hewpzen, ƒ1913; mr. A. De Wit, id., 1000; M. De Fooy, bode by do Tweede Kamer der Staten-Generaal, 322; C. IV. Soutendyk, landmeter van het kadaster 1ste kl., ƒ920; P. Chevallier, deurwaarder der directe belas tingen, 400H. Vriend, zich ook schry- Tende H. A. Vriend, hoofdcommies 2de categ. hjj 's Ryks belastingen 452; A. A. Leith, commies-ontvanger by 's Ryks belastingen, 467; J. Comys, commies te water lste kl. by 's Ryk3 belastingen, 528D. J. M. Van Zetten, zich ook schryvende D. J. M. Van Setten, commies lste kl. by 's Ryks belas tingen, 374; A. Terweel, idem, 437; J. A. Simmers, idem, 439; J. Bommel, com mies te water 2de kl. by 's Ryks belastingen, 322; M. P. Rasch, ontvanger der directe belastingen en accynzen, 378. De kapitein W. H. N. 's Graeuwen, van het 5de reg. inf., op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op ƒ1560 'sjaars. Benoemd, by het wapen der infanterie, by het 5de regt., tot kapitein, de lste luit. J. Bruining, van den staf van het wapen, werk zaam by de Koninkiyke militaire academie. Benoemd by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. M. Straub, van dat personeel. Aan J. F. D. Blote machtiging verleend om, te gelyk met zyne betrekking van leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Tilburg, die van leeraar aan de burgeravondschool in die gemeente te bekleeden. Met ingang van 1 Dec. aanstaande aan den hoofdingenieur lste kl. van 's Ryks water staat A. L. De Bruyn Kops, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in zyne betrekking bewezen en behoudens aanspraak op pensioenen zyn voortsbevorderd tot hoofdingenieur van 's Ryks waterstaat lste kl. A. Van Hooff, thans 2de kl.benoemd tot id. 2de kl. B. Hoogenboom, thans ingenieur lste kl.bevorderd tot ingenieur van 's Ryks waterstaat lste kl. A. Keurenaer, thans id. 2de kl tot id. 2de kl. M. Caland, thans id. 3de kl.en tot id. 3de kl. G. Rooseboom, thans adsp.-ingenieur. - emengd Nieuw*. Het 19-jarig meisje op de Hooi gracht, waarvan Zaterdag gedacht werd dat het plotseling was overleden, is gestorven na eene ongesteldheid van vier dagen. Eene hartverlamming was de oorzaak van haren vroegen dood. Men schryft ons uit Zoeter- woude: Het vee houdt zich hier, niettegen staande het natte weer, vry goeddit moet, zoo men zegt, in het naburige Leiderdorp niet zoo zyn; daar heerscht eene ziekte, welke jaarlyks zich vertoont en wel zóó hevig is, dat er eenige koeien plotseling doodgevallen zyn. Te Hoogmade, onder de gemeente "Woubrugge, zyn eenige koeien gestorven aan de in het najaar zoo vaak in deze streken voorkomende kopziekte. Te A1 f en aan d en R y n i s van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten een yzeren Rynschip, groot ongeveer 250 last, genaamd „Johanna Hermina" en gebouwd voor rekening wan den heer G. Wickerhoff te Druten. Daarna werd de kiel gelegd voor een dergelyk schip, groot ongeveer 225 last. Het verlies aan netten, touwwerk enz. door de Scheveningsche haringvloot wordt tot heden geraamd op 17,808. Zaterdag-avond omstreeks tien uren brak te Rotterdam een hevige brand uit in pand 123 op de Leuvehaven W.Z., genaamd „De Lastdrager," in gebruik by de vennoot schap Blauwhoedenveem. De brand, welke op den bovensten zolder ontstaan is, strekte zich uit van de Leuvehaven tot de daarachter liggende Herderinnestraat, maar bleef by dien zolder en het dak beperkt, hoewel alle koop mansgoederen, daar aanwezig, verbrandden. De schade is zeer aanzieniyk, ook op de andere zolders en in het daarnaast zich be vindende pand, waar de kantoren gehouden worden, door de massa's water, die er in ge worpen zyn. (N. R. 0.) Uit Amsterdam wordt aan de „Pr. Gron. Grt." geschreven omtrent de vele plan nen voor schouwburgen, dat van het Café- Concert op hot Rembrandtsplein niets schynt te komen. De 60,000 ontbrekende guldens voor het Bouwmeester-Theater rollen niet zoo snel naar do Amsterdamsche Bank als menig een heeft gedacht. Men bericht ons uit Amsterdam, dat mej. Aafke Kuypers Zaterdagavond in vryheid gesteld is. Zy was Zondag in de kerk. UD.) Gistermorgen werd te Utrecht de ruim 65-jarige arbeider M. M., wonende in de Noteboomenlaan, door een der buren, die ongerust was geworden, omdat by hem dien morgen nog niet had gezien of gehoord en daarom eens was gaan zien wat er aan scheelde, dood in zyn bed gevonden. De man woonde sedert eenigen tyd geheel alleen en was sukkelende. Op de heden te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 925 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van 40 tot 700, de veulens van 70 tot 270. De handel was redelyk en er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. Zaterdag-middag te halfvier kwam aldaar een trein van de IJsel-Stoomtram in de Vaart - schestraat, langzaam stoomende de Bleekstraat voorby, toen daaruit dr. E. V. met zyn rytuig kwam. Doordien de koeteier zyn draai te kort nam, kwam het paard in botsing met de machine, waardoor rytuig en paard omver vielen. De dokter en de koetsier vielen op de straat, en eene vry belangryke schade werd aan paard, tuig en rytuig toegebracht. De rechtbank te Utrecht, heden morgen uitspraak doende in de voor acht dagen door haar behandelde zaken, veroor deelde ruim een twintigtal personen, beklaagd van landloopery, tot hechtenis van 3-12 dagen en opzending naar eene rykswerkinrichting voor den tyd van 5 maanden tot 2 jaar en 5 maanden. J. d. H., wonende te Bodegrave, geb. te Houten, beklaagd van kippendiefstal, te Schalk- wyk gepleegd, werd veroordeeld tot gevan genisstraf voor 7 maanden onder aftrek van preventieve hechtenis. In eenbuitengewoonpolitieblad verzoekt de officier van justitie te 'a-Her- togenbosch aanhouding en opzending van Laurens Louis Jacobus Snoeck, ongeveer 50 jaren, notaris ter standplaats Kuik, zwart van uiterlyk, scheiding van het haar in het midden, met groote dikke knevels, gestalte middelmatig, breed geschouderd en zeer ge zet, zware styve gang, draagt gewoonlyk een grooten zegelring, stem zwaar en heesch, gekleed met donker-gryze deml-saison en zwarten fantasiehoed. Door den rechter commissaris voor strafzaken by de arrondis- sements-recbtbank te 's-Hertogenbosch is tegen hem dd. 5 November jl. een bevel van voor- loopige aanhouding verleend ter zake van verduistering. Hy heeft de wyk genomen naar Belgié. Aangaande den Zaterdag-namiddag uitgebroken brand in de Venendaalsche stoom- spinnery en -wevery wordt gemeld: Na een tweetal uren van byzondere krachts inspanning is de brand te ruim 5 uren ge- bluscht. De spinnery moet eenigen tyd stil staan. De vermoedelyke oorzaak is het warm- loopen van de staande as op de vierde ver dieping. De schade is betrekkeiyk niet groot. Men schryft uit Brussel: De treurige toestand der Hollandsche sluizen aan de invaart van het kanaal van Terneuzen heeft ten gevolge gehad dat dezer dagen een met 1650 ton salpeter beladen stoomschip uit Iquigue te Antwerpen lossen moest in plaats van op zyne bestemming, Gent. Dr. Koch is druk bezig met het bereiden der |door hem ontdekte entstof. De brieven, welke hem in de laatste dagen wer den toegezonden, worden door zyne assistenten geopend. Er zyn vele hartroerende smeekbeden by van lyders, die hunne laatste hoop op de toepassing van Koch's geneeswyze gevestigd hebben. Moeders smeeken Koch, hare kinderen te redden en deze verzoeken komen uit alle oorden der wereld en van alle standen. Geen van dergeiyke brieven wordt den geleerde getoond, daar het volstrekt noodza- kelyk is, hem niet van zyn werk af te leiden. De gestrande Duitsche torpedo boot „S. 57" is, volgens bericht uit Kopen hagen, Zaterdag-middag weer vlot geraakt. De aartsbisschop van Damas- cus is ten gevolge van een beet van eene vergiftige vlieg gestorven. In het tuchthuis te Geelong, Victoria (Australië), is dezer dagen een man overleden in den ouderdom van hon derd jaren. Hy was tot levenslange opsluiting aldaar veroordeeld. By een stierengevecht in Mexico is de toreador Zocato door een stier op do horens genomen, door de lucht geslingerd en na zyn val vaneengereten. De stierenvechter had te voren twes stieren gedood. BUITENIbAHD. Frankrfjk. Aubertin, de krankzinnige, die voor drie jaar revolverschoten loste op den heer Ferry, is uit het gesticht Bicètre verdwenen. Den 2den October liet men hem met een verlof van 5 dagen uitgaan en sedert heeft men niets meer van hem gehoord. Zeker opzien baarde het verleden Dins dag, dat de gewone eerewacht by de opening van de vergadering der Kamer niet aanwezig was. Het geval blykt de schuld te zyn ge weest van een kapitein, die vergeten had de noodige bevelen te geven en thans door den gouverneur van Parys deswege gestraft is met 8 dagen arrest. Het aantal candidaten voor Joffrins zetel, in de Kamer, is thans reeds tot 25 geklommen. Naquet heeft afgezien van zyne reis naar de Transvaal. Dnltaohland. Zaterdagavond deelde Stücker in eene chris- teiyk-sociale volksvergadering te Berlyn zyn ontslag als hofprediker in de volgende woor den mede: „Wat hedenavond ons hart beweegt, is nog niet ryp om uitgesproken te worden. Wat ik in dit uur gevoel, vat ik te zamen in den uitroep: „Onze geliefde Keizer level driemaal hoogl" De val van den hofprediker Stöcker wordt byna algemeen als eene gebeurtenis van groote staatkundige beteekenis beschouwd, en als een kenteeken, dat men een meer ge matigd tydperk op kerkeiyk gebied is inge treden. Stacker is thans voornemens, als agi tator groote werkzaamheid te ontwikkelen. De Hessische Boerenvereeniging heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zy de medewerking van alle belangstellenden in roept om alle pogingen ter verspreiding van het socialisme onder de plattelandsbevolking tegen te gaan. Het voor rekening der paketvaart op eene werf te Hamburg in aanbouw zynde dubbel- schroef8toomschip, snelvaarder, dat „Prins Von Bismarck" genaamd zal worden, zal den 29sten dezer van stapel loopen. Het heet dat Von Bismarck het persoonlyk zal doopen. Dit nieuwe schip zal het grootste der Duitsche handelsvloot zyn. Italië. De Duitsche rykskanselier en de heer Crispi hadden, na 's ochtends, Zaterdag-namiddag eene nieuwe samenkomst. De hertog en de hertogin van Genua zouden deelnemen aan het diner, dat de koning te Monza ter eere van den Duitschen rykskan selier zou geven. Dat diner zou geheel van huiselyken aard zyn. Volgens de „Popoio" heeft generaal Caprivi, by de ontvangst der te Milaan gevestigde Duitschers, het gerucht tegengesproken, dat hy eene byeenkomst zou hebben met graaf Kalnoky. De Duitsche rykskanselier ver klaarde verder, dat er sedert lang geen tyd- stip was, zoo kalm als het tegenwoordige ten opzichte van de internationale politiek, en er op het oogenblik ook geene vrees voor de toekomst behoefde te bestaan. België. Volgons de vermoedelyk goed ingelichte „Indépendance" hebben in de commissie voor de invoerrechten aan den Congo de vertegen woordigers van Frankryk en Portugal zich verklaard voor verschillende tarieven, naar mate van den geographischen en economi- schen toestand der verschillende koloniën aan genoemde rivier. In afwachting van de gevraagde nadere instruction is de zitting tot aanst. Woensdag verdaagd. Groob-BritannlA De geïnterviewde mevrouw Jameson te Londen zeide dat het Emin-comité alle ge gevens bezit nopens Stanley's beweringen betreffende haren overleden echtgenoot, welke gegevens het lasterlyke daarvan bewyzen. Dezelfde Arabier, die aan Stanley praatjes opdischte omtrent Jamesons medeplichtigheid aan den moord op eene negerin, was onlangs te Londen by het Emin-comité en sprak toen zichzelven tegen. Het Britsche beschermheerschap over het sultanaat van Zanzibar is zonder buiten gewone plechtigheden afgekondigd. De Brit sche consul, de vice-admiraal en eenige andere officieren brachten een bezoek aan den sultan en de vlaggen van Groot-Britannië en van Zanzibar werden geheschen, terwyl kanon schoten gelost werden. Een voorstel om aan de Victoria-univer siteit te Manchestor eene theologische faculteit toe te voegen is door den raad van curatoren met 18 tegen 14 stemmen verworpen. Eene groote verdryving van pachters- familiën wegens wanbetaling is spoedig in Ierland en wel in het district Gweedore, te wachten, waar 1200 menschen uit hunne woningen zullen worden verjaagd. Bnaland. Uit Warschau wordt gemeld dat ruim 290 Russen, meest uit Volhynië, die getracht hadden het land te verlaten, ten einde aan kerkelyken en staatkundigen dwang te ont komen, aan de spoorwegstations gevangen genomen zyn en met geweld naar huis terug gebracht. De landverhuizing van den Russi- schen Kaukasus naar Turkye vermeerdert by den dag. Reeds is gemeld dat te Warschau drie vrywilligers wegens moord op een sergeant zyn veroordeeld en dat hunne onschuld na de uitvoering van het doodvonnis is gebleken. Thans heeft de vader van een der veroordeel den, de theehandelaar Perkow, zich tot het ministerie van oorlog gewend, met den eisch van openlyk herstel van eer, door publiek - making van de ware toedracht der zaak, die met de executie van drie onschuldigen is ge ëindigd. Vereenigde Staten. Stanley is by zyne aankomst verwelkomd door kolonel Finlay Anderson, die hem inder- tyd als vertegenwoordiger van de „New-York Herald" voor de eerste maal naar Afrika zond. Mevrouw Stanley verklaarde, dat zy eene alleronaangenaamste reis hadden gehad. O. a. was er aan boord tweemaal een begin van brand ontstaan. Eene menigte van 5000 personen heeft de Iersche afgevaardigden Dillon en O'Brien te Philadelphia met geestdrift verwelkomd. Des avonds werd een optocht by toortslicht gehouden, waaraan 1000 vertegenwoordigers van verschillende Ierschgezinde vereenigingen deelnamen. Telogrammea MONZA, 9 November. Caprivi en Crispi zyn om 5 u. 45 m. gisteren aan het station alhier aangekomen, waar zy door den opperceremonieS meester werden ontvangen. NIEUW-YORK. 9 November. De uitvoer van goud bedroeg verleden week 2225 dollars en van zilver 103,000 dollars. MADRID, 10 November. De koningin-regen| tes en de jeugdige koning (wiers laatste ongesteldheid is gemeld) zyn geheel hersteld. PARIJS, 10 November. Men maakt melding van het huwelyk des heeren Francois Lefèbvre de Béhaine, zoon van den Franschen gezant by het VaticaaD, met mejuffrouw Marguérite Gervais, dochter van den generaal. Het huwe lyk, dat Woensdag zal voltrokken worden, zal worden ingezegend door den apostolischen nuntius. De ex-keizer van Brazilië is gisteren met zyn gevolg naar Cannes vertrokken, waar hy tot de lente zal vertoeven, om dan weder hier terug te keeren. LONDEN, 10 November. Volgens mededee- lingen uit officieuze bron heeft Lord Salisbury den Portugeeschen gezant doen weten, dat de Engelsche regeering zich vereenigt met het voorstel van Portugal om eene voorloopige schikking te treffen betreffende Oost-Afrika, voor den tyd van zes maanden. Volgens deze overeenkomst wordt het tractaat van 20 Aug. jl. vernietigd en blyft de toestand, gelyk deze voor dien tyd was, gehandhaafd. De onder handelingen over een nieuw tractaat zullen te Lissabon gevoerd worden. NIEUW-YORK, 10 November. Volgens een telegram uit Lima, heeft het Peruaansche congres het nieuwe tarief van invoerrechten aangenomen. Dit tarief zal den lsten Fe bruari a. s. in werking treden. KONSTANTINOPEL, 10 November. Het bericht, door een der Engelsche bladen mede gedeeld, dat Artin-Pacha (ten gevolge van zyn optreden in Armenië) in hechtenis is genomen, is geheel verzonnen. HALIFAX, 10 November. De wyk Port- Victoria staat in brand. Het vuur wordt aan gewakkerd door den wind en bedreigt de pakhuizen op de kade. MILAAN, 10 November. De Duitsche ryks kanselier Caprivi is weer vertrokken. D minister Crispi deed hem uitgeleide tot he) station, waar zy een hartelijk afscheid namen. Von Caprivi vertrok over den Gothard naar Berlyn en Crispi gaat heden over Rome naar Palermo. Caprivi en Crispi brachte» samen

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2