toon eel was reeds voldoende om de lachspie- ren gaande te maken, terwijl mej. Rosalie met hare schoonklinkende etem, en de heeren Frangoie, mot hunne gymnastische en muzikale voordrachten, ieders bewondering in hooge mate opwekten. Na het eindigen der voordrachten werd de heer Soesman tot eere-lid benoemd en hem het insigne der Vereeniging overhandigd, waarvoor k(j z(jn dank in dichtmaat betuigde. Tegen zekeren B. alhier, die zich thans in vorloopigo hechtenis bevindt, is nu ook nog 'ices-v6rbaal opgemaakt wegens het halen van goederen op naam van andoren. Beklaagd van in drie verschil- lende di-usten, in de Prins-Hendrikstraat, Bilderdyi. r.iat en Gravenstraat te 's Hago, diefstallen, van goederen en geld, te hebbon gepleegd nad zich gisteren de 29 jarige dienst bode S. it. G., geboren te Leiden, voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Be klaagde, die onder aangenomen namen hare diensten presenteerde, bleek een gevaarlek persoon te zijn, die met zeldzame brutaliteit en handigheid sloten wist te openen. De beklaagde bekende de haar ten laste gelegde diefs'allen gepleegd te hebben. BH hare inb> chtcnisneming werden bfi haar be vonden 17 rleutels, waarvan gebruik werd gemaakt om de kasten en koffers te openen. De Bubst.-off. van justitie mr. Pleyte vor derde veroordeeling tot 18 maanden gevan genisstraf. De toegevoegde verdediger, jbr. mr. De Jonge, beval zijne cliënte in de welwillendheid van de rechtbank aan. Nog .vorderde het O. H. voor A. IV. E., opperman aldaar, die beklaagd was zich te hebben schuldig gemaakt aan valscbheid in geschrifte, door valschelyk bonnetjes te or.der teekenen en daarop jenever te halen, 2 maan den gevangenisstraf; voor A. J. G., smid te dier stede, die in dronkenschap een persoon zonder eenigo aanleiding een slag in het aan gezicht toebracht, f 7 boete of 7 dagen hech- tenis; voor L. H. v. C., die een politie agent beleedigde en mishandelde, 11 dagen, en voor M. G. J. H., opperman aldaar, beklaagd van een bleekerswagen een pak dekens te hebben weggenomen, met het oogmerk om zich die toe te eigenen, 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Maandag. Te O ude Wetering is het Zondag avond ook weder rustig gebleven. Tijdens en na de avondkerk was de politie, met den burgemeester aan het hoofd, evenals eiken avond, trouw op haron post met het doel om samenscholingen te voorkomen, en elke poging tot ongeregeldheid aanstonds krachtig te on derdrukken. Tot nu toe is dit echter niet noodig geweost, en zal, naar gehoopt wordt, ook wel niet noodig worden. Zondagavond te 10.35 ontstond brand in perceel Roos-en Doom 22, te 's-Gra- venhage, waarschijnlijk door het springen van oene petroleumlamp, terwijl de bewoners af wezig waren. De bovenwoning brandde voor een groot deel uit. Met veel moeite gelukte 't hot dak on oen aangrenzenden hooizolder te sparen. De burgemeester en wethouder van plaatselijke werken waren ter plaatse aan wezig. De advocaat-generaal bij den Heogen Raad, mr. Patijn, nam gisteren con clusie in de zaak van een tapper te Rotter dam, veroordeeld door het gerechtshof te '3-Gravenhage tot ééne maand gevangenisstraf wegens mishandeling van eene vrouw en zaakverni iling in hare woning. De conelusie strekte tot vorwerping van het cassatieberoep. Het feit, dat in de dagvaarding was ver meld, dat de ten laste gelegde zaken waren gebeurd op 1 Maart, terwijl in vonnis en arrest die datum was gestold op 2 Maart, kon z. i. niet tot cassatie leiden, aangezien de beklaagde zich niet te zijner vordediging had beroepen op liet feit, dat bij op den in do dagvaarding genoemden dag de feiten niet gepleegd en de rechter eenvoudig eene dwaling hersteld heeft. Het tweede casèatiemiddol, dat opzet om te vernielen met door getuigenverklaring kan worden bewezen, achtte adv.gen. onjuist. Opzet in 't algemeen is geen juridiek begrip. Of iemand ai dan niet iets opzettelijk doet, kan zeer goed door getuigen worden verklaard. Evenzeer meende hij dat de wetenschap dat eene vernielde zaak aan oen ander be hoorde, zeer goed door getuigenbewijs bon worden uitgemaakt. Eindelijk achtte hij niet- aanhaling van art. 61 "Wetb. v. Strafr., dat is toegepast, goene roden tot vernietiging met 't oog op vroegere beslissingen van den Hoegen Raad. Uitspraak 17 November. Men schrijft aan de „Haarl. Crt.": In Het lyk van "het móiaje, dat te Roden onder verdachte omstandigheden overleed, is thans door de chemici, aan wie dat onderzoèk door de rechtbank is opgedragen, arsenicum geconstateerd. Ook word ton huizo dor moeder een fleschje niet dat goed. ontd-ikt. Een vrachtrijder had het Toor haar uit Groningen medegebracht. In verband met deze afschuwelijke zaak zal, naar men zegt, ook nader onderzocht worden de oorzaak van den dood eener doch ter, die voor eenige jaren te Warmond, waar de weduwe Hellinga toen woonde, op 17-jari- geti leeftijd plotseling overleed. Nog eenigo feiten worden vermeld, die zeer bezwarend zijn voor vrouw H. Het linnen goed der dochter wiesch z(j, tijdens de onge steldheid, zelve. Ofschoon de dokter herhaal delijk bjj zijn bezoek naar het braaksel vroeg en opdroeg het te bewaren, kon hyhetnooit te zien krijgen. En toen verleden Maandag avond de ziekte voel heviger werd en de buren er op aandrongen den dokter te halen, wilde vrouw H. bet volstrekt niet hebben, zoodat het meisje do3 nachts stierf, zonder dat de geneesheer nog weer bjj haar geweest was. Eindelijk nog: aan den timmerman droeg de moeder op de kiet zóó te sluiten, dat deze niet moer geopend kon worden. Want niemand, zeido zij, behoefde het lijk meer te zien. De wed. H. was te Roden nog geen jaar geveetigd; vroeger woonde z\j o. a. te Grfips- kerk, Warmond, Norg en Leeuwarden, waar ook twee harer dochters vrij spoedig overleden. Gistermiddag is in de Javastraat te 's-Hage een schoorsteenveger van een schoor steen gevallen. De ongelukkige wa3 terstond een lijk. Uit Amsterdam wordt nu gemeld dat de zaak van mej. Aafje Kuypers, na aan vulling van het rapport van den geneeskun dige, naar de openbare terechtzitting is ver wezen. KOLONIËN. BATAVIA, 15 tot 18 Sept. Den ingenieur Van Schelle is opgedragen zich met het hem toegevoegd personeel, benevens den gezaghebber Kleian, te begeven naar kam pong Toa, op de Noordkust van Flores, en van daar met de daarheen gezonden troepen naar het binnenland te trekken, van dien kant het onderzoek naar tin voort te zetten. Toegevoegd z(jn aan don als kwartier meester van do expeditionaire colonne naar Noord-Flores godetacheerden laten luitenant- kwartiermeester Kuik, de adjudant-onderoffi- eieren-kwartiermeester Joon en Van Gemert. Flores-expeditie. Het vertrok van de officieren, minderen en dwangarbeiders, die bestemd zijn om deel te nemen aan de expe ditie naar Noord-Flores, is geregeld als volgt: dan lSden September embaikeeren te Ba tavia op de „Tambora" de kapitein van den generalen staf Granpró Molière en de korporaal - schrijver Knüdler. Op de „Sumbawa" 50 dwangarbeiders met het tijdelijk naar Semarang mede te geven militair geleide. Den 203ten September op de „Karang" de adjudant-onderofficier-opnemer Fliers en 200 dwangarbeiders, ook met militair geleide, naar Semarang, en den 22aton Sept. vertrekt de geheele expeditie van Semarang naar Flores. Flores-expeditie. Het vertrek van da troepen van Semarang en Soerabaia is ge regeld als volgtden 20sten September a. s. komen te Semarang de stoomora „Tambora" en „Sumbawa," don 21sten September de „Karang." Op do „Sumbawa" moeten embarkeeren do voor Noord-Flores bestemde artillerie, de adjudant-onderofficier voor den trein, een of ficier van gezondboid en hospitaal-personeel, benevens 100 dwangarbeiders. Dit schip stoomt denzelfden dag naar Soerabaia en daar em- barkeert het detachement genietroepen. Op de „Tambora" embarkeeren de com mandant, do kleine staf en drie compagnieën van bet 5de bataljon infanterie, met uitzon dering van eene halve sectie Europeanen, een onderofficier voor den trein en 150 dwang arbeiders, bet personeel der militaire admi nistratie en een officier van gezondheid met hospitaal-personeel. Op de „Karang" embarkeeren de halve sectie Europeanen, de luitenant en een onder officier voor den trein en twee man van het hospitaal personeel; de „Tambora" en „Karang" vertrokken 22 September van Semarang naar Noord-Flore3, en gelijktijdig de „Sumbawa" van Soerabaia. Flores. Uit Buitenzorg schrijft men aan het „Bat. Nbl." dat door de Rege9ring op voorstel van het legerbestuur is toegestaan, dat het stoomschip „Karang" derNederlandsch- Indische Stoomvaartmaatschappij zal worden ingehuurd om ter beschikking te blijven van den commandant dor troepen op Flores. Hier door blijft eene geregelde communicatie verze kerd, en zullen wij das niet moer zoo lang verstoken blfjven van berichten van Flores, als in den laatsten tijd het gev3l was, toen er maar ééns per maand postgelegenhsid was. In „De Loc." werd gezegd dat de expe ditie naar de Noordkust van Flores in den Westmousson van alle gemeenschap met do reede zal verstoken zijn, daar de hooge zee dia belet. Dit is onjuist. Op het punt, waar zal ge land worden, is eene prachtige baai, waarin de schepen ook gedurende den Westmousson zeer veilig liggen en communicatie hebben met den wal. Atjeb. Op Segli is, naar de „Üeli-Crt." verneemt, eenige dager, geleden eene patrouille des morgens zeer in de vroegte op een troep Atjehers gestooten, die, zich ontdekt ziende, met veel bravoure tot den klewangaanval overging. Vier doode en twee zwaargewonde Atjehers bleven in onze handen. De luitenant, die de patrouille commandeerde, ontving twee klewanghouwen van weinig beteekenis. Aan oen klewanghouw over den buik ontsnapte hij, doordien het wapen op zijne revolver af schampte. Poor den gouverneor-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. B e n o o m d Bij de exploititio der staatsspoorwegen op Java: tot chef dor 4deafd. bij de exploitatie der lijn DjokjakartaTjiiatjap A. F. Van Beek Jr.; tot adjunct-chef der 4de afd. C. J. Vcrmeys; tot stationschef lete ld. J. Van der Vossen. Verlengd: Met één jaar het aan den ingen. 2de kl. bij den dienet van het mijnwezen A. Stoop verleend binnenlandsch verlof buiten bezw-ar van den lande voor den tijd van drie jaren. Benoemd: Tot secretaris van de Wcea- en Boe delkamer te Makassar, do ambtenaar op wachtgeld C. W. Sibbald; tot opzichter 2de kl. bjj den water- staat enz., de ambtenaar op non-act. A. Keiler. Verleend: Ben 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan don ontv. der in- en nitvoerr. en ace. te Bolawan (Ooatknst van Sumatra) J. G. Mond. Benoemd: Tot griffier van den Landraad to Pouorogo (Madioen) P. G. Lntter; te Patjitan, K. W. F. Van Vnuren. Ontelagen: Op verzoek, eervol nit *a lande dienst, do tolk voor do Chineeeche taal, tevens buiten gewoon lid van de Wees- en Boedelkamer te Semarang, P. Meetor, Benoemd: Tot chef der werkplaatsen bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java H. G. Raven. Ontslagen: Eervol uit zijne betrokking, do Sdo commies bij het dep. van ond-, eered. on nijv. J. W. F. Erdtsieok. B o n o o m dTot opzichter 2de kl. bij de exploi tatie der Staatsapoorwegen op Java J. G.Berkholst. Ontheven: Op verzoek, wegens ziekte, van z-jno tijd. werkzaamatelliug ais ODderwfiaer 8de kb, J. De Jong Czn., hulpondcrwijzor to Pamekasan (Madoora). Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl., W. C. C. Goedbloed, onderwijzer Toor den Indischen dienst, daartoe nit Nederland uitgezonden. Ooplaatst: Ala hulponderwijzer aan de op. iag. school to Pamekasan (Madoera), de ben. onderwijzer 8de Ui. W. C. A. Goedbloed. Departement van Oarieg. Ontslagen: Op ver zoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen, uit Zr. Me. mil. dieodt, de ofdc. van gez. late kl. J. Timmermans. Geplaatst: Bjj de 20ste comp. artillerie (eomp. van Celebes te Makassar) de kapt. H. N. Knijpers, onlangs van verlof nit Nederland teruggekeerd; bij den geweetel. en plaatsol. geniedionst in de 2de mili:. afd. op Java te Magelang de late luit. C- Do Vrios, onlangs van verlof uit Nederland terugge keerd bfi den geweatel. en plsatsel. gonecak. dienst van 6umatra'a Weatknst, hospitaal te Padang, de off. van gez. 2do ki. J. D. Enderie, onlange uit Nederland aangekomen sla bestemd voor den dienst hier te lande. Bevorderd: Tot off. van gez. late kl. bij den mil. geneeek. dienst, de oft", v. gez. 2de kl. M. Baitmanu. Departement van Marinp. Ontslagen: Het ultimo September 1890, op verzoek, eervol nit 'e lands dienst, de 2de commies bij bet Marine-cta- blisHcment te Soerabaia P. W. M. H. Bonna. Ingetrokken: De tjjdeljjko detacbeering bjj bet Marine-étibUeaement te Soerabaia van den luit. ter zee 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine T. C. E. I,. Koater, wordende liij eervol ontheven van de betrekking van ondor-cquipagomreater bij genoemd établissement. T ij del ij k gedetacheerd: Bjj het Mariue- établieeement te Soerabaia, ten einde aldaar do be trekking te vervullen vanonder-eqnipagenieeater.de luit. ter zee late kl. bij de Kon. Ned. Marine jbr. J. F. Coertzen de Koek. Opgave van passagiers, naar Nederland vertrokken per Ned. aa. „Zeeland", kapt. P. De Boer: De gewezen predikant to Soerabaia da. C. W. Schoorel. echtgenoole en 0 kindereu; de pipes-ion- ncerde assistent-resident van Koeningan, F. Msijor; de heeren F. Van dor Laan, F. H. A. Bollenkamp. benevene Zr. Ma. troepen en schepelingen. te houden. De minister Rouvier drong san op onmiddellijke behandeling der staatsbegrootlng, doch de Kamer besloot tot dadelijke bespre king der interpollatie-Alype. De uitslag der bespreking was, dat do Kamer, In overeen stemming met de regeering, omtrent bedoelde interpellatie tot de eenvoudige orde van den dag overging. Do heer Goussot richtte eene interpellatie tot de rageoring omtrent de maatregelen, welke zfi dacht te nemen tegen de kuiperijen der BouJangisten. De minister Constans antwoordde: Indien het instellen van eene gerechtelijke vervolging door een onzer vrienden werd gevraagd, zou den wjj de quaestie aan een ernstiger onder- zook onderwerpendoch voor het tegenwoor dige zou eene vervolging slechts ten nutte zijn van da Boulangisten. In den loop der discussie zoide de heer Dérou'.ède, dat Reinach de gewillige dienaar waa van elk bewind. Wegens deze uitdrukking stelde de heer Floquet voor, de censuur op Déroulède toe te passen, en de Kamer ver een igde zich hiermede. Ten opzichte der interpellatie ging de Ka mer over tot de eenvoudige orde van den dag. De heer Hubbard diende een voorstel in, strekkende om den Senaat door het algemeen stemrecht te doen verkiozen. De door hem gevraagde urgentie werd toegestaan. De hee ren De Freyeinet en Chautempa bestreden hst voorstol-Hubbard, dat daarop met 246 tegen 197 stemmen werd verworpen. Nog was ingekomen een voorstel van Jule3 Roche omtrent het tarief van in en uitgaande rechten, en een rapport van Burdeau aan gaande het additioneelo budget. Dit rapport is tegen aanstaanden Donderdag aan de orde gesteld. De zitting werd daarna opgeheven. Te Saint-Étienne, waar eenige duizenden mijnwerkers den arbeid gestaakt hebben, zyn ernstige onlusten uitgebroken. De leider der werklieden, die, vergezeld van ambtenaren der prefectuur, zich naar FirmiDy begaf, werd door eon 80 personen aangevallen en mishan deld. De gendarmes herstelden de orde. Te Belfort is het echtpaar Dietrich, ver dacht van spionnage, in verzekerde bewaring genomen. Vóór dan aanvang der Kamerzitting van gisteren heeft de minister president De Frey einet eene langdurige bijeenkomst met de voornaamste republikeinsche partijleiders ge- bad, waarin dezen verklaard hebben, dat de meerderheid alle interpellation of voorstellen afwijzen zal, die eene ministerieels crisis in het leven zouden kunnen roepen. België. De Zondag gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden schijnen geene merkbare ver andering in den toestand gebracht te hebben. Elk der beide partyen, liberalen en anti-libe ralen, maakt aanspraak op de overwinning. In Antwerpen is de zegepraal der liberalen uitbundig gevierd. Niet zoo haast was de uitslag bekend, of de muziekcorpsen, do vaan dels en transparanten begonnen de stad te doorkruisen, gevolgd door eeno zingende en juichende menigte. Het was feest in elke wfjfc tot laat in den nacht. Do aanvoerders der liberale pattij, die zich in verscheidene loka len vertoonden, werden overal met de grootste geestdrift onthaald. Groot-Britaunlë. De uitgeweken Zwitser Castioni is gis teren te Londen weder voor de politie-recht- bank versohenen. De advocaat van den be klaagde gaf zijn voornemen te kennen, de getuigenis der Zwitsersche regeering in te roepen ten bewijze dat het gepleegde delict behoort tot de categorie van staatkundige vergrijpen. Indien echter de rechter mocht beslissen, dat het delict niet van staatkun digen aard is, dan zou de beklaagde bewijzen, dat hy niet de persoon is, die het vergrijp bedreef. De heer Woodfall, de advocaat der Zwitsersche regeering, zeide dat een getuige Motta genaamd, de identiteit van den be klaagde zou kunnen bewijzen. De verdere behandeling der zaak is daarop tot over een< week verdaagd. Italië, BUITENLAND. Fr» nb ryk. Do Kamer van Af?-w,..irdigdon en de Senaat zgn gisteren geopend. In de Kamer vroeg de heer Alypo verlof, de regeering te intevpeüseren over het kolo niaal bestuur en Dat-ruey; hy stelde voor, de discussie daarover „anstaanden Zaterdag Volgens eenige Italiaansche bladen heef de koning het besluit geteekend, waar by d Kamer ontbonden en de nieuwe verkiezingei op 16 November bepaald worden. De Etna is weder begonnon te werker Eene dikke kolom rook ontsnapt uit den krat< en te Giarre aan de oostzyde van den bei is een licht» aardschok gevoeld en is ee aschregen gevallen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2