N«. 9420. Dinsdag 4 November. A9. 1890. Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 November. Feullleton. GLÜCK AUF! PRUB DEZER COTJR4NT: Tnr Leiden per 8 maanden.f 1.10. franco per port.1.40. iikondorlgke Wommora0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. ÖTOotere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. G. Van Blom, geb. te Heerenveen, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Onbepaalde Verbintenissen". In de ochtendgodsdienstoefening in de Pieterskerk alhier herdacht gisteren ds. S. H. J. De Wolff z(jne 25-jarige evangeliebediening met eene rede naar aanleiding van Handelin gen 26: 22 en 23. De talrijke schare zong den leeraar na het uitspreken van den zegen het bekende Psalmvers „Dat 's Heerer. zegen op U daal'!" enz., toe. De bekende heer B. Van der Kaa, oud- élève van het Blinden-Instituul te Amsterdam, zal Maandag 10 November a. s. in do Doops gezinde kerk alhier weder eene orgelbespeling houden. Heden werd ten raadhuize alhier aan besteed het leveren en plaatsen van eene dubbele ijzeren ophaalbrug over de Zijl (Span- jaardsbrug) met bijbehoorende werken. Er waren zeven biljetten ingeleverd, nl. van de volgende heeren of firma's: G. Buitendijk alhier 11,547; N. A. Zekveld alhier 11,537; J. H. Huurman te Utrecht 10,580Kon. Ned. Grofsmederij alhier f 8700; Is. Van der Kamp alhier 8400; W. Barneveld en Co. alhier 8375 en J. Christiaanse alhier 8336. Burg. en Weths. hebben besloten het werk te gunnen aan de firma W. Barneveld en Co. Prof. dr. J. P. N. Land alhier bezorgt de uitgave van de volledige werken van den Nederlandschen wijsgeer en voorganger van Spinoza, Arnold Geullncx. Het werk, in drie deelen, zal weldra by de firma Martinus Nyhoff, te '8-Hage, het licht zien. De kapitein L. R. baron Taets van Amerongen, van het 2de reg. veld-art. te Leiden, is in afwachting van het door hem aangevraagde pensioen overgeplaatst by het lste reg. veld-art. te Utrecht. De kapt. K. D. Punt, van laatstgenoemd reg., die een oursus te Breda heeft gevolgd, is benoemd tot kapt. voor speciale diensten by het 2de reg. veld- art. te 's-Hage. De lste luit. jhr. A. C. Druyvesteyn, van het 3de reg. huzaren, die tydeiyk is ingedeeld geweest te Leiden, is weder terug geplaatst by de eskadrons van dat corps te 's-Hage. De lste luit. H. E. Ort, van het 3de reg. huzaren, gedetacheerd geweest by de ryschool te Amersfoort, is ingedeeld by het depot-eskadron van het corps te Leiden. Per Engelsche mail ontvingen wy heden- namiddag de Bataviasche bladen van 30 Sept., 1 en 2 October en do „Deh-Crt." van 1 en 4 October. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 57, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste57, 29, 6 en 3. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Zaandam", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen-, Dinsdag-avond om 6.5 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Men schryft ons uit NoordwykDe namid- dagschooltyd van 1.1. Vrydag was voor de kinderen en onderwyzers der openbare lagere school te Noordwyk-Binnen geen gewone. De heer Hemkes, wien tegen 1 November op ver zoek eervol ontslag was verleend uit de be trekking van hoofd dier school, gaf de laatste les aan zyne hoogste klasse. De jongens zaten in gespannen verwachting uit te zien naar de komst der plaatselyke schoolcommissie. Als d i e er was, zou het blyken dat ook zy hun meester zóó maar niet zouden laten gaan. In alle stilte toch waren er door onderwy zers en kindoren gelden byeengebracht voor een souvenir I Alle kinderen hadden daaraan medegedaan en waren nog nooit zoo wantrou wend, dat hun plannetje aan 't licht zou komen, als nu. Toen de schoolcommissie, vergezeld van den heer Burgemeester, de school binnenkwam, schaarden de kinderen van alle klassen zich aan de wanden van een ledig- staand lokaal, en begon de Burgemeester zyne hartelyk gemeende toespraak, waarin hy nog maals den heer Hemkes, die ruim 37 jaren alhier als hoofd der school fungeerde, dank zeide voor de diensten, der gemeente bewezen. Daarna sprak namens de schoolcommissie de heer Kleinpenning, ook in waardeerende woor den, den heer Hemkes toe. En namens kin deren en onderwyzend personeel voerde de heer Zuidweg, onderwyzer, het woord. Hy bood daarby den heer H. het bovenbedoelde souvenir aan als biyk van byzondere achting en toegenegenheid. Dit souvenir bestond in een netten aneroïde-barometer met thermo meter. De heer H. kreeg de verzekering, dat het personeel hem steeds hoogschatte als mensch waardeerde als patroon. Met een kort woord hy was te zeer getroffen door het onverwacht huldebetoon, om in eene schoone rede te zeggen wat hy op 't hart had bedankte deze allen, die zyn laatsten schooldag voor hem hadden gemaakt tot een dag van beteekenis. Alzoo eindigde eene byna 40-jarige onderwyzersloopbaan op eenvoudige, doch waardige wyze. De Haagsche kronieker van de „N. Gron. Crt." meldt dat hoogstwaarschynlyk tegen 11 November a. s. eene nieuwe vergadering der beide Kamers kan worden te gemoet ge zien ter behandeling van twee wetsontwerpen, waarbylo. de Koningin tydens 's Konings ziekte als regentes wordt benoemd; en 2o overeenkomstig art. 35 der Grondwet in het noodige toezicht over 's Konings persoon wordt voorzien. Naar hem verzekerd is, zou dit laatste geschieden door de benoeming van H. M. de Koningin als voogdes, bijgestaan door een Raad van Voogdy, gelyk voor de meerderjarigheid van de Prinses, in geval van overlyden des Konings, reeds is ingesteld. In dat geval zouden zeker dezelfde personen, of de meesten hunner, die in den Raad van Voogdy over de eventueels minderjarige Koningin zitting zul len hebben, geroepen zyn over de belangen van den Koning te waken, voor zoover dat noodig is; want eigeniyk kan dit als eene bloote formaliteit worden beschouwd met het oog op de liefderyke zorgen van H. M. De prins Von Wied is gisteravond te 's-Hage aangekomen. De prins ging hedenochtend reeds vroeg- tydig op jacht naar Wassenaar, waar het jachtgezelschap St.-Hubert heden door eene groote jacht het feest van dien patroon der jagers viert. De deelnemers vereenigen zich na afloop aan een feestmaal in het „Hotel de l'Europe" te 's-Hage. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten van dat gewest ingediend twee ontwerpbesluiten tot wyziging der byzondere reglementen voor de polders Cool en Blommersdyk. De strekking is het grondgebied van beide polders in te krimpen, gelyk reeds vroeger noodig is geweest en thans opnieuw noodzakelyk is geworden ten gevolge der uitbreiding aan de zyde van ge noemde polders. Aan de Staten wordt thans de goedkeuring voorgelegd van de overeen komst, die te dezer zake tusschen Rotterdam en de beide polderbesturen is gesloten en door de stemgerechtigde ingelanden bekrachtigd. Dr. C. W. Yinkhuyzen, Zr. Ms. lyfarts, genoot Zaterdag het voorrecht zyn 60-jarig j jubileum tls geneeskundige te godenken, van welk tydvak hy sinds 43 jaren als doctor in do genees- en heelkunde is gepromoveerd. Hoewel de hooggeachte grysaard geen» eigen- ïyke officieels receptie hield, hadden toch velen het zich tot plicht en eer gerekend van hunne gevoelens van erkentelykheid en waardeering op dezen dag te doen blyken jegens den man, die zoovele jaren het vertrouwen des Konings geniet, in zoovele familiekringen schier onmis baar vraagbaak en raadsman is geworden. In dos dokters woning was de salontafel als in een bloembed herschapenvan de col lega's had geen verzuimd dr. Vinkhuyzen de hand te komen drukken en van ben, die niet persoonlyk in de gelegenheid waren hem te komen begroeten, in de eerste plaats na- tuurlyk van de koninklyke familie, stroomden de betuigingen of telegrammen van belang stelling toe. De secretaris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg te 's-Hage, graaf De Villers, heeft, ten gevolge van de instel ling van het regentschap in Luxemburg, de residentie verlaten, aangezien gedurende dien tyd de Luxemburgsche aangelegenheden niet meer met Z. M. den Koning behandeld worden. Aan het ValkiB-ziekenfonds ten behoeve van de armen van Ophemert en Leuningen, gevestigd te Ophemert, is een legaat ver maakt, groot 16,000, door wylen den heer G. A. A. C. Valkis. By den uitgever den heer J. Minkman, te Amhem, verschynt in het begin der vol gende maand een bundel Schetsen en Ver tellingen door mejuffr. D. E. A. Junius, ge titeld: „Uit den Caleidoscoop." Het boekje zal er allerliefst uitzien. Door den minister van waterstaat, han del en ny verheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen, te rekenen van 1 Nov., hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commiezen der 4de kl.P. M. A. Van Wyk op het spoorweg postkantoor no. 2; L. C. W Ten Brummeler ten post- en telegraaf kantore te Oldenzaal; de surnumerair J. R. Visscher ten postkantore te Overveen. By koninklyk besluit is aan den heer N. Nardi, predikant te Genève (Zwitserland), toestemming verleend tot het aanvaarden van de kerkelyke bediening van predikant by de Waalsch-Hervormde gemeente te Leiden. Benoemd tot substituut-griffier by de arr.- rechtbank te Breda, mr. E. M. Gompertz, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens plaatsvervangend griffier by het kantongerecht No. 3 aldaar; tot id. te Amsterdam, mr. J. J. L. Van Hangest baron d'Yvoy, thans amb- Roman van E. "W ERNE R. 133) Maar deze enkele was de chef, de heer en meester van de bergwerken, en wat do vader met zyn industriëel genie, met zyne onverzet- telyke volharding en tirannieke willekeur ge durende het vierde eener eeuw niet had kun nen verwerven, dat had de zoon binnen wei nige weken weten af te dwingeneerbied voor zyne persoonlykheid ook hier zelfs, waar alle banden van orde en tucht ge slaakt waren. Hy liet den storm uitrazenmet opgeheven hoofd, den blik kalm en onbevreesd op de menigte gericht, waarvan ieder individu hem in lichamelyke kracht en sterkte verre over trof, en waartegen hem niets beschutte dan slechts die eerbied voor zyn persoon, stond hy alleen en ongewapend tegenover haar, maar hy stond er, vast overtaigd, dat hy de golven van het oproer zou bezweren. En hy bezwoer ze werkelyk. Het getier verstomde langzamerhandhet ging eerst in kreten, vervolgens in gemor over; eindelyk hield ook dit op en nu verhief zich Berkow'8 stem, in het begin nog onver staanbaar door de bewegiDg om hem heen en herhaalde malen afgebroken door de uit barstingen van woede, welke zich telkens opnieuw lieten hooren; maar even dikwyls bedaarden zy ook weer en hielden eindelyk geheel op, zoodat men thans nog alleen de stem van den jongen chef vernam, welke duidelyk en helder zelfs tot de verst verwy- derden doordrong. „Gelukkig!" mompelde Scheffer, zich het zweet van het voorhoofd wisschende, „nu heeft hy ze in bedwang. Laat ze vry tan denknarsen en stampvoeten ze gehoor zamen toch. Ziet ge wel, mevrouw, hoe het gewoel vermindert, hoe alles achteruit wykt? Ze ontruimen reeds het torras en zie ze gooien de steenen al wegl Als Hartman nu maar niet komt opdagen, dan is het gevaar geweken." Hy wist niet, mot welk een doodsangst in de ziel ook Eugénie dien wensch herhaalde. Tot dusver had zy nog altyd tevergoefs die éóne gevreesde gedaante te midden der menigte gezocht, en zoolang deze zich niet liet zien, begaf haar nog do moed niet, achtte zy Arthur nog niet onherroepelyk verloren; maar nu was het gedaan met al hare hoop en al haar vertrouwen. Hetzy het ophouden van het getier, dat hyzelf met opzet tot op die hoogte had aan gehitst, hem hierheen had gedreven, hetzy een vermoeden van hetgeen er voorviel hem op dit beslissend oogenblik voor den dag liet komen als uit den grond opgerezen, stond Ulrich Hartman plotseling achter het yzeren hek van het park en zag met een enkelen blik hoe de zaken hier stonden. „Lafaards, die ge zyt!" voerde hy zyn kameraden op ruwen toon te gemoet, terwyl hy zich, door Lorentz en den opzichter Wilms gevolgd, met geweld een weg door de menigte baande. „Dacht ik het niet, dat ge u hier weer in zyne strikken liet vangen, terwyl wy onderzochten, waarheen ze de gevangenen hebben gebracht! Daar, in den rechtervleugel, zitten ze in het onderhuis, vlak achter de groote zaal; ddar moeten we dus op afgaan. Slaat de spiegelruiten indan behoeven we de deur niet eerst te bestormen!" Nog gehoorzaamde niemand aan de oproe ping, maar toch bleef zy niet geheel zonder uitwerking. Er is niet3 wankelmoedigers en onzelfstandigere dan eene groote menigte, gewoon zich door de vastberadenheid van één man te laten leiden. In al dat tieren 6n razen van zooeven bad zich toch eene zekere twyfelmordigheid ge openbaard, waardoor het niet tot een gere- gelden aanval was gekomen. Het oog, de arm van den aanvoerder had ontbroken; nu was bij er, on hetzelfde oogenblik, dat by de teugels weer in do hand nam, gaf hy er ook eene bepaalde richting aan. Men wist nu, waar men de gevangenen moest zoeken, men kende nu den weg, om tot hen door te drin gen het nauwelyks te boven gekomen gevaar dreigde opnieuw. Ulrich bekommerde er zich voor het oogen blik echter weinig om, of er al dan niet aan zyn bevel gevolg werd gegeven. Hy had zich een weg weten te banen tot aan het terras en stond nu dicht vóór den jongen chef, met al den trots en de vermetelheid zyner harts- tochteiyke natuur, terwyl zyne reusachtige gestalte byna een hoofd boven die der hem omringenden uitstak. Hy was als het ware geschapen, om eene volksmassa aan te voeren, die hy door zijne woeste geestkracht, zyn despotischen wil met zich voortrukte en waarover hy, ondanks alles, wat er gebeurd was en misschien nog gebeuren zou, voor het oogenblik althans nog eene onbeperkte macht uitoefende. (Wordt veruolgch)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1