N*. 9411. Vrijdag 24 October. A*. 1890. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 October. Feuilleton. CLUCK AUF! LEIDSCI DAGBLAD PBUB DEZEB COUBA2VT: ▼••f Leiden per I nuanden1.10. •Franco per poet1.40. /Afsonderljjke Noramorw0.00. PRIJ8 DDK JLDVEBTBNTIBN: Tea 1regela 1.05. Iedere rogel meer/O.lT^. Grocterd lettere neer pleatamlmte. Voor hei ta oeeeeoren bniten de eted wordt 0.10 berekend Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Sept.. Oct. •en November wordt dan alleen de •laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Oents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Offlcieele KennisgeTlngen. Directe Belastingen. De Burgemeester vau Leiden brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld een suppletoir kohier van het Patentrecht, van den dienst 1890/91,. executoir ver klaard den 2 laten October jl., en herinnert'voorts de "belanghebbenden aan hunne verplichting om den aan slag op den bij do Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 October 1890. DE KANTER. Wy vernemen uit Den Haag dat Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland hucre goedkeuring weigeren te geven aan het besluit van den gemeenteraad alhier, waarby de bezoldiging van den nieuwbenoem- den gemeente ontvanger op f 3000 werd terug gebracht, weshalve dat raadsbesluit als ver nietigd is te beschouwen. Gedeputeerde Staten motiveeren deze weigering door er aan te herinneren dat de reden waarom in 18S5 de toozoldiging van den toenmaligen gemeente- ontï'aïigëï'Wah "fSÖOb"tot-yïöÓ'Ö" werd' Ver hoogd. nu in nog voel sterker mate bestaat. Kaar men zich zal herinneren, verklaarde de hser Verster van Wulvenhorst zich in be doelde raadszitting ook reeds tegen de ver laging der jaarwedde, omdat vijf jaren geladen de verhooging was toegestaan niet op grond der door den toenmaligen en nu eervol ont slagen ambtenaar bewezen veeljarige diensten, ■izooals de wethouder de heer Bool meende), maar wel wegens de grooter geworden ver antwoordelijkheid van den titularis. Het motief van Gedeputeerde Staten is hiermede geheel in overeenstemming. Hedenmiddag werd op de begraafplaats aan ds Groene3teog ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Hartevelt Jacz., in leven hoofd van de bekende industriëele onderneming Hartevelt en Zn. alhier, lid van do Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorzitter van liet bestuur van dan Leidschen Sleepstoombootdienst, commis saris der naamlooze Vennootschap „De Leid- «che Dekenfabriek" on tevens van de naam looze Vennootschap „De Leidsche Katoenvlech- terfj en Nettenfabriek". De overledene had bovendien zitting in de besturen van nog vele andere instellingen, en in al die betrekkingen legde hij eene werk zaamheid aan den dag, welke hem —behalve .wegens zijn karakter de algemeene ach ting deed verwerven. Geen wonder daarom, dat thans op den doodenakker zoo ontzaglijk velen zijn stoffelijk overschot opwachtten, ten einde van de droeve plechtigheid der bijzetting van den diepbe- treurde getuige te zijn. Velen hunner sloten zich op weg naar het graf achter den langen stoet van familiele den aan. De kist wa3 bedekt met zeven groote, fraaie kransen van lavende bloemen, waarbij aan do groeve nog een achtste gevoegd werd. Alvorens het stoffelijk omhulsel in den familiegrafkelder werd neergelaten, trad dr. J. A. Beyerman, predikant by de Remonstrant- sche gemeente alhier, uit den breedon en dichten kring naar voren, ten einde eenige woorden van waardeering aan den overledene te wjjden, en eenige woorden van troost tot dien3 aanwezige zoons te richten. Uw vader, zeide spr., zal door u telkens worden gemist op don moeilijken levensweg. Dikwijls zal hij u voor den geest staan m9t de vraag op uwe lippen: „och vader, kondt gij my nog uwen goeden raad geven!" Hy zal ook worden gemist door uwe.zuatejs, die hy, evenals u, met liefde, toewy-fing, met' de meeste zorgen wilde leiden. En met welk een hart vol goud heeft hy ook uwe moeder gesteund, zelfs in do kom mervolste oogenblikken. Een deel van dat goud zy ook u deel'. Hy was man en vader in de edelste be- toekenis des woords. Niet echter alleen in zijn gezin zal hy wor den gemist, maar ook daarbuiten, in zijn uit- gebreiden werkkring, in den kring zijner talryke vrienden, in de eenvoudige, schamele kluis, waar hy zoo menigen zonnestraal deed binnen dringen. „Zie op God," riep spr. ten slotte de kinderen toe, „die zijn leidsman was in zyn leven Overstelpt van aandoening dankte don schoonvader van don afgestorvene, de heer Van Vryberghe de Coningh, uit Den Haag, o ik namens zijne dochter en kleinkinderen, voor de gesproken woorden, die hem zoo diep hadden getroffen, omdat ze zoo innig waar waren. De overledene was een toonbeeld Tan liefde en deugd, in zyn echt hulseiyk, chris- telyk gezin. Zyne nagedachtenis zal er in onvergankelijke eere blyven. Dank ook allen, die door hunne tegenwoor digheid van hunne deelneming in het zoo emartelyk verlies hebben doen blykent Toen strooide men bloemen in het graf en verliet men den doodenakker, overtuigd er een braaf en nuttig burger van Leiden te hebben achtergelaten. De heer J. J. La Lau, boekbinder in de Kloksteeg alhier, viert heden zyn tachtigston verjaardag. De uiteriyk nog byzonder krasse man loopt flink en zoo recht als eene kaars, en ziet er uit alsof hy nog wel twintig a dertig jaar zal kunnen levea. Eiken morgen om negen uren kan men hom de Kloksteeg zien binnen komen om zyn arbeid te beginnen, want hy beeft nog geregeld werk. Hy is in de Kloksteeg geboren en heoft er steeds verblyf gehoudenevenwel is hy sedert eenige jaren gaan iconen in het hofje in de Sionsteeg. De bewoners dor Kloksteeg hebben de vlag uitgestoken als blijk van be langstelling, welke hy ook van collega's mocht ondervinden. Zóó oen tachtigsten verjaardag te vieren, is inderdaad benydenswaardig. Moge de werkzame grysaard zyn goede gezondheid en lust tot den arbeid behouden in de jaren, welke hom nog geschonken zullen worden, opdat hy in staat blyve in de dage- lyksche behoeften van zich en de zynen te voarzianA Door de firma Gebrs. Van der Hoek alhier wordt uitgegeven een werkje, in de eer3te plaats van groot belang voor leden der Vfaalsche Kerk. Het draagt tot titel: „Aux JVallons. Souvenir de la Reunion de Gronlngue" en is samengesteld door den heer C. G. Chavannes, predikant by de IVaalsehe gemeente alhier. Het geheel ziet er netjes uit en is do lezing overwaard. Het boek ja is uitgegeven op verlangen der afgevaardigden naar de „Reunion" te Groningen en de opbrengst van den verkoop er van komt ten voordeele van „Bóthel", te Groningen, gesticht door den Waalschen predikant den heer F. Daubanton het centrum van inwendige zending aldaar. De afgevaardigden brachten een avond door in do school van „Béthei," onderhielden zich daar met de ondoravyzers, de ouders en de kinderen, hoorden deze laatsten o. a. zingen en waren eenparig in hun lof over deze waarachtig christelyke, philanthropische, de beschaving en ontwikkeling bevorderende stichting, welke alleszins recht heeft op steun. De minister van waterstaat, handel en nyverheid, daartoe gemachtigd by Zr. Ms. kabinetsbeschikking van 22 Sept. 1890, heeft namens den Koning bepaald dat de eerste volzin van art. 52 der concessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Leiden naar Woerden van 7 April 1873, gewyzigd by beschikking van 4 Juni 1875, zal worden gelezen als volgt: „De concessie voor de exploitatie van den spoorweg eindigt 31 December 1898." Deze wijziging der concessie is aanvaard door het bestuur der Spoorwegmaatschappy Leiden Woerden. Naar aan het „Vad." van betrouwbare zyde wordt bericht, blyft de toestand van Z. If. den Koning nagenoeg onveranderd, doch is er van dadelyk levensgevaar geen sprake. De Raad van Ministers is gisteravond te acht uren in buitengewone vergadering byeengekomen. Behalve het reeds vermeld beroep naar Oestrum c. a., ontving ds. C. R. Rynenbsrg, predikant te Valkenburg, dezer dagen ook een beroep naar Birdaard c. a., alsmede toe zegging van beroep naar Forward. De Raad der gemeente Hazerswouda heeft in zyne vergadering van 21 dezer vast gesteld de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1891, in ontvangst op f 20,560.57s, ia uitgaaf op f 20,560, en alzoo mot een batig saldo van f 0 57s. In de a. s. najaarsvergadering" der Rrötr." Staten van Zuid-Holland zullon o. a. behan deld worden voorstellen betreffende de uit voering van het besluit tot verbetering vaa den waterweg tusschen den IJsol en de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder. Het orkest van Lamouroux zal Zaterdag 25 October te 's-Hage zyn afscheidsconcert in Nederland gsvon, tegen verminderde ontrée- pryzen. In den ouderdom van 73 jaren is te 's-Hage overleden de heer A. J. M. Los, med. doctor. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Haarlem werden uitgebracht 727 stemmen; van onwaarde 21. Gekozen is de heer A. A. v. d. Mersch (liberaal), met 575 stemmen. De heer J. Klein (anti-rev.) had er 182. Hot stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 22 Oct. te Port- Saidde „Werkendam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 22 Oct. Lizard; da „Schiedam", van La Plata naar Rotterdam, is 22 Oct. van Las Palmas vertrokken. Roman van E. YV E R N E R. 115) Maar het was in elk geval eene dame, die ■daar naast hem ging, naast den ruwen, 'oarschen zoon van den opziener, die zich anders nooit om vrouwen bekommerde, niet -eens om Martha Evers, voor wie toch ieder ander jonggezel op de bergwerken niet onge voelig placht te zyn. Ulnch, die de vrouwen zyner eigen kame- •radsn by zulke gelegenheden als een over- •toUigen last beschouwde en behandelde, waar van men zich zoo schioiyk mogeiyk moest trachten te ontdoen. Ulrich liep nu naast die vreemde vrouw mot eene uitdrukking op zijn gelaat, alsof hy ieder zou verpletteren, die haar ook maar éóne schrede te na kwam. M'm was zy en wat botlekende dit? Deze korte tocht door de weide, hoewel. >hy nauwelyks tisn minuten duurde, was zslfa voor don jongen gids een groot waag stuk, maar strekte tevens ten bewijze dat hy hier ten minste r.og onbeporkt lieer schappij voerde an die macht wist !e go bruiken. Nu dreef hy hier met eenige gebiedende woorden een troep uiteen, welke hem in der» weg stond; dan voegde hy eene andere, op hem aandringende schaar eenige bevelen toe, die deze terstond eene andere richtiDg deed nemendan weer dreef hy den een en ander, die hem met vragen of mededeelingen ter zyde kwam, met oen „Later!" of „Ik kom zoo aanstonds weer!" terug, en onderwyl trok hy de jonge vrouw zóó onophoudelyk en zóó schielyk met zich voort, dat er aan goene ontdekking of vertraging te denken viel. Eindeiyk haddon zy liet park bereikt, dat aan dezen kant slechts door een houten hek was Rfgesloten. Ulrich stiet het hjjt open en voerde haar hier onder Jjet Jicht geboomte. „Ziezoo", zeide bqj, hare hand loslatende. „Hier in het park is (let hog veilig en binnen vüf minuten^hebt £0 het huis bereikt." Eugenie b-eefd6 0V6r aI hara )e(Jon Tan het doyr^,arane gevaar en hare hand deed haar hog pyn van zyn krachtigen greep langzaam sloeg zy den sluier op. „Houd u nu niet langer op, mevrouw!" ging de jonge mijnwerker met een bitteren spoilach voort. „Ik heb nu gedaan, wat '.x kon, om u bij uw man te brengen. Laat Iian nu toch vooral niet langer wachten!" Eugénie hief de oogen naar hem op. Zyn gelaat verried, welke folteringen zy hem had opgelegd, toen ze hem de keus liet om óf haar aan een aanval bloot te stellen, óf zelf haar naar haren echtgenoot te geleiden. De jonge vrouw had den moed niet. om hem te bedanken; ze stak hem slechts zwygend de hand toe. Doch Ulrich stiet dia hand als het ware terug. „Gy hebt veel van my gevergd, mevrouw, zóóveel, dat het gegD haarbreed scheelde ol alles was misluk. Nu hebt ge uw zin; maar beproef hel niet, roy nog eens op die wijtiy *e dwingen, als hy er by is want dan... zoo waar ik leef... dan geef ik u beiden prys!" Vóór op het terras stonden de beide knechts, Frans en Anton, angstige en toch nieuwsgie rige blikken naar den kant der bergwerk en werpsnddoch zy ontstelden niet minde*^an straks de opzichter, toen daar movror jjer. kow, die immers goed en wel in dav^jflgndg was, onverwachts vóór hen stond zonder dat zy een rytuig hadden hooren kaderen, of de kamenier «of iemand anderp haar zagen vol gen. Luü'gs de bergwerken kon hunne jonge meester es toch onmoreiyk gekomen zyn, en jv-g minder door het p-ifk, want daatachtW op de weide ging het byna nog erger toe; en toch was zy thans hier. De beide mannen waren zéé verbaasd, dab zy nauwelyks op da hun inderhaast gedan» vragen konden antwoordenEugénie vernam echter dat mynfceer Berkow op het oogenblik thuis was en 3ne)de schielyk de trap op. Frans, die haaa volgde, "kreeg nog meer aan leiding, om. aich ovev mevrouw te verwor- deren, want deze li-jt het nauwelyks toe, dat hy haar boven Ir. de zykamer hoed en mantel afnam, gebood hem daar te blyven, toen hy zich wilde b'aasten, het bericht van hare aan komst ae'a mynheer In den anderen vleuget van her. huis te gaan melden, en verklaard» dat 'zyzelve terstond haren echtgenoot wild» °r zoeken. Met don mantel nog in de hand bleef de knecht haar mat open mond nakyken. Dat alles ging in aoo'n vliegende vaart - wat zou er in do residentie gebeurd zyn? Eugénie had schielyk de zar.l en de beide voorste vertrekken doorgelcepen, toen zy eens. klaps bleef staan, daar haar stommen uifc- Artbur's aangrenzende stndefrttaïïl6I l'" moet klonken. °B~ XlVordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1