van de schutterijen niet meer plaats hebben daarentegen zal in 1893 tot en met 1897 de -overgang naar de reserve, van de werkelijk gedienden, als het vorleenen van finaal ont slag, na 5 jarigen reservedienst, op de gewone wijze geschieden. De schutterylichting, reserve inbegrepen, zal in laatstgenoemde jaren telkens mot één verminderen en alzoo dalen van tien tot ryf. De vijf overblijvende lichtingen der reserve zonden op 1 Januari 1898, zoomede de vrij willigers bij de schutterij, dan gezamenlijk in eens van verderen dienst worden ontheven. Daardoor blijft het mogelijk, gedurende het 5-jarig overgangstijdperk, waarin jaarliJkB eene lichting dienstplichtigen van hot leger voor de landweer beschikbaar komt, van do in de schutterij aanwezige krachten voor 'a lands verdediging partij te trekken en voor zooveel daaraan behoefte bestaan zal. Eene opheffing van de schutterijen in haar geheel op 1 Jan. 1893 acht de Regeering niet raadzaam uit vrees van gebrek aan be schikbaar personeel voor de verdediging te land. Daarom is de Regeering tegen het voor stel der Staatscommissie om de schutters, die oud-militairen zijn, en de geoefende schut ters beneden de 32 jaar naar de zee- en landweer te doen overgaan, zoomede tegen het denkbeeld dierzelfde commissie, om alle overige Nederlanders, daartoe door hun leef tijd aangewezen, beschikbaar te stellen voor de aanvullingsreserve of de bijzondere diensten der met-dienenden. De geleidelijke opheffing der schutterijen zal bevorderlijk kunnen zijn aan de vrijwillige dienstneming bij de zee- en landweer, by laatstgenoemde wapenmacht in den door de leden der schuttery bekleedon rang of graad, behoudens voldoening aan te stellen eischen, onder welke niet die van militairen dienst gedurende ten minste één jaar. Zy, die, na invoering der nieuwe wet, hun militiedien8t voortzetten, worden, voor zoover zy niet als plaatsvervanger dienen, niet ont slagen by het einde van den mllitiedieuat, doch hun wordt nienwo dienst opgelegd. Aan de plaatsvervangers, die tot geen langer dienst dan dien ingevolge de militiewet kunnen worden verplicht, wordt geen nieuwe dienst plicht opgelegd. De nummerverwisselaar evenwel wordt ge- lykgesteld met den loteling, die zelf in dienst is opgetreden. De overige voorzieningen betreffen de rege ling van den overgang van den ouden tot den nieuwen toestand in verband met de geschillen over de lniyving, do aangifte tot inschrijving, het ontslag uit den dienst, de strafbepalin gen enz. Gemengd Nleawm Tot voor korten tyd konden zij, die tot gevangeniastraf of hechtenis veroor deeld waren, zich tydeiyk aan het ondergaan daarvan onttrekken, door zich in hunne wonin gen schuil te houden. De onlangs in werking getreden wet heeft hierin verandering gebracht, en op grond daar van is dan ook hier ter stede een zoodanig persoon in zyne woning gearresteerd, na te hebben geweigerd op ultnoodiging ter be stemder plaatse te verschynen tot het onder gaan der hem opgelegde straf. Jongstleden Zondag hebben drie weesburgers uit 's-Hage een uitstapje naar onze Sleutelstad gemaakt, zonder, zooals later bleek, daartoe vergunning te hebben verkregen. De politie alhier, het beter achtende dat die jongens niet zwervende blevenheeft hen naar hunne woonplaats doen terugbrengen. Door de politie alhier is, na bekomen aangifte van diefstal eener winterjas, proces-verbaal daarvan opgemaakt. By de op sporing van dat kleedingstuk bleek dat N. St., reeds in de vorige week wegens diefstal te Katwyk ter beschikking van de justitie ge steld, zich daaraan had schuldig gemaakt. Aan het strand onder de ge meente Wassenaar is aangespoeld hot zwaard van eene bomschuit, waarschijniyk afkomstig van de in den laatsten storm verongelukte Zandvoorder. Te 's-Hage kreeg op den N.-W.- Buitensingel een zoon twist met zün vader. Het einde was, dat de jongenheer een pis tool uit den zak haalde, het wapen in den mond zette en aftrok. Hy verwondde zich vry gevaarlyk. Men schrijft ons uit Katwyk aan ZeeHedenmorgen is hier van de haring- visschery aangekomen KW. 21, schipper C. Van den Oever; van den reeder W. Taat, met 215 kantjes, verlies van enkele netten en zeer ontrampenoerde vleet. De KW. 34, van de Naamloozo Vennootschap „Katwyk aan Zee," welke gisteren vermeld werd, had 237 kantjes harmg en 20 kantjes makreel. Beklaagd van kippendiefstal, stond gisteren te Utrecht terecht J. d. H., geboren te Souten, wonende te Bodegrave. Hem is ten laste gelegd een tweetal dier misdrijven, gepleegd bij nacht in de schuren en ten nadeeje van H., H. v. R., J. V. en C. S., te Schalkwyk, iu het laatst van Sep tember. Bekl. erkende aangetroffen te zijn met twee zakken, waarin zich levende en doode kippen bevonden, en dat hy dezen op een Dinsdag morgen vroeg te koop aanbood aan den poe lier Boe, te Utreeht, die negen stuks van hem kocht voor f 5.60. Op een Vrydagochtend bood hy opnieuw kippen te koop aan, maar werd nu door twee agenten van politie, Zweverink en Noppen, die van een kippendiefstal te Schalk wyk gehoord hadden, aangehouden en naar 't politie bureau vervoerd. Bekl. gaf hun verschillende verhalen hoe hy aan die kippen was gekomen: eerst had hij ze gevangen le Houten, daarna ze meegebracht van Bodegra ve, en eindeiyk gekocht van een oobekende op den Jutfaaechen weg. Bezitters van kippen, wonende op goed af gescheiden erven (zooals ook door ter recht bank aanwezige situatie-kaartjes werd duide- lyk gemaakt), hebben by de politie te Utrecht in de daar aanwezige kippen aan hen toebelioo- rende dieren herkend. Bekl. bekende den diefstal van kippen, met duidelyke omschryving hoe hy daarby was te werk gegaan. Na den hooibouw ie Bodegrave was daar voor hem geen werk moer; voor arbeid aan „do Keulsche Vaat" had hy zich tevergeefs aangemeld, en zoo bleef hem, zeide hy onder het storten va» tranen, niets anders over hy is gehuwd en heeft twee kinderen dan diefstal, dien hy dan ook te middernacht pleegde, met het het voor hem treurige gevolg, dat hy nu in de bank der beschuldigden terecht was ge komen en tegen hem-, op grond van getuigen verklaringen en van zijne eigen volledige be kentenis, geêischt werd: schuldigverklaring aan drie misdryven van diefstal (niet op een oogenblik, door Dood gedwongen, maur be dreven als zeer winstgevende zaak) en ver oordeeling tot negen maanden gevangenisstraf. De ambtshalve aan beklaagde toegevoegde verdediger, mr. M. J. Van Oosterzee, pleitte op grond van weinig toegebrachte schade verzachtende omstandigheden, en beval hem wegens zyne armoede zeer aan in de cle mentie der rechtbank. Uit d» cellulaire gevangenis te Rotterdam zyn twee gevangenen, wegens krankzinnigheid, naar 's Ryks krankzinnigen gesticht te Medemblik ter verpleging opge zonden. De sjouwerman A. M., die Woens dag het ongeluk heeft gehad te Rotterdam van oen ducd'alf in het droge dok te vallen, waarby hy een been brak, is aan de gevolgen daarvan ln het ziekenhuis overleden. Aan Aafke Knypers is kennis gegeven door den officier van justitie, dat de instructie tegen baar gesloten is. De recht bank zal nu in raadkamer omtrent de resul taten der instructie beraadslagen. Haar ver dediger, mr. Th. Heemskerk, heeft reeds een onderhoud met haar gehad. Op den weg tusschen Laren en Naarden is Zondagavond eene ongehuwde vrouw door de stoomtram overreden. Niemand van het personeel of van de reizi gers heeft haar opgemerkt, zoodat het ver moeden bestaat, dat zij zich voor de machine heeft geworpen; om welke reden, zal mis schien wel een geheim blyven. Volgens mededeeling van haren aanstaande had zy reeds lang in hare woning terug kun nen zyn, wyl zy hem reeds voor een half uur had verlaten en het ongeluk op circa 100 M. van zyne woning plaats vond. (M. C.) De kantonrechter te Zutfen heeft den schipper J. Van Dyken, die, getuige zynde van het levensgevaar, waarin H. J. V. ver keerde, toen deze in den IJsel viel. naliet hulp te verleenen of te verschaffen, die hy hem, zonder gevaar voor zichzelven of anderen te duchten, verleenen of verschaffen kon, ten gevolge waarvan genoemde H. J. V. toen ver dronk, veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. Het Ned. schip „Marchina", kapt. J. Scholtens, van Memel naar Kiel, is door een storm boloopen, waarin het zóó zwaar beschadigd werd, dat het 20 Oct. des avonds, circa 12 naijlen van Memel, door do.equipage moest worden verlaten. Het volk is, met uit zondering van den kapitein, gc-rod on by Wil gen (Rusland) geland. Ter, gevolge van een gebrek aan de geleiding voor electrisch licht is brand ontstaan in hot „Grand Café," op den Bou levard des Capucines te Parys. Het café was vol menschen, zoodat een groot gedrang ont stond, waarby echter niemand gekwetst werd. De schade bedraagt omstreeks 30,000 fr. Nog steeds blyft volgens de „Daily News" de pokziekte in Spanje zich uitbrei den. In October kwamen te Madrid 1933 ge vallen voor, waarvan 659 met doodelyken afloop. Cholera, die uit de provincie Valencia verdwenen is, brak opnieuw uit te Murcia en naburige dorpen, waar 60 ziekte en 30- sterfgevallen in de laatste 7 dagen voorkwamen. Onder de telegrammen is molding gemaakt van eene schrikkelyke zeeramp aan de kust van Nieuw-Jersey. De Spaansche stoomboot „Yizcaya," van Niouw-York koers zettende naar Havanna, is in botsing gekomen met den Amerikaanschen echoener „Cornelius Hargraves," van Philadelphia naar Fall River. De opgaven omtrent het getal omgekomenen loopen nog uiteen; de laatste berichten ge wagen van 90. (Het getal 16, in een telegram vermeld, echynt alleen op de paesagiors te slaan). De botsing had Donderdag-avond te 8 uren plaats. Beide schepen zonken in 5 minuten. Do eerste en tweede 6tuurman, een machinist, de dokter en acht matrozen van de „Vizcaya" werden uit het want gered, door de stoomboot „Humboldt." De passagiois waren beneden en er ontstond eene onie- schryflyke paniekook de bemanning verloor geheel het hoofd, tegenstrydige bevelen ver wekten verwarring, zoodat men met bet uit zetten der booten niet gereed kwam. Do gezagvoerder werd door den boegspriet dos met volle zeilen varenden schoeners, welke „als een mes door bet schip sneed," van de brug geslagen en zonk onmiddeliyk weg. Er hing, volgens de verklaring der geredden, tydens de botsing zulk eon dichte mist, dat men van de brug den achtersteven niet zien kon. De „Vizcaya" behoorde aan de Spaansche Transatlantische Maatschappij en had een laad vermogen van 1900 ton. Zy had 16 reiziger» aan boord en eene bemanning van 73 koppen. De passagiers, 10 mannen, 2 vrouwen en 4 kinderen, waren allen Spanjaarden; onder hen was een Cubaansch millionair Calvomet zyne eebtgenoote en twee kinderen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Sept. tot 2 Oct. Vereng.) Uit Atjeh ontvangt de „Deli-Ct." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kolta Radja, 24 September: Nadere berichten omtrent een onruetigen toestand te- Edi luiden: dat eene bende ter sterkte van 30 moslims, «nder aanvoering van een volgeling van den verdwenen Sa- bandar van Edi, genaamd Fataea Lambok, een inval in Edi heeft gedaan met het doel om te rooven en te plunderen. Bekend met het terrein, begaf hy zich in den nacht met zyne rooverbende naar eene vestiging van Edtbrs aan de Kwala Edi, be schoot die kampong, waarby gesneuveld zyn een Atjeher en een kind en gewond werdon drie kampongbewoners. De kampongbewoners hebben door dat ge schiet de kampong verlaten, waardoor de aan vallers gemakkeiyk hunne roofzuchtige plan nen ten uitvoer koDden brengen. Na de kampong te hebben geplunderd, werd zy aan de vlammen prye gegeven. De spoedig terug gekeerde bevolking heeft den brand ras ge- bluscht. De roovers hebben na dien nacht zich wederom vertoond in de nabyheid van de benting en door het schreeuwen van „Kafir" getracht, dat eene patrouille zoude worden uitgezonden, om de boleedigers op te sporen. De wakil van Toekoe Tjihik was zéé be nauwd, dat hij den volgenden morgen den militairen commandant om hulp vroeg, om de hem toevertrouwde bezittingen door eene militaire maeht te beschermen. Buiten onze postenlinie ln Groot-Atjeh is de vyand nog altyd bezig ons te beschieten en afbreuk te doen. Het besluit ls, naar het „Bat. Nbl." uit goede bron vernoemt, door de Regeering ge nomen om by vertrek van generaal Van Teyn, den luitenant-kolonel Pompe van Meerdervoort te benoemen tot civiel on militair gouverneur van Atjeh. Op het dezer dagen te Batavia gehoudeiï zoogenaamd klein-ambtenaars-examen slaag der. eerst van 12 candidaten 2 en daarna van 10 candidaten 4 De namen der gelukkigen zyn: N. H. De Graaf, voldoende; L. E. F. La Valette, voldoence; A. A. F. v. d. Does de Bye, goed; F. I.ulb, S. J. Corneman en J, R. L. Boere, alle drie met voldoende. Door den goavenj. ur-geuerasl van Nod.-Indië rra do volgende beechikl logen genomen: Civiel Depart emoe' Benoemd: Tot aenist.-Tesid. van do al'd. Xoorder-'Latr. van hot gonvern. Celebes en Onderb., tevens vendam: aldaar, de aesiat.-resid. van de al'd. Komer.ug, Ogan Ocloe en Enim en do Ranau-distr. (Palem! nug) L. F. Wosty;tot ftesiet.- reeid. van de af.l. Ko-nering, Ogan Oeloo en Enim. en do Rauau-dietrtovena vendom, aldaar, do a6siet.- reeid. van do afd. I.oorder-dietr. van bet gouvern. Celebes en Onderb. .T. F. H. Schultz;tot leerares in de Nederl. taal- ,-q lotterkunde aan de Hoogere Burgers, met driejarigen cnreus voor meiajea te Batavia mejnö'rouv E. C. B. J. Kuntmao, thans met de waarncmir-: dier betrekking belast; tot adjunct-chef der 3de afd. bij de exploitatie der S.-S. op Javn, de ambt. p non-act. 3. J. R. Raai, laat stelijk inspect, der 2do kl. bij bet toezicht op de epoorwogd. on het aloomw., met bepaling dat hij in de ranglijst der ambtenaren van zijn kader plaats noemt boven den adjunct, afdeelinge-cbef O. A. Fokker. Departement var. IParino. Belast: Mot do waar neming der betrekking van vice-com mand sur v.oor het vak van echeepsbouvr lij bet marine-ctablieae- inent te Soerabaia, de 2de timmerman J. Happee. Paeeagieralpet van het naar Nederland vertrokken stoomschip „Noord-Holland", gezagvoerder F. De Goede: Dl. H. R. Langen, mevrouw K. Van Deventer en dochter, jongenheer Rb. H. C. Leeuwendal, en de boeren F. Herman en C. J. Drilleman, benevens Zr. Me. troepen. BUITENLAND. Frsnhryk. In de Couloirs der Kamer van Afgevaar digden werd gisteren medegedeeld dat de heeren Ravier en Gaillard esn voorstel heb ben ingediend, strekkende om het kapitaal in dier voege te beiaston, ilat eene opbrengst wordt verkregen van l'/j milliard. Deze be lasting zou ln de plaats komen van de andere belastingen. Het gemeentebestuur van Rouaa» heeft het voorstel om Parys tot zeebaren te maken, voor zooTer Rouaan er by betrokken is, ver worpen. Het werk voor de telephoonvei bidding tuBBChen Parys en Londen vordert "goed en men verwacht dat het in het begin van het nieuwe jaar gereed zal zyn. Do politie te Algiers heeft by een boek drukker aldaar, die zwaar verdacht werd van het drukken en uitgeven van valsche bank biljetten, eene huiszoeking gedaan, en als ge volg daarvan hem gevankelyk weggebracht. Die man was lid van de jury gedurende dit jaar. DaltaohlaniL De regeering heeft by den Bondsraad een wetsontwerp ingediend, waarby werdt voor gesteld het eiland Helgoland by het koninklijk Pruisen in te lyven. De bepaliDgen betreffende de oorlogehaTsn zullen by keizerlijke veror dening worden uitgevaardigd. Tot bescherming - tegen eene vyandeiyke overrompeling zal het eiland versterkt worden. Het eiland blyft buiten het Duiteche tolverbond, maar toch zullen invoerrechten geheven worden van spiritus, wyn, bier en petroleum. By do onderhandelingen tusechen Duitsch- land en Oostenryk-Hongarye over het handels- tractaat is, naar uit goede bron wordt ver zekerd, het Invoerrecht voor tarwe van 5 mark tot 3.50 mark verlaagd. Deze verlaging komt ook Amerika en allen Eiropeeschen staten, die met Duitschland verdragen hebben gesloten, behalve Rnsland, ten goede. Zeven hoogleeraren van de universiteit té Leipzig, w. o. Wishcenus, Bruns, Hoffmann enz., hebben aan alle Duitsche universiteiten een zendbrief gericht, waarin alle boogleeraren uitgenoodigd worden eene verklaring te onder teekenen, dat zy op grond hunner ervaring getuigen dat de voorbereiding, welke hunne toehoorders tegenwoordig op de gymnasiën genieten, weinig geschikt is om als grondslag voor do studie der natuurwetenschappen en der geneeskunde dienBt te doen. Deze ver klaring is bestemd in handen gesteld to worden van de eerlang te Beriyn samenkomende staatscommissie voor de hervorming van het hooger onderwys. Luxemburg;. Het gemeentebestuur van Luxemburg heeft in eene proclamatie de komst van d- i regent aldaar, vergezeld van den erfprins, tegen 5 dezer, 's namiddags te 3 u. 40 m. a ngekon- digd en de bevolking uitgenoodigd hei evenals velleden jaar met erkentelijkheid e eerbied te ontvangen, wegens de belaDgstellii -, welke hy aan den dag legt, door voor do tweede

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2