DAGBLAD. N\ 9426. Dinsdas; 11 November. A*. 1890. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 meenden.1.10. Freneo per post110. Ifnonderlflke Nommera0.05. FRIJ8 DER ADVERTENTIES: Tu 1—8 t.g.l. 1.05. Ieder, regol meer/O.lTf örootere lettere n»er plaatsruimte. Voor het la o*08eoren buiten de .ted wordt 0.10 borekeud. KOLONIËN. BATAVIA, 8—11 October. Omtrent de tuchtiging van het aan den oostelyken oever van het Toba meer gelegen landschap Gopgoppan is door de regeering van den commandant van het leger het vol gend telegraphisch bericht ontvangen „Militair commandant Sumatra's Westkust seinde zeven dezer tucht Gopgoppan geëin digd. Na vuurgevecht van anderhalf uur vijand uit stellingen verdreven. Wy een korporaal licht gewond. Vyf kota's door ons verbrand. Troepen kwamen zes October te Balige aan en marcheerden naar Lagoeboti." Volgens een telegram in het „Bat. Nieuwsblad" is de resident van Cheribon, dr. J. H. P. Sollewijn Gelpke, den 9den October plotseling te Bandong overleden. Hy vertoefde daar met binnenlandsch verlof wegens ziekte. De overledene, te Batavia geboren en in Nederland opgevoed, heeft zich vooral bekend gemaakt door een boek over de padl-cultuur, waardoor hy te Leiden honoris causa doctor in de philosophie werd gemaakt, door een ander werk over de dessa-huishouding, en door eene nieuwe landrente-regeling. De kapitein van den generalen staf, chef van den staf in de 3de militaire afdeeling op Java, te Soerabaia, D. La Feber, is over geplaatst by het hoofdbureau van den gene ralen staf te Batavia; in zyne plaats is van Batavia overgeplaatst de kapitein van den generalen staf Granpré Molière. De „Tel." schryft, dat te Semarang ge ruchten loopen, dat de overgeblevene com pagnie van het 5de naar Makassar zou gedi rigeerd worden als reserve voor Plores. Wy ontvingen het bericht, dat blykens een te Batavia ontvangen telegram van Pa dang de van het Nederlandsche- by het Indische leger gedetacheerde 1ste luitenant der infan terie J. A. Franken wegens ernstige ziekte onverwyid naar Nederland moet terugkee- ren. (</.-£.) Als vervanger van mr. S. J. Lagerwey, secretaris van het Departement van Justitie, die eerstdaags met verlof naar Nederland zal gaan, wordt genoemd mr. W. C. Von Benthem Jutting, thans met verlof in Nederland. Uit Rembang schryft men Het onderzoek, door den resident ingesteld naar de knoeieryen, die door den geschorsten wedono van Tinawoen den regent vanBodjo- negoro zyn ten laste gelegd, is afgeloopen. De minutieuze instructie heeft aan het licht gebracht, dat de klachten ongegrond zyn. Daarom is voorgesteld om dien wedono niet eervol uit 's lauds dienst te ontslaan. Luidens eene verklaring van den veearts Vryburg aan den resident kan de veeziekte te Deli als geweken worden beschouwd en zyn alle beperkende maatregelen omtrent het vervoer thans opgeheven. Door den resident van Ternate is aan de Regeering het voorstel gedaan tot vestiging van ons rechtstreeksch bestuur aan de zuidkust van Nieuw-Guinoa. Door den minister van koloniön is het verlof naar Nederland, verleend aan den lsten luitenant der infanterie J. H. Hartman, ver lengd met zes maanden en dat aan den ambte naar H. La Fontaine, laatsteiyk opzichter der 2de kl. by den waterstaat en 's lands burgerlyke openbare werken, en aan de heeren W. Van den Heuvell, notaris te Semarang, en P.Vellema, notaris en vendumeester te Japara, nader met zes maanden. Amok. In de dessa Kaumpandak (te Buitenzorg) heeft eenige dagen geleden eene amok-party plaat6 gehad. De inlander Ganing heeft uit jaloezie zyne wederhelft Djahana met eon gollok zwaar verwond; ook zyn schoon vader Hasan, die hulp wilde verleenen, werd zwaar gewond. De lste heeft elf en de 2de acht wonden bekomen; beiden zyn naar het hospitaal te Buitenzorg vervoerd, terwyl do amokmaker door de politie werd ingerekend. Naar men van Buitenzorg schryft, is op voorstel van den legercommandant door den Gouverneur-Generaal bepaald, dat aan de officieren en adjudant-onderofficieren, aan wie ten gevolge van het vertrek der laatste expe ditie naar Noord Flores, tydelyk een ander garnizoen is aangewezen, eene schadeloos stelling zal worden toegekend voor de onkos ten, welke die garnizoonsverwisseling ver oorzaakt. Die schadeloosstelling bedraagt voor hen, die van Kedong Kebo naar Semarang zyn overgegaan, driehonderd gulden voor een ma joor, tweehonderd gulden voor een kapitein, honderd veertig gulden voor een luitenanten zestig gulden voor een adjudant-onderofficier, terwyl zy, die van Banjoe-Biroe tydelyk te Willem I zyn geplaatst, de helft der genoemde bedragen ontvangen. Er loopt te Batavia een gerucht, dat wy echter onder reserve mededeelen, dat de directeur van justitie reeds in December van plan is om naar patria te gaan en als zyn opvolger warm moet hebben aanbevolen den tegenwoordigen vice-president by het Hoog gerechtshof, mr. W. A. Engelbrecht, zoodat diens aanstaande benoeming dus als vry zeker kan worden beschouwd. Wordt dit bevestigd, dan gelooven wy dat de Regoering geen beter keus kon doen. Ook de secretaris van het departement, mr. S. J. Lagerwey, zal binnenkort met ver lof naar Europa gaan. (B. H.) Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen: Civlol Departement. Ontslagen: Op verzoek eervol als lands-advocaat te Semarang en advocaat en procureur bij den Raad van Justitie aldaar mr. C. Voüte. Benoemd: Tot lands-advocaat te Semarang mr. 0. W. baron Van Heeckeren, advocaat en procureur bij don Raad van Justitie aldaar; tot boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Semarang de 2de commies bij do Wees- cn Boedelkamer te Batavia W. A. Spier. Gesteld: Ter beschikking van den voo:zitter van de landraden te Ngawi en Magotan (Madiocn) mr. J. H. A. Bosch; te Toeloengagoeng en Tren- galek (Kedirie) mr. C. Loth, beiden ambtenaren bij de rechterlijke macht en zulks om te worden belast met do griffierswerkzaamheden bij die rechtbanken. Belast: Met de waarneming van den civiel ge neeskundigen dienst en het opzicht over do vaccine in de afd. Indramajoe dr. J. Groneman. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van B. B., ten einde werkzaam te worden gesteld bij het B. B., do ambt. voor den burgerl. dienst K. A. baron Yan Reede van Oudshoorn. Goedgekourd: Dat door den landraad te Poerwakerta (Banjoemas) is benoemd tot buitengow. subst.-griffier buiten bezw. van den lande bij die rechtbank, D. J. W. Struwer; te Poerbolinggo (Banjoemas) is benoemd: tot buitengow. subst.-griffier buiten bezw. van den lande bij die rechtbank, D.J, W. Struwer. Overgeplaatst: Van do residentie Cheribon naar de res. Batavia, de opzichter 2do kl. J. A. Lapró; van de res. Batavia naar de res. Cheribon, do opzichter lste kl. P. Reep. Geplaatst: In de res. Japara, de benoemde opzichter 2de kl. A. Keiler. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Kendal (Semarang) is ontslagen wegens vertrek, eer vol, als buitengew. subst.-griffier buiten bezw. van den Lande bij die rechtbank H. A. Brüokner; is benoemd tot buitengew. subst.-griffier buiten bezw. van den lande bij die rechtb., F. Anderson. Te Blora (Rembang) is benoemd tot buitengew. subst.-griffier buiten bezw. van den Lando bij die rechtbank, Ch. F. Borel. Te Bangkalan (Madoera) is benoemd tot bui tengew. subst.-griffier buiten bezw. van don lande bij die rechtbank, J. Meijnort. Te Moeara Towoh (Z.- en O.-afdeeling van Bor neo) tot buitengew. subst.-griffier b. bezw. van den Lande bij die rechtbank F. M. Dekker. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de o. 1. school te Riouw, de ben. onderwijzer 3do kl. J. Brouwers;aan do o. lste 1. school B. to Semarang, de ben. onderwijzer 3de kl. A. Van der Mee; aan de o. 1. school te Pekalongan, de ben. onderwijzer 3de kl. R. C. Draaismaaan de o. lste 1. school te Gombong, de ben. onderwijzer der 3de kl. S. De Ruijter. Overgeplaatst: Als lste hulponderwijzer, van do op. lste 1. school A. te Batavia naar de op. 1. school te Tegal, de ben. onderw. 2do kl. J. H. L. Teutelink; als hulponderwijzer, van de op. lste 1. school te Gombong naar de op. lste 1. school A. te Batavia, de onderwijzer der 3de kl. B. De Vries; als hoofdonderwijzeres van de o. 1. meisjesschool te Tegal naar die te Buitenzorg, de ben. onderwijzeres der lste kl. E. A. Van der Meijden; van de o. 1. meisjesschool te Semarang naar die te Tegal, de onderwijzeres der 2de kl. A. Rosskopf. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Inf., bij hot 2de bat. Magelang de kapit. T. A. Van dor Loeff, van liet 3de bat. Atjeh; bij het 7de bat. Magelang do lste luit. W. E. Van Keeken, van de garniz. comp. van Banka; by het lste depot.-bat. te Meester-Cornelis do lste luit. J. A. M. M. Sohau- roth van het 12do bat. Soerabaia; bij het sub sistenten-kader te Batavia de lste luit. K. A. Van der Hart, van het 10 bat. Weltevreden. Geneesk. dienst, als chef van het hospitaal te Batavia do dirigd. off. van.^gez. der 2do kl. M. L. Cannegieter van hot garniz. aldaarbij hot garniz. te Batavia do off. van gez. lste kl. F. J. M. Fiobig van het hospitaal aldaar; bij den gewestol. en plaatael. geneesk. dionst in de 2d© milit. afd. op Java hospitaal Samarang do dirigd. off. van gez. 2de kl. O. H. Vechtmann, van dien in de lste milit. afd. op Java, hospitaal te Batavia. Gestold: Artillerie, tor beschikking van den chef van het wapen der art. do luit.-kolonel B. Lam berts, onlangs bovon de formatie in activiteit hersteld. Ontslagon: Met ingang van 3 November 1890 op verzoek uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrach ten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, do kapt. der inf. T. Weersma. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den kapitein der infanterie H. Kuijk. Opgedragen: Aan den bij het Indische leger gedetacheerden lsten luit. der itf. van het Neder landsche leger H. G. O. Munnich, thans op zijn ver zoek op non-activiteit buiten bezwaar van den lando, om vóór of op 22 November naar Nederland terug te keeren. Departement van Marino. Bono eind: Tot licht- opzichter lste kl. de lichtopzichter 2de kl. Ch. F. A. Kemper; tot lichtopzichter 3de kl. J. H. Rogge, gegageerd gonio-soldaat lste kl. Overgoplaatst: Van het kustlicht der 2do orde op het cilind Edam (residentie Batavia), bij dat der lste orde op het eiland Mendanao (assistent residentie Billiton), de benoemde 1 chtopzichter lste kl. Ch. F. A. Kemper; van het kustlicht op Noesa Kembangan bij de kustlichten op Mandolike en Sema rang, de lichtopzichter 2de kl. A. Wortman; van de kustlichten op Mandeliko en Semarang bij die op Java's lsto punt en Vlakkenhoek, de lichtopzich tor 3do kl. Ch. Gottenkienij; van de kustlichten op Java's lste punt en Vlakkenhoek bij het kust licht op Noesa Kembangan, de lichtopzichter 2de kl. W. I. E. F. Baumbach. Geplaatst: Bij het kustlicht der 2de orde op het eiland Edam (residentie Batavia), do benoemde lichtopzichter der 3do kl. J. H. Rogge. Vergunning verleend: Om te repatriëeren wegens langdurig verblijf in de koloniën, aan de luits. ter zee der 2de kl. W. P. Pook van Baggen en W. Naudin ten Gate; aan de officieren van gez. der lsto kl. dr. P. Broekhoff Jzn. en J. A. Rademaker; aan den luit. ter zee dor lste kl. F. E. O. L. Koster; wegens ziekte aan den luit. tor zee lste kl. J. J. De Bruine. Opgave der passagiers, naar Nederland vertrokken por ss. „Prins Aloxander," kapitein ter zee J. Loots: Mevr. Koefoed, hoofdonderwijzer F. B. Nunnink, secretaris Wees- en Boedelkamer te Makasser J. Th. R. Tausent en dochter, president Landraad mr. F. C. H. Lorch en eehtgen., mej. C. M. Langenberg Kool, mej. W. A. Verboon, onderwijzeres lsto kl., mej. M. L. 8teinbuch, 4 kinderen van den heor J. Schut van der Linden, mej. B. Bom, mevr. Chiapusso en kind, G. Rochussen, J. R. Do Vries. Zr. Ms. troepen en schepelingen; te Padang embarkeeren de heer M. W. Th. Romswinckel en mej. De Munnick. Gemen srd rv 1 e u w m. In do Kalverstraat to Amster dam hobben dieven Zaterdag-nacht een stuk gesneden uit de spiegelruit van het magazyn van den heer Etienne Delaunoy. De dieven hebben eene party zilveren kinderspeelgoed, eene antiek gouden lampetkom en kan, eone antiek zilveren cassette, en meer dergelyke voorwerpen ontvreemd, tot eene gezamenlyke waarde van f 3000. Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsengracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder van het meisje een paar duchtige 3tompen. Toen do vrouw echter aan het verstand gebracht was hoe het ge val zich had toegedragen, gaf zy den jongen als vergoedingeen dubbeltje. Een 12-jarig meisje begaf zich te Winschoten tusschen twee aan elkaar ge koppelde vrachtwagens. Het kind struikelde, werd overredon en dood opgenomen. Door den in staat van kennelyk onvermogen verklaarden notaris Clercx te Weert is thans ontslag uit zyn ambt gevraagd. In de twaalfhonderd inwoners tellende gemeente Hotton (provincie Luxem burg) woedt sedert het begin van October de typhus en eischt betrekkelyk veel slacht offers. Op den bekenden geschiedkun- dige dr. Frank Bright, don rector-magmficus van het „University Collogo" te Oxford, is een aanslag gepleegd door eone dame, die zyne woning wist binnen te komen en na eene vry hevige woordenwisseling in de gang den rector met eene revolver in het beneden- lichaam schoot. Daarna ontkwam zy, te mid den der ontstane verwarring. Hot gedrag der vrouw, die toch kort na de misdaad gevangengenomen werd en Biordon genaamd is, was zóó zonderling, dat men baar voor krankzinnig houdt. Dr. Bright scheen haar niet te kennen. Gelukkig is de wonde, die hem werd toegebracht, nietlevensgevaarlyk. Do verloving van haren beminde met de dochter van Bright moet de Londenscho dame tot waanzin gebracht hebben. Dezer d a g e n w e r d g e m e 1 d d o o r sommige bladen, dat op den Congo twee 3toom- booten vergaan waren, de „Florida" en do „Ville de Bruxelles". Volgens „Le mouvement géographique" van 2 dezer is do zaak niet zoo ernstig; de „Florida" is 18 Juli op eene rots goBtooten, maar 5 dagen daarna met behulp van do „Roi des Beiges", weder vlot geworden; zy zou eenige dagen geleden op nieuw naar Stanley-falls vertrekken. De „Ville de Bruxelles" liep 16 Juli op een boomstam, die in de rivierbedding was vastgeraakt, en is 14 dagen daarna losgekomen. Zy had weinig avory en is nu weer in de vaart. Do grootste man van het Duitse lie leger was tot nog toe kapitein Piewkou van het lste garde-regiment te Potsdam, die 2.05 meter haalde. Thans echter is by datzelfde regiment een vrywilliger uit de Rynprovin- ciön in dienst getreden, die zich verheugt in eene lengte van 2.20 meter on dus den kapi tein nog over het hoofd kan zien. In 1850 diende by dat regiment insgolyks een man, die byna 2 meter lang was en by parades als rechtor-vlougolman een uitstekend figuur maakte. De czaar woonde eens zulk eon militair schouwspel by en prins Karei van Pruisen vestigde toon zyne aandacht op dezen reus. Hy liet hem den voet oplichten, opdat de czaar zyne laars zou kunnen zien. Doch toen verloor de man het ovenwicht, viel om en sleepte twee man in zijn val mede. Hy stierf een paar jaar later aan tering. De wjjk St. - Pan eras, tusschen de City en hot noorden van Groot-Londen, zal eerlang electrisch verlicht worden op kosten der inwoners, die voor de helft van don prys, thans door particuliere Maatschap- pyon berekend, mede hunne huizen van het kunstlicht zullen kunnen voorzien. By alge- meene deelneming wordt zelfs op eene bate gerekend, waardoor de communale belastingen zullen worden verminderd. Te Lyon is een vermakeiyk pro ces aanhangig tusschen den opera-directeur en den gemaal dor eerste zangeres. Dezen werd do toegang ontzegd achter de coulisse, op grond van het cahier des charges, dat geen vreemdeling vergunning geeft op het tooneel te komen. De gemaal der zangeres beroept zich op het gebruik. Dezer dagen vervoegde zich ten postkantore te W. iemand met eene brief kaart, naar aanleiding waarvan zich het vol gende gesprek ontspon met oen der postbe ambten Persoon (zyne briefkaart toonende): „Mot hier ook nog zoo'n dingie op?" Beambte: „Een postzegeltje, bedoelt ge? Neen, dat behoeft nietvoor u zullen wy de briefkaart wel voor niemendal meenemen." (Persoon, uitermate in zyn schik, groet en wil heengaan). Beambte: „Hei, zeg ereis! daar staat niet eens een adres op uwe briefkaart." Persoon: „Mot dat ook nog? Als zo aan den anderen kant kyken, kennen ze ommers zien, dat-i naar myn broer mot!" (Historisch),

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5