Tanflpefler, Pasta ea inwater ORTHOPAEDISCHE RECHTHOUDER BEUZEMAKER Co., Vischmarkt 13. In d@ Koffiebaaf Slemp- en iiiijskoekjes, Specialiteit iu Frausche Korsetten. N». 9413, Maandag; 27 October. A°. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentie», Een ware schat elfbewaring. Café HOLLANDAIS, eMJk 'VANKMPE/EMOIMapothekers* ze/st! VCmijmtö^rAPOTHEm*mjS()r,eóUl'l JDr. Brown's f 3.—. zuivere Preanger-Koffie. VERKOUW STOKIIUYZEN, LEIDSCH DA9BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V.n 1—6 regels 1.06. Iedere rogol meer 0.174. Grootere letters na.r plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd IXieuws. Uit Utrecht schrijft men aan het „Hbl.", dd. 24 October: Eene bijzondere, ofschoon jaarlijks weer- koerende drukte heerschte hedenmorgen op 't Domplein te Utrecht, waar te 10 uren de jonge studenten in de rijtuigen plaats namen voor den grooten ontgroenings-rijjool naar Rjjsenburg, aan welken tocht eene rijpartij door Utrecht's straten voorafgaat. De stoet deed zich kranig voor. Voorafge gaan door de muziek van het 3de reg. huza ren uit Den Haag, volgde eon rijtuig, bespan nen met 8 paarden, daarna twee rijtuigen met 6 paarden, terwijl al de volgende elk mot 4 paarden bespannen waren. Onmiddellijk achter de muziek volgde de heer W. A. Royaards, praeses, te paard. Verder tusschen do rijtuigen reden mede te paard, de verschil lende orde-commissarissen. Als gewoonlijk trok de stoet allerwegen veel belangstelling en oploop. Onmenschlievendheid. Deze week stond naar de „Zutf. Crt." mede deelt voor het kantongerecht te Zutfen terecht de schipper J. Van Dijken, wegens overtreding van art. 450 Wetb. van Strafr. Hem werd nl. ten laste gelegd dat hy op den 23sten September jl., getuige zijnde van het oogenblikkelijk levensgevaar, waarin H. J. Viel vorkeerde, toen deze te Zutfen van het met hooi beladen schip van G. Uiterwijk in den IJsel was gevallen, heeft nagelaten dezen hulp te verleenen of te verschaffen, die hij hem, zonder gevaar voor zichzelven of anderen redelijkerwijze te kunnen duchten, had kunnen verleenen of verschaffen. Hjj bevond zich nl. op zijn tjalkschip „De Hoop," dat achter het schip van Uiterwijk in den IJsel lag, toen hem, daar genoemde Viel onder zijn scbip lag, werd toegeroepen„De man is onder je schip, je tjalk af, je tjalk af"Hij heeft echter niet terstond zijn tjalk schip van den wal afgezet noch eenige hulp geboden aan den drenkeling, die toen is ver dronken. Het Openb. Min. eischte tegen beklaagde de hoogste straf, nl. 3 maanden hechtenis. Uitspraak 31 October. Het gerechtshof te Triest heeft tot 3'/, jaar dwangarbeid en 2300 gulden schadevergoeding veroordeeld den 17-jarigen Carlo Coretti, die schuldig bevonden is aan het doen ontploffen van verscheidene dynamiet- patronen, waarbij laatstelijk een knaap ernstig werd gekwetst. Volgens berichten uit Caracas, Venezuela, hebben den 16den en 17den dezer overstroomingen van de Orinoco en bijrivieren voor 2 millioen dollars schade aangericht. In da provincie Apure zijn 50 menschen. en 15,000 stuks vee verdronken en 200 huizen weggeslagan. Te Ciudad Bolivar waren 2000 menschen zonder dak. Net! In een der blad en vraagt een net meisje uit den netten stand eeno nette betrekking. INGEZONDEN. Mi/jnlieer de Redacteur! De mededeeling uit Oude-Wetering, eenige dagen geledon, aangaande de vier weezen, geeft mij aanleiding u tot opneming in 't „Leidsch Dagblad" van 't volgende te ver zoeken. De waarheidszin van uw reporter laat in dit geval te wenschen over, err daarom sticht hjj met zijn schrijven meer kwaad ten nadeele van de verdraagzaamheid, dan de geschiedenis met de weezen ooit heeft kunnen doen. Onwillekeurig krijgt men de voorstelling uit dit schrijven, dat de tegenwoordige voogd op een goeden dag als een soort bullebak naar Amsterdam is gegaan, om daar de wee zen te halen, die „zeer tevreden" waren. De waarheid is, dat op een avond, toen de voogd, een oom, die eerst na dit feit en ook ten gevolge van dit feit voogd is geworden, hoegenaamd aan geene handeling ten opzichte van de weezen dacht, een jongen zijne^ deur zag binnenkomen, ontvlucht uit het gesticht. Toen de jongen hoorde, dat hjj terug moest, begon hjj bitter te weenen. Ik bedoel hiermee niets ten nadeele van het gesticht te zeggen aangaande behandeling of wat ook; ik constateer alleon het feit, omdat hier deze geschiedenis begint. Er was nog nimmer een voogd benoemd, zoodat ook eigenlijk niemand te beslissen had. De gebeele geschiedenis na te gaan lust mij niet. Wel weet ik dat de voogd plan had om de kinderen de Eoomsche kerk te laten bezoe ken, doch dit niet heeft durven doen vanwege het gerucht (gegrond of niet is my onbekend) van een plan op ontvoering der kinderen. Ik tel de man sedert jaren onder-ffijjne clientoele en ken hem als een bedaarden, eerlijken, trouwen kerel, die het zich aller minst ten doel stelt om veel rumoer in de wereld te maken en slechts door een samen loop van omstandigheden in dit geval verkeert. Wat hy gedaan heeft, zou ieder ander, van welke religie ook, in dergelijk geval gedaan hebben. Wat hier nu wel Doleerend by noodig heeft, is niet te begrijpen; en nog wel Christelijk Gereformeerd (Doleerend), een ding, dat, naar ik meen, niet eens bestaat. Uw lezer LErDEN. N. N. [Yan bovenstaand schrijven hadden wy onzen berichtgever kennis gegeven, die ons daarop het volgende antwoord zond: Red.] Mijnheer de Redacteur! Aan mijn bericht in uw geacht Dagblad over de ongeregeldheden te Oude-Wetering had ik gemeend de aanleiding daartoe in be- knopten vorm te moeten laten voorafgaan. Door den inzender van bovenstaand stuk wordt twijfel geopperd aan den waarheidszin van uw reporter, zonder dat ook maar één enkel gegrond motief voor dien twijfel wordt aangevoerd of iets van het bericht weerlegd. Dat evenwel de waarheidsliefde, de goede trouw of misschien do kennis der feiten van dien schrijver lang niet boven verdenking staan, zal blijken uit hetgeen hier volgt. Vooraf geef ik hem gaarne toe, dat de in druk, dien men onwillekeurig van bedoeld be richt krijgt, er opzettelijk in is gelegd, zoodat ik volmondig aan zyn goed begrip van het gelezene in dit geval hulde doe. Hieruit volgt dan vanzelf, dat hetgeen hij als de waarheid wil voorstellen, erg bezijden daarvan is. (Bovendien, ik sprak van vier kinderen, hy spreekt hoofdzakelijk van een en jóngen.) De jongen nu is het „Aloysius- gesticht" te Amsterdam ontloopen, nadat de oom hem kort vóór dien tjjd tweemaal, meen ik, had gesproken, eveneens diens drie oudere zusters, die gedurende 6 1 7 jaren verpleegd werden in het gesticht „de Voor zienigheid", mede te Amsterdam, alwaar dezen ten minste „zeer tevreden" waren. En nu komt by my en bij velen de vraag Als er geen kwaad van het gesticht gezegd kan worden, waarom hield die oom dan den jongen thuis, aan wien hy zich toch nooit iets had laten gelegen zjjn? Zou die oom niet verstandiger gehandeld hebben met hem terug te voeren naar het gesticht, en daar naar zijn gedrag ondorzoek te doen? Moest hy toe laten dat deze knaap op deze manier met zwarte ondankbaarheid beloonde diegenen, welke hem sedert meer dan zes jaren hadden verpleegd en welgedaan? En waarom moesten V die meisjes dan uit dat andere gesticht opge vorderd worden? Of hadden ook dozen bygoval pogingen gedaan tot ontvluchting, of zich by haren oom beklaagd over de behandeling aldaar? Is meergenoemde oom zóó ruim van middelen voorzien, dat hy het vier kindoren in zyn huis beter kan doen hebbèn, dan zo het tot nu toe gehad hadden? "Waarom moest en wilde hij voogd worden? Art. 421 van het B. W. toch zegt dat „minderjarigen, die in eenig gesticht van weldadigheid zyn opgeno men, zoolang zy zich daarin bevinden, of daar toe behooren, onder de voogdij verblijven van de regenten van dat gesticht." Waarom lust het den inzender niet de ge- heele geschiedenis na te gaan? Ontbreekt hem ook soms de moed daartoe? Om zjjne bewering van mijn gebrek aan waarheidszin te staven, ware dit toch niet overbodig ge weest 1 De voogd had volstrekt geen plan de kin deren naar de Roomsche kerk te laten gaan. Viermaal is een geestelijke (ieder kent hem) te zijnen huize geweest met het doel om de kinderen te spreken en voor hen de vrijheid te vragen om ongehinderd hunne godsdienst plichten te kunnen waarnemen. Dit is hom beide telkens geweigerd. Het gerucht van de vrees voor ontvoering zal den schrijver wel alleen in de ooren hebben ge klonken. Of is er van den kant der Roomschec ook maar een schijn van aanleiding geweest tot die vrees, toen de kinderen dien éénen keer de Roomsche kerk te Roelofarendsveon bezocht hebben? Dat die voogd bij den schrijver bekend staat als een bedaarde, trouwe en eerlijke kerol, is best mogelijk; met het oog op hot onbillijke feit, zooals het naar waarheid in het L. D. is vermeld, kunnen deze hoedanigheden, al thans de laatste, bezwaarlijk bij den man verondersteld worden. Dat de voogd gedaan heeft, wat ieder ander, van welke religie ook, in een dergelijk geval zou gedaan hebben, is eene bewering, die hij mag bewijzen, maar welke ik niet gaarne zou onderschrijven. Overigens vind ik deze laatste tirade aardig in contradictie met het opgegeven plan van den voogd, om de kin deren de Roomsche kerk te laten bezoeken. Hierbij wil ik het thans laten. Mocht de onbekende kampvechter van dien voogd, die, minst genomen, in deze zaak niet op de hoogte is, inlichtingen verlangen, gaarne zal ik hem die verschaffen. Mijnheer de Redacteur, dank voor de op neming dezer regelen. O. W., Oct. '90. Reporter. goed voor 1 kan Melk. Slcmpkoekjes5 Cents. AnijskoekjcsA Cents. A. WA«KJIAAS. Rapenburg 97. voor allen, die door jeugdige verkeerd heden lyden, is het beroemde werk ZDr. Retail's Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de ge volgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben hun herstel er aan te danken. Te verkrijgen bij het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt No. 34, franco tegen inzending van het bedrag (ook in postzegels) en in eiken Boekhandel in Nederland. 114. Heerengraclit 114. Goedloopcnd Biljart, prima consumptie. v Aanbevelend^ H- BOOM. staan gelijk met de duurste en fijnste soor ten (scheik. onderzocht) en door HH. Docto ren aanbevolen, Tandpoeder 5, 10 en 25 Cts. por doos. Verkrijgb. bij de HH. J. H. DIJKHUIS, REYST KRAK, E. DE RUITER, D. H. TERBURGH, N. K. SWEMER, Drogis ten; FLES en WIJNBEEK, Coiffeurs. voorkomt, het vooroverloopen en ronderuggen zoowel bij Kinderen als Volwassenen. Eenig doelmatig middel ter verruiming der borst en ter rugversterking. 5 a 4 jaar. 9 a 10 jaar. 14 a 15 jaar. 5 a G 10 a 12 Dames. 7 a 8 12 a 14 Ileeren. f 2.7-3. 3.50. VERZEKERINGSBANK „K O SM O H". Verzekering van kapitalen by overlijden en by leven, gemengde- en uitzetverzekeringen. By het aangaan van verzekeringen van minstens ƒ1800.— verzekerd kapitaal bij over lijden, deelt men met 50 pCt. in de winst. Voorbeeld: Iemand, oud 30 jaar, wenscht f2000.— aan zijne Erven na te latenhiervoor betaalt hy ƒ46.20 per jaar of ƒ11.80 per 3 maanden, terwyl hy mededeelt in de winst der maatschappy. Prospectussen, tarieven enz. gratis verkrijg baar by den Agent te Leiden: D. POPTIE Jzn., Noordeinde 10. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: Uitmuntende door geur en smaak. Pr(js per 5 ons 85 Cents. NIEUWE RIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13