'a lands burgeriyke openbare werken in Neder- landsch-Indië, laatstelyk met verlof hier te lande, op zy'n verzoek, eervol uit 'a lands dienst ontslagen. De heer W. A. Tan Sliedregt, gewezon op zichter der 1ste kl. by den waterstaat en 'a lands burgeriyke openbare werken in Nederlandsch- Indié, laatstelyk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Mej. M. A. 's Graeuwen, laatstelijk hulp- onderwijzeres bij het openbaar lager onder wijs voor Europeanen en met dezen gelijk gestelden Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Benoemd tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap der Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, (Z.-Holl.), T. Swets Az. Pensioen verleend aanG. Velderman, leer- aar en onder-directeur aan de opgeheven bur geravondschool te Arnhem, ƒ318; A. baron Calkoen, hoofdcommies aan het departement van binnenl. zaken, 1232L. Beijerinck, com mies aan id., ƒ1110; mr. C. W. Opzoomer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht. ƒ2200; dr L. C. Tan Goudoever, id. 3000; F. Strackó, hoogleeraar aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, 827; H. L. Limborgh. loeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, 72. Toorts aan den onderwijzer D. H. Ten Bersse, te Nieuwveen, 216. Gemengd Nieuws, Een man, die eenige dagen aan den achterkant van eene rij huizen in do Bankastraat te 's-Hage werkzaamheden had verricht, schelde kort daarna aan een dier huizen aan en vroeg om even op het dak te mogen gaan, wat werd toegestaan. Donzelfden dag werd door eene dienstbode van een der buren een zilveren horloge, dat op haar zolder kamertje had gehangen, vermist. Zij deed hiervan aangifte by de politie, en weldra was deze er in geslaagd, de hand te leggen op een ouden bekende, die zulk een horloge had verkocht aan een zyner familieleden, en herkend werd als de bovenbedoelde verversknecht. De rechtbank veroordeelde hem wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf; doch hy beweerde, onschuldig te zyn, en bleef zich daaraan voor het hof houden, wat echter het O. H. niet belette, bevestiging van het vonnis te vra gen. Uitspraak 15 November. De gisteren vermelde en in het buitenland verkochte schildery de „Bus schieter", esn portret van Rembrandt, behoorde aan jbr. J. H. J. Quarles van Ufford, thans burgemeester van Noordwyk. „Reineveld," de eenige buiten uitspanning, welke Delft bezit, moet aange kocht zpn door de heeren Treede en Tan Rin3um, yzergioters aldaar, 't Wordt dus eene fabriek. Te Rotterdam is men thans bezig met het aanleggen van drie havens tegelyk. Bij eene hevige vechtparty tusschen zes sjouwers te Rotterdam kreeg één hunner, zekere De Groot, een zóó hevigen slag met eene petroleumlamp, dat hy met gebroken schedel naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Aan acht meisjes, die de open bare werk- en leerschool voor meisjes te Amsterdam hebben verlaten en geen moed willig schoolverzuim hebben gepleegd, is door regenten een uitzet gegeven, benevens een zilveren vingerhoed. Aan acht meisjes is tevens een spaarbankboekje uitgereikt met 25. In den nacht van Woensdag op Donderdag j 1 te ongeveer 12 uren, is te ■Groningen een bloedig drama afgespeeld. In de Davidsteeg, ten huize van zekeren K. De Boer, waren op dit tydstip onder meer anderen aanwezig Jan Zuidema en diens meisje Alberdina Pruim. Het schynt dat Alberdina toon aanleiding heeft gegeven dat Zuidema aan hare trouw kon twyfelen, ten minste deze geraakte in woede. In een mede aan wezig jongmensch meende hy een mede minnaar te zien. Door jaloezie gedreven ging Z al dadelijk tot handtastelykheden tegen zyne beminde over en zulks werd buiten de woning voortgezet. Tóór zy er aan dacht, ontving zo van hem met een mes een steek in den buik, waardoor eene ernstige, gapende wonde ontstond. De dader werd eenige oogenblikken daarna door de politie gearresteerd, terwyi de ver wonde, voor wier leven men vreest, na voor- loopig door don heer Reyenga, arts, verbonden te zijn, in het academisch ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Den dader, die reeds eerder voor mishandeling van A. boete opliep, zal nu zeker eone strengere straf wachten. De rechtbank te Winschoten hoeft gelast dat W., een tienjarige school jongen, te Katwyk, wegens brandstichting, waardoor vele gezinnen have en goed verloren bobben, voor den tyd van 8 jaren naar een ryks-opvoedingsgesticht zal gezonden worden. Te Ridderkerk is een zesjarig knaapje van een wagen gevallen en tusschen de paarden en den wagen terechtgekomen. Het kind werd zoo zwaar gekwetst, dat de dood terstond volgde. Te Groningen is do belangstel- ling in de voorstellingen van den circus-Carré zoo buitengewoon groot, dat er 's avonds hon derden personen vruchtelooze pogingen aan wenden om een plaatsje te veroveren. Toor hooge pryzen worden er kaartjes van de hand gedaan. Kaarten 1ste rang a 1.50 vinden koopers voor 10 en hooger, terwijl de 2de- en 3de-rang-bewijzen voor 5 tot 8 ver kocht zyn. Een van de twee heilsoldaten to Iersske, die voor eenige weken zoo deeriyk mishandeld werden, een ongeveer 21-jarig jongeling, die nog niet geheel hersteld was, ondervindt daarvan op het oogenblik gevolgen, wolke nog erger zyn dan lichamelyk lyden. Terleden week op reis zynde, meende hy plotseling beterschap in zyn zieken arm te bespeuren; geen half uur later deden zich verschyaselen voor van horsenkrenking. Sedert zyn deze dermate verergerd, dat men voor verlies van zyn levon of voor volslagen krank zinnigheid vreest. Tan tyd tot tyd krijgt hy vlagen van ylhoofdigheid, waarby hp zyne aanvallers meent te zien, en waarby zoodanige Z9nuw-agitatie ontstaat, dat zes man nauwe- lyks in staat zyn hem in bedwang te houden. Binnen twee jaren denkt men het net der telephoonleiding te Hamburg van boven de daken naar onder den grond verplaatst te hebben. Aan de „Standard" wordt uit Helsingfors gemeld dat de overheid openbare zoowel als besloten vergaderingen van het Heilsleger, en ook den verkoop zyner uitgaven, verboden heeft. De telephoon tusschen Par ij s en Londen wordt met Nieuwjaarsdag geopend. De internationale tentoonstel ling te Edinburg eindigde met een tekort van 25,000 pd. st., zoodat het tentoonstellings syndicaat geruïneerd is en gerechtelyk liqui deeren moet. Een Ber 1ynsch correspondent der „Times" heeft een onderhoud gobad met een vertrouwd vriend van prof. Koch, den heer Auguste Hirschwald, den bekenden uit gever, die het werk, waarin de hoogleeraar zyne geneeswyze van tering zal uiteenzetten, zal uitgeven. Het boek zal den vorm hebben van het wetenschappelyk werk over den „Cholera-Bacillus", dat Koch 9 maanden na zijne vorige groote ontdekking uitgaf. Op eene vraag van den correspondent of dr. Koch nu reeds patiënten behandelt, antwoordde de heer Hirschwald dat de geleerde bereid is, voor zoover het langzame proees van het bereiden der entstof dit gedoogt, patiënten aan te nemen, indien dezen de proeven willen ondergaan en zich geheel tot zyne beschikking stellen, ook al komen ay uit het buitenland, indien de patiënt slechts moed genoeg heeft en niet te lang aan de ziekte lijdt. Nieuwe longen toch kan do geleerde niet verschaffen. Patiënten in het buitenland, die dus Koch's behande ling durven ondergaan, moeten 50 mark per maand betalen, (zich aan te melden by prof. Frenzel, „Charitó-Hoeyital", te Berlijn). Het plan bestaat, na Januari 120 bedden in het „Charité-Ziekenhuis" ter beschikking van dr. Koch te stellen. Op het oogenblik is de onderzoeker nog overstelpt met werk, daar verdeeling van den arbeid hier niet mogelijk is. Talrijke genees kundigen bieden hunne huip aan, doch deze kan niet worden aangenomen. Hoopen blieven, welke Koch dagelyks ontvangt, blyven onbe antwoord. Adeline Patti, die Dinsdag-avond te Leicester zou zingen, deed Maandag te Londen eene verkoudheid op, waardoor zy zich zoo ongesteld gevoelde, dat zy in plaats van naar Leicester terstond naar haar kasteel Craig-y-Noos, in "Wales, vertrok. Geneesheeren uit Londen en Birmingham werden by haar geroepen. Woensdagmorgen waren een dertig wegwerkers bezig op eene der spoor banen dicht by het wisselstation Claphanj Junction, by Londen. Onverwacht voor hen kwam een trein aanstoomen. Aan acht en twintig gelukto hot van de 4 voet hooge baan te springen, maar twee werden neer geworpen en door de locomotief vermorzeld. De stukken der twee lichamen moesten langs den weg opgegaard worden en werden in zakken naar het naaste lykenhuis vervoerd. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over de begrooting van bui- tenlandsche zaken voortgezet. In antwoord aan den heer Delcasse ver klaarde de minister Ribot, dat Frankrijk het gevoel heeft van zyne kracht, maar niemand bedreigt. Men vrago aan hen, die Egypte bezet houden, zeide de minister, of de toe stand van Frankryk er niet beter is sedert de conversie. Indien men een practisch middel weet, om vermindering te brengen in het Britsche contingent, dan zegge men het. "Wat ons betreft, wy zyn overtuigd onzen plicht te hebben gedaan en geenerlei belang to hebben benadeeld. Toejuiching De minister verklaarde verder: lo. dat onderhandelingen gaande zyn ten opzichte van New-Foundland2o. dat de Italiaansche regeering aan de Franscho eene nota heeft ovorhandigd aangaande Tadjourah. Wat de Niger quaestie betreft, wy hebben zeide de minister van gedachten gewis seld met het Britsche Kabinet en wachten thans op antwoord. De Berlynsche conventie waarborgt ons de vrye vaart op den Niger. Het eerste hoofdstuk is daarop aangenomen. De minister van marine heeft bepaald dat uit elke versterkte zeehaven 4 militairen naar Parys zullen gezonden worden om de verschillende stelsels van electrische verlich ting te bestudeeren. In het Observatorium aldaar zullen gedurende do wintermaanden lezingen gehouden worden over de theorie en het gebruik van electriciteit by de marine. 4 Januari zullen de driejaarlijksche ver kiezingen voor den Franschen Senaat plaats hebben. Luxemburg, De hertog van Nassau heeft gisternamiddag den eed op de Constitutie afgelegd. Te 3 uren precies werd de trom geroerd eu vijf minuten later trad de hertog de ver gaderzaal der Kamer van Afgevaardigden binnen; hy plaatste zich voor den troon en ontving uit handen van den minister Eyschen de redevoering, welke hy met luide stem voorlas. In zyne rede zeide hy opnieuw geroepen te zyn, om de vlag van Luxemburg in de hand te nemen, welke vlag men niet mocht laten zinken. Hy zeide te komen om met de Kamer tot heil van hot land samen te wer ken. Het Regentschap, hem krachtens de Con stitutie en familieverdragen opgelegd, zeide hy te aanvaarden en trouw te zweren aan den Koning, de Constitutie en de wetten des lands. Onnoodig achtte hy het andere verklaringen er by te voegen; by verwees naar die, welke hij achttien maanden geleden afgelegd had. Hy was overtuigd, dat de wenschen der natie overeenstemden met de zyne en dat de harten der Luxemburgers en het hart huns Regents één van zin waren. Hij smeekte den Hemel den Koning zijn lyden te verlichten en kracht te verleenen aan Haar, die met zooveel toe wijding over den haar dierbaren kranke waakte. Hy verklaarde daarop de gewone zitting der Kamer voor geopend. De zinsnede, waarin gezegd wordt dat de hertog zich heeft gehaast, zich te midden der Luxemburgers te bevinden, en die waarin verklaard wordt dat hy niets heeft te wyzi- gen in de vroegere verklaringen en dat de hertog en de afgevaardigden het eens zyn in hunne wenschen en bedoelingenwerden door de Kamer toegejuicht. Na het voorlezen der rede bracht de her tog een driemaal herhaald vivat uit op den Koning-Groothertog, hetgeen door de Kamer word herhaald. Daarna werd door de Kamer driemaal de kreet: „leve de regent!" aange heven. De regent verliet daarop de vergaderzaal, en de Kamer begaf zich in de afdeelingen tot het opstellen van een adres van antwoord. Na hervatting dor openbare zitting las de voorzitter het adres van antwoord voor. Daarin wordt hulde gebracht aan de toewyding, welke de regent voor de 1 wbede maal betoont, door do taak op zich te nemen, hem in de Consti tutie en de wetten toegewezen. De Kamer nam akte van den afgelegden eed. Zy is overtuigd dat de her ,-g de vrye instellingen on het nationale bestaan zal handhaven, en daarvan zoo noodig do eerste en vurigste beschermer zal zijn. De Luxemburgers wen schen niets liever dan den vorst te beminnen en te eeren, die wil medewerken tot den voor spoed en hot geluk van hun klein vaderland, dat by reeds als het zyne moet beschouwen. Het adres werd met algemeene stemmen goedgekeurd, en zal heden don hertog over handigd worden door het bureau, waarby al de leden dor Kamer zich zullen aansluiten. De Kamer is daarna tot 20 dezer uiteen gegaan. Aan het gisteren gehouden feestmaal werd deelgenomen door de leden van regee ring en Kamer en den voorzitter van den Raad van State. De hertog dronk op de gezondheid van den Koning-Groothertog. Het is, zeide hy, met een gevoel 7an byzonderen weemoed, dat ik opsta om de gezondheid te drinken van een vorst, aan wien het land zooveel jaren van voor spoed en geluk verschuldigd is. Laat ons hopen dat het don geneesheeren moge geluk ken de gezondheid te hergeven aan den vorst, die zulk een sterk gestel heeft, maar thans zoo wreed moet lyden. „Leve de Koning- Groothertog!" Zyn tweeden dronk wydde de hertog aan het land. „Het is," aldus liet hij zich uit, „nauwelyks achttien maanden geleden, dat ik in uw midden kwam om u in de taal de3 lands myn programma te ontwikkelen. Ik behoef u dat programma niet te herhalen;ik bon Luxemburger evenals gy en keer in myne familie terug. Laat ons God bidden my de kracht en het verstand te schenken, welke noodig zyn voor de vervulling myner taak: de bevordering van het geluk en den voor spoed des lands. Leve Luxemburg!" De aanwezigen beantwoordden deze toosten met den herhaalden kreet: „leve de Regent!" Daltaohlaud. Een Berlynsch handelsblad meldt dat de uitvoer naar de Tereenigde Staten uit Duitsch- lard tot dusverre niet door de M'cKinley- tariefwet belemmerd is en goene vermindering toont. Integendeel zyn gedurende de afgeloo- pen week 43 vertegenwoordigers van groote Amerikaanscbe textiel firma's te Berlyn orders komen brengen. Toen men eenigen hunner over de werking der wet ondervroeg, zeiden zy, dat niet zy, doch de verbruikers de hooge irvoorrechten betalen. Ondanks de logenstraffingen der Duitsche pers houdt een Russisch blad, de „Den", vol, dat. een huwelyk tusschen graaf Herbert Ton Bismarck en gravin Pahlen niet zal uitbly ven. De gravin is de dochter van een vermogend grondeigenaar in de Baltische provinciën en zeventien jaren oud. Tolgens de „Den" zal haar bruidsschat drie millioen roebels bedragen. De opening van de zitting van den Duitschen Rykadag is op 27 November be paald. België. De afgevaardigde Melot heeft geweigerd de hem aangeboden portefeuille voor binnen- landsche zaken aan te nemen, wegens ver schil van meening met den minister-president Beernaert over de invoerrechten op graan. Men noemt nu den afgevaardigde Deburlet als den aanstaanden minister van binnen- landsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken Devolds is, naar men weet, afgetreden, om dat hy de betrekking heeft aanvaard, open gevallen door het overlyden van den Brussel- schen afgevaardigde Simons. Akte nemende van de verzekering, dat de orde niet zal worden gestoord, heeft de heer Buis, burgemeester van Brussel, den algemeenen raad der werkliedenparty toege staan, Maandag a. s. de monster-betooging ten gunste van het algemeen stemrecht te houden. In zyne hoedanigheid van afgevaar digde van Brussel heeft hy er tevens in toe gestemd, met den heer Janson en de afge vaardigden van Brussel, die zich daarby zou den willen aansluiten, het protest tegen het census kiesrecht op het stadhuis in ontvangst te nemen van de daartoe aangewezen com missie der manifestanten, op voorwaarde even wel dat dit protest geene voor de Kamer of hare leden kwetsende uitdrukkingen bevatte. Ter voldoening aan deze voorwaarde is over eengekomen, dat de tekst van het protest vooraf den burgemeester ter kennisneming zal worden toegezonden. De toestand van den Belgischen minister van Staat, Tictor Tesch, lid der Kamer voor Arlon, is zóóveel verbeterd, dat men op vol ledig herstel durft hopen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2