Corn. A. Bonten, r 9428. Donderdag 13 November. A*. 1890. §3sa Courant wordt dagelijks, met ulizondaring van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Wijnkooperij. Arbeiderswoningen, Burgerlijke Stand, OKTOESTELLEN Weg gel oopen Schrijfwerk. Prijsopgaaf LEIDSCH PRIJ8 DEZEB COTJRAJiT: T»or L®ider. per S munden.....1.10. fnneo per post1.40. Afcondorlijke Nommere0.05. Gr emeu Nleu ws. B y den brand in het pakhuis Ne- derlandseh-Indie" van het Blauwhoedenveem to Rotterdam is een zolder over eene diepte van ongeveer 50 meter geheel uitgebrand. De vier lagere verdiepingen en de beide belen dende pakhuizen hebben veel waterschade geleden. In die drie pakhuizen waren goederen opgeslagen ter waarde van ƒ1,227,350, alles voor het geheel verzekerd by verschillende maatschappUen. De beschadigde goederen zullen, naar men verneemt, te Rotterdam in veiling aan do markt komen. In do goederenloods aan het station to Roermond is Dinsdag nacht door tot nog toe onbekenden ingebroken. De dieven hebben zich meester gemaakt van het gold uit de laden, welke opengebroken zy'n. Heden, 12 November, heeft de oudste ingezetene van Wageningen, de heer D. IVessels, zijn 94ste levensjaar bereikt. Als vrachtryder van Wageningen op Tiel, heeft hy sedert vele jaren zich de achting der ingezetenen van die beide steden ver worven. Anna Cornelia De Colonia, te Breda, wordt den 17don Nov. 103 jaar. By hot graven van een wjjk in den polder van iEngwirden hebben alle arbei ders het werk gestaakt. Het getal strikers is ongeveer 200. Zij eischen eene loonsver- hooging van 15 ets. per kubieken meter grond en willen een arbeidsduur van 8 uren 's mor gens tot 4 uren 's namiddags. Heden houden zy appèl. üit Heerenveon wordt betreffon de de werkstaking der veenarbeiders gosoind „Da wykgravers besloten in hunne byeen- komst te volharden by de werkstaking. Geen der aannemers was aanwezig. Donderdag zal weer appèl worden gehouden." De stoomboot „De Eendracht" bekwam by het lossen der lading te Lobit een lek, zonk on was in korten tyd verdwe nen. Daar de lading uit lynkoesen bestond, is de schade belangryk. Uit Eiber fold wordt geschreven: Ton huize van dr. Frowein op de Neumarkt te Elberfeld ontdekte men eenige dagen go- leden dat de glazenwasscher August Liever- kusz zonder opgave van reden zyn bedryf gestaakt had en er van door was gegaan. Later kwam men er achter dat Lieverkusz zijne kans schoon gezien had om uit eene ge sloten kast, waarop echter de sleutel stak. i 250 a 300 mark baar geld, alsmede oonige gouden sieraden, waaronder horloges en ringon, voor een deel met edelgesteenten bezet, ter waarde van ruim 10,000 mark, te stelen, do kast weder te sluiten en zich met het gesto- lone te verwyderen. Lieverkusz werd bij zyne komst te Rotterdam gearresteerd en uitgele verd aan oen Elberfelder commissaris van politie, die alhier met den dief is gearriveerd. Tusschen Berlyn en Dresden, naby Kirchhain, zyn een personentrein en eene losse locomotief tegen elkaar geloopen. De beide locomotieven werden beschadigd en ontspoorden met drie wagens. De machinist van den trein en twee reizigers werden zwaar en zes personen licht gekwetst. Het ongeluk is te wyten aan de wachters, die ondanks den dichten mist de voorgeschreven knalseinon niet gegeven hadden. Naar uit Parj's wordt gemeld, heeft eene finantitele groep aldaar onder lei ding van do Banque de Paris et des Pays- Bas eene 3 pets. Russische Leening, groot Rs. 100,000,000 goud, overgenomen, welke leer.iiig zal worden gobezigd tot aflossing en converteering van verschillende door de Rus sische regeoring gegarandeerde 5 pets. Spoor- weg-obligatiën. Gisterochtend had by Taunton eene botsing plaats tusschen een goederen trein en een sneltrein, welke de reizigers uit Zuid-Afrika van Plymouth naar Londen moest brengen. Tien personen verloren daarby het leven en acht werden gewond, van wie eenige ernstig. De botsing geschiedde in hot midden van den nacht. De twee treinen bonsden met oen vreeselyken schok tegen elkander. De eerste wagen, waarin reizigers gezeten waren, vatte vuur en zes passagiers, wien hot on- mogeiyk was zich uit de brokken van den wagon te verwyderen, verbrandden onder hartverscheurende kreten. Het was een afgry- solyk tooneel. Te Praag stortte gisteren de kap van een niouw gebouwd perceel in, waar door het huis vernield werd. Vyf lyken en zes gowonden zyn uit de puinboopen te voor- sebyn gehaald. Men zet het redden voort. Zes reizende personen, die uit Spanje te Parys aankwamen, geraakten in twist met de politie. Ze hadden by hunne aankomst nagelaten zich aan te melden ter prefectuur van politie, zooals ieder uit Spanje komende persoon wegens do daar heerscher.de cholera doen moet, en zullen wegens die overtreding terechtstaan. P. J. SCHRETLEN. Algiersche Tafelwyn ƒ24.50 1 mot inbe- por anker. grip van ac- Voor buiten de stad 25.— cyns. Proef- per anker. I flesch f 0.55. Zeer aanbevelenswaardig. Oude, fijne geclassificeerde Fransche merken van ƒ2.75 tot f7 per flesch, (vins étampés). STEENSTRAAT 19, LEIDEN, beveelt zich aan tot het geven van Plano- Onderwijs en Theorie aan eerstbegin- nenden en meergevorderden, alsook tot het opleiden van leerlingen voor de Koninklyke Muziekschool te 's-Gravenliage, en van de voorbereidende studiën voor hen, die examen wenschen te doen voor de Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging. Conditiën billyk. Notaris SCHOOR, te Voorschotenzal aldaar in IJct Wapen van Voorschoten", by opbod op Woensdag 26 November en by afslag op Woensdag 3 December 1890, telkens des., morgens to 11 uren, publiek verkoopen No. 1. Vier onlangs niouw gebouwde onder één dak. met Erf en Tuingrond, te Voorschotenaan de Kerksloot, gemerkt A 64, groot ongeveer 3 aren, 96 centiaren. Te zamen per week verhuurd voor ƒ5 No. 2. Een Blok ARBEIDEKSIVOXHt- CESf met Schuren, Erf en Tuingrond, benevens eene Laan, genaamd „De Elsllaan", te zamen groot 72 aren. Deze Arbeiderswoningen zijn te zamen ver huurd voor 5.70 per week. No. 3. Een perceel wél toegemaakt W'Ei- L. 41* IS, te Voorschoten, in don Paponwegschen polder en uitkomende aan den Papenweg, groot 1 hectare, 40 aren, 20 centiaren. Verhuurd tot 25 December 1890 voor 120 's jaars. Nadere informatiön zyn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris SCHOOR. Breeder by biljetten omschreven. Te Kibbelgaarn, by Borgercom pagnie, is het 5-jarig kind van een arbeider, terwyl de ouders op het land waren, mot vuur in aanraking gekomen en heeft zich daarby zóó hevig gebrand, dat hot aan de gevolgen is ovorleden. Te Baard word uit het water op gehaald het lijk van N. H. Men denkt dat hy, eene koe in 't land willende melken, ten ge volge der duisternis misleid, in het water geraakt en zoo omgekomen is. De lucifersfabriek van Stahl en Nülke te Kassei is, ten gevolge van zelfont branding, afgebrand. Groote hoeveelheden lucifers zyn vernield. Menschen kwamen by den hovigon brand gelukkig niet om hot leven. INGEZONDEN. Een onhoudbare toestand. Hedenmorgen my per rytuig van Koude kerk over Leiderdorp naar Hoogmade bege vende, maakte ik eene vergelijking tusschen deze drie gemeenten, n.l. voor zoover aangaat hare wegen. Onze goede gemeente Leider dorp kon den toets der vergelijking te dozen opzichte evenwel volstrekt niet doorstaan. Te Koudekerk was alles druk in de weel', om den weg wat op te knappen, door inschep pen, aanvullen, ophoogen enz., en te Leider dorp? Neen, M. de R., ik hoop voor u, dat ge nooit genoodzaakt zult zyn, by winterdag het eindje weg, dat onder Doeswyk ressorteert, per rytuig te passeeren. Hier heerscht bepaald op zekere punten een meer dan middeleeuw- sche toestand. Ik durf toch veronderstellen, dat in de middeleeuwen de heerbaan tusschen Leiden en Utrecht in beteren toestand ver keerde dan nu op het einde der negentiende eeuw. Waaraan zou dit toch te wyten zyn? Zou er werkelyk geeno mogelykheid zyn, om degenen, die krachtens oude (of verouderde?) bepalingen verplicht zyn dit eind weg in orde te houden, daartoe te noodzaken? Zoo niet, zou het dan ook mogelijk zyn, het in goeden staat houden der verkeerswegen te beschou wen als een gemeentebelang? Ik voor mij ben zoo vrij het wel degolyk als een gemeente belang, en nog wel als eon gomoontebelang by uitnemendheid te beschouwen. Dit zoo zynde, zou ik het ook zeer wenschelyk vinden, dat de gemoonte zich aan deze zaak liet ge legen liggen. Mocht het evenwel voorkomen, dat het Bestuur>onzer gemeente niet genoeg door drongen was van de overtuiging, dat het or.- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yin 1—6 regols 1.05. Iedere regel meor/O.lf^. Grootere lottere neer plaatsruimte. Yoor bot la casseoren buiten de atad wordt f 0.10 berekend. dorhoud van het bedoelde stuk weg is in hot algemeen belang, dan zou ik het volgende in overweging willeu geven: De gemeente doe er aan zooveel als zy meent te mogen en moeten doen, en verder worde deze zaak bekostigd uit vrijwillige bydragec. ril. van de personen, die er het meeste belang bij hebben. Als zoodanig noem ik in de eerste plaats uit den aard der zaak de bewoners van Doeswyk zelf, en in de tweede plaats die gemeentenaren, die zeer dikwyis, dikwyis en nogal dikwyis het bedoelde stuk weg met ry- of andere voortuigen passeeren. Vele han den makon toch licht werk, en als niemand de koe by do horens vat, dan blijft hot stomme dier onvermydelyk in de modder zitten 1 En als het in de modder blyft zitten, als deze onhoudbare toestand moet worden bestendigd, dan ja, dan is het schande voor Leider dorp en zyne bewoners, die in geen enkel opzicht in slechter conditie verkeeren dan de bewoners van Koudekerk, Zoeterwoude enz., in welke plaatsen men intusschen wol goede wegen kan hebben. U, M. d. R., by voorbaat dankzeggende voor de plaatsing, noem ik my Hoogachtend, Leiderdorp, Uw Dienstw. 10 November '90. A. V. L. EILLEGOM. Geboren: Cornolia Johanna, d. van Johannes Yan der Taal en Johanna Barbara, Yan Seheijdol. AdriaDa Jacoha, d. van Jan Yan Til en Gerritje Rijnsburgor. Catharina, d. van Jan Van der Schier en Tenna Do Graaf. Helena Wilbelmina, d. van Karei Johan Kuijk en Willeruinai Mariana De Joagli. Overleden: Jacobus Móhlmann, 7 m. Wilhelm Yan der Valk, 20 m. LISSE. Geboren: Joseph Willem Antonius, z. van J. W. Lefeber on J. Yan Ruiten. Theodorue, z. van W. Van Hago en M. Roes. Roelof, z. van J. Abercrombie en A.BrugmamWouler Johannes, z. van J. B. Mesker en J. Prins. Overleden: Anthonius Elferiug, 17 m. NOORDWIJK. Geboren: Marjjaretha, d. van P. B. v. d. Weijden en C. Vink. Johannes Cornells, z. van C. J. L. v. d. Meer en G. Lubbo. Maria Jacoha Alida, d. van P. De Groot en G. C. Romijn. Overleden: G. v. d. Plas, 2 j., z. van M. v. d. Plas en M. Do Ridder. M. E. Bemolraan, 5 d d. van G. W. Bemelman en M. v. d. Berg. KATWIJK. Gob or en: Gijsbertus, z. van N. v. d. Perk en J. Guijt. Anna, cl. van Z. Barn- hoorn en M. v. d. Bent. Coinolis, z. van A. v. d. Plas en A Zwanenburg. Petronella, d. van A. Hoek en D. v. d. Oever. Ario Jacobus, z. van J. Ouwoliand en H. P. Ouweband. Willem, z. van P. v. d. Plas on J. De Jong. Overleden: C. Ros, 1 j., d. van M. Ros eu G. Van Duiju. A. Van Beelen, 3 j., d. van A. Van Beelen en E. Do Mooij. A. v. d. Plas, 80 j., wednr. van G. Vlieland. Ondertrouwd: J. Van Duijn, 28 j. en A, Van Dijk, 25 j. •Pètrdïeun. Gas - Spiritus. CRZYflHTÓN,. AALMARKT^Q: Talryke certificaten van Genee3heeren bewy- zon dat geen enkel geneesmiddel zoo heilzaam werkt tor bestrydiug dezer kwalen als de Eene enkele Pastille brengt reeds verlichting aan. Zij bevatten geen Opium, noch Morphine, nog eonig ander sterk-werkend bestanddeel en kunnen door do zwakste gestellen verdragen worden Het publiek gelieve vooral te letten op de woorden Heating's Congh Lozenges, door hot Engelsche gouvernement op het roode cachet afgedrukt en zonder hetwelk niet ééne doos eoht is. De Fabrikant: THOMAS KEATÏNiG, Chemist te Londen. Depot to Rotterdam by F. E. VAN SAN TEN KOLFF. oen Duitscho Patrijshond, wit met bruine vlekken, reu, luisterende naar don naam: „Presto". Waarschynlyk houdt hy zich op in de omstreken van Leiden. Zy, die eenige inlichtingen kunnen verschaften, worden be leefd verzocht die te zonden onder letter O, franco aan het Bureel vau dit Blad. IEMAND, eene goede leesbare hand schryveDdo on zijne avonduren vry hebbende, wenschte die gaarne te besteden met het verrichten van Br. onder 't motto „§elirijf\verk" to adres- seoren aan den Bookh. J. DU PON, Haarlem merstraat 60. Een JONGMENSCH, z. b. b. b. h., vraagt terstond voor Kost, Inwoning en Bewasschlng, met vrije Slaapkamer, hy Burgermenschon van den P. G. Brieven worden franco inge wacht onder lett. W aan het Bureel vau dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5