N°. 9423. Vrijdag 7 November. A". 1890. (Qourant wordt dagelijks.met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. SCHEURKALENDER. Leiden, 6 November. LEIDSCH DAGBLAD. PKJJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per t maanden.1.10. Franco per port1.40. Afzonderlijke Nommer»0.01. PRIJS DER ADVERTENTTENi Tan 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Groot-ere letten naar plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Eveüals vorige jaren zullen wy weder een HUMORISTISCHE!! en een CHRIS- TEUJKEN SCHEURKALENDER, op keurig mooie Schilden, onzen Abonné's ale Premie aanbieden. In de tweede helft dezer maand zullen de Bons daarvoor in ons Blad worden afgedrukt, waarmede de HALEMDERS aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. Ook kunnen ze by onze Agenten in de omstreken worden besteld. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. H. C. Castendyk. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van hot stoomschip „Veendam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen-, Yry'dag-nacht om 12 uren bezorgd zyn. Be wjjze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het bestuur der Noderlandsche Juristen- vereeniging maakt bekend dat op de omstreeks 1 Juli 1891 te Leiden te houden algemeene vergadering zal worden gehandeld over: I. In hoever behoort de procesvoering der partijen de macht van den rechter in het burgerlQk geding te bepalen Adviseursmr. M. J. Pijnappel, lid der Eerste Kamer, en W. J. Karaten, raadsheer in bet gerechtshof te 's-Gravenhage. II. De regeling der administratieve recht spraak. Adviseurs: prof. mr. J. T. Buys en mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer. Omtrent het jubileum van den heer J. P. Hofstede, welk feit wy in ons vorig nom mer vermeldden, deelt men ons uit 's-Hage nog het volgende mede: Op allerlei wyze werd den jubilaris hulde gebracht met zyn gouden ambtefeest. Prach tige bloemstukken namen daarby eene ruime plaats in. De post- en telegraafambtenaren boden hunnen opperchef een eigenaardig feestge schenk aan; eene zinnebeeldige voorstelling van zyn ambteiyk verleden in bloemen. Het bloemstuk stelt voor een posthoorn, gedekt door eene koninklyke kroos; het ge heel rustende op palmtakken, het symbool van den vTede. De hoorn is vervaardigd van riekende viooltjes, heeft eene doorsnede van 1 Meter 50 cM., over de lengte gemeten. De uitmonding is gevuld met een overvloed van orchideeën, met seringen, euchariB en ant- buriumbloemen. Op den hoorn zyn aangebracht twee elkaar kruisende bliksemstralen, voor stellende de telegraphie, daarover het jaartal 1884 van seringen en bloemen, tydstip, dat de heer Hofstede ook als hoofd van dien tak is opgetreden. Op het mondstuk van den hoorn staat ook in seringen het getal 26, zy'n dienst tijd als hoofddirecteur der poeteryen. In het midden is aangebracht het jaartal 50 in goud gele bloemen. Boven den hoorn is eene kolossale kroon van laurierbladeren, van binnen gestoffeerd met rood fluweel. Het geheele bloemwerk, 2 meter hoog, is met kunst en smaak ver vaardigd door de finna van Ryswyk en Zoon, bloemkweekers, te 's-Hage. Vertegenwoordigers der besturen van de stoomvaartmaatschappyen, welke met gere gelde overbrenging van den brievenpost zyn belast, „Nederland", „Rotterdamsche Lloyd", „N.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappy", „Kon. West-Indische Maildienst" en Zeeland" hebben des middags aan den heer J. P. Hof stede de gelukwenechen dier besturen aange boden met zyne vyftigjarige, zoo wèl volbrachte ambtenaarsloopbaan. Zy overhandigden hem tevens eene oorkonde met bybehoorend album, waarin de groote vooruitgang van het post wezen gedurende de ambtenaarsloopbaan van den hooggeachten hoofddirecteur in herinne ring wordt gebracht en door de photograph! sche afbeelding der verschillende typen van stoomschepen aanschouweiyk wordt voorge steld hoe ook de Nederlandsche Vlag in dat tydvak weder een gedeelte van het postver voer over de zee heeft heroverd. Mr. C. Bakker Czn., directeur der Stoom vaartmaatschappy „Zeeland", die uit aller naam het woord voerde, vertolkte in harte- lyke bewoordingen de gevoelens der besturen van de Stoomvaartmaatschappyen jegens den feestvierenden hoofddirecteur en sprak daarby als aller wen6Ch uit, dat de heer Hofstede nog vele jaren met dezelfde veerkracht ten nutte van ons land zyne plaats aan het hoofd van het postwezen moge blyven innemen. Na eene kortstondige ongesteldheid over leed gisteren te 's-Hage zeer onverwacht, in dekracht zyns levens, de kunstschilder D. A. C. Artz. Aldaar in 1837 geboren, wijdde hy zich met voorliefde aan de schilderkunst en mocht hy het voorrecht smaken door een meester als Jozef Israels te worden gevormd. De geest van dien meester sprak uit de werken van Artz, die by voorkeur tafreelen uit het visschersleven met talent weergaf. Later vertoefde hy eenige jaren te Parys, en de vrucht van zyne studiën daar open baarde hy in tal van keurige schilderijen. Herhaaldelyk genoot Artz het voorrecht om als vertegenwoordiger op te treden van de Nederlandsche schilders in het buitenland, terwyi hy gedurende geruimen tyd voorzitter was van „Pulchri Studio". Als kunstenaar geëerd, werd hy ook om zyne persooniyke hoedanigheid in zyn kring en daarbuiten hoog geacht. De overledene was ridder der Orde van de Eikekroon en werd verleden jaar, wegens de inzending van kunstwerken ter Parysche tentoonstelling, waar by als lid der Neder landsche 8childerscommissie fungeerde, begif tigd met het Legioen van Eer. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Westwoud den eerw. heer A. B. Trautweintot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den eerw. heer J. Th. Lager- weytot kapelaan te Zoeterwoude den eerw. heer C. J. B. Olifiers, die kapelaan was te Leimuiden, en tot kapelaan te Spierdyk den eerw. heer H. N. Bollinger, die kapelaan was te Haarlemmermeer (H. Franciecus van Sales). Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Zwammerdam ds. W. Yan Esveld, te Bra- kei c. a. Door verschillende Scheveningsche reeders is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waarin zy herinneren dat den 17den Oct. 11. eene vloot Ehgelsche visschersschepen op de Hollandsche bom schuiten is ingezeild en de vleet heeft ver nield. Zy vreezen dat ook deze maand op onze kust dezelfde rooveryen zich zullen herhalen. Zy verzoeken daarom aan de Kamer, lo. den minister van marine uit te noodigen meer toezicht op de Noordzee te doen houden op de visscheryen; 2o. de bekende feiten ter kennise van de Britsche Regeering te brengen door bemiddeling van Z. E. den minister van buitenlandsche zaken. De 1ste luit. van het O.-Indisch leger H. Willink Ketjen, thans met verlof in Neder land, is tot kapitein bevorderd. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zyn tot de evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heeren W. Back en J. E. B. Meloendoor dat van Gelderland de heeren C. Plaatsman en P. E. A. Schröder, allen candidaten in de godgeleerd heid aan de ryks-universiteit te Utrecht; door dat van Noord-Holland de heeren H. Visscher en W. H. Van Heuven, theol. candidaten aan de universiteiten te Leiden en te Groningen. Te Amsterdam wordt door B. en Ws. aanbevolen ter benoeming van een derden onderwyzer aan eene openbare lagere school lste kl. J. A. Doesburg Lannooy, te Sliedrecht. Met zekerheid wordt gemeld dat mr. Raadt van Oldenbarneveldt, sedert lange jaren raadsheer in 't Hof te 's-Gravenhage, wegens zeer geschokte gezondheid zyn ambt zal neer leggen. De heer R. v. O. had, by voor- en tegenstanders beiden, een zeer goeden naam wegens uitgebreide rechtskennis, zelfstan digheid en eerlykheid van overtuiging. Hy zal voorzeker met eere blyven genoemd worden in den kring, waar hy sedert lang in hooge achting stond. De lste luit. W. Vosmaer en de 2de luit. J. N. Boom, beiden van het 4de reg. vest.-art., zyn gedetacheerd by het lste reg. veld.-art. De minister van oorlog heeft bestemd tot kapiteins voor speciale diensten, tevens commandanten van by mobilisatie op te richten depot-compagnieën: de kapiteins A. Zylstra, van het lste reg. inf. te Leeuwarden de kapt. T. Scharten, van het 4de reg. inf. te Lelden; de kapiteins W. M. H. Anten en G. P. Van der Garden, van het 5de reg. inf., re8p. te Nymegen en Utrecht; de kapt. J. W. Van Rhienen, van het 7do reg. inf. te Amsterdam; de kapiteins G. J. Couvée en A. W. Van Roggen, van het 8ste reg. inf., resp. te Arnhem en Doesburg. De adelborsten lste kl. C. L. Van Buuren, J. H. Zeeman, F. H. De Koek van Leeuwen, M. J. Van Alphen de Veer, J. H. A. Van Bameveld, J. W. F. J. De Wal, P. A. Bik, H. F. Cox, J. A. Van Hooff, H. Van der Slooten en J. L. H. Luymes zullen den 22sten November a. s. per particulier stoomschip „Sumatra" naar Oost-Indië vertrekken, als zynde bestemd voor den dienst by het eskader aldaar. De officier van gez. 2de kl. D. Snoeck Henkemans, van het 3de reg. vest.-art, is overgeplaatst by het 4de reg. inf.; de off. v. gez. 2de kl. J. P. Singling, van het 2de reg. inf., is overgeplaatst by yet hospitaal te Delft, en de off. v. gez. lste kl. P. Beyers, van het 3de reg. inf., by het garnizoen te Zwolle. De dienstorders betreffende het regiment grenadiers en jagers zullen tot nader order niet meer naar het Loo worden opgezon den. (D. v. Z.-H.) Dr. W. Francken, bad arts te Scheve- ningen, heeft, om des winters in Frankryk te kunnen praktizeeren, aan de medische faculteit te Parys den 30sten Oct. den graad van doctor ten tweeden male verworven (hy was reeds gepromoveerd te Amsterdam), met eene dissertatie, getiteld: „Étude sur les bains de mer du littoral hollandais." De oud-resident van Tapanoeli, A. W. P. Verkerk Piatorius, keert 22 November van verlof naar Java terug. In de „Staatscourant" van 6 dezer is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het groot-ambtenaars examen, bedoeld by art. 1 van het kon. be sluit van 29 Aug. 1885. Van de 20 candi daten werden 12 toegelaten. Ook in vergely- king met de uitkomsten van het examen van verleden jaar, kan het resultaat, dit jaarver- kregen, gunstig genoemd worden. Vele candi daten gaven biyk zich met ernst voor het examen te hebben toebereid. Dit blykt zoowel uit de toegekende cyfers, als uit het feit, dat aan alle geslaagde candidaten, op één na, zonder stemming het diploma is toegekend. By koninkiyk besluit van 4 dezer is de luitenant-kolonel A. J. F. Rochell, plaatselyke commandant te Amsterdam, krachtens art. 42, sub 2a, der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 128), op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2000 's jaars. By koninkiyk beBluit van dezelfde aagtee- kening is: lo. benoemd by den plaatselyken staf, tot plaatselyken commandant te Amster dam, de luitenant-kolonel J. A. De Bergh, van het 9de regiment vesting-artillerieen 2o. de titulaire rang van kolonel verleend aan den luitenant kolonel De Bergh voornoemd. Gemengd Nieuws. De firma R. en J. W. Hulacher- te Deventer opent a. s. Zaterdag ook in deze stad, Haarlemmerstraat hoek Vrouwesteeg, een Bigarenmagazyo, zooals uit achterstaande advertentie blykt. Een persoon, die gisteravond omstreeks tien uren een emmer water wilde scheppen uit de Oude Vest, had het ongeluk in 't water te vallen. Zy, die getuigen waren van dit voorval, hielpen hem met vereende krach ten weer Bpoedig op het droge. Schipper J. P. v. d. Zwan, voerende de Scheveningsche bomschuit „Vrouw Johanna Maria", rapporteert dat 11. Woensdag, toen hy des nachts visschende was, eene Belgische viecb8loep van Ostende op zyn vaartuig ig komen aanzeilen en 20 zyner netten gekapt heeft. Daar de roover zyne vuren gedoofd had, was het onmogelyk nommer of naam van de sloep waar te nemen. Door de politie te Rotterd am i s een Hagenaar aangehouden, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van gouden voorwerpen. Daar ter stede heeft een los werkman den meesterknecht eener spiritusfabriek aan de Achterhaven, onder bedreiging, met een pistool in de hand, de belofte afgeperst, dat hy hem heden te werk zou nemen. Naar wy ver nemen, is er proces-verbaal tegen hem op gemaakt. (N. R. C.) Op aanwyzing van een geneesheer is te Amsterdam wegens vermoedelyke ver giftiging door medicynen per vigilante naar het Binnengasthuis vervoerd een persoon, wonende N.-Z.-Voorburgwal. De man heeft van druppels, waarin vergif, eene te groote dosis tegelyk genomen. Door het omvallen van een bran dende petroleumlamp heeft te Haarlem gister avond, omstreeks halftien, een begin van brand plaats gehad ten huize van C. Poteer, wonende in de Blauwepoort aan de Kampervest. De bewoner, een man van ruim 60 jaren, heeft daarby brandwonden bekomen aan beide bee- nen en is met de raderbaar naar het St.-Eli sabeths- of Groote Gasthuis overgebracht. Gistermiddag is een conducteur der Amsterdamsche Omnibus-maatschappij, zyn wagen op den Dam willende remmeD, plotseling dood ter aarde gestort. De ongelukkige had zyn vryen dag en deed een paar uren dienst, om een makker te ver vangen. Een dier helaas niet op zichzelf staande gevallen van misbruik van vertrou wen heeft zich weder voorgedaan in het maga- zyn van den heer Hirsch, op het Leidsche- plein, te Amsterdam. Aldaar was sedert geruimen tyd werkzaam, als chef, en genoot er het volle vertrouwen, zekere G., met zyne echtgenoote. G. had onder zyn beheer een aantal meisjes, die, onder leiding zyner vrouw, eene afdeeling vormden voor het maken van verschillende goederen. De benoodigdheden voor die goede ren werden door den heer Hirsch verstrekt. Nu deed zich echter sedert geruimen tyd het geval voor, dat G. voortdurend te klagen had over het vermissen van benoodigdheden, die de heer Hirsch verzekerde uitgelegd te hebben. Op de gangen van alle weiksters werd acht gegeven, maar niets word ontdekt; toch nam het vermissen hand over hand toe.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1