ROLPENS Afslag! Eieren!!! M KREEK, HllMt 7. INDIEN GIJ HOEST, ADVERTENTIE». Oproeping van Crediteuren. ECHTSCHEIDING. AS-ORNAMENTEN P. PLANJER, DAGELIJKS versche Zeeuwsche Oesters, versGhe Garnalen. J. .A. JVT. Bekking, bij A. J. GROEN P.Jzn., reden te meer voor de annexatie, vrant velen gaan op de singels wonen. Spr. gelooft wel, dat er vooruitgang bestaat, al is het dan ook niet veel. Tot staving daarvan haalt b(j aan de kolossaal grootere inlagen bij de Leidsche en Rpksspaarbanken in do laatste jaren. Ook op de beweringen van prof. Van Geer in zijn artikel in het Leidsch Dagblad viel z. i. veel af te dingen. De heer Zillesen gaf den indruk te kennen, welken de belastbare cijfers van de laatste tien jaren op hem gemaakt hebben. Z. i. is de toestand vrij wel stationnair gebleven. Hij waardeert dat B. en Ws. steeds getracht hebben om beneden het gestelde maximum te blijven. Nu schtjntdat Diet te kunnen. Men wil bezuinigen. Maar waarop? Dat wordt niet aangegeven, ook niet in een ingezonden stuk geteekend D. H. (volgens spr. by de leden wel bekend wie hiermede wordt aangeduid) in het Leidsch Dagblad. Wel wordt daarin ook gesproken van bezuinigingen, doch de daartoe aange voerde gronden (b. v. intrekking subsidie Schouwburg) acht spr. al heel zwak. Ook om andere redenen zal spr. zich niet tegen ver hooging van het maximum der Inkomsten belasting verklaren. De heer Was acht het gevaarlijk, dat weten schappelijke mannen, op wier advies men grooten prijs moest stellen, artikelen schrijven in dagbladen, waarin beweringen voorkomen, die het gemeentebeheer verdacht maken, zelfs -zware beschuldigingen inhoudeD, zonder dat voldoende bewijzen worden aangevoerd. Pro testeeren moet h(j er tegen dat er op de be grooting steeds posten uit oude sleur voor komen. Spr. doet daartoe een beroep op het oordeel van den Raad en gaat het artikel in verdere bijzonderheden na. Het eenige, dat mindere opbrengsten opleveit, is de stedelijke gasfabriek. Wat het rapport der commissie van finan ciën aangaat betreffende hare bewering vaD den achteruitgang der draagkracht van de belastingschuldigen, kan spr. zich daar even min mede vereenigen. Volgens spr. klampt ■de commissie zich te veel aan verkeerde cijfers -vast en spreekt zij zichzelven in baar eigen rapport tegen. De cijfers van het kohier moeten de basis zijn en dan blijkt er wel vermeer dering van welvaart. In antwoord op de bewering des Voorzitters, dat de Raad bestaat uit zelfstandige mannen, zeide de heer Fockema Andreae dat die Raad dan ook het recht heeft om aan B. en Ws te kennen te geven welken weg hij op wil zonder dat er daarom eenig blijk van wan trouwen behoeft te bestaan. De Raad ver trouwt het Dag. Bestuur het beheer der geldmiddelen toe, maar mag tevens be palen tot hoe ver hij wenscht dat gegaan wordt. Er bestaat dus blijkbaar een misver stand. In zijne verdere beschouwingen bleef hij beweren dat de welvaart niet is vooruit gegaan. Op het uiterlijke of de weelde kan men niet afgaan, want wat moet Leiden in welvaart zijn toegenomen, dat vijftien jaar geleden eene Gehoorzaal bouwde van f 45,000, welke zaal afbrandt en vervangen wordt door eene van 150,0001 Ook de cyferejder spaar •■binken, waarop men zich beriep, zijn geen bewijs van de meerdere welvaart, want al wordt er meer ingelegd, dan volgt hier nog niet uit dat er inderdaad meer gespaard wordt. De heer Cock zou stemmen zoowel tegeu het voorstel van B. en Ws., als tegen het -amendement der commissie van financiën, -omdat hjj heeft een moreel bezwaar tegen de inkomstenbelasting zelve. De strijd voor den inensch tusschen zijn geweten en zijDe beurs is sterk, voor velen te moeilijk om niet in verzoeking te komen. HU heeft dienaangaande zijne meening reeds vroeger aangetoond, doch hU neemt deze gelegenheid te baat, om nog maals te betoogen dat hU de Inkomstenbe lasting als eene gemeentebelasting ten sterkste afkeurt. Hij is tot nog toe tegen beide voor stellen, omdat hot benoodigde geld wel op andere wyze zal gevonden kunnen worden, tonzü de loop der verdere discussie hem tot andere gedachten mocht brengeD, wat hU echter niet gelooft. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. B. en Ws. hebben nu eenmaal niet in hunne macht om te voorkomen dat de behoeften in Leiden niet verder stUgen. Zelfs al is de grensuitbreiding tot stand gekomen, dan zullen de tegenwoordige leden der com missie van financiën zich daarvan later ook kunnen overtuigen, dat er niets aan is te doen. Dat het maximum nu moet worden over schreden, is een gevolg der mindere winst van de gasfabriek wegens de verhooging der staenkolenpryzen. Er ia hier geen sprake van verhooging der belasting, maar van de moge- lUkheid, dat tot die verhooging moet worden overgegaan, omdat ze blijkt noodig te zUn. Spr. zelf betaalt ook liever 2 dan 3 of meer percent. De Raad moet zich van dwaalbe grippen losmaken. Daaruit ontstaat wantrou wen, dat op kinderachtige gronden rust. Na repliek van den hoer Fockema Andre® en den Voorzitter werden de algemeene be schouwingen gesloten en werd overgegaan tot behandeling der Gemeentebegroting voor 1891, allereerst wat betreft de Uitgaven. Ofschoon tegen elke verhooging van trak tement, welke niet strikt noodig is, brak de heer Zillesen toch een lans voor de 3 gemeente- opzichters om hunne traktementen ieder met 100 te verhoogen. De heer Van Hoeken zal zich in de gege ven omstandigheden (berooide financiën) tegen elke traktementsverhooging verklaren. De heer Du Rieu gelooft nu wel niet dat de toestand onzer gemeente financiën berooid behoeft genoemd te worden, doch rooskleurig is hU in geen geval, en daarom zal hy dit maal ook zooveel mogelyk tegen elke ver hooging zUn. De heer Cock wenschte wel, dat men zich onthield van het doen van voorstellen tot traktemeDts-verhoogingen, welke niet op bestaande verordeningen berusten. De heer Kaiser wenschte voor de verhoo gingen degelpke gronden aangevoerd te zien. Omtrent het amendoment-Zillesen staakten de stemmen (12 tegen 12). Een voorstel om het traktement van den bewaarder of portier aan de Stadswerf De Cala- von met 100 te verhoogen, werd aange nomen met 14 tegen 10 stemmen. Een amendement om de jaarwedde van de bediende ten raadhuize niet met 100 te verhoogen, werd verworpen met 14 tegen 10 stemmen. By den post voor bureaux van stemopneming by verkiezingen vraagt de beer Fockema Andre® of die kosten voor verversching, als koffie, enz., niet wat kunnen verminderd worden. De Voorzitter gelooft ook niet dat er nu erg gegastreerd wordt, maar zou toch zien wat aan de opmerking te doen is. Voor de verbetering van de inry op het Plantsoen bU de Hoogewoerd wordt door den heer Hasselbach het plaatsen van een ge- wyzigd yzeren hek voorgesteld, waarvan de kosten 350 zullen bedragen. HU had dit reeds in zgne sectie ter sprake gebracht, doch het was in het verslag door de rapporteurs niet opgenomen. Volgens den Voorzitter zou de nieuwe inry nog wel een jaar kunnen wachten, want voor ongelukken scbynt geen gevaar te bestaan; tot nu toe heeft men er niets van gehoord. De heer Juta acht zich op dit voorstel onvoorbereid en ook anderen achtten uitstel mogeiyk. Het voorstel wordt verworpen met 16 tegen 8 stemmen. De Voorzitter zeide dat hy de zaak zou onderzoeken. De traktementsverhooging der inspecteurs zeiven werd met 16 tegen 8 stemmen goed gekeurd. Voor nieuwe brandslangen werd zonder hoofdeiyke stemming de betrekkelUke post met 700 verhoogd. De uitgetrokken verhooging ad 33 33 voor traktement van dr. Meilink van het Gymnasium werd wegens het aantal dienst jaren nog met 8.34 verhoogd; hetzelfde geschiedde met hem als leeraar aan de H. B.-school. Op eene desbetreffende vraag van den heer Van Hoeken deelde de Voorzitter mede dat de brug Rapenburg by de Groenhazengracht by vernieuwing ook zal verlaagd worden. De vernieuwing werd alzoo toegestaan. De heer Van Hoeken zeide de vraag te hebben gedaan om aan te toonen dat hy niet tegen nood- zakeiyke uitgaven is of tegen uitgaven om ongelukken te voorkomen.! Het amendement der commissie van finan ciën om den algemeenen marktmeester geene personeele toelage van 200 te verleenen, werd verworpen met 13 tegen 11 stemmen. De titularis ziet dus zyne langdurige trouwe diensten en vermeerdering van werkzaamheden met bedoelde som extra beloond. Het voorstel om het traktement van den hoofd inspecteur en de 3 inspecteurs van po litie ieder met ƒ100 te verhoogen, gaf den heer Was aanleiding om nogmaals de aan dacht te vestigen op het gebrekkige opmaken door de agenten van proces-verbalen. Als waarnemend kantonrechter heeft hy zich daar van menigmaal kunnen overtuigen. Hy geeft wel toe dat ze het kunnen doen, maar ze doen het niet. DaSrop vestigt hy de aandacht van het hoofd der politie. Spreker schryft dat gebrek toe aan te weinig tyd, welken de agen ten hebben. Het verwondert hem dat de agenten niet nog meer slaap hebben. De voorgestelde verhooging ad ƒ100 der onderwyzers Van den Briel en Klaver aan de school van den heer Prins berust volgens den heer De Goeje op een misverstand, met welke mededeeling de Raad genoegen nam. De ver hooging werd dus niet toegestaan. De post van ƒ20,300 voor renten van by- zondere geldleeningen werd overeenkomstig de voordracht unaniem zaet 5500 verhoogd. De post ad 600 voor kosten van rechts kundig onderzoek betrekkelyk het instellen van gedingen gaf de heer Was tot enkele opmerkingen aanleiding, echter niet van in vloed op het bedrag van den post. By den post ƒ1500 als subsidie voor de schouwburg-commissie deelde de heer De Goeje mede dat hy naar aanleiding der opmerking van den heer Van Geer in het „Leidsch Dag blad" naar deze zaak een onderzoek had in gesteld en tot de overtuiging was gekomen dat de Raad, zoolang eene commissie aan de voorwaarden voldoet, tot het geven der sub sidie verplicht is. Hy heeft daarvan eene nota opgesteld, welke in de Handelingen zal worden opgenomen. Hetzelfde oordeel was ook de heer Fockema Andre® toegedaan. De heer Van Hoeken herinnerde dat hy reeds meermalen bad voorgesteld om het subsidie jaarlyks met 10 pCt. te verminderen. Het subsidie werd met 20 tegen 4 stem men toegestaan. Daarna kwamen aan de orde de Inkomsten. De post opbrengst collegegeld Oost-Indische Inrichting werd verhoogd met 90 en die van H. B. Scholen met 125; die voor renten van kapitalen met 335. By den post pacht van de jacht en vis- schery ad ƒ1453 gaf de heer Was in over weging om de minder bevoorrechte Leidenaars ook meer in de gelegenheid te stellen om ln het nu verpachte vischwater te visschen. Nu toch heeft men door de te vele stroopers een ongezonden toestand. De heer Verster geloofde dat de mindere man aan die vergunning niet veel zal hebben, want tot het visschen in de vroonwateren heeft men zeer kostbare netten of schakels noodig. De heer Cock wilde den heer Was ook zyne illusie ontnemen. Ce kleine Leidenaar zal er niet veel aan hebben. Men moet zelfs bjjna kapitalist zyn om in bedoelde wateren met vrucht te kunnen visschen. De zaak biyft dus voorloopig zooals ze nu is. De burgemeester zal ook in deze zaak onderzoeken. Als winst der gasfabriek was op de be grooting uitgetrokken ƒ58,000, doch nader is gebleken dat die winst met het oog op de kolenpryzen niet meer dan ƒ50,000 zal be dragen. De post moet dus volgens B. en Ws. met 8000 verminderen. De commissie van financiën echter heeft, afgaande op inlichting van den directeur der gasfabriek, ook eene berekening gemaakt en kwam toen tot eene winst van ƒ63,459.66, zoodat volgens haar de oorspronkelyke be- grootingspost niet behoeft te worden ver minderd. Tusschen de heeren Fockema Andre® en den Voorzitter ontstond naar aanleiding hier van eene gedachtenwisseling, waarby de Voor zitter verzekerde dat de berekening der finan- tiëele commissie op bepaald onjuiste gegevens of onjuiste c'yfers berust. (Zie vervolg 2de pag Ondertrouwd H. D. LENS en A. C. VAN DER UFWICH. Leiden, 30 October 1890. Getrouwd J. GOEDELJEE en J. W. GESINK, die, tevens namens wederzydsche Familie, hun hartelyken dank betuigen voor de zeer vele blyken van vriendschap en belangstel ling, by hun buwelyk ondervonden. Leiden, 30 October 1890. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lyden, voorzien van de HH. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader STEPHANUS LOURENS VAN DEN BERG, in den ouderdom van 40 jaren. Uit aller naam, Wed. S. L. VAN DEN BERG Sciiiebergen. Leiden, 29 October 1890. (Haverzaklaan, Spoorstraat No. 141). Algemeene kennisgeving. Degenen, die iets te vorderen hebben van de nalatenschap van den Heer MAN CORNELIA DOZY, in leven gepensionneerd Kolonel der Genie van het O.-I. Leger, ge woond hebbende aan de Trekvaart naby Lei den en overleden te Amsterdamworden ver zocht daarvan vóór den 15den November a. s. opgave te doen ten kantore van Notaris Mr. H. L. A. OBREEN, Rapenburg 65, te Leiden. By vonnis der Arrondiasements-Rechtbank te 's Gravenhage, van 16 September 11., is het huwelyk, bestaan hebbende tusschen JAN YAN HOUTEN, Stoker, en JUDITH YAN DEN BERO, zonder beroep, beiden wonende te Leiden, op vordering van eerst genoemde, door echtscheiding verklaard ontbonden, met alle gevolgen, door de wet daaraan verbonden. De Procureur van den Eischer, Mr. J. H. GOUDSMIT. Bnje-.-c* ca Ei?on J. L. CKE\GKT01b, AALXAEKT Zö Eene welbeklante Reik-, Boter- en Kaas zaak, op een der beste standen van Den Haag. Te bevragen met franco brieven aan het Bureel van dit Blad onder de letters ZZZ. VERKRIJGBAAR BIJ VROUWESTEEG. thans 4J Cents, en by de 100 a ƒ4.25 tevens is de BAH afgeslagen, nu 28 Cents per kilo by de heele, by VISCHMARKT 10. gebruikt dan: Teercapsules-Gnyot1.— Teercapsules-Yon 4J lm born 0.40 Teercapsules-fiéraudel 0.70 Pastllles-Brachat0.75 Eager-Pastilles0.60 Balmlak-Paslllles, flescbjes0.20 Salmiak-Pastilles, doosjes 0.10 Sodener-Pastllles0.60 Kaetlng's Hoestborstplaatjes 0.80 Uien-Bonbons. Stollwerck's Borstbonbons 0.26 Haverstroo-Bonbons0.25 Drop alt de blikken Trommel. 0.25 Witte Drop, Cassano-Drop enz., 70. HAARLEMMERSTRAAT 70. over de Yrouwesteeg. Lbidxn, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 4