een arbeider door oen goederentrein aange reden en gedood. Het hoofd van den ongelukkige was groo- tendeel8 verpletterd. Het ïyk werd ter her kenning naar het politiekantoor vei voerd. De rijkspolitie te Deventer heeft gistermorgen zekeren J. Tempelman, uit Wye, aangekouden, die bekend heeft den brand te hebben gesticht in de buurtschap Wijngaarden (Wye) b(j den landbouwer Van der Wal, waardoor een hooiberg enz., zyn afgebrand. Hy zegt het misdrijf uit wraak ge pleegd te hebben. In de zaak dor wed. K. Hellinga te Roden is voor don rechter van instructie bjj de rechtbank te Assen reeds een zestal getuigen gehoord. Bij het scheikundig onder zoek van de ingewanden van het overleden meisje moet geconstateerd zijn dat haar eene hoeveelheid vergift is toegediend, voldoende om zelfs twee paarden van het leven te be- rooven. Eerst werd gemeld dat in het ljjk van het ongelukkige slachtoffer arsenicum was gecon stateerd. Men deelt thans mede dat do bood- schaplooper van Roden op Groningen aan de justitie aangifte heeft gedaan, dat hij drie weken geleden voor vrouw H. op haren last rattenkruit uit Groningen heeft medege bracht. Ze had hem daartoe tot driemaal toe naar Groningen gezonden. Om een sterker werkend vergift werd gevraagd, doch dit was niet ver krijgbaar. Het lijk van het overleden meisje is zoider eenige plechtigheid ter aarde besteld. Zilfs het klokgelui, dat in de dorpen by begrafe nissen gebruikelyk is, bleef achterwege. Gelijk men weet, zou de overledene spoedig huwen en nu verlangde de moeder, dat z(j ten huize der dochtor zou inwonen, of dat deze twee derden van haar geld, dat op het Grootboek gedeponeerd was, te harer beschik king zou stellen. Daarin werd echter niet toegestemd. Op het hooron van het geval moet een geneesheer van eene der vroegere verblijfplaat sen van vrouw H. (een ander dorp dan Warmond wordt hier bedoeld) inderdaad ge schreven hebben dat vóór jaren in zyne ge meente ook twee stiefkinderen van vrouw H. onder eenigszins wonderlykc omstandigheden waren overleden. Te Arnhem ie een 4'/,-jarig meisje in eene kuip met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Te Bussum hebben twee broeders een byna ongelooflik staaltje van wreedheid gegeven. Zy hebben nl. eene kat doormidden gesneden. De politie i8 met dit treurige feit in kennis gesteld. Een meisje van7jaarindege- meente Koewacht (Zwier kleederen in de vorige week in brand geraakten, en dat daar door hevige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen bezweken. Het strand aan de noordkust van Walcheren is bezaaid met de overbiyf- selen van vergane schepen. Zondag en Maandag zyn honderden vaten petroleum en eene me nigte stukken hout aangespoeld. By de „Oranjezon" zit een schip, met hout geladen, op het droge. By het vergaan van het Ha in burger stoomschip „Virgilia" zyn de kapi tein en 33 manschappen omgekomen. Het schip is met de gansche lading totaal ver loren. Er werd geen muis gered. De „Vir gilia" was een nieuw schip met zee water dichte beschotten. Zy scbynt in een woe denden orkaan te zyn verongelukt By eene voorstelling van de „Comédie fran?aise", te Parys, zyn door den electriechen toestel twee arbeiders gekwetst geworden. Te Reval (Rusland, aan de Oost- zee) heerschte dezer dagen zulk een gewel dige sneeuwstorm uit het noorden, dat do vaartuigen de haven niet konden verlaten. KOLONIËN. BATAVIA, 15 tot 18 Sept. (Vervolg.) Uit Atjeh ontvangt de „Deli-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 10 September: De berichten van Melaboe zyn zeer bevre digend; de benting werd in de laatste dagen niet meer beschoten. Met Segli is dat wel het geval, dóch niet zoo hevig als de vorige jveek. Edi verkeert thans in eert rustigen toestand. De inning der uitvoerbel'Stingen en hot toO'icbt daarop schynt te bezwarend te zyn voor besturenden ambtenaar alu.Nir; daar om ia van hier het voorstel gedaan, aldaar een ontvanger voor de in- en uitvoerrechten en accynzen te plaatsen, die tevens de be trekking van havenmeester zal moeten waar nemen, dus wederom eene uitbreiding by het corps recherche-ambtenaren. De aanval op de onderneming van den heer Barre aan de monding van de Langsar-rivier zal zich niet meer herhalen, wanneer het hoofd van Langear zich houdt aan zyne echrifteiyk afgelegde belofte, om die onderneming steeds te beschermen met een 20-tal gewapende vol gelingen. Zr. Ms. oorlogsbodems hebben eenige dagen geleden weder peper buit gemaakt. Een paar met clandestine peper bevrachte prauwen (tongkans) werden door die schepen vervolgd en achterhaald. Te Kotta-Radja werd als eene nieuwe face van de pacificatie beschouwd do aanmelding by d6n assistent-resident of het vrywillig engageeren van een Atjeher, om in onze gelederen als soldaat te dienen. De man is na zyne aanneming geplaatst by het 2de depot bataljon te Magelang, om daar de eerste passen op de baan van eer en roem te leeren. Pessimisten vertelden o. a. dat de pas aan geworven eoldaat geen Atjeher kon zyn, doch eon gedroste dwangarbeider is. [Volgens het „Bat. Nbl." werd, na overleg met den civielen en militairen Gouverneur van Atjeh, besloten, den man voorloopig af te wyzen, aangezien onder de landaarden, die voor den militairen dienst kunnen worden aangenomen, geene Atjehersvoorkomen;door den Gouverneur van Atjeh zal deze aange legenheid, die belangryk genoeg geacht wordt, onder de aandacht van het legerbestuur ge bracht worden, ten einde daaromtrent eene beslissing uit te lokken.) De posten buiten onze hoofdvesting wor den nu en dan beschoten, doch minder hevig. Succes heeft de vyand gehad in de Westar- linie. Een Europeesch korporaal van de wacht te Kota-Paganie kreeg eergisteravond eone doodelyke schotwond in het hoofd. Ook wy hadden succes met ons granaat- vuur en hinderlagen. - Eenige dagen, geleden passeerde tegenover- onze versterking te Ketapan II, oen Atjehsch hoofd to paard met een groot aantal gewa pende volgelingen. Uit de benting werd -jp die bende een granaatschot gedaan, met dat gelukkig gevolg, dat de ruiter van het paard viel en de bende uit elkander vloog. Binnengekomen berichten melden dat do ruiter de ons bekende roover Toekoe Nja Makam was, die naar de IV Moekims toog om zyn confrater Toekoe Oemar tebezooken. Eene granaatscherf kwam in zyne kuit terecht 't is jammer dat het niet in zyn hoofd was waardoor hy van hot paard stortte en zyne reis niet kon vervolgen. Eene hinderlaag, op den 8sten dezer door genoemden post in den avond geplaatst by den tramringdyk, zag een aantal Atjehers als ganzen de linie binnenloopen. Op korten afstand werd daarop eon salvo gegevon. De voorste man viel neer, de anderen maakten beenen, met achterlating van den doode. Do borst van het ïyk was geheel uit elkander geschoten. Den vorigen Zaterdag zeer vroeg in den ochtend plaatste zich de militaire commandant van Boekit-Karang met 10 bajonetten in hinderlaag om de tramechutters te verrassen. Toen de dag aanbrak, kwam eene bende Atjehers om hare oude stelling in te nemen, stuitte toen op onze bajonetten en werd met achterlating van 3 dooden verdreven. Kanibalen op bet eiland Flores. Op het eiland Flores woont een volksstam, aan het Zuiderstrand Rakka genaamd, die niét alleen zyne vyanden verslindt, maar waarde gewoonte het medebrengt, dat de zoon den vader, by dions overiyden, slacht en het vleesch aan de bevolking verkoopt, tegen den hoogen prys van goud in gelyke zwaarte. Dit vleesch wordt, als eene groote lekkerny, gretig door de bevolking gegeten. Was de vader zwaar en groot van gestalte, dan beschouwt de zooa zich byzonder gelukkig. De bevolking van Endoré, ook op genoemd oiland, is eveneens zeer belust op menschenvleesch. Doch deze kanibalen bepalen zich slechts tot het hart, dat zy, door een houw onder hetlinkerschou- derhlad te geven, met eene ongelooöyke be hendigheid uit het lichaam weten te halen. Dan wordt het in kleine stukjes gesneden, en door de omstanders, voor zoo verre zy tot hun stam behooren, geheel rauw genuttigd. [Het bovenstaande vond ik in eon Tydschrift van 1847. Of de beschaving daar reeds genoeg doordrong, om die versnaperingen te doen verdwynen, is mij niet bekend. Indien men er nog op belust is, bestaat er kans, dat de militairen, die er omkwamen en wier lyfcen in de handen der Rokkaneezen vielen, hnn graf in de magen dier lieden ge vonden hebben. Laat ons daarvan echter het beste hopenU. (IK. v. N.I.) BUITENLAND. Frankrjjk. De graaf van Parys, wien Maandag te Nieuw-York door zyne vroegere wapenbroe ders van het leger van de Potomac een feest maal is aangeboden, heeft by die gelegenheid eene rode gehouden, waarvan de telegraaf de volgende zinsneden heeft overgebracht: „De monarchie in Frankrijk is en biyft, in weerwil der revolutie van de vorige eeuw, de eenige traditioneels en tevens nationale staats vorm, gelyk de republiek in Amerika. Daarom, Myne Heeren, moet gy, die republikeinen zyt in den ruimsten en edelsten zin van het woord, die bezield zyt met gevoelens van trouw en toewyding aan de oude Amerikaan- sche constitutie, welke uwe eer is, begrypen dat in Frankryk zulke gevoelens niet bestaan kunnen ten aanzien der republiek, die er een nieuwe regeoringsvorm is. „Gy zult evenzeer begrypen, dat een g: oot aantal Franschen trouw blyft aan de over leveringen van een roemrijk verleden, en dat zy het als oen vaderlandslievenden plicht beschouwen, al hun vorstand en hunne geest kracht aan te wenden, om het herstel der monarchie mogelyk te maken." Marcial Jacob, die op 14 Juli 1.1. op president Carnot schoot, is thans in vryiieid gesteld. De geneesheeren hebben liem voor ontoerekenbaar verklaard. Naar aanleiding van het voorgevallene» in de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer J. Reinach, hoofdredacteur der „Répu- blique francaise," die door den Boulangist Déroulède een „Blaaf van alle regeeringen" genoemd werd, laatstgenoemde uitgedaagd. Geen der dueileerenden werd gewond. Het pietooi van Déroulède weigerde. De getuigen van-Reinach -boden aan bet tweegevecht voort te zetten; Déroulède echter stelde voor bet te staken. Dnltsohland. Officiéél wordt medegedeeld dat de Regee- ring zich reeds sedert weken bezighoudt met een onderzoek naar den toestand der woningen en den daarmede in verband staanden aan bouw te Berlyn. Intueschen heeft de minister goweigerd voor het bouwen van 4000 goed koops arbeiderswoningen in de voorstad Lich tenberg eene hypothecaire leening van staats wege te sluiten, aangezien hy meent dat er te Berlyn genoeg kapitaal en bereidvaardig heid ten algemeenen nutte voorhanden zyn, om zonder staatshulp door particulieren in den woningnood afdoende en tegen eene matige rente te voorzien. De „Reichsanzeiger" bevat een koninkiyk besluit, waarby de Pruisische Landdag wordt byeengeroepen tegen 12 Nov. a. 8. De reis van den rykekanselier Caprivi, waarvan het doel is een onderhoud te hebben met den Italiaanschen minister-president Criepi, i3 thans voorgoed vastgesteld en zal binnen de naaste veertien dagen plaats hebben. België. De uitslag der verkiezingen voor de ge meenteraden in de kleine gemeenten is thans ook bekend. De liberalen winnen zetels In 11, de anti-liberalen in 46 gemeenten. Zestien der herstemmingen, daaronder die van Namen, ataan gunstig voor de anti-liberalen, 11 voor de liberalen. Naar men zegt, zou de Belgische regee ring thans bereid zyn de havengelden voor Antwerpen belangryk te verlagen. Uit Charleroi wordt gemeldGedurende den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er te Gilly een dynamietaanslag plaats gehad op de woning van den machinist Leroy van de myn Nord-de-Gilly. Het huis werd sterk be schadigd; al de ruiten werden verbryzeld, doch niemand is er gekwetst. Men is op het spoor van den dader. De koning van België zal den 28sten dezer naar Berlyn vertrekken. Groo t-Brltasnlï. Wat reeds lang te verwachten was, n.1. dat de werkgevers in sommige takken van bedryf, de dwing» landy moede van werklieden, die tot de „Unions" behooren, zich tegen hen zouden vereeniget zal vermoedeiyk in Bnge- land geschieden. Volgens de „Times" over weegt de „Shipping Federation" een derge- ïyken maatregel, Wi.ke de ernstigste gevolgen zou hebben. De Bond wil n.l. al zyne schepen, welke zich in elke haven van het Vereenigd Koninkryk bevinden, buiten dienst stellen, totdat een betere toestand iB verkregen en er niet langer voortdurend gevaar behoeft te zdn, dat de stokers of sjouwers op een goeden, dag weigeren hun werk te doen. Wordt deze maatregel ten uitvoer gebracht, dan zal hy niet alleen takken van bedryf treffen, welke onmiddeliyk met de scheepvaart in verband staan, doch vooral ook de mjjn-lndu3trie ten gevolge van eene groote vermindering in de- vervoermiddelen en byna elke andere nyver- heid in meerdere of mindere mate. Het voorstel is nog alleen in beginsel aan genomen en de „Times" vertrouwt dat de bond van readers alleen na volledig onderzoek van alle mogelyko gevolgen tot uitvoering er van zal overgaan. Het Cityblad erkent dat, welke nadeelen en wolk ongerief het zou ver oorzaken, noch de Staat, noch de openbare meening de reeders zou kunnen dwingen een bedryf voort te zetten, dat zy schadeiyk achten voor hunne belangen. Scheepseigenaars kon den zekere bepaalde, onmiddellyke eischen, al mochten die overdreven zyn, overwegen en aannemen. Doch ze kunnen niet den onze- keren en onberekenbaren dwang dulden, die telkens onverwachts geoefend en waardoor op het laatst alle scheepvaart onmogelyk wordt. Er valt, volgons de „Times", niet aan te twyfelen of de Bond heeft de middelen om den stryd met goed gevolg te beginnen. Het is eene ryke vereeniging, terwyl daarentegen de werklieden-vereenigingon over het algemeen de middelen niet bezitten om het tegen hen- uit te houden. Het streven der „Unions" is den arbeid Tan lieden, die niet tot hunne vak- vereenigfDg behooren, langzamerhand geheel te doen verdwynen. Het is daartegen, dat de- werkgevers opkomen. Telegrammesk BERLIJN, 21 October. De rijkscommissaris Wissmann zal zich Donderdag vroeg naar Varzin begeven en aanstaanden Zaterdag naar Berlyn terugkeeren. Op 27 dezer verlaat hy -voorgoed Berlijn. SOFIA, 21 October. De Grieksche kerken te Konstantinopel blyven by voortduring ge sloten. ROME, 21 Octobor. Volgens do „Italië" heeft lord Salisbury op do aanmerkingen vair den Turkschen gezant Rustem-pacha geant woord, dat er geene reden bestond om te gelooven aan de bezetting van Tripoli door Italië, daar die mogendheid er geenszins aan denkt het status quo te verbreken. LISSABON, 21 October. Het bericht, in het buitenland verspreid, dat de minister van buitenlandsche zaken niet voldaan zou zyn over zyn eerste onderhoud met den Britschen gezant, is van allen grond ontbloot. PARIJS, 21 October. De Indisch-Chineesche leening, welke binnenkort in de Kamer be handeld zal worden, bedraagt 60 millioen, is aflosbaar in 35 jaren en zal 31/, pet. rente geven. De minister van onderwys zal van de Kamer van Afgevaardigden een credlet van 400,000 fr. vragen voor do opgravingen in Delphi. De spion Bonnet is heden uit de ge vangenis te Nancy r.aar Parys overgebracht. Alhier werd by Sparr eene huiszoeking gedaan, waarby eene correspondentie ontdekt werd. EDINBURG, 21 October. De heer Gladstone heeft boden op het feestmaal in de korenbeurs de aangekondigde redevoering gehouden. Hy sprak over den arbeid van het tegenwoordig parlement en over de door dat staatslichaam geploegde foutenover de buitenlandsche aan gelegenheden en' over de verhouding tusschen het kapitaal en den arbeid. Hy zeide dat deze laatste quaestie het meest do gemoederen prikkelt en alle andere vraagstukken over vleugelt. Hy gispte ton slotte de staatkundige houding der regeering tegenover Ierland. TURIJN, 21 October. De aartsbisschop alhier, kardinaal Gaetano Alimonda, is zwaar ziek en reeds voorzien geworden van de Heilige Sacramenten der stervenden. LONDEN, 22 October. In den ministerraad, gisteren ten paleize van koningin Victoria te Balmoral gehouden, i3 de byeenroeping van het Parlement bepaald op 25 November. WEENEN, 22 October. De werkstaking der trambeambten is geëindigd. LEIBEK, 22 October. Weerbericht. Verwachting: goed weer. Thennometer8tandgisteravond om 8 uren 1.3° C. 34.7° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren -0.5' C. 31.1° F.; 's middag6 12

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2