cadeauBoter Cadeau ICaB£, Chocolade en Cacao. N*. 9418. Zaterdag 1 Noyembei*. A*. 1890. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 October. HAARLBMMBESTEAAT No. 158, De Maatschappy der Leidsclie boter- en kaashallen. GeforjL Stollwerck's Stollwerck's Chocolade en Cacao 27 Brevets als Hofleverancier, 44 Eere-Biploma's, gouden enz. Medaillen; LEIDSCH DAOBLAD. PRUB DEZER COURANT: Yoer Leiden per 8 maanden.......1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.06. PRIJS DER ADYERTENTTEN Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatenumto. Voor het ia- casseeren buiten de stad wordt 0.10 borokond. Degenen, die door de Staatscommissie van Arbeids-enquête to Leiden als deskundigen of getuigen z(jn gehoord, kunnen kosteloos een exemplaar bekomen van het verslag der aldaar gehouden verhooren, mits zy zich te dien einde vóór 1 December 1890 schriftelijk aan melden aan het adres„Staatscommissie van Arbeids enquête, tweede Afdeeling, 's-Graven- hage", met duidelijke opgaaf van naam, woon plaats, straat en nommer hunner woning. Aan vereenigingen of personen, die aan de commis sie schriftelijke inlichtingen verstrekt hebben, zal zonder aanvrage hunnerzijds een exemplaar worden toegezonden. De „Staatscourant" van 31 Oct. bevat het besluit van den 30sten October 1890 Staatsblad 156), waarbij door den Raad van State, krachtens artikel 45, 2o. van de Grond wet, waarnemende het koninklijk gezag, ter algemeene kennis wordt gebracht, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het koninklijk gezag aanvaard heeft. Het luidt aldus In naam van Zijne Majesteit WILLEM III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag; Op de voordracht van den Raad van Mi nisters van 29 October 1890; Gezien het besluit van de vereenigde ver gadering der Staten-Generaal van 29 October 1890, dat te dien zelfden dage is afgekondigd (Staatsblad No. 155); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal worden toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan ieder der Ministeriëele Departementen, aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Konings. 's-Gravenhage, den 30sten October 1890. Se Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State, Van Ree nek. [Hierop volgen d9 onderteekeningen van de acht ministers). In het begin dezer maand is het herha- iingsonderwijs aan de openbare school in de kom der gemeente Wassenaar aangevangen met 28 leerlingen van 12 tot IS jaar. In tegenstelling met in vele omliggende gemeenten, behoeft aldaar dus niet over onver schilligheid in dezen geklaagd te worden. Bij de jongste veranderingen in het per soneel der Rijksveldwacht is op verzoek eervol ontslagen: de rijksveldwachter der 3deklasse (jachtopziener) J. Bakker (brigadier titulalf) te Noordwijk. Aanstaanden Zondag, des voormiddags te 10 uren, hoopt voor de Ned.-Herv. ge meente te Valkenburg op te treden de heer Klap, candidaat tot den Heiligen Diens^ be roepen predikant te Oosterland. Aanstaanden Zondag, 2 November, zal de vacature-beurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade, des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Ouds hoorn. Uit Hillegom wordt gemeld: Bij den gemeenteraad kwam dezer dagen een voor stel van burgemeester en wethouders in be handeling aangaande het te heffen schoolgeld. Het voorstel wasschoolgeld voor één kind 20, voor 2 kinderen 10, voor 3 kinderen 5 cents per maand, welk voorstel werd afgestemd. Daarna kwam het voorstel aan de orde van een der wethouders, luidende: Voor hen, die 20 en hooger dorpsbelasting betalen, voor 1 kind 40 cents per maand, voor 2 kinderen 30 cents per maand, voor 3 kinderen 10 cents per maand. Voor hen, die 5 tot 17 gemeentebelasting betalen, voor 1 kind 30 cents per maand, voor 2 kinderen 20 cents por maand, voor 3 kinderen 10 cents per maand. Voor hen, die beneden de ƒ5 gemeente belasting botalen, voor 1 kind 20 cents per maand, voor 2 kinderen 10 cents per maand, voor 3 kinderen 5 cents per maand. Breedvoerig word over dit laatste voorstel beraadslaagd. Het werd ton slotte met 4 tegen 3 stemmen aangenomen, waardoor, by be krachtiging van de Staten van Z. H., men hier don toestand verkry'gt, dat kinderen op dezelfde school, hetzelfde onderwijs ge nietende, ja naast elkaar zittende, 40 cents of 5 cents schoolgeld betalen. Aan den heer J. Pook, onderwyzer aan school No. 4 to Haarlemmermeer, is op ver zoek eervol ontslag verleend, ingaande 1 Jan. 1891. Tot leden der plaatselyke schoolcommissie zijn benoemd de heeren C. J. Boezaart, D. Eggink en W. J. De Jongh. De begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente, dienst 1891, is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 70,898.17 en die van 't burgeriyk armbestuur voor 1891 in ontvang en uitgaaf op 6619 87'/i. In eene vergadering van leden der brand- stoffen-afdeeling van „Eigen Hulp" te 's-Hage, is de balans over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en eene uitkeering van 31/, per cent over het verbruik aangenomen. Op 41-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer G. E. Breunissen Troost, oud-inspecteur der registratie en domeinen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het openge vallen kantoor Nieuwkoop, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zy overigens bevoegd zijn tot mededinging voor genoemd kantoor, zich daar voor nog met een aan den Koning gericht adres tot 15 November e. k. by hqt departe ment van financiën kunnen aanmelden. Den 17den September 11. had ds. Th. P. Bergsma, predikant te Winterswyk, het voor recht zyne 25-jarigo ambtsvervulling te mogen vieren. Bij de leden der gemeente Winterswijk be stond toen het voornemen den jubilaris een passend huldebiyk aan te bieden, hetwelk den geachten predikant thans overhandigd is. Dat huldebiyk is zeer zinryk en smaakvol ontworpen en prachtig in massief zilver uit gevoerd. Het bestaat in het beeld van den godsdienst mot vredepalm, kruis en kruisbanier, terwyl de rechterhand een opengeslagen bybel opheft, waarin de feesttekst van den jubilarisRom. 1 vrs. 16, keurig is gegraveerd. Hot beeld rust op eene door wolkon ge dragen globe, waarin in kloeke letters de jaartallen 1865-1890 zqn gegraveerd en die door middel van een gedeeltelijk A jour be werkt 7oetstuk rust op een marmeren piëdestal. Een fraai geëncadreerd schild bevat de vol gende, zeer sierigk aangebrachte inscriptie: „De leden der Ned.-Herv. Gemeente te Winterswyk aan ds. Th. P. Bergsma. Gezang 91 vrs. 3. 17 Sept. 1890." Bovengenoemd gezangvers werd den jubi laris na afloop zgner feestrede door de ver zamelde gemeente toegezongen. Het geheele stuk maakt een rustig en uiterst schoon effect. Het is geleverd door den heer H. Beuken horst, te Winterswyk, en ontworpen en ver vaardigd in de Kon. Ned. fabriek van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voor schoten. De heer U. Thoe Schwartsonberg en Hohonlansberg, die verleden jaar over zyne quaestie met het bestuur der Blinden-inrichting eene brochure in het licht gaf, heeft thans opnieuw een vlugschrift gepubliceerd. Het geldt thans de censuur, welke de kerkeraad der Ned. Ger. kerk te Utrecht op hem heeft toegepast, nadat do rechtbank aldaar haar veroordeelend vonnis had uitgesproken. Daar deze quaestie ons toeschynt niet van algemeen belang te zijn, meenen wy te kunnen volstaan met een enkel woord het geschriftje te ver melden. De titel is „Utrechtsche toestanden ook op kerkeiyk gebied"; het is gedrukt ter Utrechtsche drukkery. De officier van gezondheid 1ste kl. Heringa, die voor 5 jaren gedetacheerd is geweest by het leger in Ned.-Indië, is hier te lande terug gekeerd en wordt weder by den geneeskun digen dienst der landmacht ingedeeld. De officier van gezondheid 2de kl. by het regiment grenadiers en jagers, L. F. K. De Fouw, overgeplaatst by het 5de reg. inf. te Nymegen, wordt vervangen door den off. van gez. 2de kl. dr. G. J. Teljer, van het garnizoen te Nymegen. By de herstemming te Brielle voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land zyn uitgebracht 1305 stemmen. Gekozen is de heer C. M. Loeff, met 752 Btemmen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is door den heer De Groot ter uitvoering (waarschyn- lyk nog in dit seizoen) aangenomen eene groote opera in vgf bedryven „Albert Beiling", tekst van Raspers, muziek van Henri F. Robert Brandts Buys. De muziek wordt geroemd als zeer dramatisch. Mej. S. Do Vries, dochter van mevrouw Sophia De Vries, heeft te Amsterdam, blykens de recensies, gelukkig gedebuteerd by het „Ned. Tooneel" als Suzanne in „Een wereld, waarin men zich verveelt." De 2de luit P. H. Umbgrove, van het 3de reg. vest.-art. te Gorkum wordt gedeta cheerd by het corps rydende art. te Arnhem. Onze landgenoot H. W. Mesdag ia door de Cercle Artistique et Littéraire te Brussel, als hulde aan zyne „remarquables oeuvres", tot eerelid benoemd. De burgemeester van Amsterdam ontving van iemand, die onbekend wenscht te bigven, 1000 voor hot Universiteits-fonds aldaar. by de Schagensteeg. Eiken dag op één pond Valboter van 30, 40, 45 of 50 Cts. een half pond dierzelfde qualiteit Cadeau. Voor een half pond ontvangt men 3'/, ons. Fijne Roomboter tegen marktprijs, zynde heden ƒ0.00 en 0.70 de 5 ons. De Maatschappy der Leidsche boter- en kaashallen plaatst hare filialen direct door de fabrieken. Winkeliers- en depothouders winst komen nu voor den werkman. Ten voordeele van iedereen en van den werkman in 't byzonder. Concurrentie onmogelijk!!! Rnaliteit onovertrefbaar!!! Filialen door gehoel Nederland Haarlemmerstraat No. Leiden, Haarlem, j Sen Haag, Sordrecht, 158, by de Schagensteeg. Kleine Houtstraat. Gierstraat. Geest. Prinsestraat. Voorstraat. Amsterdam Arnhem. Nieuioediep Stikhuizen. Pieter-Flamingstraat. Focke-Simonstraat. Prinsegracht. Wittenburgerstraat. Zaandam. Utrecht. Gouda enz. et op No. 158; dit gaat alleen de Maatschappij aan. -<$2X3^>- Doelmatige, door dor nieuwste uitvindingen op machinaal gebied, verbe terde fabricatie en uitsluitend gebruik van fijne en fijnste grondstoffen, garan deeren den verbruiker van een aanbevelenswaardig fabrikaat, nauwkeurig beantwoordende aan den inhoud j der resp. Etiketten. Do Eirma behaalde: een bewijs van uitmuntend fijn fabrikaat. Reeds 187-4 schroef de Accademie^ national do Paris: Nous vou9 décernons une Medaille cl'er première eïasse en consi-l dération d© votre excellente fabrication de Chocolat, bonbons varies jj etc. etc. Stollwerck's fabrikaat is verkrijgbaar bij H. EL Confiseurs, Banketbakkers J enz. enz. Generaalvertegenwoordiger voor Nederland Julius ïïattenklodt, Amsterdam, Kalverstraat 103.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5