Leiden, 25 October. gSaEgraryritf-.aafcREagacss- Sjfe&a. zeor hoog, doch meer dan toereikend was om hem voortaan tegen allen stoffeiyken nood te vrflwaren. Niet dat by van toen af, uit oen zedelijk oogpunt, rust genoten heeftintegendeel, uit het verder gedeelte zflner Geschiedenis mijner jeugd'' kan men zien hoe tot den dag, waarop hy dit werk schreef, zjjn bestaan op aarde een onophoudende kamp is geweest t9n voor- deele van het dool, dat bjj beoogde, en hoe hij op dien grond nog vele pijnlijke vervol gingen heeft moeten onderstaan. Dat boek is geschreven als een gedenk- toeken zijner erkontenis jegons al wie hem op zijne harde levensbaan hebben getroost, geholpen of beschermd. Zijne geschiedenis is tevens een stuk geschiedenis van zijn volk. waaraan het onze zoo verwant is, en bevelen wi) allen, wien onze nationale letteren riet onverschillig zijn, met warmte ter lezing aan. Z(j zal hun voor weinig geld eenige aan gename, onderhoudende en leerrijke uren ver schaffen. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Leiden van den Noderland- schen Protestantenbond werd o. a. een verslag uitgebracht door den secretaris over het afge- loopen jaar. Uit dat verslag teekenen wy aan, dat de afdeeling 384 leden telt. Vanwege de afdeeling wordt, wat bevorde ring van godsdienstig zedelijk leven aangaat, veel gedaan. Geregeld worden er wekelijks samenkomsten gehouden, eerst 7 uren, later wegens het terugtreden van twee jongelui, die deze samenkomsten leiden, 5 uren per week, waaraan door 60 belangstellenden werd deelgenomen. Op 't Kerstfeest werd 't bestuur in de gelegenheid gesteld aan do jongens, die deze bijeenkomsten bijwonen, eene feestgave uit te reiken. De Zondagsschool telt 680 kinderen, over 30 klassen verdeeld, waaraan 27 dames hare krachten wijden. Om de 14 dagen wordt er school gehouden. Van eene leesinrichting, door mej. Knappert in 't leven geroepen, wordt druk gebruik ge maakt, zoodat begeerig wordt uitgezien naar vermeerdering van geschikte boekwerken, waarvoor aller hulp wordt ingeroepen. Eindelijk hebben de dames Knappert, Van Kaathoven en Soer de opleiding vanwege de afdeeling op zich genomen van fabrieksmeisjes en valt het zaad in goeden grond. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering te Bolsward verden gekozen prof. dr. H. Oort en dr. H. G. Hagen. Tot bestuursleden werden verkozen, in plaats van den heer Van Ketwich, aftredend secretaris, in wiens plaats door het bestuur ds. P. Van der Veen was gekozen, de heeren P. Van dor Veen, J. A. Bejjerman en F. G. De Wilde. Met een woord van dank aan de aftredende bestuurders, vooral aan den aftredenden secre taris, den heer Van Ketwich, werd de ver gadering gesloten. De 1ste luit. voor speciale diensten J. .1. P. Slinkers, van het 2de reg. veld-art. to "s-Hage, is aangewezen om van 1 November tot 31 Maart e. k. 3-maal 's weeks rijkunstig onderwijs te geven aan de jongere officieren der artillerie, te Leiden in garnizoen. Bjj besluit van den directeur-generaal der Staatsspoorwegmaatschappij, zjjn de agent J. N. Van der Made, te Leiden, en de stati onschefs C. Van Herwerden, te Wageningen, E. D. Boon, te Gouda, en N. Weterings, te Zevenaar, met ingang van 1 November a. s. benoemd tot depothouders van voor den spoor wegdienst benoodigde materialen. De heer T. Van Ryn, verificateur der depóts te Breda, wordt van af dien datum belast met de function van verificateur der depots op de Hjnen van den voormaligen Rijnspoorweg. De uitslag der verkiezing voor een lid van den Ra3d der gemeente Alkemade, ter vervanging van den heer R. Los, die wegens -ouderdom bedankt heeft, is als volgt Van do 379 kiesbovoegden opgekomen 235. Van onwaarde 3 biljetten. Gekozen de heer M. Oosthoek, de candidaat der plaatselijke kiesvereeniging te Roelofarendsveen, met 153 stemmen. De heer C. Van Berkel, aanbevolen door „Eenige Kiezers", verkreeg 51 stemmen, en op den heer J. Kimmel, den candidaat van do anti revolutionaire kiesvereeniging te Oude-Wetering, waren 26 stemmen uitge- gebracht; terwijl de heeren N. Bakker en H. Los ieder ééne stom verwierven. De begrooting der gemeente Bodegravo voor den dienst 1891 werd gisteren door den Raad vastgesteld in ontvangst op 29,376.5S en in uitgaaf op f 29,375.44'/,, zoodat het batig saldo bedraagt f l.lS'/j. Tevens word besloten op do hoofdsom der personeele belasting te heffen 13 opcenten, evenwel met ingang van 1 Mei 1891. Te Amsterdam worden pogingen in het werk gesteld om een Pneumatisch Sanatorium onder directie van dr. Am tzenius op te richten, wiens bekende pneumatische klok reeds aan vele borst- en asthmalijders ten goede kwam, doch van welke inrichting slechts enkele per sonen tegelijk gebruik kunnen maken. Naar het „Vad." verneemt, zijn de plannen gereed, welker verwezenlijking aan den Park weg op 350,000 geraamd worden. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts den heer G. Knap en toegelaten tot het eerste gedeelte do heeren G. J. Beeienkamp, IV. J. F. M. Hendricks, A. M. Koning en I. P. Van Eek. Den heer Louis Bouwmeester is het aanbod gedaan op te treden als directeur van het waarschijnlijk in de Plantage-Middellaan op de terreinen van het „Café-Panorama" te Amsterdam te stichten schouwburglokaal. De heer J. Kros, directeur der gemeente gasfabriek te Venloo, heeft op zijn verzoek eervol ontslag ontvangen tegen 1 December a. s. Morgen zal in de hofkapel op 't Loo de predikbeurt vervuld worden door ds. Weiter van Arnhem. Bjj het jaarverslag van den Raad van Toezicht op de Nederlandsche spoorwegen is eene uitvoerige nota gevoegd over het in 1889 in Hongarije ingevoerde gordeltarief en over de aanvankelijke werking van dat stelsel, ook in verband met de exploitatiekosten. Aan het einde van die nota geeft de Raad van Toezicht als zjjne meening te kennen, dat het Hongaarsche gordeltarief, niettegen staande de groote bezwaren, aan de uitvoering verbonden, in de staat- en staathuishoudkun dige toestanden van Hongarije geheel past en tot verdere ontwikkeling van dat land zal bijdragen, maar dat, hoezeer ook voor Neder land verlaging der vrachtprijzen voor reizi gers, volgens een rationeel ingericht gordel tarief, wenacheiyk is te achten, eene toepas sing van het Hongaarsche stelsel, als minder in overeenstemming met de toestanden in ons land, geene aanbeveling verdient. Het hoofdbestuur van den Antidienst- vervangingsbond heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres ingediend over de Militaire wetten, waarbij de invoering van den persoon lijken dienstplicht wordt voorgesteld. Het Hoofdbestuur verzoekt dat de Kamer aan die bepaling hare goedkeuring zal willen hechten, overtuigd dat er voor ons Vaderland geeDe doeltreffende krijgsregeling mogelijk is, tenzij gegrondvest op het beginsel, dat elk Nederlander verplicht zij in persoon zijn mili tairen dienst te vervullen. De heer P. W. H. Linckens, commies bij het hoofdbestuur der Posterijen en der Rijkstelegraaf, heeft bij de firma Van Langen- huijsen een vlugschrift het licht doen zien, „Mijn stokpaardje" getiteld, waarin hy op nieuw al de voordeelen aantoont van het drieklassenstelsel voor telegrammen, waarbij „goedkoope" telegrammen de derde soort vormen. HU is van oordeel dat deze in eene bestaande behoefte zullen voorzien en mede zullen strekken om de binnenlandsche tele- grammenwi8seling uit haren kwijnenden toe stand op te beuren. Tot ontvangpr-griffier van den polder „De vier bannen" in Duiveland is benoemd de heer J. Van Vliet Czn. te Zieriksee, met 37 stemmen, tegen 34 op jhr. L. M. J. Schuurbeque BoeUe. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat de commission, die in 1890 belast zUn met het afnemen van de examens van apothekers bediende. bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1S78, zullen zitting houden te Breda en te Kampen op Maandag 10 November a. s. en volgende dagen. Gemengd Nieuws. Sedert eenigen tyd zionwyin een gedeelte van ons land, dat de slooten en vaarten niet, zooals gewooiiljjk, groen zijn door het eendenkroos, maar dat zy integen deel bruinrood van kleur zyn. Vooral in de omstreken van Leiden en Haarlem ia dit het geval. De bruinroode korst op het water ont staat niet door een verkleuring van het ge- wono eendkroos, zooals men misschien zal meenen, maar is een gevolg van de aanwe zigheid van millioenen plantjes, die. evenals het eendkroos, op het water drijven. Voor onze Leidsche lezers is dit verschijnsel niet nieuw meer, maar toch zal het hun misschien aangenaam zyn, het volgende over dat voor onze inlandeche flora nieuwe plantje te ver nemen. Neemt men dit plantje uit het water en beschouwt men het met eene loep, dan blykt het te bestaan uit eenige knobbeltjes, aan elkander verbonden en vereenigd tot min of meer vertakte schyfvormige ophoogingen, met onregelmatig gekartelden of ingesneden rand, van '/2 tot 1 centimeter middellyn, terwyl eenige dunne worteltjes onder aan het plantje hangen, zooals bij het gewone eendkroos. De bovenvlakte van dat knobbelige, onregel matige schyfje is prachtig bruinrood van kleur, fluweelachtig, mot een rooden gloed en hier en daar een helder groen randje. De naam van dit schoone plantje is „Azolla Carolinians.Het behoort in Zuid Amerika thuis en is eenigen tyd geleden uit die landen overgeplaatst in den Hortus Botanicus, te LeideD. Uit dien tuin is het ontvlucht, en het heeft zich in de slooten rondom Leiden, Haarlem en Heemstede zóó goed geacclima tiseerd, dat het thans wel als een inlandsch plantje mag aangemerkt worden, terwyl het thans bezig is, zich hoe langer hoe verder door ons land te verspreiden. Iutusschenhoe mooi het plantje op zich zelf is, die bruine slooten en vaarten verhoogen de schoonheid van het landschap niet. Men schryft ons uit Katwjjk aan Zee, dd. 24 Oct.Van de haringvisschery zyn alhier aangekomen KW. 64, schipper Jb. Plug, van den reeder P. Haasnoot Nz., met 2 kantjes en verlies van 21 netten, KW. 74, schipper C. Kuyt, van de Naaml. Venn. „Kat- wyk aan Zee", met 240 kantjes, KW. 51, schipper KI. Guit, van den reeder B. Parlo- vliet, met 240 kantjes pekel- en 16 kantjes steurh., KW. 6, schipper C. Van der Plas, van den reeder F. E. Meerburg, met verlies van de halve vleet, KW. 15, schipper Jb. Zwaan, van den reeder H. v. d Marei, KW. 33, schipper T. PlokkeT, van deh r-eeder N. Parlevliot, baidemet verlies van de halve vleet, en KW. 28, schipper D. Van der Plas, van den reeder P. Haasnoot Pz., met 218 kantjes. By den storm zyn 30 kantjes haring van deze 6chuit van het dek geslagen en werd één der matrozen gekwetst. Men meldt ons uit Waddingsveen dat aldaar Donderdag 1.1. eene algemeene ver gadering werd gehouden van de vereeniging „De Werkman". Tot president, in plaats van wylen den heer Klaaren, werd benoemd de heer H. Gosselink. tot penningmeester A. Brouwer en tot 4den commissaris D. Mulder Gz. Het aantal leden bedraagt 116 en ter vergadering waren 101 leden aanwezig. Het voordeelig saldo der vereeniging bedraagt f 1583.34'/,. Op de vergadering werd besloten om by langdurige ziekte de uitkeering in plaats van 10 weken zoo noodig 14 weken te doen plaats hebben. Toen Woensdag-middag de snel- trein Rotterdam in vliegende vaart de halte Houtryk en Polanen naby Halfweg naderde, bevonden zich vyf spelende kinderen tusschen de spoorstaven. Zekere heer Van Bakel, mr. zadelmaker, die zich voor zaken daar bevond, werd het levensgevaar, waarin de kinderen zich bevonden, gewaar, spoedde zich naar den reeds neergelaten afsluitboom, sprong er over heen en had gelukkig nog juist den tyd, om de zich van geen gevaar bewuste kleinen te grypen en naar den kant der sloot te werpen. De colporteur Kramer te Am sterdam trachtte gisteravond in de Damstraat op de volgende wyze het door den burge meester gedane verbod te ontduiken. Hyliep naast een jongen, die een pak kranten droeg, roepende: „Hy verkoopt „Recht voor Allen" 1 cent; ik mag ze niet verkoopen, daarom laat ik er hem mee loopen, 1 cent, enz." Het duurde echter niet lang, of een politie agent hield hem aan en verzocht hem met den jongen mee te gaan naar het politie- bureel. Te Amsterdam zijn gisteren aan gekocht de perceelen aan het Rembrandtplein tusschen „Mille Colonnes" en de Balk-in- 't-Oogsteeg en in die steeg, benoodigd voor den bouw van het-Cafó Concert-Circus, dat den naam zal dragen van „Théatre Rembrandt." De Rotter d a'asche gemeente- gasfabriek aan d<n Uostzeedyk wordt tegen woordig electri -;h verlicht 1 By vonnis d'-r arrondissements- rechtbank te 's-Bosoh is W. M., teBerlikum, schuldig verklaard aan opzettelyke brand stichting, waarby li-t te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden ge bracht, en veroordeeld tot 12 jaren govange- nisstraf. Te Bokstel is den nacht van 2 3 Oct. by den burgemeester, baron Van Lams- weerde, ingebroken. Behalve ruim 20 aan geld, mist men eenige kleine zilveren voorwerpen. In de kolenmyn „Neupriek" te Kerkrade werd een werkman door een afval lend stuk steen zoodanig getroffen dat hy op de plaats dood bleef. Een treurig voorval had gister avond in het Concertgebouw te Amsterdam plaats. Even vóór het begin van het concert- Lamoureux werd oen 1ste violist, de heer Dubowisch, een Rus, plotseling krankzinnig. Den geheelen dag en voornameiyk op de repe titie had hy zich reeds vreemd gedragen. Met moeite werd de ongelukkige door sup poosten naar hot Buitengasthuis vervoerd. De hoer Dubowisch heeft te Parys vrouw en kinderen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, hebben de leden van het muziekcorps van den heer Lamoureux te Haarlem eene groote hoeveelheid echte Haarlemmerolie opgedaan Stanley schynt nu genoeg te hebben van moeitevol on bezwaarlyk reizen. In zyne overeenkomst voor zyne aanstaande reis door de Vereenigde Staten tot het houden van redevoeringen stelde hy de voorwaarde, dat een afzonderiyk spoorrytuig te zyner be schikking zou worden gesteld. Kolonel Pond, de ondernemer, heeft meer gedaan dan dat verlangen in te willigen. Hy heeft opzettelyk ten dienste van Stanley en zyne vrouw een spoorrytuig doen vervaardigen, waarin hy ook eten en slapen kan. Op even vorstelyke wyze wordt Stanley voor zyne lezingen betaald. Voor de eerste ontvangt hu 12,000 en voor elke volgende 1200 gulden, een groot verschil met de belooning van zyn vorigen toer, dien hy kort voor zyne expeditie tot bevryding van Emin ondernam. Toen werd hem niet meer dan f 300 voor elke leziDg toegekend. De broeder van wylen majoor Barttelot heeft nu het reeds laDg geleden aangekondigde werk uitgegeven, dat zware beschuldigingen tegen Stanley bevat. Deze had volgens den schryver opzettelyk den majoor te Yumbuya achterge laten met de zieken en zwakken en de op roerige inlanders, en het hem daardoor onmo gelijk gemaakt verder te trekken. INGEZONDEN. Annexatie. i In het „Leidsch Dagblad" van 21 October zie ik dat door Burgemeester en Wethouders aan den Raad zal worden voorgesteld het bedrag van de inkomstenbelasting ad f 150,009 met f 23,000 te verhoogen en alzoo vast te stellen op f 175,000; natuurlyk omdat het noodig is, anders zou er niet om gevraagd worden. Dat neemt evenwel niet weg, dat dit eene zeer gemakkelyke manier is om aan geld te komen. Als in een burgergezin door omstandig heden meer behoeften bestaan, dan stygen de uitgaven en zeer dikwyls blyven de in komsten Of stationnair óf verminderen. Wat doet men dan om uit de schuld te geraken Dan gaat men zooveel mogelyk bezuinigen, door alle uitgaven, welke maar eenigszins vermeden kunnen worden, af te schaffen. Was het niet hoogst gewensebt dat ge meentebesturen mede zooveel mogelyk dien zelfden weg volgden? Een ieder zal gevoelen dat men eene ge meente-administratie niet op ééne lyn kan stellen met een burgerhuisgezin, maar dat belet ntet dat diiiir, waar de behoeften ver meerderen, bezuiniging ten zeerste is aan te bevelen niet alleen, maar zelfs gebiedend noodzakelyk is. Het gevolg van die verhooging zal wezen, dat men in plaats van 2"/100 pet. van het inkomen, zal moeten betalen 3,s/l00 pet. In 1881 betaalde men 2 pet. En wat zal het gevolg zyn als de annexatie doorgaat en de daaraan verbonden onkosten onvermydeiyk met f 50,000 zullen stygen? Dan wordt het cyfer van de inkomsten belasting f 225,000, zoodat van bet belastbaar inkomen zal moeten worden betaald 4!/100 pet., terwyl het te verwachten is, dat die percentage hoe langer zoo meer zal ryzen, wanneer men nagaat dat het totaal bedrag van het kohier was in 1881 109,108 en in 1889 150,000; voor 1891 wordt het thans voorgesteld op f 175,000 en zoo gaat men dus steeds stijgende langzaam en zeker naar den kelder. Een prettig vooruitzicht! L., 24 October 1890. P.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6