3418. Zaterdag 1 November. AB. 1SSD. <£eze igourant wordt dagelijks, met uitsondering van for.- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Premie Leidsch Dagblad. Geschiedenis myncr jeugd Leiden, 31 October. PRUB DEZER COURANT t Leider, per S meenden, 1,10. Srenee per poet1.40. A.£*ocd»rl$il$e Kommer».0.06. PRIJS DER ADYERTE NTPIEN: Ven 1—6 regel»/1.05. Iedere regel meor/O.i^ Grootere letter» naar plaaUraimte. Voor het ta owseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend Yoor hen, die verhinderd waren het Premiebockwerk DOOR HENDRIK CONSCIENCE, qp den bepaalden tyd aan ons Bureel af te halen, wordt daartoe alsnog de gelegenheid gegeven op morgen, Zaterdag, van O tot O uren, tegen do bekende voorwaarden. Na dien tyd is de Bon vervallen. OlBcieele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 1 November, dea namiddags to drie uren. I'unt ter beh&adoling: Begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1691. <200, 219 en 226) Burgemeester on Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algeméén» kennis dat de paslage over de brug in tie Korte Mare over de Binnen- stgracht. ten gevolge van do demping dier gracht, van Maandag 3 November a. s. tot nadere aankondiging, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1890. E. EIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer T. Stoop, geb. te Dordrecht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Iets over de behandeling Tan de zoogenaamde Aneurysmata externa". Dr. J. W. C. Kern werd heden door de alhier zitting houdende geneeskundige staats commissie tot arte bevorderd en de heer <1. H. Millenaar toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen. In het Nutsgebouw alhier had gister avond plaats de 169sto vergadering der afd. leiden en Omstreken van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst. Het allereerst wijdde men do aandacht aan het schoone, uitgebreide, door den heer D. Veilbrief tijdelijk afgestane plaatwerk „Le moyen-jge monumental et archéologique," waarvoor dien heer later door den voorzitter, den heer D. E. C. Knuttel, ook namens de vergaderden, werd dank gezegd. Hierop volgde het lezen der notulen van de vorige bijeenkomst door den secretaris, don heer G. Van Driel, en het goedkeuren daarvan, waarna den heer Van Ruyven ge legenheid werd gegeven een voorstel te doen of liever te vragen of het ook gewenscht zou zijn, dat, behalve eene beschouwing van plaat werken, tevens eene beschouwing van kunst voorwerpen met de vergaderingen voortaan zon gepaard kunnen gaan. Een werkman of fabrikant kon, zoo hij iets moois gemaakt had, dit tentoonstellen, het kon beoordeeld en de uitslag van die beoordeeling publiek gemaakt worden. De heer Van Ruyven toonde op verschil lends gronden het nut vaa zulk een maat regel èa voor de inzenders èn voor de afdee- ling aan. Nadat de heer Van Achterberg gerust gesteld was omtrent het begrip fabrikant, den heer Planjer Sr. verzekerd was dat ook raaga- j zijnhouders zouden kunnen inzenden en de heer Mulder zijne ingenomenheid met het plan had betuigd, werd goedgevonden in den geest des hoeren Van Ruyven te handelen, die, daardoor aangemoedigd, vroeg, of het ook .mogelijk zou zijn dat de afdeeling beoordeelde het werk van den werkman (niet van archi tect of aannemer) aan bijv. in aanbouw zijmie oi' nieuwgebouwde perceelen. Hji nam als voorbeeld een strek, door een metselaar ge- maskk Hst gunstige oordeel omtrent <i-+ werk kon dan, met vermelding van de na^ van werkman en werkbaas, publiek gehaakt worden. De heer Groen zag in dit voorstel eene groote concurrentie met dat des heeren Achterberg, hieronder gemeld, maar had meer sympathie voor het eerste dan voor het laat ste. Nadat eonige discussie omtrent liet voor stel was gevoerd, stelde de heer Mulder voor omtrent bet laatst gedane voorstel van don heer Van Ruyven eene afwachtende houding aan te nemen, omdat het nog zoo nieuw was. Alzoo werd besloten. De heer P. G. Lancel zou daarna als eerste secretaris der ex-commissie voor de wedstrij den (de commissie werd jl. Maandag door het bestuur der afd. gedechargeerd) overgaan tot het uitbrengen van bet 27 pagina's tellende verslag dier wedstrijden, maar gaf in over weging dit niet geheel voor te lezeD, wat, met het oog op evontuoele verveling, de goed keuring wegdroeg. De heer Lancel bepaalde er zich daarom toe mede te deelen dat de tentoonstelling werd bezocht door 6750 be talende personen, door 10,500 personen in het geheel, dat er een klein batig saldo overbleef en geen 700, (zooals door den Raad was toegestaan), maar slechte f 650 aan het ge meentebestuur van Leiden behoeft gevraagd te worden. Door den voorzitter werd der com missie nogmaals dank gebracht voor het door haar verrichte. De heer Knuttel ging vervolgens spreken over de herstellingen aan den Burcht en luisterde zjjne voordracht met toekeningon op. Het bleek dat men by die herstellingen met tal van moeilijkheden, ook buiten het werk zelf om, te kampen had en dat men herstelde in den geest zooals de verschillende te herstellen deelen zich thans vertoonden. Omtrent de geschie denis, voor zoover bekend, deelde de heer Knuttel veel wetenswaardigs mede en bij had daardoor, nadat eenige leden vragen gedaan en antwoord bekomen hadden, alle aanspraak op den dank der vergadering, welken do heer Van Ruyven hem als vice-voorzitter in krach tige taal deed hooren, nadat eene motie van den be9r Van Achterberg, waarin de afd. zou betuigen dat de Burcht goed hersteld wordt, door den voorsteller was ingetrokken. De bjjdrage van den beer Ad. J. Van Ach terberg over de aesthetica, in verband met het bekende, door hem in de vorige vergade ring gedane voorstel (wandelingen door Lei don. beoordeelingen van étalages enz.) bleek te beslaan niet in eene proeve, zooals die hoer toegezegd had, maar in een concept reglement, een richtsnoer voor de in deze zaak definitief te benoemen commissie. Het voorstel-Achterberg vond niet veel bijval. De heer Veilbrief sprak uit, wat velen bleek te bezielen, dat men met eene bateiyke geschiedenis zou te doen krijgen. De lieeren Van Ruyven, Mulder, Cohen en VanLith.die deelnamen aan de nu volgende lange ge- dachtenwisseling waren het eens dat het vooretel niet aannemelijk was voor de afdee ling. Eene motie-Van Lith om den heer Van Achterberg dank te brengen voor hetgeen hij gedaan had en' voorstellende tot de orde' van den dag over te gaan, ondersteund door den heer Kok. werd aangenomen met 11 tegen 10 stemmen, waardoor eene motie van het bestuur in anderen zin verviel. In de bus werden gevonden de vragen „Zou iomand der heeren ook bereid gevonden worden eene voordracht te houden over de phonograaf van Edison Zou de toestel ook ter bezichtiging gesteld kunnen worden om ze te hooren?" en „Wat is het beste middel om tegen te gaan dat roetsteonen op nieuwe be pleistering doorslaaneene bekiamping wordt hier buitengesloten De beer Van Ruyven wist omtrent de eerste vraag mode te deelon dat veel kosten, te zwaar voor de afdeclingsi- as, verbonden zijn aan het doen overkomen der phonograaf. De lieer Knut tel wees er op dat misschien op goedkoopero wjjze de toestel le erlangen zon zijn en tevens op eone gecombineerde vergadering van eenige vereeniglDgen. Qp voorstel dee heeren Knuttel werd besloten de phonograaf neder te leggen in den boezem van het bestuur. Voor de beantwoording der tweede vraag weiden aangewezen de heeren D. Veilbrief, W. Fontein en Planjer Jr. Ten slotte werd de vergadering gesloten. Het bestuur van de Leidsche studenten- vereeniging „Pro Patria" bestaat thans uit de heeren J. W. Soberer, L. Den Beer Poortu- gael, D. F. Teixeira de Mattos, D. J. A. Van Harinxma tboe Slooten, J. C. Van Tnyll van Serooskerken, P. A. V. Van Harinxma thoe Slooten on H. R. E. De Monceau. Door den heer A. Greshoff, hoofdagent der Nederlandsche Aöikaansche Handelsven nootschap en consul der Nederlanden te Kine- hassa aan den Congo, is aan 's Rijks Ethno- graphisch Museum te Leiden, ter aanvulling zijner vroeger geschonken verzamelingen, we derom aangebodon een groot aantal in de Staatscourant van heden omschreven voorwer pen, herkomstig uit het stroomgebied van de Kassai-, Lulongo-, Maringo-, Loinani- en Mo- bangirivier, van den Boven-Congo en de om streken der Staniey-watervalien, benevens een hoogst belangryk en kolossaal masker uit Cabinda. Den schenker is do dank der Eegeo- ring betuigd. By het afdeelingsyerslag van hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegroo- ting voor 1S91 werd door onderscheidene leden geconstateerd dat huns inziens do minister te gereedelyk had toegegeven aan den drang tot verhooging van traktementen en uitbrei ding van personeel. Van eene bezuinigings politiek" bleek by deze begrooting al even wei nig als van een streven naar gswensobto hervormingen. Immers ook omtrent de plan nen der Rigeering ton aanzien der meest ge wichtige onderwerpen, dit departement be treffende, miste men hier alle aanwijzing. Klachten werden geuit over benoeming op grooter schaal dan vroeger van burgemeesters, niet woonachtig in de gemeente. Door do inwoners begeerde personen, die ook door den Commissaris des Konings het meest geschikt geacht werden, waren voorbugegaan en andere benoemd, o. a. te Uithoorn, Westbroek en Achttienhoven. De minister scheen te letten op andore hoedanigheien dan die, welke noo- dig zijn voor een goed bestuur der gemeente en dan ook uitsluitend in aanmerking mogen komen. Ook by de handhaving van burge meesters lette de minister niet op het belang dor gemeente, b. v. in de gemeente Vries. Andere leden kwamen tegen deze klachten op. In onderscheidene gevallen, b. v. te Ui'- hoorn, was liet gewenscbter een burgemeester van huiten te benoemen. De Kamer miste de volledige gegevens voor het afkeurend voorstel. Enkele leden drongen opnieuw aan op wjj ziging van art. 2, 3de lid der Drankwet, ter wille van meerdere gelijkmatigheid ten op zichte der toepassing. Het stelsel van vergun ningen, zooals het thans wordt toegepast, leidt tot willekeur door de gemeentebesturen. Mon betreurde dat Ryksveldwachters en marechaussees nog steeds onwaardige prakty- ken aanwenden tot het constateoren van wetsovertredingen. Wanneer zullen de uitkomsten der laatste volkstelling definitief gepubliceerd worden? Binnen welken tyd zulien de aanvullings verkiezingen voor de gemeenteraden moeten plaats hebben Hoo zal het gaan in gemeenten, waar vermindering van het aanta! raadsleden moet plaats hebben? Enkeie leden verlangden onder de bestedings voorwaarden de verplichting voor den aan nemer te zien opgenomen om het bewy's te leveren dat zjjne arbeiders tegen ongelukken zijn verzekerd. In het belang der volksgezondheid avenschten verscheidene loden wettelijke voorzieningen omtrent de vernietiging van voorwerpen als politiemaatregel. Nu volgens den Hoogen Raad de rechter lijke macht onbevoegd is kennis te nemen van het verzet tegen een dwangbevel ter in vordering van plaatselijke belastingen, op grond dat de opposant noch hoofdverblijf noch verblijf in de gemeente had, weuschten onder scheidene leden paitiéele wijzigingen der ge meentewet of wijziging der wet op de invordering van Ryks directe belastingen. Blyft de raming van ƒ60,000 voor de stich ting eener nieuwe woning voor den Commis saris te Zwolle gehandhaafd? Sommige leden drongen op wijziging der Armenwet aan, andere meenden dat de Staat Z9er voorzichtig moest zijn mst het uitbreiden ztjoer zorg in deze. Gevraagd werd of geene meerdere aanvragen van gelden ten behoove der volkstelling zou den gedaan wordenof de voorschriften proef houdend zjjn gebleken en de verkregen uit komsten in verhouding staan tot de moeite en kosten? Reeds nu gaven sommigen een ontkennend antwoord op die vraag, hechtten zy geene waarde aan de beroepstelling eri achtten in 't algemeen de uitkomsten der volkstelling zeer onbetrouwbaar. Is hot waar dat de tegenwoordige minister gelast heeft om de van Nederl. Herv. kerk, Ned. Kerv. of Chnsteiyk Gereformeerd afwijkende aanvullin gen te brengen onder de rubriek Doleerenden f Sommigen drongen aan op hooger subsidifcn voor schietwedstrijden. Sommigen achtten het oogenblik aange broken om de lijkverbranding geoorloofd te verklaren, anderen bestreden dit met kracht, daar dit het materalisme zou bevorderen en de beschaving tegenwerken. Sommigen wenschten eene bepaling in de vaccinowet, veroorlovende eene verklaring van een ander geneeskundige dan die wenschte dat de littoekens de iDenting met goed gevolg bewijzen, en zulks met 't oog op het verloren paan van briefjos en de inentende geneesheer overleden is. Men vroeg of de Regeering den noodigen aandrang kan uitoefenen als provinciën in gebreke blyven in de zorg voor verpleging van krankzinnigen. Het oordeel der Regeering werd gevraagd over de maatregelen tot wering van de vlek ziekte der varkens. Geklaagd werd over de opdrijving van uit gaven voor Hooger Ondoravys. Enkelen wenech- ton invoering van evenredige collegegelden en niet aan alle universiteiten voor alle vak kin leerstoelen te zien vervuld. Sommigen b istreden den post voor assistent by de geolo gie en mineralogie te Groningen. Tegenover deze beschouwingen waardeerden andere leden de vrygevigheid des Ministers. Het denkbeeld, aan evenredige collegegelden lachte hun niet toe wegens het ontbreken van een maatstaf. Beperking van leerstoelen viel meer in hun geest. Uitbreiding werd verlangd van het Kon- Bestregelende de universitaire examens,, zoodat ook voor andere candidaatsexamens- dan in de godgeleerdheid gelegenheid gegeven werd vóór of na de wintervacantie. Opheffing van één of meer universiteiten werd ook nu aangeprezen, evenzeer als opheffing van sommige faculteiten, waar anderen tegen opkwamen. Voorat de opheffing der theolo gische faculteit wenschten sommigen, omdat zij slechts leeraven kweekt voor één bepaald kerkgenootschap. Geantwoord averd dat alle kerkgenootschappen, indien zy zulks a-erlangen, door hunne aanstaande geesteiyken en predi kanten den cursus kunnen doen volgen. Welke zjjn de voornemens der Regcering vroeg men omtrent het, adre3 van dén Amster- danischen Raad aan den Koning betreffende de theologische faculteit? Ook averd gewezen op gemis aai: lijd tot zelfstandige studie aan de hnogoscholen. Wyziging der avet van 187S werd overeen komstig het adres der hooglceraren in de

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1