Burgerlijke Stand ran Leiden, paard, dat een met brandstoffen torenhoog beladen wagen van de Doezastraat de brug aan de Nieuwsteeg moest optrekken. Een maal mislukte het, den tweeden keer kon het paard zich met bovendierlyke krachts inspanning, met behulp van eenige mannen, van zyn te zwaren plicht kwyten. Ter belooning van 36 jaren trou wen en eeriyken dienst by de zeemacht is de kleine gouden medaille met gratificatie van 50 toegekend aan den bootsman v. k. W. Annes, dienende by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. H. M.A.d.W., een van die manschen, voor wie do stryd om het bestaan hoogst moeilyk was, ontvreemdde in een logement te Leiden, uit een gesloten koffer van een der aldaar verblyfhoudende gasten, eene broek beleende die en eigende zich het geld toe. Het O. M. by de Haagsche rechterbank vor derde 3 maanden gevangenisstraf. Voor dezen beklaagde pleitte de toegevoegde verdediger, mr. J. J. Neuman de Loos, ver zachtende omstandigheden. By vonnis der arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage werden heden o. a. veroor deeld: D. B., voormalig pakhuisknecht te Leiden, die zich goederen en geld had toege ëigend dat hem in zyne dienstbetrekking was toevertrouwd tot 3 maanden"W. v. d. H., huisvrouw van J. H. te Oegstgeest, die terecht stond beklaagd uit de toonbanklade van een winkel in genoemde gemeente geld te heb ben weggenomen en zich toegeëigend, tot 2 maanden, W. V., sjouwer te Leiden, die uit de gang van eene woning aldaar kleederen ontvreemdde tot 2 maanden terwyi in hooger beroep J. E. P. te Wassenaar, die zich schuldig maakte aan het stellen van wildstrikken tot 2 dagen hechtenis werd veroordeeld. De per soon, die zich goederen toeeigende uit een omgewaaid kraampje op het strand te Sche- veningen, kreeg 14 dagen gevangenisstraf en het meisje dat een heilsoldaat te ïyf ging zal hare drift met de betaling van 3 moeten boeten. Dezelfde D. B., pakhuisknecht te Leiden, die in den aanvang van de terechtzitting van heden tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, ter zake van verduistering, stond daarna wederom terecht, beklaagd door middel van een valscheiyk onderteekend briefje zich geld te hebben verschaft en zich dit te hebben toegeëigend. Beklaagde bekende het hem ten laste ge legde, doch zeide uit armoede gehandeld te hebben. Het O. M. vorderde 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. A. E. Bles, pleitte eenige verzachtende omstandigheden. By vonnis van de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage werden heden voorts nog ver- oordoeld A. M. L., te Aarlanderveen, die eene tamme eend voor eene wilde aanzag en die doodsloeg, tot ƒ3.— boete; M. J. H. wed. W. A., te Leiden, die terechtstond wegens beleediging, tot 60 ets. boete; J. K., sjouwer, te Leiden, die don commandant van de heils- kazeme aldaar mishandelde tot 7 dagen en A. H. S., te Leiden, die moedwillig zyn voor een kar gespannen hond mishandelde tot 3. boete. Men meldt ons heden uit Eat- wyk aan den Ryn: Gi8ternam. word op den Noordwykschen weg, naby Katwyk aan den ftyn, gearres teerd door twee gemeente-veldwachters van Katwyk aan Zee, de persoon van N. St., geb. te Leiden, vermoedelyk wonende te Antwerpen, als hebbende zich schuldig ge maakt aan diefstal van eene naaimachine, welke in een der koffiehuizen door een com missionair was nedergezet om ze later te be zorgen. Genoemde arrestant werd per as naar het Raadhuis gebracht, daar gehoord en in bewaring genomen, om later ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage gesteld te worden. Van de haringvisschery zyn te Katwyk aan Zee nog aangekomen: KW. 45, schipper W. Van der Plas, van den reeder L. Parlevliet, met 100 kantjes en verlies van 14 netten; KW. 3, schipper C. Haasnoot, van den reeder P. E. Meerburg, met 100 kantjes. Deze schuit had de geheele vleet verloren, doch later weeropgevischt, echter zóó gehavend, dat er vermoedelyk niet veel van terecht- ■m komen zal. ui. De haring is verkocht voor ƒ14.30 de ton •mi volle, en de yie 9.20. -:«i* i®a.n knap gekleed man heeft zich gisteren in het Haagsche Bosch door middel van een revolverschot van het leven i beroefd. Op het ïyk is bevonden eene bruin- lederen portemonnaie en een getuigschrift ten name van Carel Lamie, afgegeven door J. P. Annhoff te Pau, op 1 Mei 1890, benevens eene zwartzyden parapluie met bruinen stok met witbeenen haak. De man is waarschyn- lyk Franschman en kok van beroep. Gisterochtend heeft te Rotter- dam eene 55-jarige vrouw hare 64-jarige buurvrouw, met wie zy sinds lang in onmin leefde, op den openbaren weg, aan den West- Zeedyk, zoodanig met eene byi op het hoofd geslagen, dat de aangevallene onmiddellyk dood was. De daderes is door voorbügangers gegrepen en door een agent van politie in hechtenis genomen. LEIDEN, 3D October. Weerbericht. Verwachting: veranderlyk weer. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 7.5° C. =45.5° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 9.5' C. 49.1° F.; 's middags 12 uren 13° C. 55.4°F.; 'snamiddags4uren 11° C. 51.8° F. Eerste Kamer. Heden heeft de heer Hingst als Kamerlid ontslag genomen. Aan genomen werden de overeenkomst-Croll omtrent het dok te Batavia en de supplej toire begrootingen (uitgaven spoorwegover eenkomsten). De heer Putte critiseerde dat de minister niet in Augustus eene leening heeft geslo ten. De betrokken minister verklaarde dat de stand der kas in den eersten tyd zulks niet noodig moakte. By de interpellatie-Wertheim over slechte verhouding tusschen Gouverneur, Staten en bevolking van Suriname, ontkende de minis ter van Koloniën dat, onder dezen gouverneur de toestand erger was dan onder den vorigen of dat hy door anti semitisme werd bezield. De heer Wertheim, ofschoon niet bevredigd, onthield zich van het doen eener motie, maar drong sterk aan er voor te zorgen dat er te Suriname niets gebeurde, dat in stryd is mot de gewetensvryheid en met*het Neder- landsch gezag. De Kamer ging daarop uiteen. Benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde aan de gemeenteiyke uni versiteit te Amsterdam, dr. W. H. Julius te Utrecht. Het stoomschip „Borneo" arriveerde 29 Oct. van Amsterdam te Batavia; de „De Carpentier", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 29 Oct. des avonds te Port-Said; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 29 Oct. te Suez; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Oct. van Snez; de „Schiedam", van La Plata naar Rotterdam, is 30 Oct. te Boulogne-sur-Mer aangekomen. Vervolg van Gemeenteraad 1de pag. B. en Ws. handhaafden dus hun voorstel om den post met ƒ8000 te verminderen, dat met 18 tegen 6 stemmen werd aangenomen. De bydrage van het Ryk in de kosten van het lager onderwys, uitgetrokken ad ƒ39,855, werd verminderd met ƒ514. Hiermede was de begrooting afgehandeld, op het vaststellen van het in 1891 te heffen' bedrag der Inkomstenbelasting na, doch aan gezien over het voorstel-Zillesen tot ver hooging der jaarwedden van de 3 gemeente opzichters de stemmen staakten en dus daar over eerst in eene volgende vergadering op nieuw moet gestemd worden, werd de eind stemming over de begrooting bepaald in eene Zaterdag-middag om 3 uren te houden ver gadering. Tegen het verleenen van subsidie aan de Schouwburg-commissie stemden de heeren Juta, Cock, Van Hoeken en Verster van Wul verhorst. Vóór het amendement der commissie van financiën om voor de Stadszaal-verlichting alleen ƒ8000 toe te staan, stemden de heeren Fockema Andreas, Schneither, Zaayer, Cock, Van Hoeken, Van Hamel en Verster van Wulverhorst. van 23 tot en met 29 Octobor. BEVALLENF. D. Kecourt geb. Hengeveld Z. T. M. F. Bogemann geb. Quée Z. M. Scholting geb. Schouten D. - M. Spierenburg geb. Heneen D. C. Veretraaton geb. v. d. Klein Z. J. v. d. Linden geb. Kanbier Z. J. Baar geb. Van Biemen Z. H. J. Vergeer geb. Brne D. J. v. d. Kaay geb. Van Hcee Z. H. Vorhage geb. Van Dijk 2 Z. E. Gijzeny geb. Scheela Z. J. Kruit gob. Van Polanen Z. S. E. Hannaart geb. Boon Z. C. Scheen geb. Spierenburg I). J. W. De Mey gob. Vorhoc-1' Z. L. C. Van Son geb. Hagemana Z. W. A. At. Pley geb. Van Ooaterliout D. E. v. d. Heijde geb. Onderwater D. J. Van Wijk geb. Gieze Z. GEHUWD: F. J. Stafleu jm. on J. Noppen jd. OVEKLEDEN: A. Van Engelenburg M. 43 j. K Van Heeringen D. 5 j. J. Arkeveld Z. 6 w. N. J. De Haa8 M. 78 j. J. Van Btrien M. 68). J. Van Klaveren D. 19 j. J. Stouten Z. 14 j. J. L. G. De Graaf Z. 8 C. H. Kriek D. 19 d' J. v. d. Klugt geb. t. d. Schot W. 74 J. A. J. De Haaa Z. 87 j. BUITENLAND. FranlirJJU. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden ia de algemeene beraad slaging over de Staatsbegrooting begonnen. De minister Rouvier zeide dat de eigen aardigheid der begrooting van 1891 hierin ligt, dat het buitengewoon budget voor oorlog is opgenomen in het gewone budget. Men kan dus zeggen, dat deze Staatsbegrooting het kenmerk draagt van oprechtheid en duidelyk- heid, ook in verband met de aangebrachte bezuinigingen. Het tegenwoordig budget moet het evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven verzekeren tot aan het einde van het wetgevend tydvak. De begrooting beantwoordt aan de eischen van het tegenwoordig oogenblik. In de couloirs der Kamer werd de redevoering van den heer Rouvier als eene overwinning voor dien minister beschouwd. Zy maakte een byzonder goeden indruk, en men beschouwt de aanneming der begrooting als zeker. Te Chambéry heeft een oploop plaats gehad tusschen Fransche en Italiaansche werk lieden. Verscheidene personen zyn in hechtenis genomen en meer dan honderd Italianen zyn naar elders moeten gaan. Dnitaoblasd. Uit Potsdam wordt gemeld dat de koning van België gisterochtend een bezoek bracht aan het Mausoleum, dat ter eere van keizer Frederik aldaar is opgericht, en een grooten krans met een zyden lint met de Belgische kleuren op 's keizers graf legde. Daarna legde de koning eenige bezoeken af en reed toen naar Babelsburg. De „Reichsanzeiger" bevat een verslag van den Duitschen consul te Zanzibar over den moord, op Küntzel en zyne lotgenooten gepleegd. Daarin wordt bevestigd dat in Witu reeds sinds maanden eene algemeene gisting heerschte, welke losbrak, toen door de Engel- schen plakkaten tegen den slavenhandel wer den uitgevaardigd. Ook het onvoorzichtig op treden van Küntzel was aanleiding voor den opstand. Zyn metgezel Menschel heeft echter verklaard dat hem niets bekend was van een hevigen twist, welken Küntzel met den sultan zou hebben gehad. Eerst nadat zy waren aan gevallen, hadden de Duitschers van wapenen gebruik gemaakt. Groo t-BrltuinlS. Den heer Gladstone is gisteren bet burger recht der stad Dundee verleend. In eene eerste redevoering veroordeelde Gladstone nadrukkeiyk het Mc.-Kinley-tarief, dat schade zou doen aan de belangen der Vereenigde Staten. De tariefwet was ten on rechte eene beschermende wet genoemd. En geland had daarvan niets te vreezen. Eene belangryke wetenschappelyke en commerciëele expeditie, onder aanvoering van den chef der firma Bennett en van den be kenden Afrika-reiziger Cameron, vertrekt eerst daags uit Londen naar West-Afrika. Griekenland. Het nieuwe ministerie zal niet vóór aan staanden Zondag gevormd zyn. De uitslag der verkiezingen is thans volledig bekend; er zyn gekozen 106 aanhangers van Delyannis en 44 van Tricoupis. Verzoeken om ontslag komen van allekanten in, daar de kabinetaverandering de aftreding van alle ambtenaren ten gevolge heeft. De vertegenwoordigers van Griekenland te Beriyn, Rome, Konstantinopel en Weenen hebben hun ontslag ingediend. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" spreekt over het geschil betreffende het patriarchaat te Konstantinopel en maakt de opmerking, dat de Porte by hare toepassing van het gemeene recht niet in aanmerking neemt, dat zekere bepalingen van het Turksche Wetboek niet toepasseiyk zyn op Christelyke kerkge nootschappen. Het blad hoopt dat de Sultan weldra aan het geschil een eind zal maken, zoodat de patriarch de godsdienstoefening, die eigeniyk niet had gestaakt mogen worden, weldra zal kunnen hervatten. Volgens berichten, uit Jakoetsk in Siberië ontvangen, is een oproer uitgebroken onder een transport ballingen, die op eene stoomboot naar Jakoetsk werden gebracht. Aanleiding tot dit oproer gaf de mishandeling van twee veroordeelden door eenige soldaten. De ballin gen behielden de overhand en gingen aan land, terwyi zy den commandant en de soldaten op de stoomboot aan hun lot overlieten. De gou verneur van Jakoetsk zond een detachement soldaten uit om de ontvluchten te vervolgen. Twee der ballingen werden doodgeschoten en vyf werden gevangen. De overigen zyn nog zoek. Uit Russisch Polen wordt gemeld dat er op groote schaal landverhuizers van daar vertrekken. Alleen te Bremen zyn in de laatste vier dagen byna 10,000 personen aangekomen, die naar Brazilië scheep gaan. Weldra wordt er nog een grooter aantal landverhuizers ver wacht. Volgens de St.-Petersburgsche bladen zou president Carnot in Mei 1891 een bezoek komen brengen aan de Fransche tentoonstel ling te Moskou en daarna eene reis maken door de Krim en den Kaukasus. Vereenigde Staten. De directeur der munt maakte bekend dat de aankoopen voor de schatkist niet geschieden volgens den zilverkoers te Londen, maar volgens den koers te Nieuw-York. De achter uitgang der zilverpryzen wordt door hem toegeschreven aan den voorraad te Nieuw- York en aan het byna geheel ophouden van, den uitvoer, terwyi toch van elders aanzienlyke hoeveelheden worden ingevoerd. Geruchten van allerlei aard worden steeds door uit Londen geseind, ten einde invloed te oefenen op den koers van het zilver. De minister van financiën heeft bepaald dat de importeurs van koopwaren, waarvoor invoerrechten naar het gewicht moeten be taald worden, geene certificaten behoeven over te leggen betreffende de kosten van vervaar diging. Be Congo-quaestle. In verband met het in de „Indépendance beige" van 29 dezer voorkomend bericht, dat de Nederlandsche regeering de uitnoodiging heeft aangenomen om zich officieus te doen vertegenwoordigen in de internationale com missie, welke den 5den November eerst komende te Brussel zal vergaderen tot het uitwerken van een stelsel van inkomende rechten voor den Congo-Staat, verneemt het „Dagblad van Zuid-Holland en's-Gravenhage" dat die handeling der Nederlandsche regeering enkel beschouwd kan worden als eene daad van courtoisie tegenover de mogendheden, die haar tot bywoning der commissie hebben uitgenoodlgd. Op die beteekenis der dezerzijdsche bereid verklaring tot officieuze deelneming aan de commissie, moet by het antwoord der Regee ring op de uitnoodiging van België uitdruk- keiyk zyn gewezen, terwyi tevens akte moet zyn genomen van de verzekering dier mogend heid, dat de vertegenwoordiging van Neder land in de commissie zyne verdere houding in geenen deele zal praejudicieeren. De „Indépendance beige" heeft dus de be doelingen der Nederlandsche regeering niet met juistheid weergegeven. De Engeleche regeering zal zich by de conferentie doen vertegenwoordigen door sir JohD Kerk en den heer Gosselin. „De „Temps" deelt mede dat ook Frankryk aan de beraadslagingen der commissie zal deel nemen. De byeenkomst der Congo-handelaars, die te Londen zal gehouden worden, is bepaald op 4 November. De vergadering wordt gehou den in het gebouw van de kamer van koop handel. Ook Portugeesche, Fransche en Engel- sche handelaars en de Congo-Staat zullen daaraan deelnemen, Telegrammen ZANZIBAR, 29 October. De admiraal Free- mantie maakte zich gisteren moester van Vitu, dat hy aan de vlammen prys gaf. FLORENCE, 29 October. De „Nazione" is gemachtigd tot tegenspraak van het bericht, dat de keizerin van Oostenryk voornemens zou zpn zich naar Rome te begeven, om eene audiëntie by den Paus aan te vragen. BERLIJN, 29 October, (ffbl.) Dit de omge ving van den hertog van Nassau is hier be richt ontvangen, dat de hertog voornemens is, indien het regentschap in Luxemburg noo dig wordt, voor korten tyd naar Luxemburg te gaan. PARIJS, 29 October. De toestand van den minister president De Freycinet wordt gun stiger. Het onderzoek tegen Dietrich en diens zuster is opgeheven, daar de procureur der republiek geen bewijs voor spionage kon vinden. De zuster werd in vryheid gesteld en Dietrich overgegeven aan de militaire over-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2