tot doel hebben den finantieelen druk. der gemeenten te verlichten, o. a. door haar recht te geven opcenten op de grondbelasting en het patent te heffen. Met het oog hierop ia het "eer gewenscht dat de gemeentebesturen geene ingrijpende maatregelen nemen, alvorens omtrent deze voorstellen eene beslissing is genomen. Ik hoop alsnog dat ons gemeentebestuur zijn bedenkelijk voorstel zal terugnemen; mocht dit niet het geval zijn, zoo vertrouw ik dat d9 Raad het zal verwerpen en liever heil zal zoeken in gepaste bezuiniging dan in vorhooging van belastingdruk. Leiden, 24 October 1890. Van Geer. ueinuugd Nlenvr» In de eerstvolgende vergade ring van de afdeeling Leiden en ometreken der Nederlandache Maatschappij voorTuinbouw en Plantkunde zal worden behandeld een voorstel tot het houden eener Nationale Begonia-tentoonstelling in September 1891. Door do politie en eenige buren is in den afgeloopen nacht een begin van hrand gebluscht in de werkplaats van den meubelmaker S aan de Rijnstraat, welk begin vermoedelijk was ontstaan door het vallen van eenige vonken uit eene daar staande kachel. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon en diens vrouw, die een brugwachter hebben uitge scholden. omdat hij een man bekeurd had wegeus eene politie-overtreding; alsmede tegen eene 68 jarige baker, die zich in haren dienst aan diefstal van goederen had schuldig gemaakt. Aangehouden is een alhier niet tehuis- beboorend persoon, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. Uit Noordwtjk aan Zee wordt ons heden geseind dat aldaar gestrand is de logger VI. 27. De equipage, bestaande uit 15 koppen, is door de reddingboot van Noord- wijk gered. Het schip echter zal denkelijk verloren zijn. Hedennacht is te Katwjjknog eene schuit van de haringvisschery aange komen, nam.do KW. 44, schipper J. Groen, van den reeder L. Parlevliet, met 370 kantjes. Gisteren zijn aldaar nog eenige partijen haring verkocht tegen f 14.25 per ton. Men meldt ons uit Den Haag dat -heden de als schrijver van een beleedigend artikel tegen den minister Lohman vervolgde mr. Spin, op eene geneeskundige verklaring dat hij zich in staat van krankzinnigheid bevindt, op bevel der justitie ter verpleging is opgezonden naar 's Rijks krankzinnigen gesticht te Medemblik. Twee rijksveldwachters •waren met zijne overbrenging belast. In zijn toestand van verstandsverbijstering faad mr. Spin zich gisteren vervoegd bij een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar, die zich -verplicht zag hem uit zijne woning te doen -verwijderen. Op straat gekomen, maakte hü kabaal voor het huis van bedoelden magistraat, waaraan de politie een einde maakte. De wet op de Staatsloterij ver biedt den verkoop van loterijbriefje» door daartoe niet-gerechtigden. Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debrtoeren van loten was outnomen, verzon nu het volgend mid deltje, ora toch loten aan den man te brengen. Hij bood lederen zakportefeuilles te koop aan, met een loterijbriefje er in en vroeg dan voor dat artikel een prijs, waarmede gelijktijdig de waarde van het lot betaald werd. Op die manier verkocht hij verscheidene loterijbriefjes, ook aan inwoners van Den Haag. Uit dien hoofde heeft de politie aldaar zich met deze zaak bemoeid. Naar gelang de Scheveningsche schuiten komen opdagen, neemt ook het aantal jobstijdingen toe. Gelukkig heeft men tot heden door de stormen der vorige week geene menschenlevens te betreuren en bepalen zich de onheilen tot schade aan vaartuig en vooral aan vischwant. De bomschuit „Cornelia,"reeder M. De Niet Az., schipper W. Vrolijk, verloor do geheele vleet. Twee schepen van den reeder T. Tuyt: „Door 's Heeren Zegen" en „O Heer bewaak ons," kwamen met eene vangst van 130 en ISO kantjes haring; het eene had een verlies van 30 netten, het andeie eene in het ongoreede geraakte vleet. Voorts werd de bomschuit „Vriendschap", van den reeder C. v. d. Toorn Mzacht dagen geleden door een driemast-barkschip aangezeild, waardoor zwaarden en mikken vorloren gingen en de boeg werd beschadigd. „Neerlands Kor.iog," van den retder W. v. d. Zwan, zag in, den nacht van 16 op 17 Oct., terwijl hij in gezelschap van andere Holland- sclio en Fransche visschersschepen aan de vleet lag, plotseling eenige Engelsche visschers aankomen, die, niettegenstaande herhaald seineD, op de Hollanders en Franschen aan zeilden - en o. a. de geheele vleet, van „Near- lands Koning" afsneden. Jammer, dat beide voorvallen in den nacht plaats hadden, en het daardoor niet mogelijk was waar te nemen, wie de schuldigen waren. De miliciens der ljchting van 1886, die by de 1ste divisie inf. (regiment grenadiers en jagers, 4de en 7de reg. inf.) voor oefening met de getransformeerde ge weren en met de nieuwe velduitrusting onder de wapenen zyn geweest, zjjn heden met groot verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Gisteren werd ter openbare terechtzitting van het kantongerecht te Utrecht de zaak behandeld van D., te Z., aangeklaagd wegens oprichting van een krankzinnigen gesticht zonder de vereischte kóhïnkiyke ver gunning en het niet aangeven van de ver pleging van krankzinnigen, waarover hét staats toezicht zich uitstrekt. Door het O. M. werd tegen beklaagde gercquireerd drie maanden gevangenisstraf en 3 geldboeten, elk van f 10. Na re- en dupliek bepaalde de kantonrechter de uitspraak op over 8 dagen. B(j een brand in de Hoogstraat te Arnhem waren de vjjf kinderen van den bewoner, den heer Schuddeboom, nog op de slaapkamer, welke op de brandende verdieping was gelegen. Een der bewoners van het aan grenzende huis, Nathan Levie. begaf zich, on danks rook en vlammen, naar die kamer, en had het voorrecht, met gevaar van zjjn leven, de kinderen te redden. Te Schiedam is gisteravond te 9 uren een felle brand in de spoeling-en meel fabriek uitgebroken, welke vermoedelijk ge heel zal uitbranden. Aan het overzetveer van Fernis naar Schiedam worden op Zondag geen passa giers meer overgebracht. Het gezamenlijk bedrag van de gelden, welke nog in het bezit werden ge vonden van de twee personen, die oplichting pleegden ten nadeele der Rotterdamsche Bank, bedroeg ongeveer f 3100, zoodat zjj in eenige dagen tjjds ruim f 1100 schjjnen te hebben verteerd. Beiden hebben reeds volledige bekentenis afgelegd. Onder Dalen (Zui d-D rente) is door een noodlottig toeval de heer J. W., krui denier aldaar, te water geraakt en verdronken. Zjjn ljjk is gevonden. De 2 1,0 00 kilo spek, welke, uit Maastricht ingevoerd, te Aken waren aange houden, zjjn weder ter beschikking van den afzender gesteld. Een aantal Hollandsche vis- 8chersschepen zjjn thans met goed gevolg aan het visschen op de kusten; per etmaal worden 23 tot 50 kantjes per schip gevangen. Gedurende den jongsten vreese- ljjken storm, die in het Kanaal woedde, werd een onderofficier van het Engelsche pantser schip „Camperdown" over boord geslagen en verdronk. Voorts brak bjj het uitlaten -van het anker de kaapstander en de ketting rolde met. verbazende - snelheid in zee, alle schepe lingen die in den weg stonden, op den grond werpend; 13 hunner werden ernstig gekwetst. De pantserschepen van het Kanaal-eskader moesten de hooge zee opzoeken om niet tegen de kusten geslagen te worden. „Immortality" werd by Scarborough van hare ankers geslagen en moest te Sheerness binnenloopen. In de Noordzee was de storm niet minder hèftig en 200 schepen zochten hun heil in de haven van Ramsgate. Het nieuwe stuk van Sudermann, „Sodoms Ende", zou heden te Beriyn voor de eerste maal worden opgevoerd in het „Lea sing-Theater" te Berljln. De opvoering is echter vanwege de politie verboden. Op het verzoek van den directeur van het Theater, den heer Oscar Blumenthal, om te mogen vernemen welke gedeelten van het stuk uit het oogpunt der zedelijkheid tot dit verbod aanleiding hadden gegeven, werd afwyzend beschikt. Op de mededeeling dat het slot van een der bedryven, hetwelk misschien tot het ver bod aanleiding gegeven bad, zou worden om gewerkt en verzacht, werd namens den politie- president kortweg geantwoord, dat „die ge heele letterkundige richting, welke Suder- mann's drama volgt," van alle openbare too- neelen, welke onder de censuur der Berljjn- sche politie staan, geweerd zal worden. Het verbod heeft natuuriyk groot opzien gebaard. De schryver heeft terstond zjjn be klag gedaan by den minister, en de pers keurt het optreden der politie, vele bladen de politie-censuur in het algemeen, op besliste wyze af. Na den grooten or gang van Suder- mann's eerste stuk, „die Ehre", ten vorigen jare, door geheel Duitschland, werd de pre mière van zyn tweede drama op hedenavond als een letterkundig evenement te gemoet gezien, en Donderdag-middag nog werden er bespottelyke pryzen betaald voor plaatsbil jetten, welke er aan des schouwburg niet meer te krygen waren. Uit Appenzell, in Zwitserland, wordt gemeld dat twee gymnasiasten, Leuch en Paganini, die den Santis beklimmen wilden, boven niet zyn aangekomen en ook niet zyn teruggekeerd. De ondernomen reddingstochten moest men wegens veel sneeuwval opgeven. Op den Santis zou de sneeuw zelfs twee meters hoog liggen. De J a p a n s c h e R e g e e r i n g h e e f t de wet, waarby het aan acteurs en actrices werd verboden te geiyk op het tooneel te verschynen, afgeschaft, een maatregel, welke ongetwyfeld aan de tooneelstukken en aan de liefdestooneelen in 't byzonder ten goede zal komen Sedert verscheidene dagen waren twee 15 jarige Antwerpenaars spoorloos uit de stad hunner inwoning verdwenen. Den 22sten dezer kwam daar echter een brief aan uit Portugal, welke aan het licht bracht dat de twee in de kolenbergplaats van een te Lissabon binnengeloopen schip gevonden waren, waarin zy te Antwerpen, voorzien van mondvoorraad, gekropen waren. De jongens zullen naar huis gezonden worden. Uit Rysel wordt gemeld dat dieven des nachts het museum te Douai bin nendrongen en eenige menigte oudheden van waarde ontvreemdden. In de algemeens slachtplaats te Kopenhagen zyn ernstige onregelmatig heden ontdekt. De directeur, die het vleesch moest onderzoeken, wordt beschuldigd aan verscheidene slachters bedorven vleesch te hebben verkocht. De veearts, de directeur en vier andere ambtenaren zyn gevangenge nomen. De geheele zaak heoft vee! opzien gewekt. Op den boulevard Clichy te Parys hebben studenten met de politie gevochten. De laatste deed een uitval op een troep van 200 studenten en nam 7 hunner gevangen. Vele personen werden by het opstootje ge kwetst. In het zuiden van Oostenryk zyn aardbevingen gevoeld. Een schok, welke te Klagenfurt in Korinthen Dinsdag werd waar genomen, duurde 2 seconden. Ook te Plevlje eö te Domanovics in Bosnië werden schokken gevoeld. Telegrammen uitLemberg mel- den dat in Rusland eene zóó hevige koude heerscht, dat reeds verscheidene personen er van gestorven zyn. Daar er geene sneeuw gevallen is, loopt de jonge oogst groot gevaar. BUITENLAND. i Duitschland. Keizer "Wilhelm zal den generaal-veldmaar- schalk graaf Von Moltke op diens 90sten verjaardag een nieuwen maarschalksstaf ten geschenke aanbieden, uitmuntende door pracht en schoonheid. De staf bestaat uit eene 60 cM. lange en 3 a 4 cM. dikke zilveren buis, overtrokken met donkerblauw fluweel, dat geheel bezaaid is met gouden rijksadelaars en koningskronen. Aan beide einden is de staf omzet met ringen van paarlen, diamanten en robynen, alsmede, in eene guirlande van gouden lauweren en eikenloof, de opdracht: „Keizer Wilhelm II aan den generaal veld maarschalk graaf Von Moltke, op diens 90sten geboortedag." De buis, welke bestemd is tot berging van een document, waarin de keizer den jubilaris zjjne byzondere gunst betuigt, is van boven afgesloten door een adelaar met den keizerskroon in diamanten, op een grond van wit émail, omgeven door een krans van robynen, en aan het ondereind door eene plaat van émail met de ineengestrengelde letters W R en eene kroon, eveneens met diamanten, rozen van saphiren en omljjsting van brillanten. Morgen, Zondag, zullen de voornaamste wijken van Beriyn schitterend geïllumineerd zyn, zoodat Von Moltke's verjaardag in alle opzichten het karakter van een nationalen fetstdag zal dragen. Tal van vreemde regimenten, welke zyn naam voeren, zullen afgevaardigden zenden om den gryzen veldheer geluk te wenschen.. Op Von Moltke's verjaardag zal te Beriyn ook een groote optocht worden gehouden van 30,000 personen. Ruslaad. De toestand van den oom van den Czaar, den opperbevelhebber in den Russisch-Turk- schen oorlog, grootvorst Nicolaas, die tjjdens de laatste manoeuvres krankzinnig werd, is verergerd. Zyn oudste zoon is in allerjjl naar de Krim vertrokken. Men verzekert dat in de laatste zee maanden niet minder dan 80,000 Joden nit Polen, Odessa en Ukraine, als gevolg van de anti-semietische beweging, naar Amerika zyn getrokken. In Rusland is do winter plotseling zeer streng ingevallen. Uit Warschau wordt gemeld dat drie honderd inwoners van bet Russische district Nieszawa, aan de grenzen van West-Pruisen, die, naar Brazilië willende emigreoren, 's nachts de grens trachtten te overschryden, door de Russische grenswachters aangehouden werden en hun met geweld belet werd te ontkomen. De wachters maakten van hunne vuurwapenen gebruik, waardoor verscheidene perscoen wer den gedood en eene vrouw zwaar gewond werd. Vereenigde Staten. Mevrouw Birchall heeft eene oproeping gericht tot het Amerikaansche volk om do verzoekschriften om gratie voor haren man te teekenen. Het uitvoerend comité van den Nieuw- Yorkschen gemeenteraad besloot den lerschen afgevaardigden O'Brien en Dillon by hunne aankomst eene receptie aan te bieden, terwyi te Philadelphia eene monstermeeting georgani seerd wordt ter eere van deze beide uit Engeland verwaehte Iersche volksvertegen woordigers, die 10 Nov. in de groote concert zaal aldaar zullen ontvangen worden. Alle bladen, die de Iersche belangen voorstaan, sporen hun lezers aan om deel aan deze be tooging te nemen. By wedrennen in Coffee County, Georgië, hebben oploopen tusschen negers en Manken plaats gehad, waarby vier personen moeten omgekomen zyn. De Sheriff heeft den Gou verneur om troepen gevraagd. KOLONIËN. DELI, 2427 September. De „Java-Bode" meldt: Majoor Leyssius is benoemd tot adjudant des Koningsin gewonen, dienstde kapitein Van Hoogstraten is bg keuze tot majoor bevorderd. Volgens een telegram aan de „Java- Bode" is de gezondheidstoestand der troepen op Flores gunstig. Na 22 Augustus zyn er geene vyandelykheden meer gepleegd. Uit Atjeh ontvangt de „Deli Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 19 September: De rustige rust van Edl was slechts van korten duur. Eene bende van 30 Atjehers heeft eenige dagen geleden de plaats aldaar onveilig gemaakt en de benting beschoten. Van waar dat volk afkomstig is, werd niet bericht, ook niet of er maatregelen genomen zyn om die bende te veidryven. Segli wordt nog steeds beschoten. Aan eene hinderlaag is het- gelukt om eene kleine bende Atjehsche schutters van 6 man, eene zeer gevoelige les te geven. Van dezes werden er vyf neergeschoten. Gisteravond is de nieuwe militaire com mandant van Segli (Meyer) met familie, per „Albatros" derwaarts vertrokken. Met dezelfde gelegenheid is de majoor der artillerie ver trokken tot het houden van inspectie op ge noemde post. Onze posten op Groot-Atjeh worden nog steeds beschoten; ook werkers aan de tram- lyn hebben nogal veel last van dat geschiet. De verzamelplaats van die schutters in eene loopgraaf, tegenover de brug over de Kroeng Tandjong. Een passeerende tram of werker wordt daar met salvovuur begroet. Siroons borstwering heeft eene yzeren be kleeding gekregen, ten einde h9t uitzetten van het banket tegen te gaan, veroorzaakt door den zwaren druk van het daarop ge plaatste geschut en den aanslag by het vuren. De luitenant Tieleniue Kruithof der artillerie te Siroen, heeft eenige dagen geleden in eene vyandeiyke versterking, welke tegenover die post staat, eene kruitmyn gelegd, welke door middel van een wryvingspypje ontstoken kan worden, door het trekken aan een telefoon draad, die daarmede verbonden is. Tot op het oogenblik heoft de myn hare werking nog niet verricht.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2