BÜIXKNLAND. Franhrgk. De he9r Jules Ferry zal by de verkiezingen voor den Senaat candidaat gesteld worden in het departement der Yogeezen. Waarschynlyk zal hy gekozen worden. De afgevaardigde Michou hoeft een amen dement ingediend op de begrooting van schoone kunsten, om de post van 1,475,000 fr. voor de schouwburgen te schrappen. Goguillot, de directeur van het instituut voor doofstommen te Parys, wiens spreek- methode by het doofstommen-onderwys in geheel Europa wordt' gevolgd, is, slechts 33 jaar oud, overleden. De journalist Allerd, die verleden Zater dag in een tweegevecht met een politieken tegenstander gekwetst werd, is aan zyne wonde overleden. Volgens de „Gaulois" had de ontembare afgevaardigde Laur het volgende telegram gezonden aan maarschalk Von Moltke: „Heden juicht een gansch volk u toemaar een edeler volk haat en vervloekt u." Dit telegram was hem krachtens de interna tionale bepalingen teruggezonden, waarop hy het den graaf als brief heeft doen toekomen. Dnltsobland. Voor de rechtbank te Frankfort a/M. is gisteren het proces begonnen, door het bankiers huis Silo Gattoni en Co. te Rome ingesteld tegen de „Frankfurter Zeitung", welk blad eenigen tyd geleden ten onrechte het faillis sement van deze firma had vermeld. De eisch was 120,000 mark schadevergoeding. Voor- loopig besliste de rechtbank dat de eischer ongeveer 40,000 mark moest deponeeren als zekerhoidsstelling voor de gerechtskosten, al vorens de zaak verder kon worden behandeld. Op verzoek van het Fransche consulaat generaal te Frankfort a/M. hebben tevens gisteren politie agenten eene huiszoeking ge daan in het redactie-bureel der „Frankfurter Zeitung," om het manuscript te vinden van een artikel, waardoor de kanselier van het genoemde consulaat zich beleedigd achtte. De Senaat van Bremen heeft aan graaf Von Moltke 100 flesschen van den besten Rynschen wyn uit den beroemden „Raths keller" der stad gezonden, als compliment aan den man, die meer dan iemand anders gehol pen had om de rivier, aan wier oevers de wyn gegroeid was, Duitsch te maken. De stad Beriyn zal een bronzen gedenk steen plaatsen in het huis Mauerstraat 53, waarin de dramaturg Heinrich Von Kleist woonde en waar hy zyn „Prins van Homburg" schreef. Italië. Thans wordt gemeld dat het Vaticaan de Braziliaansche republiek nog niet heeft erkend. "Wel is het er toe geneigd, maar het wil met de erkenning wachten totdat de constitu- eerende vergadering in Brazilië byeengekomen is en een hoofd des Staats heeft benoemd. De directeur-generaal der Italiaansche politie, de heer Berti, die eene belangryke rol speelde in de binnenlandsche staatkunde, is aan eene beroerte overleden. België. De rechtbank te Yperen heeft den markies De Morés wegens zyn duel met den heer Dreyfus tot 400 en zyne beide secondanten Feuillant en graaf Dion eik tot 100 fr. boete veroordeeld. Op eene eergisteren gehouden rumoerige vergadering der Brusselsche studenten van de Vrye Universiteit deelde de voorzitter o. a. mede dat ten aanzien der theses de raad van bestuur der academie besloten heeft het ver langen der studenten in te willigen. De heer Dwelshauwers zal dus toegelaten worden tot het verdedigen der door hem aangekondigde stellingen. Besloten werd dat het bureel, samengesteld uit de studenten Vandervelde, Garnier, "Waroqué en Royer, zich by den heer Graux, die de tusschenkomst der politie had ingeroepen, vervoegen zal om ophelderingen te vragen. Verder werd besloten, eene commissie te benoemen van twee leden uit iedere faculteit. Deze commissie zal: lo. een manifest opstel len als antwoord van de studenten op de proclamatie van den raad van bestuur; 2o. toezicht houden op de door den raad van be stuur toegezegde herziening der reglementen 3o. een plan van reorganisatie der hoogeschool samenstellen; 4o. middelen beramen om den raad van bestuur te verplichten den wil te volgen van de professoren en de studenten; 5o. zorgen dat de banier der studenten weder in hun bezit kome. Op voorstel van Cordewenor werd ten slotte afgesproken dat alle studenten den 8sten November a. s., en corps een krans zullen gaan leggen op het standbeeld van Theodoor Verhaegen, den oprichter der universiteit. Uit Brussel wordt gemeld dat de regee ring niet zonder vrees is voor eene alge- meene socialistische demonstratie op Zondag 9 November, als inleiding tot de hervatting van de parlementaire werkzaamheden. Te Charleroi, Bergen en Luik zullen de socia listen eene proclamatie tot de autoriteiten richten om aan te dringen op verkryging van het algemeen stemrecht en om de sociale revolutie aan te kondigen. Te Brussel zal de manifestatie eerst Maandag-middag plaats hebben en tracht men daaraan een buiten gewoon karakter te geven. Naar men zegt, heeft de regeering met het oog op deze be weging geheime bevelen aan de militaire be velhebbers in verschillende provinciën ge zonden. Oroot>Britannl8. In het graafschap Clare, in Ierland, is weer een agrarische moord gepleegd. Een huurboer, die op eene hoeve woonde, waarvan zes jaren geleden de vorige pachter wegens wanbetaling was uitgezet, was sedert dien tijd onder be scherming der politie. Onlangs werd de bewa king opgeheveD, omdat men meende dat alle vyandschap tegen hem had opgehouden. Een dezer nachten echter kwam eene bende „maan lichtere" voor het huis en schoot door de ramen. Een der kogels doodde de slapende dochter. Stanley en zyne vrouw hebben eergis- sternamiddag Liverpool verlaten aan boord van het stoomschip „Teutonic", dat binnen zes dagen te Nieuw-York kan aankomen. Hy gaat daar lezingen houden. De onthullingen van Troup, die de Emin- expeditie meemaakte, baren te Londen het grootste opzien. Troup beweert dat Stan ley's bewuste tocht door het woud van Middel- Afrika geheel overbodig was. Slechts geld en eerzucht zouden Stanley daartoe gedreven hebben, niet minder dan de begeerte om Emins voorraad in ivoor te vermeesteren, waarvan den deelnemers der expeditie een aandeel als buit voorgespiegeld werd. Zuiver commerciêele bedoelingen gaven eigeniyk tot de expeditie den stoot. Het verlossen van Emin was geheel byzaak. Portugal. Volgens de „Daily News" heeft de Po'r- tugeesche regeering besloten een monopolie te verleenen aan eene groote maatschappy voor den invoer van buitenlandsch graan. De maatschappy zal jaarlyks eene zekere som aan den Staat betalen en de invoerrechten zullen verminderd worden. Spanje. Spanje en Frankryk onderhandelen "Sinds verscheidene jaren over de vaststelling der grenzen van hunne bezittingen aan de Golf van Guinea. In Spanje is veel ontevredenheid gewekt, doordien Frankryk weigert de aan spraken van Spanje te erkennen op het uit gestrekte binnenland. Fransche handels- en oorlogsschepen zouden inbreuk hebben ge maakt op de rechten van Spanje en op de verdragen, die dit land met inlandsche hoofden heeft gesloten. De Spaansche bladen dringen aan op eene spoedige oplossing der quaestie. r tos t:enr.-Hong.-Monarohl«. De tentoonstelling voor landbouw en bosch wezen te Weenen, welke in Mei geopend werd, ia dezer dagen gesloten. De tentoon stelling is voortreffelyk geslaagd, al mag zy eigeniyk niet internationaal heeten. Er is een tekort van omstreeks 50,000 florijnen; uit de tentoongestelde voorwerpen zal een museum voor landbouw en boschwezen worden ge vormd. Naar aanleiding van het gerucht, dat de Oostenryksche bierbrouwers den bierprys zouden verhoogen, heeft de heer Scharf, lid van den gemeenteraad van Weenen, voor gesteld eene stedelyke brouwerij op te richten, ten einde de inwoners tegen gewetenloos spe- culeeren te beschermen. Na 15 November zal het keizerlijk paleis te Weenen van electrisch licht worden voor zien, met uitzondering van de byzondere ver trekken van den keizer en de keizerin, waar het eerst den volgenden zomer zal worden ingevoerd. In 't geheel worden 4000 kleine gloeilampjes gebezigd. By het vervoer van Canovas' Theseus uit den Volkstuin naar het museum te Weenen viel Donderdag het werk van den wagen, waardoor de rechterarm van het beroemde beeld is gebroken. Bumenië. De Rumeensche regeering is begonnen met het uitvoeren van oen maatregel, ten doel hebbende de armoede, die onder de boeren heerscht, tegen te gaan. Reeds zyn 75,000 hectaren vruchtbaar land Tan de staatsdo meinen onder 15,000 boerengezinnen verdeeld. Vereeuigde Stalen. Gelyk verwacht werd, treft de Amerikaan- sche tariefwet niet de weelde-artikelen, maar de goederen van dagelykech gebruik. De Fransche Atlantische stoomvaartdienst, welke voornamelyk zyde, champagne en andere weeldewaar uitvoert, ondervindt geenenadee- lige gevolgen, doch voor do „Norddeutsche Lloyd" is het verschil tusschen het vervoer in dit jaar en in het vorige minstens 50 pet., voornamelyk wegens de vermindering van katoen, wollen goederen en meubelstoffen. Volgens een agent der Hamburg-Amerikaan- sche lyn zal de wet het smokkelen doen toe nemen. Wie met 1 koffer naar Europa gaat, komt tegenwoordig met 5 of 6 terug. Na eenigen tyd zal hy er 15 of 16 naar Amerika terugbrengen 1 De eigenaars der meelfabrieken te Man- kato, in Minnesota, hebben bericht ontvangen van de Nederlandsche en Belgische meelkoo- pers, dat zy wegens de M'c-Kinley-tariefwet voortaan geen 2de qualiteit meel meer in de Vereenigde Staten zullen koopen. Een aantal arbeiders zal dientengevolge worden ontslagen. De graaf van Parys heeft zyn koninklyk ongeluk gehad. By het instappen van den trein te Plattsburg, Canada, gleed de graaf uit en viel tusschen de waggons op de rails. De graaf kwam er met eene verwonding af en vervolgde de reis. President Harrison vertrekt dezer dagen uit Washington naar Indianopolis, om aan de verkiezingen deel te nemen. Onmiddellyk daarna zal hy naar Washington terugkeeren. Gemengd IN i XX W Door den kantonrechter te Maas tricht zyn 15 winkeliers tot boeten van één tot tien gulden veroordeeld, omdat zy in hun winkel onverpakt voorhanden hadden een surrogaat van boter, zonder dat daarop in duidelyke letters het woord „surrogaat" voor kwam. Uit Tilburg wordt nader gemeld: Gisternacht ontstond er brand in de meel- •fobriek van den heer H. Bruyelle, en Wel in de afdeeling der graanzuivering in de oude fabriek. Tusschen dit gebouw, dat met het woonhuis, kantoor en magazynen aaneenge- bouwd was, en de nieuwe fabriek was eene open ruimte, zoodat laatstgenoemde alleen ten gevolge van de hitte eenige schade leed. Het behoud van dit gedeelte is trouwens voorna melyk te danken aan de windstilte, want by het begin van den fel uitslaanden brand kon den de spuiten by gebrek aan voldoend water niets doen. By dezer, brand is gebleken hoe slecht men hier in dat opzicht gesteld is: sommige spuiten hebben met slyk en sloot water gewerkt. Het totstandkomen eener waterleiding zou vooral voor zulke groote branden van groot gewicht zyn. De voorraad in de magazynen, welke deze week met eene groote hoeveelheid koren was aangevuld, is totaal vernield. Uit het kantoor werd een en ander bytyds gered. De heer Bruyelle moest door de brandweer teruggedrongen worden by eene poging om zich nog in het kantoor te begeven. Alles is herschapen in een grooten rookenden en smeulenden puinhoop met enkele hooge muren. De brand duurde onafgebroken van halftien tot drie uren in den ochtend. Alles was op Amsterdam8che beurspolis verzekerd. Door mannen van het vak, wier oordeel beteekenis heeft, wordt het publiek gewaarschuwd tegen het koesteren van te overdreven verwachtingen van het door prof. Koch ontdekte geneesmiddel tegen de tering. Wat daarvan bekend geworden is zoo wordt uit Beriyn aan de „N. R. C." gemeld is nog veel te onvolledig om er reeds nu met zekerheid over te kunnen spreken. Met zyne klinische proefnemingên op teringlyders is prof. Koch pas in het midden van Augustus begonnen; reeds nu een oordeel te vellen, is dus op zyn minst genomen voorbarig. In dit verband wordt er aan herinnerd, hoe het door Pasteur gevonden middel tegen hondsdolheid aanvan- kelyk tot de grootste verwachtingen aanleiding gaf, en later vele teleurstellingen baarde. Het is intusschen onloochenbaar dat personen, die nog slechts kort aan tering leden, en onder Koch's behandeling kwamen, baat gevonden hebben by zyn middel. Gelyk reeds gemeld is, moet dat middel bestaan uit eene soort lymfjphc, welke (volgens het „Berliner Tageblatt") ètsn door middel van bacteriën verkregen stofwisi selings-product is, en zóó byzonder moeilyt gemaakt kan worden, dat in den eersten tyó' waarschynlyk prof. Koch alleon in staat zal wezen het zuivere praeparaat voort te brengen. By het gebruik wordt het in het onderhuidsche celweefsel ingespoten, waardoor het in den sappenomloop komt. Onthoofding van elf Chineezen te Amoy. De door ons per Indische mail ontvangen „Deli-Crt." van 27 Sept. bevat hieromtrent de volgende beschryving Den 2den September woonde ik op het tegenover ons huis gelegen strand de ont hoofding by van elf zeeroovers. Er was eene vry groote menigte op de been, doch slechts een zestal Europeanen, daar de meesten niet tegen zulk eene afschuwwekkende scène zich bestand achtten. Te tien uren waren wy op het terrein, dat omringd was door eene massa volk en door een troep Chineesche soldaten in potsierlyke kleederdacht tn met nog dwazer bewapening, als: geweren, lansen, pieken, drie tanden enz. Voor den rechter stond op het vlakke zand een tafeltje zonder eenig kleed en een een voudige bamboe-stoel. Te kwart over elven kwamen de scherprechters op het tooneel, elk met eene Japaneesche sabel gewapend. Met en na hen successieveiyk eenige officieren te paard. De meesten stegen af in eennaby- gelegen jiss, eene soort tempel. Eindelyk verschenen de slachtoffers, allen in gewone, alledaagsche kleeding, de handen met touwen op den rug gebonden, en elk geleid door twee man. Sommigen marcheerden recht naar de plaats toe, anderen moesten er by de haren naar toe gesleept worden. De groote volksmassa vormde een gesloten cirkel of liever 3/4 cirkel, de zeezyde open latende; een officier te paard en enkele sol daten waren voldoende om allen op behoor- lyken afstand te houden, en de meest vol maakte orde te doen heerschen. Geen geluid werd vernomen, noch van de zyde der slacht offers noch van die der menigte. Ik stond op geen tien pas afstands van het terrein, zoodat ik alles behooriyk kon overzien. In het geheel kwamen 15 gevonnis- ten op het tooneel. By eiken man een scherp rechter met het ontbloots zwaard. Allen werden gedwongen te knielen zonder vastge- bondon of aan een paal of zoo iets bevestigd te zyn. De staart werd om het hoofd gewon den, ten einde den hals behooriyk te ontbloo- ten. Sommigen stribbelden geweldig tegen en wilden zich niet rechtop stellen, klaarblykeiyk door vrees bezield, waardoor zy eigeniyk de agonie voor zichzelven en hunne lotgenooten verlengden. Op een gegeven teeken werden de zwaar den in de hoogte geheven, ééne seconde en de meeste koppen rolden in het zand, terwyl de rompen langzaam ineenzakten. Deden de meeste beuls het werk zeer handig, enkelen waren niet zoo bedreven, deels ten gevolge van minder oefening of kracht, deels ook wel een gevolg der houding van hun slachtoffer. Sommigen moesten tot tien- of twaalfmaal hakken, alvorens het werk was volbracht, en dit was een afschuwelijk gezicht. Had de voorbereiding tien minuten genomen, de onthoofding zelve liep in byna evenveel seconden af. Eenige geweerschoten, eene soort ketelmuziek en allen: rechters, officieren,sol daten en 't volk, liepen zonder eenige orde of regelmaat van het terrein, de lyken een voudig aan hun lot overlatende. "Wy tolden elf koppen. Aan vier gevangenen was het leven gespaard, ten einde hun verder getuigenis af te dwingen in zake lieden, die by het beroep van de zeeroovers als helers of anderszins waren geiDteresseerd geweest. Dat na deze onsmakelyke scène een glaasje brandysoda, waarvoor ik gelukkig had gezorgd, recht welkom was, behoef ik niet te zeggen. Terwyl we echter nog ter plaatse waren, kwamen verscheidene kerels, die zwaarden, sabels of messen in het bloed der slachtoffers doopten; anderen weer koekjes, vruchten of dergelyke eetbare voorwerpen. Nieuwsgierig naar wat dit te beduiden had, vernam ik by onderzoek dat sommige kwaad- gezinden de gewoonte hadden dit na elke onthoofding te doen en dan met de bebloede voorwerpen de stad ingingen om in slagers- en andere winkels te dreigen het bloed op de ten verkoop uitgestalde waren te stryken, ten einde door dergelijke bedreigingen geld van de eigenaars af te persen!

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6