel met zooveel succes, dat tot driemaal toe de koningin van Italië met geheel het hof de voorstelling by- woonde, eene eer, door H. M. nooit te voren aan eenige zangeres bewezen. Door dit succes te Milaan, werd EmmaNe- vadh aan de Opéra comique te Parys geën gageerd, waar haar „Mignon" al spoedig be-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2