esc r.»oaE»5 De lichaamskrachten vaa Zyne Majesteit den Koning zijn, hoezeer een weinig ver zwakkende, voldoende. De stoornis der geest vermogens blijft aanhouden. Paleis Het Loo, 25 October 1890. Dr. S. S. Rosenstein. Dr. Yinkhuyzen. J. Vlaanderen Cz. Burgemeester en Wethouders van Stomp- wijk en B. en Ws. van Zoeterwoude verklaren dat ten onrechte by het kadaster der gemeente Zoeterwoude de perceelen Sectie E, Ros. 171, 172, 173, 597, 598, 599, 600, 813 en 1190, ter gezamenlijke grootte van 2 hectaren, 70 aren en 5 centiaren, uitmakende den Hofweg, zijn gebracht ten name van de gemeente Zoeterwoude als eigenares en de gemeente Stompwyk als mede-eigenares, en verzoeken den bewaarder der hypotheken en het kadaster te Leiden de tennaamstelling van die perceelen te wijzigen door de gemeente Stompwijk als mede-eigenares in het kadaster te schrappen. Men schrijft ons van het Loo, dd. 26 Oct.: De godsdienstoefening in de kapel van het Paleis „het Loo" heeft hedenmorgen plaats gehad voor H. M. de Koningin, H. K. H. de Prinses en eenige genoodigden. Ds. Weiter, van Arnhem, die in deze plechtigheid voor ging, smeekte in zijn gebed Gods zegen af voor het behoud van onzen kranken Vorst. De toestand van Z. M. blijft vrijwel ge) yk. Van afneming van krachten is weinig merk baar en de mogelijkheid van lichamelijk her stel is, in aanmerking nemende de jjzersterke constitutie van den Koning, volstrekt niet uitgesloten. De hersenverweoking, welke inge treden is, blijft echter oorzaak, dat de goest niet meer aan den wil gehoorzaamt. De Haagsche kronieker van de „N. Gron. Grt." deelt mede dat de kleine verbetering in 'sKonings toestand geen uitzicht geeft op duurzamen terugkeer van de intellectueele krachten. Waar is het, dat de Koning niet alleen de hem omringende personen in de eerste dagen der vorige week weer herkende (wat sedert een 14 dagen 't geval niet meer was geweest), maar de hooge lijder had ook zjjne lage legerstede weder een paar uren kunnen verlaten en eenmaal had Z. M. zelfs gevraagd of er stukken waren, die op ondar- teekening wachtten. Uit oen physiek oogpunt, zegt de kronieker, kan or eenige verbetering zijn, welke op vermindering van dadelijk levens gevaar wijst; dit sluit geenszins in, dat daardoor de geschiktheid van Z. M., om zijne taak te hervatten, grooter wordt. Alles wat omtrent het verloop d9r ziekte bekend wordt, doet vermoeden dat de Koning niet licht weder z(jn arbeid zal kunnen hervatten. Volgens telegram uit Londen, arriveerde het stoomschip „Obdam" den 25sten October van Rotterdam te Nieuw-York (de gezagvoer der verklaart voor onwaar dat hij op strand heeft gezeten of te dicht by den wal is ge weest); de j„Amsterdam" vertrok 25 Oct. van Rieuw-York naar Amsterdam; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 25 Oct. Ponta da Guia; de „Prinses Amalia", van Batavia, naar Amsterdam, vertrok 26 Oct. van Genua; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Oct. te Southampton; de „Spaamdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 26 Oct. van Boulogne-sur-Merde „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 October ran Aden. De verlichting der nieuwe Stadgzaal. De commissie van fabricage heeft in be handeling genomen de in hare haDden ge stelde voorstellen met berekoning der kosten van de verlichting der nieuwgebouwde Stads gehoorzaal, door den directeur der stedelijke gasfabriek en den gemeente-architect opge maakt en ingediend, en heeft dan ook na ge houden onderzoek van de plannen, waardoor •de aanvankelyk geraamde som van 8000 tot ƒ10,150 zal stygen, besloten, zich daarmede geheel te vereenigen en voor te stellen de vereischte machtiging te verleenen, om daar aan uitvoering te geven. Bedoelde voordracht van den heer J. J. Neurdenburg, directeur der gasfabriek, en den heer D. E. C. Knuttel, architect, luidt in haar geheel als volgt: De ondergeteekenden hebben de eer t» ad- viseeren tot het aanleggen eener gasleiding en het aanbrengen eener gasverlichting in de in aanbouw zynde Stads-Gehoorzaal. De hoofdredenen waarom zy meenen nog niet te mogen adviseeren tot electrische ver lichting zyn De meerdere kosten van den aanleg eener electrische verlichting, en vooral het feit, dat, wanneer ook tot dezen aanleg werd overge gaan, de gasleiding als reserve onmisbaar most wordon beschouwd en ook dan nog gas- ornamonten zoudon moeten worden aange bracht. De electrische verlichting van uit een cen traalpunt (oyv. de gasfabriek) verdient nauw keurig overweging en onderzoek, maar, zooals vanzelf 3preekt, daarop kan de bedoelde ver lichting niet wachten. Dezelfde verlichting met stoommachine of gasmotor als beweegkracht aan het gebouw zelf zou .eene uitgave eischon van ongeveer ƒ29,000 en daarby zouden, als boven gezegd, nog de onkosten komen eener gasverlichting, di3 toch zeker 4500 zoude moeten kosten, zoodat de totale uitgave eener electrische ver lichting veilig mag worden geBteld op ƒ33,500. De kosten, geraamd voor eene gasverlich ting, moeten ondergeteekenden hooger opge ven dan de reeds vroeger op de begrootiDg globaal gebrachte som en wel om de volgende redenen lo. Het aantal lampen is grooter dan aan vankelyk was bedoeld; 2o. De leiding zelve wordt hooger, omdat by de vroegere globale begrooting geen reke ning is gehouden met dubbele leidingen, noo- dig voor de bediening van de verschillende lichten van uit één punt en wel achter het orkest. Voorts was aangenomen dat de leiding van uit Aalmarkt en Breestraat zou kunnen gevoed worden, wat tot goedkooperen aanleg gelegenheid geeftvermoedeiyk echter zal dit niet kunnen geschieden en zal de leiding ge heel uit de Aalmarkt moeten worden gevoed 3o. Voor de groote zaal worden nu voor gesteld doorhangende zonlichten, omdat alleen by toepassing van deze het plafond verlicht wordt, hetgeen by de in het plafond ingelaten lamp niet het geval ishet behoeft wel geen betoog, dat dit geen punt van groot bel.mg is, en de meerdere kosten wel waard. Ook voor de lnchtvorversching zyn de voor gestelde lampen aan te bevelen, lo. voeren zy hare verbrandingsproducten dadelyk af en 2o. kunnen zy des zomers dienen voor den gewonen afvoer van bedorvon lucht. De begrooting stelt zich nu als volgt: Voor de groote zaal, groot 37x17 M., en 13 M. hoog: a. 2 stuks ventilesrende zonlichten, patent „Strode Co.", ieder van 117 pitten 1.80 M. doorhangend onder het plafond, compleet met geornamenteerde plafondrosetten, 16" gegal vaniseerd yzeren ventilatie-afvoerbuizen, dito windvangers met automatisch werkende regu lateurs en al het yzerwerk, benoodigd voor de bevestiging, conform teekening A. 1638. Boven het orkest: 1 dito zonlicht van 81 pitten, ge heel compleet, als voren omschre ven en conform teekeniDg A. 648.— Voor den foyer, groot 27 x 10 M., en 71/, M. hoog: b. 2 stuks ventileerende zon lichten, ieder van 63 pitten, ge heel compleet, als sub a omschre ven en conform teekening B 960.— Voordekleine concertzaal, groot 18x9'/, M., en 7'/a M. hoog: c. 1 zonlicht van 81 pitten, in het midden van de zaal. 1 zonlicht van 42 pitten boven het orkest, beido compleet, als sub a omschreven, maar ingelaten in het plafond, conform teekening C. S40.- Voor de rook- en koffiekamer, kleine zaal, groot 12'/, x 6'/, M., en 5'/, M. hoog: d. 1 zonlicht van 48 pitten, in het midden der zaal, compleet als sub o omschreven, maar Inge laten in het plafond, conform tee kening C396.— Wenham-eclipse: Voorts "Wenham-eclipso in do vestibules, receptiekamers, enz., open vlammen in ondergeschikte lokaliteiten, brackets of'Wenham- lampen onder het balkon en in de entrees, enz., enz2783.65 Voor het monteeren der Strode- lampen400.— Voor den aanleg der leiding 1800.— Onvoorziene684.35 Totaal 10150.- Aangozien de bouw der Gehoorzaal snel vordert en verlichting reeds spoedig by het werk zal noodig zyu, wyzen de directeur eu de architect op het belang eener spoedige beslissing. B. en 'Ws. stellen voor om overeenkomstig doze voordracht te besluiten tot het doen aan brengen van gasverlichting, zullende zoo noo dig later een voorstel tot verhoogiDg van de som, toegestaan voor den opbouw der Gehoor zaal, worden ingediend. trfucngd Nienwa. De bloemen en planten, waar- mede de zaal voor de morgen-, Dinsdagavond te houden vergadering der at'deeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal versierd züd, kunnen reeds vooraf, van 12 4 uren, door de leden en huDne dames worden bezichtigd. Voor de Dames leden, die tusschen 12 en 4 uren de pre8entieiyst teekenen, zal het Bestuur deel nemen aan de 's avonds te houden verloting. Men schrpft ons heden uit Kat- wyk aan Zee: Van de haringvisschery zpn alhier nog aangekomen twee schuiten van de naami. Venn. „Katwyk aan Zee"; nl. de K.W. 84, schipper W. Ouwehand, mot 40 kantjes haring en verlies van 48 netten, en K.W. 76, schipper H. Haasnoot, met 83 kantjes en verlies van eenige netten, waarvan er echter door andere schuiten weer zpn opge- viecht. P3N ader wo r dt ui t No o r d w y k, d d. 25 Oct., gemeld: Hedenochtend te acht uren strandde, ten Noorden van Noordwijk aan Zee, de logger No. 27 van Vlaardingen, voor nemens om te IJmuiden binnen te loopon, met het oog op een zieken schepeling. De Noordwyksche reddingboot was spoedig ter plaatse des oDheils eu had het genoegen de geheele bemanning van 15 koppen te redden. Eere der dappere bemanning, die niet aar zelde eigen leven in de waagschaal te stellen, om dat van anderen te reddenHnnne namsn zyn: L. v. d. Deyl, stuurman, GysDuindam, Jan Klinkenberg, E. Cramer, Piet v. d. Niet, Klaas v. d. Wiel, Willem De Bruin, Arie Caspers, Dirk Hoek en Jacob v. d. Niet. De gestrande logger „Vertrouwen", van den heer A. Uzermans te Vlaardingen, schipper A. Van der Starra, is geheel stuk geslagen. Verschillende voorwerpen zyn aangekomen en geborgen door de strandvonderydoch van de reep en de netten is nog niets terecht gekomen. Van de haringvisschery is te Noordwyk aan Zee van de vierde reis aan gekomen N. W. 2, schipper G. Duindam, van den reeder E. Smit, zonder haring en met verlies van 16 netten. Omtrent den brand, welke de spoelingmeelfabriek aan den Noordvestsingel te Schiedam vernield heeft, wordt aan de „N. R. C." gemeld: De brand, welke te ongeveer 9'/, uur 's avonds werd ontdekt, schpnt by den eest te zyn aangekomen. In korten tyd stond het eerst vóór enkele jaren nieuw gebouwde pand in lichterlaaie. De vlammen, gevoed door don aanzieniyken voorraad gedroogd spoelingmeel, grepen aanstonds zóó snel om zich.heen, dat aan redden van het pand niet te denkon viel. Ook het daaraan onmlddeliyk grenzende ge bouw, mede tot de fabriek behoorende en daaraan door eene overdekte gang verbonden, werd weldra door de vlammen aangetast. Aan het krachtig optreden van de brandweer is het te danken, dat dit tweede pand voor het grootste deel gespaard bleef. Acht spuiten, benevens een drietal slangen van de waterleiding, deden dienst. De machi nerieën van de fabriek, hoewel zy veel ge leden hebben, zyn wellicht nog bruikbaar. De machinist van de fabriek, die er aanstonds op bedacht was do kraan van den stoomketel te openen, zoodat deze tydig kon afspuien, voorkwam hierdoor een groot gevaar. Zestig last meel was op de zolders geborgen. De oorzaak van den brand is onbekend. Zoowel het pand als de daarin geborgen goederen waren op beurspolis verzekerd. Door het fraaie weder, dat de vuile straten deed vergeten, waren er Zaterdag avond te Amsterdam veel wandelaars op de been, welke natuurlyk in de Damstraat eens een kykje gingen nemen. Slechts enkele oogen- blikken was het nieuwsgierige publiek talryk te noemen, maar behalve een enkele venter was er niets bijzonders te zien dan op een oogenblik, toen een onbeteekenend brandje in eene zpstraat de brandweer naar de Damstraat lokte. Na 10 uren verschenen eenige meerdere venters in de sl raat, hetgeen tot kleine op- hoopingen van het, publiek leidde. (HM.) Te Amsterdam komt niets van eene verlaging van den gasprys met 1 Januari a. s. Eene zeer voovloopige bespreking dien aangaande leidde nog tot geen resultaat. De rechtbank te Middelburg veroordeelde den 23 jarigen boerenknecht L. M., die op 1 Sept. jl. eon 20 jarig meisje te Melis- kerke by ongeluk hoeft doodgeschoten, tot drie maanden gevangenisstraf. Uit Berlgn wordt geseind dat de hariogbommcn „Voorwaarts" en „Minister Scholz" zonder vangst te Emden zyn terugge keerd. De booten werden door de Engelsche vis- echers overvallen, zoodat zij onverrichterzake- mossten terugkeeren. De schade, welke door dezen aanval werd geleden, bedraagt 1500 mark. De werkstaking van trambe ambten te AVeenen is wel g6èindigd, maar de vrede tusschen de directie der maatschappy en hare b9ambten staat nog zeer wankel. Dit bleek, toen een inspecteur een koetsier, die met een makker gevochten had, ontsloeg. Alle koetsiers weigerden daarop aan hun werk te gaan en der directie bleef geene andere keus over dan den man weder aan te nemen. De te Londen vermoorde vrouw, die men veronderstelde een slachtoffer te zyn van Jack the Ripper, was gehuwd, heet Hogg en woonde in Kentish Town, op eene myi afstands van de plek, waar het iyk gevonden is. Toen de politie vernomen had dat zy hare woning verlaten had om een bezoek te brengen aan hare vriendin Nelly Piercey, gescheiden levende van haren man, stelde zy in de woning van Nelly een onderzoek in, waar een vreese- ïyk schouwspel haar wachtte. Allerwegen lag bloed, de ruiten waren ver- bryzeld; men vond in de keuken een groot mes, met bloed bevlekt, en menschenhaar. Piercey is aangehouden, verdacht moeder en kind te hebben vermoord, aangezien dit laat ste ook nog niet gevonden is. Hogg wordt door de politie in het oog gehouden, want het gerucht loopt dat zijne vrouw h9m aan trof by Nelly, dat een twist volgde en een moord het slot van de scene was. De vrouw behoorde met tot de categorie, waarop Jack het oog gevestigd heeft, was goed gekleed en leidde geen onzoddyk leven. KOI.ONIËN. BATAVIA, 1927 September. Uit Riouw schryft men aan het „Bat. Nbl." Daar de stand van zaken in Indragiri, welke door den op controleur Graafland gepleegden moord eenigszine ongunstig was, thans zoo danig verbeterd is, dat geene byzoridere voor zieningen meer noodig zyn, heeft do resident de 10 politie-oppassers, tehuis behoorende te Lingga en sedeit 1889 gedetacheerd te Ringat by den controleur van Indragiri, te Lingga herplaatst en weder ter beschikking gesteld van den assistent-resident aldaar. De „Tel." schryft: De heer J.Smit reed Zondag, ongeveer des middags om 12 uren, te paard te Demak, viel er af en bleef op de plaats dood liggen. Genoemde heer was klerk by de waterwerken aldaar. Door deD gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Nederland w. ziekte aan het benoemde lid van de Wcee- en Boedelkamer te Soerabaia J. ïb. R. Taueent. Ontslagen: Eervol uit zijDe betrekking, wegers ziekte, de secretaris der ros. Amboina C. H. M. Lo Ronx en de onderwijzer 2de kl. bij liet op. lag. ond. G. Valk. Bonoemd: Tot lid van de Wees- en Boedel kamer: te Soerabaia het lid vaD de Wees-en Boedel kamer te Somarang P. A. C. BurgenneoBtre; te Bemarang hot lid der Wees- m Boedelkamer te Padang C. E. Le Clercq, tot secretaris der residentie Amboina de controleur late kl. bij he1 B. B. op de bezittingen buiten Java en Madoera G. F. De Bruijn Kops. Tot advocaat en procureur bij den Raad van Justitie te Bemarang mr. J. W. H. De Moulin. Goedgekeurd: Dat door den Landraad te Madioen is ontslagen, wogena vertrek, eervol, al» buitengewoon substituut-griffier b. bezw. van den lande bjj die rechtbank, F. A. Liukbuijsen; is be noemd tot buitengewoon substituut-griflier b. bezw. van den lande bjj die rechtbank, L. F. Charles. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, wegens volbrachten diensttijd, d9 stationschef 2de kl. bij de expl. der S.-8. op Java P. Th. A. Van Boekhoven op verzoek eervol uit zijne betrekking wegens ziekte do commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. Abell. Benoemd: Tot inspecteur van financies in de lste afd. (standplaats Batavia) de inspecteur van financiën in de 3de afd. (standplaats Semarang) C. R. Bakhuizen van den Brink; in de 3de afd. (standplaats Semarang) de inspecteur van financiën in de Ode afd. O. Netscher. Departement van Oorlog. Toogevoojd: Aan den civ. en mil. gouverneur Tan Atjch en Onderh., tevens commandant dor inf. in dat gewest, de luit.-kol. H. J. L. Do Bank Langonborst, laatstelijk plaatse!, com mandant te Kotta-Radja, in verband waarmede hi) wordt teruggebracht van a la suite van zijn wapen. Hersteld: Bij het wapen der art. boveD de formatie in act. de luit.-kol. op non-act. B. Lamberts. Bevorderd: Tot kapitein bij het wapen der inf. de lste luit. H. Willink Ketjen, thans met ver lof in Nederland. Departement van Marino. Verlengd: Het aan den luit. ter zee 2do kl. J. J. W. H. v. d. Toorn verleend verlof, wegens ziekte, te Sindanglaja met eene maand.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2