kunnen wy motledeelen, dat nog tot en met 13 dezer de gelegenheid tot inschrijving is opengesteld by de led9n der commissie, do hoeren J. D. Speet, M. Splinter en IV. H. Van Zanten Jr., allen te Leiderdorp. Door den Commissaris dos Konings in de provincie Zuid-Holland is tot strandvonder benoemd de lieer W. Taat, te Katwijk a/Zee, dio ais zoodanig is beiiedigd. By koninklijk besluit is aan den ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accyn/.-. J. A. De Lanoy, te Deventer c. a., op 7,. verzoek, eervol ontslag veileend uit 's Rpi. dienst, behoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor do trouwe diensten, gedurende byna 55 jaren aan den lande bewezen. Aan N. Van Hamel, ontvanger der dir. bel. voor het lste kantoor te Ameterdam, op zfln verzee.k, eervol ontslag uit 's Ryke dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe dien sten, gedurende meer dan vyftlg jaren aan den lande bewezen. J. J. Goetzso, surnumerair der dir. bel. en van het kadaBtor te 's-Gravonhage, benoemd tot adjunct-controleur by dat dienstvak aldaar. Aan den ontvanger der directe belastingen, jhr. G. T. A. Calkoen te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Aan den ontvanger der dir. bel. en acc. H. Maitens, te Kralingen c. a., op zyn ver zoek, eervol ontslag uit 's Ryks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensteD, gedurende meer dan 60 jaren aan den lande bewezen. Zyn benoemd tot surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc.lo. J. A. Byisma, S. A. Rochat, J. Van der Veer, J. J, B. Loyendecker, D. Steenhuizen, W. Mulder, F. S. Boonstra, P. Versciiooff, J. M. v. d. Minne, G. Kleber, S. Doedens en J. J. Van Heel, die het by art. 5 van het kon. besl. van 23 April 1877, bedoeld examen met goed gevolg hebben af gelegd - 2o. J. Elsinga en N. Van Hamel Jr., die in 18S9 hebben voldaan by het krachtens art. 12 van hetzelfde besluit, afgenomen laatste volledig examen volgens de regelen van het kon. besl. van 13 Januari 1889. Verplaatst de controleurs der dir. bek, in voerr. en acc: H. W. J. Callenfels, te Dokkurn naar Zieriksee, Jhr. M. De Jonge, te Ter-Apel naar Dokkurnen is benoemdtot controleur der voormelde middelen te Tor-ApelA. J. J. Maas, thar.s adjunct-controleur te Dordrecht; tot adjunct controleur der voormelde middelen te Dordrecht, F. H. Van Slooten, thans ont vanger der dir. bel. en acc. te Sloten. Aan den ontvanger dor dir. bel. J. Van Zandbergen Buwalda, te Schiedam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. G emougd Nieuws. Men schryft ons uit Zoeterwoude: Eenige jaren geleden werd door den Com missaris des Konings by zyn bezoek aan deze gemeente de belofte gedaan om den archivaris te zenden tot ordening van het oude gemeente-archief, dat trouwens zich in goeden staat bevindt Aan deze belofte is thans voldaan door de komst van den heer Hingmand uit 's-Hage. Door burgemeester en wethouders is be sloten de verlichting op de Witte- en Zoeter- ■woudsche Singels, den Hoogen Ryndyk en het Watertje uit te breiden door bet plaatsen van eenige lantaarns. Aan dit besluit is ook reeds uitvoering gegeven. Een der lezers van de „Maasbode'' plaatste in dat blad eene advertontie, waarin eene dienstbode gevraagd werd. Onder de inge komen brieven werd ook de volgende gevonden „Heden la3 ik je advertentie, gaarne zou ik wel eens met je willen spreken, het liefst vóór twaalven of *s avonds na zoven aan onder staand adres No. 11." Hier is niets weggelaten dan do naam der straat. De dienstbode gaat dus niet meer spraken by mynheer of mevrouw, maar mynheer of mevrouw gaat spreken bij de dienstbode. Onder lien, die gisteren voor do ütrechtsche rechtbank terechtstonden, be klaagd van landloopery - een twaalftal bevond zich een echtpaar, J. V. en zjjne huis vrouw E. H., waarvan de laatste een nog zeer jong kindje by zich had. By hunne aan houding hadden zü opgegeven reeds maanden lang gezworven te hebben, torwyi zij hot nu deden voorkomen alsof er werk genoeg voor bolden te A'ifen zou te vinden zj-n, en dus geene opzending verzochten. Ten spyt hiervan luidde do eisch3 dagen hechtenis en opzending voor zes maanden, terwyi togen de 10 anderen geëischt werd: 3-6 dagon hechtenis en opzending voor den tijd van 6 maanden tot 2 jaar en 6 maanden. M. D. en W. C. F., beiden zonder vaste woonplaats, thans te Utrecht in hechtenis, beklaagd van fcodelarp, to Bodegrave gepleegd, hcc-rcen als eisch tegen zich gesteld: 12 dagen hechtenis en opzending naar eone ryks- wsrkinrichting voor den tyd van 1 jaar en 6 maanden. In al deze zaken uitspraak over 8 dagen. De sneltrein uit Meppei, die Dor.derdag-morgen om 10 uren te Zwolie aan kwam, alsmede de te 8.56 van Zwolle ver- irrkken trein zyn, naar van daar wordt mede gedeeld, door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef te Staphorst, naby het station aldaar, aan een groot gevaar ontkomen. Door den zwaren mist konden de onveiligheids- siRnalen niet opgemerkt worden, zoodat de uit Meppeikomende trein doorreed, voordat de uit Zwolle komende trein nog op't kruis punt wa3. De stationschef ziet het gevaar, snelt toe, werpt eenige knalsignalen op de lyn en zwaait met eene groote roode vlag. Men deed nu den trein onmiddellyk stilstaan en het ongeluk was voorkomen. Wanneer de trein nog eene minuut had doorgereden, ware eene botsing onvermydelyk geweest. Te Vierhuizen is eenarbeider van den landbouwer Cock met zyne knie in do stoomdorschmachine geraakt. Het lichaams deel werd geheel vermorzeld, en de arme man gaf spoedig na hot ongeval den geest. Men meldt uit Nieuw ediep, d d. 7 Nov.Hedenmorgen is, van de vischvangst komende, op den Razenden Bol gestrand de Urker schokker U. K. 180, schipper R. De Vries. Do reddingboot vertrok, gesleept door do sleepboot „Stad Amsterdam", naar do stran dingsplaats, doch keerde onverrichter zake naar Nieuwediep terug, daar de opvarenden van het in nood verkeerende vaartuig inmiddels resds met eene groote hariDgboot door Helder- sctie vletterlieden waren gered. De schokker is in den namiddag, mot assistentie, vlot gekomen en half vol water te Nieuwediep binnengebracht. Uit Brussel wordt aan de „Voas. Ztp." geschrevenDe speculation in Warschau- Woener en Saragossa spoorwegaandeelen en de daarin plaats gehad hebbende daling, i3 aan de Brusselsche beurs niet zonder gevolgen gebleven. Vyf commissiennasrs in effecten kon den niet aan hunne verplichtingen voldoen en moesten gecxecuteerd worde». Een andere» die een tskort van 400,000' fr. niet kon dekken, bracht zich om het leven, en dientengevolge moe3t weder een andere commissiannair nijne betalingen staken, terwyi verscheidene beurs bezoekers zeer zwak staan. Een bankier, cor respondent van eene voorname baitenlandsche bankinstelling, is voortvluchtig, met achter lating van groote tekorten, uit mislukte specu- lati&n voortvloeiende. By een hevig gevecht tussehen twee broeders te Renesse (Vlaanderen) is een tweejarig kind, dat schreiend tusschen- beide sn6lde, by ongeluk getroffen met een groot keukenmes, dat een der vechtenden had opgenomen. De kleine kreeg een steek in het hoofd en was onmiddellyk dooö. De moordenaar is in hechtenis genomen. Eergisteren werd to Monte Carlo weder een zelfmoord gepleegd. Een Japansch edelman, Juin genaamd, die by het spel zyn geheele vermogen verloren had, joeg zich op eea balkon der derde verdieping twee kogels in de borst en stortte toen ont zield ter aarde. Het Noorsche schip „Manna", van Hamburg, naar Grimsby, is in open zee verbrand. De kapitein en de tien man der equipage hebben zich in eene boot gered. De V ooru it gan gs traat", te Brus sel, werd dezer dagen in groote opschudding gebracht door een hevig geknal van schoten. Men dacht in het eerst aan kruit- of dyna- mietontploffingen. Maar weldra bleek de oor zaak van het geweld. Een bewoner van de buurt, die een paar kleine kanonnetjes in zyn tuin had 3taan, vierde de geboorte van eer. zoon door het lossen van 21 schoten. De A r gentijnscho republiek heeft alle aantrekkeiykhoid voor de Italianen nog geenszins verloren. Meer dan duizend land verhuizers gingen dezer dagen te Genua scheep op den stoomev „Manilla". In de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden is een wotsontwerp voorgesteld tot verleening van C jaren vrydom van belas ting aan wynkweekers, wier wijngaarden van do druifluis geleden hebben en met don Ameri- kaanschen wijnstok opnieuw bebouwd werden. Aan allen, die wetenschappelyke middelen toepasten om de druifluis en 3ndere ziekten te verdry ven, worden gelykscoriige voorrech ten verleend. Een te Pittsburg, in Amerika, verscbpnend Duitsch blad weet do volgende vermakelijke byzonderheden mode te deelen omtrent de Hollandsche „krygstoorustingen". Door manoeuvres, ontmoetingen van keizers, oorlogsgeruchten enz. geraken de kleinere staten en staatjes byna geheel in de ver getelheid. Ds meesten hunner schikken zich kalm in hun onvermijdolyk lot, sommigen evenwel zijn eergierig gonoeg om tot eiken prüs van zich te doen hooren. Tot deze laat- sten wordt gerekend, men hoor het en zy verbaasd, Holland, het rustige, aangename, maar toch immer poetsende en schrobbende, onvermoeid dingende, rookende en last not least dóór en dóór vrome Holland! En het heeft de toevlucht genomen tot het aller nieuwste middel om van zich te doen spre ken: de Hollanders willen en beminnen don vrede, maar bereiden zich ernstig voor op den oorlog, den bloedigen krflg! En op welke wijze?Zy hebben een Iuchtecheepv3art- dienst georganiseerd! Holland moet inderdaad in nood zyn, wanneer zich de heeron officie ren, die, ais het regent, tot geen enkelen prijs zich zonder „parapluie" op straat zouden wa gen om zich geene verkoudheid op den hals te halen, ja, wanneer die zich in zoo'n ge- vaarlyk ding als een luchtballon is, drie-, vier-, vyf- of zelfs wel tienduizend voet hoog in de lucht begeven, om er zich een denk beeld van te vormen hoe het in werkelykheid zijn zou als men, ver van het geschut ver wijderd, den vyand kon gadeslaanDe toe stand wordt ernstig, verduiveld ernstig; aan Hollands toerustingen is het duidelijk te zien. Europa, wees op uwe hccde! De meer dan vyftigjarige make laar in granen te Broshsu, Scheffler, stak Woenzdag-narakJdag zijne beminde, die hem verlaten had omdat hij steeds bleef weigeren haar t» huweD, dood. Een trein, welke de dieren en kunstenmakers 7an Barnuro's circus vervoerde, is naby Murder Greek, in Virginia, gedealtsiyk verongelukt. De trein was in vyven verdeeld. Door eene onvoorzichtigheid botste bet 3de gedeelte tegen het tweede, zoodat de beide locomotieven en verscheidene waggons ont spoorden en beschadigd werden. Vyf man en acht paarden werden gedosd. wEST-rvaiK- PARAMARIBO, It October. Aan den heer A. E. J. "W. Juta, districts commissaris van Nickerie, is wegens ziekte buiteniandsch varlof naar Europa vsor één jaar verleend, in te gaan op den dag van zyn vertrek. Aan den commies by de belastingen H. Oltbof is wegens ziekte buiteniandsch verlof naar Europa voor één jaar verleend, in te gaan op den dag van zyn vertrek. Met ingang van 1 November a, s. ja; do aanwyzing van den lsten luitenant H. Van Breen, om den gouvernements-landmeter in zyne werkzaamheden behulpzaam te zijn en om diens functlën bij verhindering van dezen waar te nemen, buiten effect gestelden tyde- lyk belast: lo. met de functiSn van districts commissaris van Nickerie de heer C. Van Drimmelen, districts commissaris van Beneden en Boven-Saramacca; en 2o. met de function van districts commissaris van Beneden- en Boven-Saramacca, de heer H. Van Breen, lste luitonant der infanterie. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Glasfabriek. WEEK van 26 Oct. tot en met 1 Nov. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Btandk. 26 October, 5.30 7.30 7 10.4 27 5.30 7.30 8 16.8 2S 5.30 7.15 7 16.8 29 5.80 7.15 8 16.6 30 5.30 7.15 7 16.6 31 5.30 7i0 8 16.2 1 Nov. 5.30 7.15 8 16.2 Dit beteekent: Warneer men 5 cubic feet 141.6 liters por uur van zult zas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standar burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in eterkte gelijk staat met 16.4, 16.8 enz. Stwndaardkaareen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per unr verbrandt. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur.' Het is nog steeds te bejammeren, uit één oogpunt, dat de Karnomoiksbrug eor.o vaste en geen ophaalbrug is; daar in dit laatste geval dan ook een brugwachter noodig waa, te geiyk belast met het rein houden der brug Z3lve, die veelal, vooral in dit natte seizoen, esn moeras gelijk, byna soms onbegaanbaar is. Zou met dit werk niet belast kunnen wor den de wachter aan de Watersteegbrug, die dit gemakkelyk in zyn velen vryen tyd zou kunnen waarnemen? Dank, M. de E., voor de opname dezer regelen. Uw Abonné Lsidsn, 7 Nov. 1890. N. N. Mijnheer de Redacteur! Zeker zyt Ge my al eens gepasseerd, en dan zult Go ook wel opgemerkt hebben, dat men my aan het schoonmaken is. Nu wordt het eerst goed, en ik zou, indien het mogeli'k was, wet willen opapringen van blydschap en dankbaarheid. Hoe prachtig zal ik daar staan, ais men eenmaal myne gele overjas heeft uitgetrokken I Jaren ben ik aldus bedekt geweest. En nu? Waariyk, Leidens burgery mag trotsch zyn op ds vroede mannen, dia zy al3 raadsleden kiest, en die dan ook inzagen welk schoon geheel onder myne gale laag verbor gen was. 't Zal indrukwekkend zyn, ale eenmaal de steiger om my is weggenonran en men van de Hoogstraat en den Stille-ra Rijn een vry gezicht op my heeft. Doch ook in de Mandemnakerssteog, aan mija zygevel, staat nog een prachtig stuk in zandsteen uitgehouwen. Dat zal natuurlijk ook schoongemaakt worden: halfweek zal men nief willen leveren. En toch zal het naar mijn inzien halfwerk zyn, indien men mij nog lan ger als aanplakbord gsbruikt. Trouwens, ik ben het El dorado veer reclame lief hobbers en -aanplakkers, daar nyne ruimte zoo kolossaal is. Zcsa men nu echter, daar men er zooveel voor over heeft, mijn kunstschoon voor stad genoot en vreemdeling bloot te leggen, zich nog niet de uitgavon getroosten voer een nieuw op zichzelf staand aanplakbord? Mijn zymuur toch levert gevroonlyk een schitterend gezicht op, zelfs al te schitterend b;j n>yn grcotschen eenvoud; vooral wanneer na een vochtigen dag, een winder>ge volgt. 't Heeft er dan voel van weg of er in myn binnenste een internationaal congres wordt gehouden. Dan wapperen veelkleurige vaandels en vaar.deltjes, dat het e9n lust is, langs dec ga>ssehen muur. En tot spot hangt aan dec hoek een aanpiakbordje van ongeveer één meter in 't vierkant. Maar mocht men er toe overgaan dóen rommel van myn muur te nomen en hier ol daar een aanplakbord te plaatsen, och, da! noen het dan zóó plaatse, dat het gezicht o: mij niet belemmerd wordt. Wel is waar ii bet vrye geaicht op my reeds voor een dee benomen door die kleine gebouwtjes aan dei walkant, maar plaats er nu in vredesnaaii toch geen aanplakbord by. Neen, indien ik iets voor te stellen had dan zou het zyn, om dat vischhuisje te ve plaatsen, en wel naast zyn concurrent op d Aalmarkt. Daar toch behoort die handel thu en niet op den Rijn. En heeft dat commi sarishuisje nog reden van bestaan? Zoo nie dat men dat dan ook opruime! Geen monumentaal gebouw in onze ves staat op zulk een schoon punt, en het g zicht er op wordt, 't zy van verre of v; nabij, henomen door die gebouwtjes. En nu nog iets. Dat er levendigheid om my heerscht, d er koopmanschap in my wordt gedreven, d er karrevrachten goed worden vervoerd, d alles kan ik niet anders dan toejuichen, da myne bouwmeesters my tot bevordering v handel en nyverheid hebben opgetrokke maar dat men het kraanshoofd over my g bruikt tot bewaarplaats van die karren, zelfs soms tot bewaarplaats van mest vuilnis, zie, dat is iets, waartegen ik proteste Yeel heb ik reeds van uwe plaatsruin in dit blad gevergd, wellicht te veel, en o heb ik mij waarschynlyk schuldig gemai aan dat spreekwoord, waarin over vinger hand wordt gesproken, maar eenmaal a den gang zynde kon ik niet zwygen. Ontvj ondertusschen den dank voor de toegest: plaatsruimte van. de Waag

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10