Jobs. Drost, om des avonds zijne intrede te doen. Achttien jaren du3 is ds. De Wolff werk zaam geweest als predikant alhier. Als zoo danig is zijn verblijf te dezer stede geenszins zonder nut geweest, maar het was hem niet genoeg, alléén alle plichten, aan het ambt van predikant verbonden, te vervullen. Meer dan bij, strikt genomen, behoefde te doen, deed hij, en juist daarvoor mag h(j in bijzon dere mate aanspraak maken op de achting, de erkentelijkheid en de dankbaarheid van velen. Denke men slechts aan zijn Wijkarbeid Welk een uitgebreid veld van voortdurende werkzaamheid heeft Z(jnweleerw. zichzelven daarmede opengesteld, oen arbeid, waarvan zeer zeker de vruchten aanschouwd en geplukt zijn en worden, maar welke tevens tal van moeilijkheden met zich brengt, welke niet door peinzen op de studeerkamer uit den weg kunnen geruimd worden. Voor het Christelijk onderwijs in het alge meen, voor dat te Leiden in het bijzonder, heeft ds. De Wolff een warm hart., en wat méér spreekt dan dit fait alleen, is hetgeen hij daarvoor reeds deed in de jaren van zijn verblijf alhier. Met nog vele andere, altemaal redenen, om te mogen veronderstellen dat het den geachten leeraar op z(jn zilveren ambtsfeest niet zal ontbreken aan bewijzen van belang stelling, aan vertolkingen van de achting en de liefde, welke zijne gemeente hem toedraagt als predikant en als steun voor het Christelijk «nderwjjs. De leden der afdeeling Leiden en Omstre ken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst worden, blijkens achterstaande advertentie, opgeroepen tot de 169ste vergade ring, op Donderdag 30 October a. s., des avonds te halfacht, in het Nutsgebouw. De heer G. H. Wagenaar, cand. alhier, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Aalsmeer aangenomen en voor de beroepen naar Muiden, Tricht en Leerbroek bedankt. De Eerste Kamer kwam gieteravond om halfnegen weer bjjeen. De heeren Magnee en Melvill van Lijnden, in Juli herkozen, werden als leden der Kamer beéedigd en namen plaats. Ingekomen waren de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Ze werden verzonden naar de afdeelingen. De voorzitter stelde voor, de interpellatie van den heer Wertheim, betreffende Suriname, te houden in de eerstvolgende openbare ver gadering, welke vermoodeltjk zal plaats hebben op a. s. Donderdag. Aldus werd besloten. De vergadering ging hierop uiteen. Het geschil, ontstaan tusschen den mi nister van financiën en de Nederlandsche Bank over de laatstelijk opgemaakte balans, moet volgens de wet worden opgedragen aan drie scheidslieden. Alsnn zjjn tot scheidslieden daartoe benoemddoor den minister van finan ciën mr. U. H. Huber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leeuwarden; door de Ned. Bank mr. J. T. Buy3, hoog leeraar te Leidenen door de arrondissements rechtbank te Amsterdam mr. J. C. De Vries, advocaat aldaar. Deze scheidslieden zullen in het hoogste ressort dit verschil beslissen. De redactie van het „Vad." zegt te kunnen mededeelen dat haar van wélinge lichte zjjde is verzekerd, datH. M. de Koningin volkomen bereid is als regentes op te treden, zoodat, spoedig na de aanvaarding van het Koninklijk gezag door den Eaad van State, esn wetsontwerp met die strekking kan wor den verwacht. Reeds in de vorige periode van 's Konings onbekwaamheid was men het eens geworden over allerlei voorbereidende maatregelen, formaliteiten, ceremonieel enz., zoodat uit dien hoofde geene vertraging te vreezen is. Het Leidschc Tooneel. „Ta sais quel aentiment vainqueur Tarmi mes passions ïègue au fond de mon coeur." Dezelfde woorden, welke Voltaire in zijn „Fa natisme" Mahomed in den mond legt, heeft ook Toupinel gedurende z(jn leven tot devies gekozen. Toupinel was prat op overwinningen op het schoone geslacht. Getrouw volgeling van Mahomeds leer, verhief hy ook enkele schoonen tot zijne sul tanes. Hjj vereonigde ze alleen niet in een ha rem, integendeel, h(j scheidde ze zooveel hjj kon, hij nam zelfs alle mogelijke maatregelen in acht om het bestaan der eene voor de andere verborgen te houden. Toupinel had eene wettige vrouw te Parijs en eene minder officiëele to Toulouse. Tnsschen beiden verdeelde hij 7atjn tijd en zjjne gunsten. Zes maanden bracht hjj in volmaakt geluk bij zjjne weder helft in de Fransche hoofdstad door, het an dere halfjaar aan de Garonne, by zijne Cayette. Mevrouw Toupinel kreeg de plechtige ver zekering, dat zijn wijnbergen haren man naar het zuiden riepen, mejuffrouw Cayette was overtuigd dat haar bien aimé, wiens naam z(j droeg, naar Parjjs toog om zijne uitgebreide zaken in orde te maken. Deze laatste was telkenmale wanhopend over het vertrek van den don Juan en wist geen beteren trooBt te vinden dan in de armen van kapitein Matthieu en van nog eenige anderen. Eenige jaren zjjn sedert dit oogenblik ver- loopen; er hebben vele gewichtige gebeur tenissen plaats gehad. Toupinel is gestorven, diep betreurd door zjjne wettige vrouw, bejammerd door Cayette, die hjj beloofd had eenmaal te zullen trou wen, zonder, wegens zeer begrijpelijke redenen, deze belofte te hebben kunnen nakomen. De echte weduwe Toupinel is inmiddels hertrouwd met den heer Duperron, de zich noemende weduwe Toupinel heeft hare hand geschonken aan een harer troosters, den com ponist Valéry. Het toeval heeft beide paren in hetzelfde huis vereenigd te Parijs. Kapitein Matthieu is na een langen tocht uit Tonkin teruggekeerd en heeft zich even eens in de wereldstad metterwoon gevestigd. Op dit oogenblik neemt het gisteren hier opgevoerd blijspel een aanvang. De eerste acte toont ons den kapitein in het huis van zjjn vroegeren vriend Duperron. Hjj vertelt dezen het een en ander, om eindelijk ook uit te weiden over zjjne bonnes aventureshet ls vooral zjjne liaison met eene gehuwde vrouw, waarop hij pocht. De man, die onnoozele hals, heeft nooit iets gemerkt, beweert hi), die arme Toupinel! Ontzet, onthutst verrijst Duperron van z(jn zetel; zjjne brave, altjjd zedige echtgenoote heeft dus haren eersten man bedrogen, zjj is de maitresse geweest van zijn vriend! En thans volgt eene aaneenschakeling van verwarringen, van quiproqu'os en vergissingen, die onmogelijk zyn weer te geven. Dat duurt zoo voort drie acten lang, totdat eindelijk het toeval Matthieu in tegenwoor digheid brengt van mevrouw Duperron en hij de verklaring aflegt dat hij deze nooit als mevrouw Toupinel heeft gekend, maar wel de andere, de huidige mevrouw Valéry. Ziedaar dan den draad van „Toupinel zaliger", het bljjspel, dat door de Fransche dagbladen als om strijd tot een der geestigste farces wordt verheven. Het was werkelijk ook rijk aan aardige scènes; wel waren de feiten en gebeurtenis sen, welke de tallooze verwarringen in het leven moesten roepen, eene enkele maal ge zocht en gedwongen, doch veel hinderde dit niet. Het geheel heeft een rire fou opgewekt, niet het minst by eenigszlns gewaagde uit drukkingen en gezegden. Dank zp de parterre, kwamen deze telkenmale volkomen tot hun recht. Het stuk werd uitstekend met de Gallische levendigheid en opgewektheid gespeeld. Mejuffrouw Vink, bij haar eerste optreden reeds met gejuich ontvangen, gaf ons eene uitstekende weduwe Toupinel (de echte) te aanschouwen; eerst vol liefde, achting en eerbied voor de nagedachtenis haars overlede nen echtgenoots, zoo lang ze dezen schuldeloos waantdaarna vol haat en ergernis tegenover zijne beeltenis, als zjj diens waar verleden heeft leeren kennen. Tartaud, als Duperron, hebben wij neg nooit met zooveel vrijheid en losheid zien spelen; wat ons persoonlijk betreft, verheugt het ons zeer dezen beschaafden acteur weer op Leidens planken te mogen begroeten. Mevr. Philomène Jonkers, als Cayette, von den wij na zulk een stormachtig verleden wel ietwat te veel poseerend voor brave, ingetogen vrouw. Haar spel echter heeft over het algemeen recht op onzen lof. Henri De Vries leverde ons een karakte ristiek type van den vieux roué. De kapitein Matthieu vond in hem oen zeer goeden ver tolker. Het minst beviel ons de heer Myin, als Valéry; deze acteur, volgens zjjn accent een Vlaming, schjjnt nog eenig gebrek aan tooneel- routine te hebbende stijfheid zijner gebaren, de gedwongenheid van zjjne houding ken merkten hem niet als een goed tooneelspeler. Deze eerste abonnementsvoorstelling werd voorafgegaan door een lever de rideau, getiteld „De Muis", van Armand Des Roseaux. Het werd aardig door mej. Vink en den heer De Vries gespeeld. Het stukje zelf scheen ons tamelijk zwak en onbeduidend te wezen. Mr. L. H. Ireiuengd Nieuws. Naar men ons meldt, sprong gisteravond omstreeks halfnegen een jonkman, die door sterken drank beneveld van zinnen was, aan de Kraaierstraatsbrug in het water, uitroepende; „Ik wil me verdrinken"! Doch toen hy eenmaal in 't water was, zwom hy weer spoedig naar den wal! Men meldt ons heden uit Ryns- burg: Eene windhoos, vergezeld van grooten hagelslag, trok gistermiddag omstreeks drie uren over de gemeente Rpnsburg. De richting was noordwest naar zuidoost. Jonge boomen bogen met hunne takken bpna tot aan den grond. Te veld staande tuinvruchten werden ontworteld en hoog in de lucht meegevoerd. Van een watermolen is eene wiek afgeslagen. Een huis werd geheel van dak beroofd. Van andere woningen werden hier en daar dak pannen afgerukt. In de onderwpzerswoning werd eene pzeren schoorsteenplaat naar be neden geworpen. De hagelkorrels waren zoo groot als duiveneieren. De geheele geschiede nis duurde niet langer dan 25 a 30 seconden. Gelukkig! Behalve het 1 yk van een zeeman, is in de laatste dagen aan het Wassenaarsche strand eene groote hoeveelheid timmerhout aangespoeld. Verscheidene karren zyn o. a. Zondag den geheelen dag noodig geweest, om het aange spoelde te bergen. Er spoelen ook te Scheveningen en langs de kust van Loosduinen deeltjes en latten aan, gemerkt S W en L F H. Het 7-jarig zoontje van schipper J. De Wit, van Amsterdam, is in de ring vaart van de Haarlemmermeer naby de Lisser- rolbrug verdronken. Door den minister van water staat, handel en nyverheid is aangesteld als brievenbesteller voor den kring Oude- en Nieuwe-Wetering Arie Keyzer, te Oude-Wete- ring, in plaats van G. v. d. Pol, die als zoo danig naar elders is overgeplaatst. De rechtbankteUtrechtheeft gisteren veroordeeld: K. W., beklaagd van bedelary, te Bodegrave gepleegd, tot hechtenis van 3 dagen en opzending voor zes maan den; T. v. d. N., wonende te Bodegrave, beklaagd van mishandeling van J. D., aldaar op 2 Sept. jl. gepleegd, tot geldboete van f 10, subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde gisteren o. a. S. M. G., geboren te Leiden, die zich, als dienstbode, by verschil lende Haagsche personen, schuldig maakte aan diefstal van voorwerpen en geld, tot 1 jaar gevangenisstraf. Een „manneiyk" heilsoldaat, tevens bakker, werd door een dienstmeisje aangevallen en afgeranseld. Het O. M. by de rechtbank vroeg tegen beklaagde, die zich'niet ontzien had om een „soldaat" te ïyf te gaan, f 7 boete. Uitspraak a. s. Donderdag. Men bericht dat de Amsterdam- sche politie eindeiyk de hand heeft kunnen leggen op den zich schuilhoudenden sociaal democraat Daniël Krekel, die by gelegenheid der Tindal-meeting woorden uitte, welke be- leedigend waren voor den Koning. Genoemde persoon vertoefde te Amsterdam onder een valschen naam. Door een hevigen storm, welke over Rogoshima in China woedde, zyn 1000 huizen vernield. BVITENIiAND. Franlrryk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting drong de hGer Lóón Say aan op de onmiddellyke weder invoering van de belasting op alcohol. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de heer Meline het voorgesteld ontwerp van algemeen tarief van in- en uitgaande rechten onvoldoende acht voor zooveel den landbouw betreft; hy zou daarom de weder invoering der rechten op landbouwproducten voorstellen. By Tours heeft weer een duel met pistolen plaats gehad tusschen twee journa listen, Franchet en Allard, waarby de laatste zeer ernstig gekwetst werd. Allard kreeg een kogel in den buik; zpn toestand is zeer be- denkeiyk. Z witaerland. Tot dusver winnen by de verkiezingen de conservatieven zes zetels en verliezen er één de radicalen winnen 4 en verliezen 2 zetels; de liberalen winnen 2 en verliezen 6 zetels. Eenige herstemmingen moeten gehouden worden. Te Freiburg ontstonden ongeregeldheden, waarby enkele personen gekwetst werden en eenige arrestatiën plaats vondende ongere geldheden waren echter over het geheel niet van ernstigen aard. De liberalen van Lugano hadden kanon schoten gelost om hunne overwinning te vieren en dit voorbeeld werd door de conservatieven gevolgd. Do luitenant-kolonel Bühlman beval het schieten te staken, doch zyn bevel vond tegenstand, en de gewapende macht, die tus- schenbeide kwam, werd uitgefloten. Verschei dene burgers zyn door slagen of stooten met de kolf van het geweer gekwetst. Groo t-Brltannlü. De „Manchester Guardian" bespreekt in een hoofdartikel ook de Congo-quaestie. Het blad sluit zich aan by de opvatting van de „Times" en verlangt dat door de mogendheden pressie op Nederland worde geoefend, indien dit land blyft weigeren zyne toestemming te geven tot het heffen van invoerrechten in den Congo- Staat. Bulgarije. De Sobranje is gisteren door prins Ferdi nand geopend met eene rede, waarin hy zegt dat de sedert zyne optreding gevolgde politiek door het volk wordt goedgekeurd en zal worden voortgezet. De sympathie, welke hy in het buitenland ten opzichte van Bulgarije op merkte, schenkt hem de overtuiging, dat het tydstip naby is, waarop de Bulgaarsche zaak voorgoed zal zegevieren. Telegrammen BELGRADO, 27 October. Koningin Na- thalia heeft eene uitgebreide brochure omtrent de onrechtmatigheid harer huwelyksscheiding geschreven. Zy wyst de beschuldigingen van Milan, wat hare politieke handelingen betreft, terug, en staaft een en ander met feiten. Aan de grens heeft nogmaals eene scher mutseling plaats gehad tusschen Servische boeren en Arnauten. PARIJS, 27 October. De minister-president De Freycinet ligt ziek aan de influenza.- Nederland zal in de internationale com missie, welke ter beraadslaging deraccynzen- quaestie voor den Congo-staat te Brussel byeenkomt, vertegenwoordigd zyn, zonder daardoor evenwel invloed uit te oefenen wat zyne holding jegens de nota der anti-slaverny- conferentie betreft. ATHENE, 27 October. De oppositie heeft by do verkiezingen eene ongehoopte overwin ning behaald in de Cycladen, Achaja en Arcadia, en daardoor ontstaat de mogelykheid, dat Delyannis de meerderheid verkrygt. LONDEN, 27 October. De „Council of foreign bondholders" te Londen bericht van Caracas te hebben ontvangen 6818 pd. st. voor reke ning der geconsolideerde Yenezuelaansche schuld. LONDEN, 28 October. Volgens alhier ont vangen telegram uit Mobile is aldaar een zware brand uitgebroken, waardoor vier stoom schepen werden vernield. De brand is gebluscht, maar de schade wordt geschat op een millioen dollars. LONDEN, 28 October. De Engelsche bladen betreuren het, dat de Grieksche minister-pre sident Trlcoupis by de verkiezingen voor de Kamer de nederlaag heeft geleden. Aan de „Standard" wordt uit Zanzibar gemeld dat de Engelsche oorlogsschepen de vyandeiykheden tegen Vitu hebben geopend, omdat de sultan blyft weigeren de moorde naars van don Duitscher Künzel uit te leve ren. De Engelschen zullen beginnen met hel bombardeeren van eenige dorpen. LEIDEK, 28 October. Weerbericht. Verwachting; buiig weer. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 4° C. 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2.5* C. 36.5' F.; 's middags 12 uren 6° C. 42.8° F.; '8 namiddags 4 uren 6° C. r= 42.8° F. Hedennamiddag ontvingen we reeds het „Rap port van de commissie van financiën omtrent de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, dienst 1891." In de „Algemeene beschouwingen" zegt die commissie o. a. Wy hebben de begrooting voor het jaar 1S91 overwogen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2