fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Epn- en feestdagen, uitgegeven. N*. 9426 JDinscIr-ïg 3L3- November. A\ 1890. Bit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 November. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRUB DEZER COURANT: Tosr Leiden per 8 maanden.....1.10. ?raneo per poet1.40. Jkifconderlg&o Nommera0.08. PRIJS DER. ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters neer plaateruimte. Voor het in- caseeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Heden zfln aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer D. W. K. De Roo de la Faille, geb. te Batavia, met academisch proefschr., get. „Artt.: 86 89, W. v. K." en de heer J. J. Hagen, geb. te Leiden, met academisch proefschr., get.: ,Twee vragen betreffende stichtingen". Naar wij vernemen, heeft de commissie van financiën na de jongste gemeenteraads zitting, waarin de gemeentebegrooting werd behandeld, haar ontslag ingediend. De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" gaf gisteravond in den Schouwburg op de Oude Vest hare eerste voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd werden „Janus Tulp", blijspel in vier bedrijven, door Justus Van Maurik Jr., en daarna„Als de drank is in den man kluchtspel in één bedrijf, door Antonie. De optredende werkende leden kweten zich, zonder onderscheid, als dilettanten hoogst verdienstelijk van hunne taakbij sommigen mochten we zelfs eene routine opmerken, als die men by leden van een gevestigd too- neelgezelschap mag verwachten. Dank zfl ook de welwillende medewerking van een tweetal dames, omtrent wie kan verklaard worden dat z(j sedert de vorige uitvoering in heur spel weder belangrijke schreden voorwaarts hebben gedaan, werd het eerste stuk zelfs zoodanig naar algemeene voldoening afgespeeld, dat, terwijl de vertoo- ners en vertoonsters herhaaldelijk onder luide toejuichingen werden teruggeroepen, als eene hulde aan hen alleen, namens kunstlievende leden en andere vrienden der Vereeniging, een fraaie, groote krans aan de ter zijde van het tooneel staande banier werd gehecht. Ook het genoemde nastukje, dat als „een greepje uit de werkelijkheid" werd aangekon digd, verschafte veel genoegen. De Schouwburgzaal was op alle rangen geheel bezet. Er bleef bijna geen plaatsje openwel een bowjja dns in welk eene groote belangstelling de uitvoeringen van „Jacob Cats" zich mogen verheugen. De voorstelling was laat, omstreeks kwart na middernacht, afgeloopen, waardoor de Vereeniging nog werkzaam was op den datum, welke als die harer oprichtings is aangewezen. In bloeienden toestand toch mag zy heden haar 17-jarig bestaan berdenken. Gisteren had alhier wederom de perio dieke uitkeering plaats aan behoeftige leden en weduwen van leden der Vereeniging van gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandsche Leger. Tien leden en vijf weduwen ontvingen ieder ƒ12.50, terwijl ook nog aan een lid als bui tengewone gratificatie werd uitgekeerd ƒ10. De heer Stellwagen, candidaat in de rechten alhier, heeft welwillend aangeboden voor belangstellenden in den kring der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een cursus te geven in staatsinrichting. (Fbde.) By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 57, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste: 57, 29, 6 en 3. Ds. C. R. Rijnenberg, predikant te Val kenburg, by Leiden, heeft voor het beroep naar Oostrum c. a. (classis Dokkum) bedankt. Tot ambtenaar ter secretarie van Zoeter- meer en Zegwaard is benoemd de heer G. Eggink Jzn. te Haarlemmermeer. In de jongste Raadsvergadering teKat- wyk werd na opening der vergadering door den voorzitter, den heer T. A. O. De Ridder, en behandeling van onderwerpen van meer ondergeschikten aard, een beBluit genomen tot aankoop van een pand buiten de kom van het dorp Katwyk aan den Ryn, voor eene losplaats van mestspeciën. Vervolgens werd aan mej. Van Rhyn eervol ontslag verleend als onderwyzeres in de vrouwe- ïyke handwerken aan de openbare school te Katwijk aan don Ryn en aan den heer P. Van de Velde als onderwyzer te Katwyk aan Zeo, waarna, in verband met de op 1 Januari 1891 in werking tredende bepalingen der onderwyswet, werd besloten in die vacatures te doen voorzien door aanstelling van eene onderwyzeres, tevens met bevoegdheid tot het geven van los in de vrouwelyke handwerken, en door een onderwyzer met hoofdakte te benoemen. Ten slotte werd de begrooting, zooals die door B. en Ws. in de vorige vergadering werd aangeboden, na eenige besprekingen vastgesteld, en had de uitloting plaats van 3 aandeelen in de 3 pet. geldleening der ge meente, waarna de vergadering werd gesloten. Uit Apeldoorn meldt men van Zaterdag namiddag aan het „Utr. Dbl." In 's Konings toestand wordt merkbaar achteruitgang waargenomen. Het toege diende voedsel wordt meestal zonder bewust- zyn gebruikt. De weinige slaap wordt her- haaldelyk gestoord door onrust, waardoor de hooge ïyder, als aan angst ten prooi, voort durend van en op de legerstede wil geholpen worden. Ons wordt hedennamiddag uit Apeldoorn geseind: Pof. dr. Rosenstein en de doctoren Vinkhuyzen en Vlaanderen hielden hedenmid dag consult ten paleize Het Loo. Het stoffeiyk overschot van den schil der Artz is Zaterdag te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Talryke kunstbroeders en vrien den begeleidden den stoet. Een groot aantal kransen en bloemen bedekte lykwagen en -baar. Onder anderen had „Arti" te Amster dam een krans gezonden. Vele kunstbroe ders en oud-leerlingen waren op de begraaf plaats. De heer Mesdag, voorzitter van „Pulchri Studio", bracht warme hulde aan het talent van den kunstenaar; de heer Godon sprak namens de Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage, Jozef Israels herdacht zyn genialen leerling, en dr. H. De Vries, te Amsterdam, sprak een treffend woord over zyn oudsten vriend tot de nagelaten betrek kingen. Dr. F. A. F. C. Went, leeraar in de natuur- lyke historie aan het gymnasium te 's-Gra venhage, is benoemd tot directeur van het proefstation voor suikercultuur van West-Java, in Tegal. Hy heeft derhalve eervol ontslag gevraagd uit zyne betrekking met ingang van I Februari a. s., of zooveel vroeger als moge lijk zal zyn in verband met den tyd, waarop de te benoemen opvolger zyne lessen kan aan vaarden. Chretienni, de bekende coupletzanger der café-concerts, is verbonden aan het tooneel- gezelschap des heeren Van Lier te Ameterdam en zal aldaar binnenkort in den Plantage- schouwburg optredon in de wederopvoeringen van „De jonge garde". De Nederlandsche Bank verhoogde heden haren rentestand voor alle rubrieken met'/2 pet. By een te Rotterdam gehouden examen voor scheepsmeter der zeeschepen, zyn ge slaagd de heeren E. A. Theman te Breda, W. Arentse te Leiden, J. H. Driesen, A. Oos terling, beiden te Maastricht, P. G. Kloprogge te Vlaardingen, G. H. Van Poppelen te Gouda, en W. Vonk, te Delftshaven, allen commie zen-verificateurs; D. P. A. De Jong en M. C. Schummelketel, beiden adspirant-verificateurs te RotterdamC. Den Braber te Rozendaal en J. F. Tiemeyer, beiden commiezen. Aan de universiteit te Freiburg is be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer G. J. Van der Kaay, arts te Utrecht, op proefschrift, getiteld: „Eine neue Indication zur Kaiserschnitt". Ds. Hoogerzeyl, van Amsterdam, trad gis termorgen in de Hofkapel van hot Paleis Het Loo op voor H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina en gonoodigden. De voorganger had voor deze plechtigheid tot tekst gekozen: Ps. 73 23 24; terwyl de gezongen liederen zyn Ps. 42 l,Goz. 273 1 en 274 2. De tot arts bevorderde dr. I. C. I. C. 3mits, die voor gouvernementsrekening werd opgeleid, is bestemd om te worden benoemd tot officier van gezondheid 2de kl by het Indische leger. Tot ontvanger-griffier van het water schap Schouwen, ter vervulling der vacature, ontstaan door hot overiyden van den heer C. Van der Vliet Dz., is benoemd mr. D. Van der Vliet Cz., te Oud-Beierland, met 10 stem men; op den heer D. Hocke Dz., te Brou wershaven, waren 9 stemmen uitgebracht. Tegen Aug. 1891 is de heer Chr. P. W. Kriens, te Haarlem, uitgenoodigd om op de tentoonstelling van electriciteit te Frank fort uitvoeringen te komen geven met zyn muziekcorps. Het stoomschip der Indische gouver- nements-marine „Zeeduif" zal vermoedelyk einde November naar Soerabaia vertrekken onder bevel van den heer C. D. Wouters, oud-acheepsofficier van do Maatschappyen Insulinde" en „Nederland", die ook verle den jaar het stoomschip „Raaf" naar IndiS bracht. Het machinekamer-personeel bestaat uit de heeren J. T. P. Nuboer, machinist lste kl. v. k., P. C. A. Schuier 2de kl., en J. L. Werner, 3de kl. Aan de navolgende officieren van het Indisch leger, met verlof in Nederland, is ge durende hun verloftyd door Z. M. den Koning behoud van aanspraak op bevordering ver leend: I. C. Leusden, militair-apotheker 2de kl.; A. Aelkema, E. W. Van Baerle en I. Langenbach, lste luitenants der infanterie. By koninkiyk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in hot kanton Doesburg mr. L. A. Fraissinet, oud-kanton- rechter, wonende te Doesburg. Goedgekeurd dat de burgomeester van Ame- rongen en Leersum, H. Spruyt, is benoemd tot secretaris van eerstgenoemde gemeente. Verleend de volgende pensioenen, als aan: J. J. Blankert, ontvanger der directe belas tingen, 3000M. Langeveld, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- Roman van E. WERNER, 146) „Zie, Wilberg, ik ben overtuigd dat Mélanie hetzelfde karakter heeft als ik en dat zy u die romantische grillen wel zal afleeren; anders zou ik neen zeggen, onvoorwaardelyk neen! Maar ik geloof dat gy eene verstandige vrouw en, in de eerste plaats, een verstan- digen schoonvader noodig hebt, die u van tyd tot tyd de waarheid zegt, en dus, daar de zaken er dan nu eens toe leiden, zult gy beiden hebben. Of deze laatste, hem in het verschiet be loofde prys Wilberg inderdaad zoo toelachte, was nog twyfelachtig; maar in zyne verruk king over den eersten, vergat hy al het andere en haastte zich, zyn aanstaanden schoonvader in de armen te sluiten, die zich tameiyk koel aan deze formaliteit onttrok. „Nu, nu, geene aandoenlykheden!" zeide hy kortaf. „Daar kan ik niet tegen en daar heb ik ook geen tyd toe. Kom nu maar mede naar Mélanie'l Ge hebt die zaak lang genoeg achter myn rug gedreven; maar dat zeg ik u, tref ik u vroeger of later verzenmakende en mgn kind met beschreide oogen aan, dan ben ik zonder genade 1" Terwyl de hoofdingenieur zich aldus met mannenmoed in zyn noodlot schikte, stonden Arthur Berkow en Koenraad Van Windeg buiten op het terras. De laatste had reeds afscheid van zyne zuster genomen en wachtte op zyn paard, dat gezadeld werd. De groote en geweldige omkeering, welke Arthur's inwendig leven had ondergaan, open baarde zich gedeeltelyk ook in zyn uiterlyk. Hy was niet meer de tengere, slanke, bleeke jonkman, wiens beste krachten in de resi dentie dreigden onder te gaanzyne gestalte was nu volkomen in overeenstemming met de voorstelling, welke men zich van den chef van zulk eene veelomvattende onderneming vormde. Wel waren de lynen en rimpels, welke de eerste zorgen op zyn voorhoofd te voorschyn hadden geroepen en die zich ge durende al die jaren van arbeid en inspan ning nog dieper daarin gegroefd hadden, niet uitgewibcht door het thans op zulke hechte grondslagen steunend levensgeluk, zulke sporen vergaan niet meer als zy eens aanwezig zyn; maar zy misstonden niet op het voorhoofd en in die wezenstrekken, welke zulk eene krachtige, manaeiyke uit drukking gekregen hadden. Koenraad was nog altyd de jonge over moedige officier; zyne opgeruimde oogen en frissche lippen zagen er nog even levenslus tig en prettig uit als vroeger. „En ik zeg u dan, Arthur", verzekerde by met klem en nadruk, „ge doet papa onrecht, als ge hem nog van eenig vooroordeel tegen u verdenkt. Ik wilde dat gy het gehoord hadt, hoe hy den ouden vorst WaJd6tein nog on langs antwoordde, toen deze onderstelde dat de positie van de eigenaars der bergwerken by die tegenwoordige arbeidersquaestie juist niet zeer aangenaam was. „Van myn schoon zoon kan dat niet gezegd worden, Uwe door luchtigheid!" zeide papa met volle overtui ging. „Hy staat te vast in zyne schoenen en oefent een te onbepaald gezag uit over zyne mynwerkers, die met ware geestdrift voor hem bezield zyn en myn schoonzoon is bovendien tegen iedere botsing opgewassen." Maar ondanks dat alles vergeeft hy u nog altyd niet dat gy indertyd dien adeldom hebt geweigerd en kan het nog maar niet ver kroppen dat z(jn kleinzoon zoo eenvoudig en burgeriyk Berkow heet." Arthur glimlachte min of meer spottend. „Nu, ik denk dat deze zich niet veor dien naam zal behoeven te schamen, als hy er eens mede in de wereld optreedt, oek willen we hopen dat uw vader nog eens een Win deg naast hem zal zien hoe staat het toch met uw engagement, Koenraad?" De jonge luitenant trok zyn gelaat in eene gewichtige plooi. „Daar zult ge spoedig meer van hooren", antwoordde hy op gedempten toon„waar- schyniyk zoodra wy weer op Babenau zyn. De goederen van graaf Beming grenzen aan de onze en Alma is in het voorjaar achttien jaren oud geworden. Papa vindt dat ik in myne hoedanigheid van stamhouder en toe komstig majoraatsheer ernstig aan trouwen moet gaan denken. Hy heeft my bevolen, my nog in den loop van dezen zomer aan haar te declareeren." „Bevolen?" lachte Arthur. „Trouwt gy dus op hoog bevei?" „Welnu, wat deedt gy anders by uw buwe- ïyfc?" vroeg Koenraad met eenige lichtge raaktheid in den toon zyner stem. „Het is waar, gy hebt geiyk, maar wy maakten ook eene uitzondering op den regel, Koenraad 1" „Wy niet", merkte deze onverschillig aan. „Dat is in onze kringen gewoociyk het geval." (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1