N* 9417. Vrijdag 31 October. A*. 1890. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 October. LEIDSCH DAGBLAD. PBUB DltZJSK OOUBAUT: ▼•or Lolden por t moondoa.1.10. Fruico por post.1.40. A&ondorlifko Nommera.0.05. PRIJS DEB AD V JDKTJS1N TIEN: Tob 1—0 rogelo 1.05. Iodoro regel neer Orooioro letton neer plaatsruimte. Voor bet lm caeseeren buiten de atad wordt 0.10 berekend- Den 9den November a. s. zal prof. dr. M. De Yries z(Jn 70sten verjaardag vieren. Daarmee is de bfl de wet aangeduide termijn aangebroken, waarby het hoogleeraarsambt niet meer kan worden vervuld, zoodat dit academiejaar het laatste zal zyn, waarin hy als werkend hoogleeraar zal zjjn opgetreden. Velen zullen daarby stellig den wenech uit spreken, dat 't den uitnemenden geleerde nog lang gegeven moge worden, ztjno veel zijdige kennis op het gebied der letteren ten beste te geven aan ons vaderland. Het doctoraal-examen in de rechtsweten schap is aan de universiteit alhier afgelegd door den heer Abm. Van der Hoeven. De heer M. J. Scheffer, sedert 1 Augustus 1873 commies lste klasse by de accijnzen hier ter stede, heeft tegen 1 Januari a. s. zjjn pensioen aangevraagd. Wij gelooven dat onze stadgenooten, die gedurende 17 jaar met genoemden ambtenaar van noode hadden en hem als welwillend, practisch en ijverig hebben leeren kennen, hem ongaarne zien heengaan. Toch misgunnen ztJ hem eene welverdiende rust zeker niet. Eindelijk is tot stand gekomen eene zaak, welke door zeer velen als eene hoogst wen- scheljjke beschouwd wordt en waarvoor ook te dezer stede pogingen in 't werk werden gesteld, ter ondersteuning, welke met een gewenschten uitslag werden bekroond, al zal, na de bekendmaking van het onderstaande, de belangstelling, zoo wjj hopen, nu van vele zijden toenemen. Het geldt niet meer of minder dan het veel en vaak besproken Dronkaardsasyl. -Het 1 Januari 1891 zal in de gemeente Eelde, uur Baan» van het spoorstation de Punt (Drente) het „Herstellingsoord Hoog- hullen" wordon geopend voor een beporkt aantal mannelijke drankzuchtigen, waarbij a's geneesheer-directeur zal optreden dr. P. W. Westerhoff, te Eelde. Nu reeds kunnen aan den secretaris-penning meester, den heer Herman Hoyer, te Dordrecht, patiënten worden opgegeven, die met eenige kans op volledig herstel, in dat Herstellings oord zouden wenschen opgenomen te worden. De kosten van voeding, huisvesting en be- wassching bedragen f 250 per jaar, by voor uitbetaling elk kwartaal te voldoen. De patiënten zullen worden beziggehouden met land- en tuinbouw of met een bedryf zooveel mogeiyk naar ieders behoefte. Meestal wordt een verbiyf van minstens één jaar noodig geacht. Door deze mededeeling wordt de aandacht gevestigd op deze belangryke zaak, waarvoor veler medewerking noodig is en daarom wordt ingeroepen. De heeren, die in Juni 1889 eene desbe treffende circulaire rondzonden, de heeren prof. mr. J. T. Buys, prof. dr. S. Rosenstein, E. Cesar Segers en S. Kutech Lojenga, zullen zeker nog gaarne bereid gevonden worden om giften te ontvangen of toezegging van eene jaariyksche contributie. In verschillende lokalen vergaderden gisteravond de drie sectiën der Vryzinnige Kiesvereeniging alhier tot het stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, vacature- mr. Van Buttingha Wichers. Dit is de eerste maal, dat de nieuwe bepaling uit het Reglement, voor wat betreft de sectie-verdeeling, toepassing vindt. Het doel, waarmede deze maatregel werd in het leven geroepen, is eeiedegeiyker gedachtenwisseling uit te lokken over perso nen, die voor vacatures in Gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer in aanmer king komen. Het is nameiyk gebleken dat op de algemeene vergaderingen velen schromen aan het debat deel te nemen, van wie men hoopt dat zy in kleinere, meer huiselyke byeenkomsten vryelyk hun gevoelen zullen uitspreken. Aan het eind der bespreking wordt in elke sectie gestemd. Ieder, die in de drie sectiën te zamen minstens 10 stemmen verkrygt, wordt op de voorloopige candidaten- ïyst gebracht, en hieruit ten slotte in eene algemeene vergadering de definitieve candl- daat gekozen. Naar hetgeen men hoort, blykt deze eerste proef volkomen te zyn geslaagd.- De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met algemeene stemmen tot leeraar in de Grieksche en Latynsche talen aan het gym nasium benoemd den heer K. E. W. Strootman, doctorandus in de ciassieke letteren te Gronin gen, op eene jaarwedde van 2000. No. 2 en 3 der voordacht waren de heeren Boissevain en Van Tuiingen, doctorandi te Leiden. Met 109 tegen 5 stemmen heeft flever- eenigdo vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal besloten de verklaring af te leggen, dat het in art. 38, lste lid, der Grond wet omschreven geval aanwezig ie, dat dus de Koning buiten staat is geraakt de regee ring waar te nemen. Dit besluit wordt in de Staatscourant van heden op last van den voor zitter reeds afgekondigd en treedt op den dag der afkondiging in werking. Volgens hetzelfde art. 38 moet dus nu een regentschap intreden, en oefent de Raad van State volgens art. 45 het koninkiyk gezag alleen voorloopig uit, zoolang de regent ont breekt, terwyi binnen eene maand na de aan vaarding van het gezag het ontwerp tot voor ziening in het regentschap doer den Raad van State aan de vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal moet worden ingediend. Ook gisteren, gedurende de vereenigde vergadering, waren de loges in de vergader zaal bezet door vele leden der hooge staats lichamen en van het corps diplomatique. Het bovenbedoeld besluit van de Staten- Generaal, in de Saatscourant opgenomen, luidt aldus De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebben genomen het volgende besluit: „De Staten-Generaal in vereenigde ver gadering verklaren, dat het in art. 38 „lste lid, der Grondwet omschreven geval „aanwezig is." Gezien art. 40 der Grondwet; Gelaat, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het StaatBblad, wordt afgekondigd. 's-Gravenhage, 29 October 1890. De Voorzitter van de Eerste Kamer der StatenOeneraal, Van Naamsn. Uitgegeven den negen en twintigsten Oct. 1890. De Minister van Justitie, Ruys Van Beebenbroek. Ten aanzien van de verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting over 1890 (Binnenlandsche Zaken) werd er by het onder zoek in de afdeelingen door enkele leden op ge wezen, dat dit wetsontwerp niet getuigt dat de Regeering 's lands penningen op de zuinig ste wyze zoekt te beheeren. Gevraagd werd of de tegenwoordige inrich ting der Rykskweekschool voor Vroedvrou wen te Amsterdam niet voldoende is te ach ten. Bedenkingen rezen tegen de hooge bedragen, noodig voor de voltooiing van het laboratorium te Leiden. De opmerking werd gemaakt dat de wyze, waarop de tegenwoor dige minister van binnenlandsche zaken art. 12 der wet op het lager onderwys uitvoert, in stryd is met de schrifteiyke en mondelinge verklaringen, door zpn ambtsvoorganger afge legd. Onderscheidene vragen werden voorts naar aanleiding van dit onderwerp aan de Regeering gedaan. Bezwaar werd gemaakt tegen het aange vraagde meerdere bedrag (eene vergoeding van f 1900 voor huishuur) voor den bibliothecaris van de Koninklyke bibliotheek. Met betrekking tot den bouw van een nieuw Univor» teitsge- bouw te Utrecht vroeg men of men kan ver wachten in het vervolg vry te blyven van restauratiekosten aan de bekende klooster gangen. Men zou prysstellen op het over leggen eener schets- en situatie-teekening van het op te richten gebouw in verband met de belendende gebouwen. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Oct. Perim de „Coen", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Oct. Dungeness; de „Merapi"is 29 Oct. van Batavia naar Rotterdam vertrok ken; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Oct. van Port-Saiddo „Prins Willem II", van Paramaribo naar Am sterdam, arriveerde 28 Oct. te Havre; de „Van Riebeeck", van Amsterdam naar Batavia arriveerde 29 Oct. te Port-Said; de „PrinBes Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Oct. van Colombo. Eerste YolLsblJeenLomst. Gisteravond werd de ry der Volksbyeen- komsten geopend met een concert, gegeven door het symphonie-orkest van het 4de reg. infanterie, onder directie van den heer Gott fried Mann, met welwillende medewerking der dames D., H. en Z. ReedB lang vóór het aanvangsuur waren alle plaatsen in den Schouwburg bezet, terwyi een groot aantal, dat zich niet bytyd3 van een toegangsbewys hadden voorzien, teleur gesteld huiswaarts moesten keeren. De heer Japikse, voorzitter der commissie voor de Volksbyeenkomsten, begon mot een harteiyk woord van welkom den talryken aan wezigen toe te roepenhet was der commissie een waar genot, zeide hy, het Leidsche volk een avond als deze te kunnen aanbieden zy verheugde zich in de talryke bewyzen van waardeering en dankbaarheid, welke het door zulk eene talryke opkomst aan den dag had gelegd tegenover den heer Mann en tegenover de jongedames, die met zooveel bereidwillig heid en welwillendheid aan haar verzoek tot medewerking hadden gehoor gegeven. Hy hoopte echter dat ook by volgende gelegen heden de aanwezigen biyk zouden geven van hunne belangstelling in de Volksbyeenkom sten, dat zy dan niet zouden schitteren door hunne afwezigheid, zooals dit het vorig jaar het geval geweest was by de lezingen, in de Nutszaal gehouden. Gaarne erkende spreker dat die lange, kille en doodsche ruimte in het Nut weinig gezelligheid aanbood, maar men had zich moeten tevreden stellen met hetgeen men geven kon. Stel, zeide spreker, dat ik buiten woon en gaarne rundvleesch zoude hebbener is echter geen rund-, maar daarentegen wel kalfsvleesch te krygen, wel dan neem ik het laatste, maar ga nu niet uit baloorigheid geen vleesch eten. Zoo is het ook hier; de Gehoorzaal was er niet en ik kan u de verzekering geven, dat wy aan den brand niet de minste schuld dragen evenmin kan de commissie het helpen dat zy tot op heden niet is opgebouwd, er rest ons dus niets anders dan de zaal in het Nut, waar we u dan ook dit jaar in talryke menigte hopen te zien. Deze eenvoudige, doch tevens geestige woor den werden met uitbundigen hilariteit en byval begroet. 'Waren deze teekenen van byval ook meteen de belofte, dat men aan sprekers verzoek gehoor zal geven? Wy hopen het van harte! Het orkest opende vervolgens dit concert met het Wien Neerlandsch bloed, door de muzikanten staande gespeeld, door de aan wezigen staande aangehoord. Thans werd het programma geleideiyk ge volgd; vooreerst de ouverture „Don Juan", van W. A. Mozart, vervolgens Larghetto, uit het klarinetkwintet, met een klarinet-solo van den heer A. J. Van Pypen, van donzelfden beroemden componist, en ten derde eene Pas torale en Bohémienne van onzen wakkeren directeur zeiven. Thans was de beurt van optreden aan do drie Leidsche schoonen; zy gaven ons „Die Grazien" te hooren en ook te aanschouwen. Met „Dans les Bois" en „Au Village", van Benjamin Godard, eindigde het eerste deel van het programma. Het tweede gedeelte deed ons onze bewon dering schenken aan de ouverture: „die lus- tigen Weiber von Windsor" van OttoNicolal, aan de Liederen„Vensterliedeke" en „myn liefken is myn Somer" van W. F. G. Nicolaï, beide door Mej. F. H. voorgedragen, die zich door de talryke kreten van byval gedwongen zag nog een toegift te schenkenzy had hier voor uitgekozen „Poème d'amour." Het „Loin du Bal", van E. Gillet, werd als immer gebisseerd. Mej. Z.gaf „Zooveel Liedjes als er klinken" en „Liedeke van 't loozo Molenarinneke" het laatste zelfs tweemaal ook door het, bywyze van bravo's en hoera's tot haar gericht ver zoek daartoe genoodzaakt. In een uitbundigen byval mocht zich ook het „Pizzicati" van Léo Délibes door het orkest uitgevoerd verheugen. Mej. D. zong „Gloeiend gesmeed" van R. Hol en „Maartje Van Schalkwyk" van E. D. Pyzel en als bisnummer „Groete" van Gilbann. Met „Cortège de Bacchus" van Léo Délibes, door het orkest uitgevoerd, behoorde dezeavond weder tot het verleden, maar zal toch nog menige aangename herinnering in het leven roepen. Wy zyn ditmaal in staat eene uitstekende, degelyke critiek te leveren. Voor het orkest beroepen wy ons op de uitingen van het volk; meerdere en storm achtigere byvalsbetuigingen dan gisteravond het gebouw op de Oude Vest dedon dreunen, zyn daar nooit gehoord en wat den zang der dames betreft, wagen .wy het de woorden te herhalen, door den heer Mann (hy boude ons deze indiscretie ten goede) in een meer besloten kring den zangeressen toegevoegd. „Gy hebt alle drie uitstekend gezongen", ver klaarde hy, met „gloed, met gratie en met sentiment; het zou my onmogelyk zyn eene enkele aanmerking te makenuw eerste optreden in het publiek heeft u talryke lauweren doen behalen; wel, weet lk, is het niet uw streven om nog meerdere te behalen, geen van u heeft zich ten doel gesteld om kunstenares te worden, maar toch bid ik u: helpt ons om onze schoone, goddelijke kunst hoog in eere te houden. Met een harteiyk woord van waardeering aan hare leermeesteres, mej. Dikema, besloot de heer Mann zyne rede, welke algemeene instemming vond. Leiden, 30 October. Mr. L. H. uemeugd Nieuws* Eene vrouw, die hedenochtend kokend water aan eene fabriek op de Lange- gracht alhier had gehaald en de emmers, daarmede gevuld, torste, werd onderweg door eene dnizeling bevangen en viel. De onge lukkige bezeerde zich het aangezicht, en de handen door den val en kwam ook in pynlyke aanraking met den vloeibaren last. Een moedertje, dat de* cvooor meDigeen zoo hoogst nuttige maatschappelijke betrekking van wekster bekleedt,'rinpn-hBden in den vroegen morgen, terwyb zijfopiihaar vak uit was, luide en herhaalde matmnom hulp ter wille van een schippmskneeht, die van het glibberige dek zynsrvaartuigsiiürhet Galgewater was gevallen. Haareindeiyk ver hoord roepen was aanleiding, dat de man met veel moeite werd gered. m -mout Dierenbeschermers zouden zich hedenmiddag zeker geërgerd hebben, zoo zy gezien hadden wat er gevergd werd van een

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1