N*. 9414. Dinsdag 2S October. A*. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 October. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCH DAGBLAD. PBJJB DBZ3JB COURANT: Toot Leiden per 8 nuMndea.1.10. JPnuseo per pootL40. Alronderlgkè Nommero0.05. PRIJS DHR AD VERTEN TIJSlfc Ton 16 regels ƒ1.05. Iedero regel moor 0.15^ Grootore letten nsar plaste ruimte. Voor bot la esaeoeren buiten do stad wordt 0.10 berekend Officieel© Kennlsgerlngen. Vergadering van den Gemeenteraad ran Lelden, op Donderdag 30 October, dee namiddags te één uur. Punten ter behandeling: 1°. Beëediging van den benoemden Gemeente-ont vanger, mr. N. L. J. Yan Buttingha Wichera. 2*. Verzoek van P. Buth, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwija. (212) 3*. Idem als voren van C. Hoitaemi. (215) 4*. Begrooting voor 1891 van het H. G.- of Arme- Wces- en Kinderhuis. (213) 5°. Idom als voren van het R.-K. Armbestuur. (213) ■6°. Idem als voren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (213) 7®. Idem ala voren van Vrouwen-Kraammo6ders.(213) 3°. Idem als voren van do Stedelijke Werkinrich ting. (J14) 9°. Verzoek van J. Stoeko en E. H. Haarlem, om een gedeelte" van de Barneveldspoort aan de Haarlemmerstraat te mogen overbouwen. (218) 10®.. Idem van de Leidscho Melkinrichting betrek kelijk het verleggen van eene buis naar de Singelgracht. -(222) 11°. Yoorstel betrekkelijk de herstelling van de Ascb- schuur. (223) 12®. Idem betrekkelijk de verlichting van do Gehoor zaal. (224) 13®. Verzoek van mevrouw de weduwe Crommelin, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, middelbaar onderwijs (227) 11°. Voorstel tot wijziging van art. 1 van het Raads besluit, regelende de heffiDg van eene Plaatse lijke Directe Belasting. (209 en 225) 15°. Begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1891. (200, 219 on 226) Inkomstenbelasting 1890. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat met 31 Oct. a. s. de vierde tormijn vervalt van de Inkomstenbelasting ep dat alzoo op 1 Nov. -a. s. minstens twee derde gedeelten van don aanslag -moeten zijn voldaan. Zij noodigon mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgiDgskosten, tot de betaling van 3iet verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 37 October 1890. E. KI8T, Secretaris. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethoudors van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Dinsdag 28 October 1890, dee namiddags te 2 uren, inbetElisabethshof aan do Oude Vest, do laatste zitting zal worden .gehouden voor kosteloozo inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 37 Oct. 1890. E. KIST, Secretaris. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een rapport van de commissie van fabri cage, uitgebracht Daar aanleiding van een verzoek van den bewaarder der Stadstimmer- werf, J. A. De Calavon, om verhooging van jaar wedde, met den inhoud waarvan B. en Ws. zich geheel vereenigen, zoodat zfl in overweging geven de jaarwedde van den bewaarder, met ingang van 1 Januari 1891, met 100 te ver- (ïoogen en mitsdien vast te stellen op 650. Het valt niet te ontkennen dat over het algemeen het aantal werkuren ie toegenomen en voornamelijk ia dit het geval met de uren, waarin aan de Werf wordt gewerkt, met name de omvang van het emidswerk is in de laatste jaren aanzienlijk grooter dan vroeger daaruit volgt dat de bewaarder ook meer dan vroeger aan de Werf gebonden is. Eene andere reden, welke bij de commiseie van fabricage zwaarder weegt, ia de aard en omvang van de betrekking, waarmede de bewaarder der Stadstimmerwerf is belast. Behalve toch het toezicht en de zorg voor de goede orde, is hem opgedragen de ver antwoording voor alles, wat op de Werf wordt bewaard, en het beheer der materialen. Dat daaraan eene vrij uitgebreide administratie en eene groote verantwoordelijkheid zijn ver bonden, behoeft geen betoog, en het komt der commissie voor, dat de belooning daaraan niet geheel geëvenredigd is, wanneer men in aanmerking neemt dat ook dit werk gaande weg ia uitgebreid en dat adressant, die nu gedurende ruim 13 jaren die betrekking be kleedt, steeds door de goede zorg, welke hij aan de hem toevertrouwde goederen besteedt, en de nauwgezetheid, waarmede hjj zijne ad ministratie voert, alle reden van tevredenheid heeft gegeven. De commissie van fabricage bericht op een desbetreffend request van de Leidsche Melkinrichting, dat b(j haar geen bezwaar be staat tegen het verleenen der gevraagde ver gunning, om de buis voor aanvoer van water, met den daarbij behoorenden filter, twintig meters oostelijk te verleggen en de pijp voor het afspuien der stoomketels te brengen in den Rijnsburgersingel, mits zulks geschiede onder toezicht van den gemeente-architect en de kosten van hot opbreken en herstraten van het Singelpad te vergoeden. B. en Ws. kunnen zich met die voordracht vereenigen. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven B. en "Ws. den gemeenteraad in overweging aan J. Stooke en E. H. Haarlem, eigenaren van het perceel Haarlemmerstraat No. 117, vergunning te verleenen om een gedeelte van de Barnevelds poort aan de Haarlemmerstraat te overbouwen, mits ter hoogte vari de eerste bintlagen en op den tuinmuur van het belendend perceel, na verkregen toestemming van den eigenaar van laatstbedoeld perceel, zonder de breedte van de poort te verminderen. Door Gedeputeerde Staten is aan B. en Ws. bfl missive van 13/17 October jl. No. 43, naar aanleiding van het voorstel tot nadere regeling van de jaarwedde van den gemeente ontvanger, het volgende medegedeeld: „Uwe missive van 4 October 11. No. 779, strekkende om, ingevolge het door den Raad in zjjne vergadering van 2 dier maand, ken baar gemaakt gevoelen, de jaarwedde van den eerlang nieuw te benoemen gemeente-ontvan ger, welke jaarwedde thans bedraagt ƒ3600, aanvankelijk nader vast te stellen op ƒ3000 met drie periodieke verhoogingen, ieder van ƒ200 om de 5 jaren, totdat na 15 jaren het maximum zal worden bereikt, heeft een punt van overweging bij ons uitgemaakt. „Naar aanleiding daarvan doen w(j u op merken dat de redenen, die In het jaar 18S5 hebben geleid tot het vaststellen eener jaar wedde van ƒ3600, thans nog bestaan. In casu moet worden te rade gegaan zoowel met de werkzaamheden, aan de betrekking van ge meente ontvanger verbonden, als met den omvang van het door hem gevoerd wordend geldelijk beheer, welk een en ander in den laatsten tijd is vermeerderd. „Wij hebben de eer u te verzoeken den inhoud dezer te brengen ter kennis van den Raad." Ons vroeger bericht dienaangaande wordt du9 door deze missive bevestigd en de rege ling van bedoelde jaarwedde, vastgesteld door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 24 Februari 1885, No. 14/11, goedgekeurd bp Konkl. besluit van 11 Maart d. a. v., No. 4, blijft alzoo, zeggen B. en Ws., onveranderd. Bij de uitvoering van het aanbeetedo werk der herstelling van de Ascbscbuur op den Vestwal, is gebleken dat ook een deel der kapbinten van de loods geheel is verteerd, zoodat een bedrag van 400 daarvoor Dog noodzakelijk moet worden beschikbaar gesteld. Do commissie van fabricage vindt zich der halve verplicht tot het verzoek om de som, bij art. 101 dsr begrooting voor 1890 uitge trokken, met dit bedrag te verboogen. Onder mededeeling dat door hen voorloopig toestemming is verleend om mot het werk voort te gaan, geven B. en Ws. den Raad in overweging de noodige machtiging in deze te verleenen, zullende te zjjner tjjd een vooratol tot verhooging voor zoovee! noodig van het betrekkelijk artikel der begrooting worden ingediend. Bij de Eerste Noderlandsche Verzekering- Maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken hebben zich alhier voor hunne werklieden reeds 25 fabrikanten, patroons en werkgevers aangesloten. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de klassieke letteren afgelegd door de heeren J. F. Corstens en G. J. Njjbuis. Aan de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichtingen van 1887 en 1888 wordt ter kennis gebracht dat zij onder de wapenen worden geroepen en daartoe op de hieronder vermelde dagen, des namid dags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegen woordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van ver lofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op de mede hieronder aange wezen tijdstippen in het genot van onbepaald verlof worden hersteld, ale: die, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, het 4de en het 7de regiment infanterie, der lich ting 1887, van 3 November tot 15 November 1890; en die van de lichting 1888, van 17 November tot 29 November 1890. Bedoelde miliciens worden mitsdien uitge- noodigd, die van de lichting 1887, op Donder dag 30 October, en die van de lichting 1888, op Donderdag 13 November aanstaande, tel kens des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, voorzien van hun zakboekje, zich aan te mel den ter plaatselijke secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats, waarheen zp zich hebben te begeven en van het hun even tueel toekomende daggeld of passagebiljet. Bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping- te voldoen, behooren zy daarvan tijdig tar plaatseljjke secretarie kennis te geven, in bet eerste geval onder ovorlegging eener genees kundige verklaring. De sedert 1318 te 's-Hertogenbosch ge vestigde Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, waarvan Z. M. de Koning zwanenbroeder is, heeft in hare jaarilJkscho algemeene vergade ring o. a. benoemda. in de R.-Kath. ljjntot candidaat jhr. Louis Verhopentot candidandi de heeren jhr. P. L. Van Meeuwen en J. Van do Mortelb. in de Protestantsche lijntot candidaat jhr. M. W. Snoeck, allen student ta Leiden. Bij do heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 57, 29, ƒ6,10 en 3.05; de laagste: 57, 29, 6 en 3. Heden zijn nu ook door ons ontvangen de Bataviasche bladen van 19 tot en met 27 September. De „Staatscourant" van 26/27 Oct. meldt Roman van E. W ERNE R. 122) Deze laatste woorden ontgingen den aanwe- zenden, daar Ulrich de deur onderwijl oper.de en W3er achter zich dichttrok. HU ging naar buiten en wierp zich op de bank neder; lieden verkeerde hij in eene onnatuurlijke, akelig kalme stemming voor iemand,- die anders altijd gewoon was, aan zijn on'oetem gelden hartstocht toe te geven. Of de afval zijner kameraden hem zoo diep had getroffen, dan of het iets anders was, dat sedert dien morgen in zijn binnenste woelde de overmoedige verzekerdheid, dat de zege ten laatste aan hem zou verblijven, die hij nog in den ochtendstond aan den dag hai g9legd, schoon Ihans geschokt, zoo niet voorgoed van hem geweken. Acuter den kleinen tuin stroomde eene breeds beek, welke onder in het dal de rader werken in beweging bracht, welke allen nu, helaas' stilstonden. Het was een onstuimig, verraderlijk ding, deze beek ze had weinig overeenkomst met hare raamgenooten, welke daar boven op de bergen klaterden en glinsterden, en toch kwam ook zp diep onder uit de bergen, juist daar. waar de mijnschachten lagen. Hoe dik wijls reeds had zp het beproefd, argeloos spelende kinderen in haren maalstroom mede te sleepen, en zoo z(j ze al niet durfde won den of dooden, te verschrikken en te kwel len, om zich als het ware te wreken, dat men haar aan menschsiyke werken en men- scheljjke bedrijven had dienstbaar gemaakt. De troebele, schuimende golven zagen er zoo huiveringwekkend uit, zooals zij daar in de avondschemering voorwaarts stuwden, en nog huiveringwekkender klonk haar geklots. Ze sisten en murmelden zoo hoonend en boos aardig, als bad de aardgeest daarginds in de diepte haar al de grillen en listen geleerd, waarmede hjj de menschen vervolgde, die hem altijd opnieuw zpne schatten poogden to ontrukken, waarmede hij zich reeds zoo menig jong en krachtig leven toegeëigend en daar beneden in een eeuwigen nacht begraven had. Het was niet veel goeds, dat in dat sissen en ruischen klonk, en het was ook geen gelukkig uut, waarin het tot den jon gen mijnwerker opsteeg, die onbeweeglijk in de diepte staarde, alsof eene geheimzinnige stem van daar tot hem doordrong. Wellicht had hjj hier eene geheele poog gezeten, hij wist niet hoe lang, toen h(j voet stappen achter zich hoorde en Martha eens klaps in zjjne nabijheid zag. „Wat komt ge doen?" vroeg Ulrich, zonder de oogen van het water af te wenden. „Ik kom zien, waar g(j biyft, Uiricbl" De stem van het meisje getuigde van angst en bezorgdheid. HU haalde de schouders op. „Waar ik biyf? Uw aanstaande man is immers bp u? Zorg liever voor hem en laat my mijn eigen gang gaan." „Karei is alweer vertrokken", zeide Mrjrtba snel, „en bovendien weet hij wel dat 'l hom volstrekt niet benadeelt, als ik een. enkel woord met u spreek." Ulrich keerde zich om en zag haar aan'- het was, alsof hy zich met gew-jld wildatmt- rukken aan de gedachten, w^lke het gesis en geruisch daar beneden ia zyjn binnenste opwekten. „Hoor eens, Martha, zoo? ,3 Karei zich door u laat behandelen, dat zroegt ge van geon ander gedaan. Ik zor, het niet kunnen ver dragen, dat ge zóó. met mij omgingt. Ge hadt geon ja moeten zeggen, als ge nu eens geen hart voor hem hadt." Het jonge meisje wendde zich met eone bijna toornige bewpging van hem af. „Hp weet dit wel; ik heb het hem bij onze verloving gezegd. Hy wilde het toch wagen; ik kan er niete aan veranderen, ten. minste nu nog niet; misschien wel na 003 huwolyk." „Misschien!" zeide Ulrich op een toon, veel te bitter en tq scherp om alloon door deza woorden uitgelokt te zyn; „na het huwelyk wordt er 'zooveel geleerd, door anderen ten minste, waarom dan door u niet?" Opnir/Uw zag bij naar beneden in het don kere, «ewimonde Water, alsof bp er den blik niet, v^r. kon afwenden. Weer klonk en ruischte hdt uem in de ooren, als fluisterde het henj ^'oze, zeer booze gedachten toe, Martha stond nog altyd eenige schreden van hem verwijderdde schuwe vrees, welke zpne geheele omgeving sedert h9t ongeluk in den mpnput had bevangen, hield ook haar op een afstand. Weken iang had zij het ver meden, met hem alleen te zpn; heden was echter de vroegere genegenheid weer krachtig bij haar ontwaakt en dreef haar als met ge weld naar hem toe; die zonderling kalma stemming kon haar niet misleidenzy ver moedde, wat daarachter schuilde, (WorcU vervol id)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1