ADVERTENTIES. (Jvroegere rijkdom aan visch wordt daar de tevergeefs gezocht. Dit feit moet, naar e „Hamb. Nachr." uit Ostendo melden, vooral aegeschreven worden aan de roofvischvangst er Engelschen. In de laatste zes jaren heeft iene enkele visschersvloot van Grimsby 00,037 manden jonge schol aangebracht. Te .onden werden in den loop der laatste jaren mor ongeveer 4000 pd. st. onrjjpe visch ver- ;ocbt, welke, had men ze ouder laten worden, jninstens 250,000 pd. st. waard geweest zou- len zijn. De Qollandsche en Belgische vis- schers wenschen ten opzichte van zulk een roof8ysteem eene werkzame bescherming van de jonge visch. Daar vele visschen midden in den oceaan kuitschieten, wordt de kuit naar de kusten gedreven, waar de jonge visch weldra in grooten getale aanwezig is. Zjj zoowel als de kuit worden door vele vis- schers bjj massa vernietigd. De kuit komt ook veelal tegen de Duitsche kust en Hel goland en daarom moet daar het bescher- mingswerk uitgeoofend worden. BUITENLAND. i Frankrijk. Generaal Boulanger heeft Jersey verlaten. De generaal is met drie dameB naar Londen vertrokken. Het doel der reis is in de eerste plaats den heer Rochefort te bezoeken, en daarna eenigen tijd in de hoofdstad te ver toeven. De eenzaamheid op het eiland Jersey schijnt Boulanger af te schrikken, dadr de wintermaanden door te brengen. Intusschen geeft het Boulangisme weer aan leiding tot een nieuw duel, en wel tusscben de gewezen vrienden Laguerre en Déroulède. In de couloirs der Kamer beweerde de heer Déroulède, dat de heer Laguerre de eigenlijke schrijver is van de .Coulisses du Boulangisme," welke hy den heer Mermeix heeft gedicteerd. Laguerre daarentegen beweert dat hjj niets met dit geschrift te maken heeft en zond den heer Déroulède zijne getuigen. Het wapen zal zijn de pistool, maar volgens Chincholle, den bekenden Boulangistiscben verslaggever der „Figaro," zal dit duel zeer ernstig zijn. Laguerre heeft inmiddels reeds eene tweede uitdaging gezonden aan den heer Le Senne, redacteur van „l'Eclair," die by dezen twist party koos voor Déroulède. Na afloop der duels zal Laguerre, naar hy belooft, in zyn blad „La Presse," de juiste waarheid betref fende de openbaarmaking der „Coulisses du Boulangisme" bekend maken. Groo t-Brltannlü. Caslione, die uit Zwitserland naar Londen is gevlucht, zal heden op vrye voeten worden gesteld, krachtens eene uitspraak van het koninklyk gerechtshof, op grond dat de moord op Rossi gedurende een politiek oproer plaats had. Koningin Victoria heeft aan den keizer van China op zyn 20sten verjaardag eene gouden klok ten geschenke gegeven ter waarde van f 18,000. Het geschenk ging vergezeld van een schryven, waarin de koningin den keizer gelukwenschte. De prins van "Wales vierde Zondag zyn 49sten verjaardag. t De arbeiders in de steenkolenmynen van Zuid-Wales en Monmouthshire, die onge veer 30,000 in aantal zyn, hebben 2'/i pCt. loonsverhooging ontvangen. Het loon is nu 52'/j pCt. hooger dan in December 1879. j Stanley heeft nog geen proces aanhan gig gemaakt, maar alleen Russell en Lewis, de beide advocaten van Parnell, voorloopig aangesteld als zyne zaakwaarnemers. Belgdis De bisschop van Gent doet een sociaal weekblad In de Nederlandsche taal verschy- nen, „Het Volk", dat het orgaan zal zyn van het Luiksche Katholiek-sociale congres. De uitvoerhandel van België wordt voor de eerste negen maanden van dit jaar ge raamd op 948 millieen fr., de invoerhandel op 1077 millioen of respectieveiyk vyf en tien percent meer dan in die tijdruimte des vori- gen jaars. Egypt©. Aan de „Figaro" schryft men uit Cairo: De Engelschen zyn hier langzaam maar zeker bezig om alle landsinstellingen om te werken. Volgens wélingelic hte personen zoekt de Engelsche regeering een voorwendsel om de gemengde rechtspleging (tribunaux mixtes) af te schaffen, welke toch aan Egypte en de koloniën van vreemdelingen van groot nut waren en steeds zyn. In het binnenland van Egypte zyn geene verdere gevallen van cholera voorgekomen. De quarantaine in het cordon rondom Suakin is opgeheven en do handel is onder de noo- dige beperkende bepalingen hervat. Telegrammesw BERN, 11 November. In da zitting van den Bondsraad werd door den voorzitter een woord van deelneming gesproken over het andermaal instorten van den koning van Ne derland en de wensch geuit voor eene spoe dige beterschap. MADRID, 11 November. De tabakfabriek albier, welke aan vyfduizend arbeidsters werk verschaft, is hedennacht met den geheelen voorraad gereedschappen, materiaal en ma chines afgebrand. De sohado is nog niet bekend. Meer dan 6000 huisgezinnen zyn daardoor broodeloos. Menschenlevens zyn niet te betreuren. PARIJS, 11 November. Het duel tusschen Déroulède en Laguerre heeft tot nu toe nog niet plaats gehad. Naar het heet, moeten de voorwaarden zóó bezwarend zyn, dat de atryd over de grenzen zal gestreden moeten worden. In den ministerraad werd heden een nieuw budget voor Cochinchina ingediend, volgens hetwelk het bedrag der belastingen van zes op acht millioen fr. verhoogd en het getal der openbare werken verminderd wordt. NIEUW-YORK, 11 November. Volgens eene depeche uit La Libertad aan de „New-York Herald" is in Honduras eene omwenteling ontstaan. Naar gerueld wordt, is het beleg geslagen voor de stad Tiejusiganta, heeftoen gedeelte van het garnizoen dior stad onder de bevelen van Santaoz zich meester gemaakt van het kapitool en het raadhuis, en is de president van Honduras door de vyandeiyke troepen ingesloten. NIEUW-YORK, 11 November. Er heerscht heden eene paniek aan de beurs, ten gevolge van het staken der betalingen door twee voorname bankinstellingen. Alle waarden daalden aanmerkeiyk, doch herstellen zich thans weer. LONDEN, 12 November. (A. H.) Blykens telegrapische berichten uit Nieuw-York hebben drie groots firma's hare betalingen gestaakt. De firma's stonden in betrekking tot de Vil- lard-groep en er loopen geruchten dat ook Villard zelf in moeilykheden verkeert. Van daar dat de Northern Pacific 12 pCt. zyn gedaald. De geruchten omtrent het verkrygen van toezicht op de Union Pacific door Gould en het aftreden van president Adams winnen veld. Volgens de „Ti.-.ies" worden 2,000,000 goud van de Fransche Bank, 1,500,000 van Rusland en 600,000 van Brazilië verwacht. PARIJS, 12 November. De heeren Déroulède, Millevoye en Dumonteil zyn gisteravond met den expreE-trein Parys Brussel te Aulnoye aangekomen, om van daar per extra-trein naar Duitschland te gaan. Te twee uren in den morgen kwamen zy te Namen aan. De voorwaarden van het duel zynMen zal vier kogels wisselen op vyf en twintig pas afstands, recht hebbende vyf passen voor waarts te komen. De ontmoeting zal by Namen plaats hebben. BERLIJN, 12 November. Geiyk de „Börsen- kurier" mededeelt, zyn de onderzoekingen van dr. Koch betreffende de tering zoo ver gevorderd dat reeds tot inrichting van een hospitaal met honderd bedden in de Albrecht- straat besloten is. Aanvragen tot opneming moeten niet gericht worden tot dr. Koch, die zich daarmede niet kan bezighouden, maar tot zyn adsistent doctor Carnet of doctor Pfeiffer, beambte van het „Reichsgesund- heitsamt." I.KIDEV, 12 November. Weerbericht. Verwachting: veranderiyk weer. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 3° C. 37.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2" C. 25.6' F.; 'smiddags 12 uren 7° C. 44.6° F.; 's namiddags 4 uren 6° C. 42.8° F. Gisteravond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage de algemeene repetitie voor hot concert, door den heer Nicolaï ten bate van de „Sophia"-stich- ting voorbereid, door een minder aangenaam voorval onderbroken. Voor de uitvoering van „de Rhyn" van Benoist, had de directeur ditmaal eene andere opstelling van het koor gewenscht. Zoo waren, terwyl in den achtergrond de bestaande ste vige tribune voor het kinderkoor stond, tor weerszyden van het orkest langs de zy wanden tydelyke oploopende stellages gemaakt voor het koor, zoodat de dames en heeren met het gezicht naar elkaar stonden, in plaats van als al yd, naar het publiek. Juist zou men na de repetitie van „de Zweed- sche Nachtegaal" met „de Rhyn" beginnen, toen plotseling een hevig gekraak werd ge hoord en men de dames-alten en de heeren- bassen in de diepte zag verdwynen. Het eerste oogenblik maakte zich ontzetting van alle aanwezigen ook in de zaal meester, maar weldra bleek dat hst ODgeval byzonder geluk kig was afgeloopen. Daar de vloer niet gebroken was, maar alleen losgeraakt van de schragen, waren schier allen op hun stoelen rechtstandig naar beneden gezakt en kwamen zy zoo goed als zonder letsel met den Bchrik vry. Het ongeval veroorzaakte natuurlyk eene groote stagnatie, daar de beide zystellages dadelyk moesten worden weggeruimd voordat de repetitie kon worden hervat, die door de onrust veel leed. By de uitvoering hedenavond zal men de proef met de zystellages wol niet opnieuw nemen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wyziging der ziektenwet, de heeren dr. Schreinemacher, Van Löben Seis, dr. Zaayer, De Ruyter, Zylker en De Beaufort. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben aan den heer A. C. WiemaDS, op zyn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend als commies ter gemeente-secretarie. De nieuwbenoemde adjunct commies ten stadhuize mr. Smidt wordt belast met de zaken van onderwijs by de 2de afd., ter ver vanging van den commies jhr. mr. W. Rot-11, die werkzaam is gesteld by de eerste afd. in de plaats van den eervol ontslagen heer A. C. Wiemans. Onder voorzitterschap van den heer P. Caland, hoofdinspecteur by den waterstaat, neemt heden te 's-Hage het examen voor adspirant-ingenieur by dat corps, een aanvang. Voor genoemd examen hebben zich vier candidaten aangemeld. Volgens den Brueselschen correspondent van de „Vossische Zeitung" heeft de Neder landsche gezant te Brussel, baron Gericke, ter kennis gebracht van de Belgische regee ring, dat de Nederlandsche regeering vóór 2 Januari 1891 eene beslissing zal nemen over hare houding ten opzichte van de invoer rechten in den Congo-Staat. De heer J. P. Hofstede heeft aan de inspecteurs der posteryen en directeuren van postkantoren en vereenigde post- en telegraaf kantoren een brief gericht, waarin by hartely'k dank zegt voor de talryke bewyzen van be langstelling, die hy by zyn gouden ambts- feest van de zyde der ambtenaren heeft mogen ontvangen. In de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal bood de minister Mackay heden het ontwerp aan, waarby de Koningin benoemd wordt tot Re gentes. In zyne rede wees hy op de onvermyde- lykheid van den maatregel, terwyl de benoe ming der Koningin nog meer gerechtvaardigd wordt door hare zelfopofferende liefde voor den Koning en hare teedere zorg voor de Prinses. In de toelichting tot het ontwerp zegt de Regeering te vertrouwen dat over de bonoe- ming geen verschil zal ryzen, als zynde geheel in overeenstemming met de wenschen van het Volk en in het belang van den Staat. Het ontwerp werd verzonden naar de afdeelingen. Gisteren vierde de heer G. A. Hoog, predikant by de Herv. gemeente te Haarlem, zyne 40-jarige ambtsbediening. Na in drie verschillende gemeenten werkzaam te zyn geweest, aanvaardde hy vóór 28 jaren zyn werk te Haarlem. Vele vrienden en belangstellenden bey verden zich om dezen dag tot een waren feestdag voor hem te maken. De Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel is ontbonden. Van de bekende „Kinder-Courant" is de jaargang 1889 90 thans volledig verschenen. Zooals men weet, is de redactie in handen van de heeren Johan Gram en A. S. Reule Nz., terwyl Hendrik Van Balen, Gerard Keller en de dames Agatha, Cella en Wilhelmina hunne medewerking hebben toegezegd. Elk nummer bevat eene plaat om te bewerken, eenige vignetten, verder tal van opgaven, en voorstellen tot oplossing enz., terwyl ook voor de noodige lectuur is gezorgd. De nieuwe jaargang zal zeker niet minder succes hebben dan de thans voltooide. Immers, redactie en uitgever beloven dat zy dit jaar het blad, dat reeds zooveel vriendjes en vriendinnetjes in het land telt, nog onder houdender zullen maken dan het reeds was. Een goed en prettig vooruitzicht dus voor de talryke abonnenten en ook eene vinger- wyzing voor velen, die naar een geschikt St.-Nicolaas-cadeau voor neefjes en nichtjes zoeken. De komende jaargang zal o. a. bevatten platen, die de aardigste en nieuwste spellen bevatten; een wedstrijd met kostbarepryzen zooals een gouden horloge voor de jongens en eene naaimachine voor de meisjes enz. Het eerste nummer van 1890 1891 bevat onder meer het begin van een kluchtspel „Uilenspiegel als weldoener", vry naar Hans Sachs, door Johan Gram. Het wordt door vermakelyke teekeningen opgehelderd. Uitgever is de heer H. L. Smits, in Den Haag. Burgerlijke Stand van Leiden, van 6 tot en met 12 November. BEVALLEN J. Zwarts geb. Rokua D. J. Herfat geb. Eos Z. A. Pielanen geb. v. Ingen Z. A. v. Hoore geb. Bieeot D. J. D. A. v. Ingen, Behenau geb. Hoogenetraaten Z. E. M. Koolloos geb. v. d. Drift D. C. Louwrier geb. De Romijn, D. A. Van Ulden geb. Menke D. E. M. Chriepiju geb. Mattera D. J. Nolles geb. Helveattein D. W. Taverne geb. Hollebeek D. E. C. Kop geb.. v. d. Linde D. C. De Bolster geb. Greeven Z. J. A. Boguotteau geb. Schut Z. J. Janeeen geb.. v. Erkel Z. M. G. Langeveld geb. Kok Z. C. Wallaart geb. Do Fey D. E. v. Zwioten geb. Kel derman D. C. Koronhoff geb. v. Dunren D. D. Verwaal gob. Es Z. 8. C. De Yries geb. De Vries D. C. v. d. Berg gob. v. Dillen Z. H- Den Houter geb. Warmenhoven Z. GEHUWD: D. Hemmee w. en J. H. Valk jd. A. Strgk jm. en M. Gnoechi jd. G. Do Groot w. en J. M. Martijn jd. G. Teljeur jm. en W. J. v. Poelgeest jd. E. De JoDgh jm. en M. Kerpol jd. J. P. Meershoek jm. en A. J. v. d. Brom jd. H. D. Lena jm. en A. C. v. d. Upwicb jd. P. IJzer man jm. on M. Belier jd. A. De Ridder jm. 011 J. M. Berg jd. W. F. Buijfl jm. en E. Vroom jd. OVERLEDEN: A. A. Van der Waag D. 63 j. 8. Den Hoed geb. Miog "W. 78 j. J. Mulder D._ 7 w. D. Van Rareatein Z. 7 m. D. MontaDje M. 73 j. E. J. G. Smit gob. 8pros V. 81 j. P. v. Wageningen geb. v. Enaetert W. 79 j. S._ M. De Mooy geb. Hennik V. 60 J. M. E. C. Mi.l- derham D. 19 j. W. C- v. Maetrigt Z. 9 m. M. M. Spierenburg D. 19 d. J. A. Slewe M. &1 j. J. Hunteman M. 40 j. C. v. Doorn W. 90 j. H. Boom M. 29 j. Rotterdam, 11 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 68 paarden, 1 veulen, 1701 runderen, 871 vette kalveren, 20 nuchtere kalveren, schapen, varkens, 363 biggen, bokken, ezela. Do prijzen van het vee waren als volgt: runderen^ late qual. 36 a S71/s C-> 2de qual. 33 a 34 c., 3de qual.. 30 a 31 c.; vette kalveren late qual. 45 a -171/2 c.,_ 2de qual. 421/a a 45 c.schapen late qual. a c,, 2de qual. a c.varkena 1ste qual. a c„ 2do qual. a c., 3de qu&l. a c., alios per l/„ KG. Nuchtere kalveren van 5 tot 9 por etuk. Handel tamelijk. Sneek, 11 Nov. Botermarkt, late keur ƒ49l/si aan voer 569/4 en 69/8 vaten; bij de Vtreeniging ltte keur ƒ5O*/? a f2de keur ƒ48, 3de keur f 47 on. 4de keur f 46. Kaas. Aanvoer 10,896 KG. Nageld f 29 a fKanter- fKruid- f Schiedam11 November. M outwrjn per HL., zonder fuet of bel., ƒ1150. Jenever ƒ15.50, id. Amst. prooi ƒ17.Spoeling beurs per ketel f Bij het ter perse gaan Tan dit num mer waren de Amsterdamsche Beurs- notceringen van heden nog niet door ons ontvangen. onze geliefds Ouders LAMBERTUS ERADES en AMELIA COEVOET j hunne 40-jarlge Eclitvereent- ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Leiden, 12 November 1890. Getrouwd H. D. LENS en A. C. VAN DEN UPWICH, die, ook namens wederzydsche Familie, hun" hartelyken dank betuigen voor de belang stelling, by hun huwelyk ondervonden. Leiden, 12 November 1890. Heden werd onze lieveling ons door den dood ontnomen. Leiden, M. DE GRAUW. 12 Nov. 1890. P. DE GRAUW-Zaal. Voor de belangstelling, betoond by de ge boorte van onze Dochter, betuigen wy onzen hartelyken dank. F. G. ROSIER. W. C. ROSIER -Christiaanse. Leiden, 12 November 1890.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3