Herkozen werden de heeren IJ. Van der Marei, J. Van der Marei en P. De Bruin, met 90 stemmen; W. Lekkerkerker, met 89, en R. Verhoog, met 87 stemmenterwfll als nieuwe leden werden gekozen de heeren P. C. Struick en D. Gussekloo, respectievelijk met 87 en 85 stemmen. Al de herkozenen en gekozenen waren can- didaten van de kiesvereeniging „het Evangelie". Van tegencandldaten was geen Bprake. Ten gevolge van het reeds medegedeelde raadsbesluit van Rijnsburg, waarbö tegen 1 Januari 1891 van de drie openbare scholen er twee worden opgeheven, zijn tegen dien datum ontslagen, om op wachtgeld gesteld te worden: lo. het hoofd van eene der scholen de heer J. J. Van Tertholen. 2o. de onderwijzers de heeren H. Odendaal, B. A. Van Dijk en Ch. W. Lancel. Het hoofd van de tweede der opgeheven scholen, de heer L. Scheurkogel, komt 1 Januari in het genot van pensioen. Ds. C. R. Rijnenberg, predikant te Val kenburg, maakte gisteren aan zijne gemeente bekend, dat hij een beroep heeft ontvangen naar de Ned.-Herv. gem. te Ooatrum c. a. (cl. Dokkum). Stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. gem. te Valkenburg hebben gekozen tot diakon den heer C. Varkevisser, die deze benoeming heeft aangenomen. Ter benoeming van eene onderwijzeres 4de kl. aan de openbare kostelooze school aan de Ammunitiehaven te 's-Hage zijn den gemeenteraad voorgedragen: mej. W. J. Visser, onderwijzeres te SchiedamA. Boldingh, onderwijzeres te Haarlemmermeer, en P. W. W. Weiter, tijdelijk onderwijzeres aan die school. De Raad van State is in volle vergade ring bijeengekomen, in verband met maat regelen tot voorziening in de waarneming der Regeering. Zeer waarschijnlijk zullen de Staten-Gone- raal dus weldra in vereenigde zitting worden opgeroepen om, evenals in het begin van het vorige jaar, te beslissen of instelling van een regentschap noodig is. Wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan komt de waar neming van het koninklijk gezag tijdelijk aan den Raad van State, welke binnen eene maand een wetsontwerp moet indienen om in het regentschap te voorzien. De wet van 1S84 heeft alleen, door opdracht aan H. M. de Koningin, het Regentschap geregeld voor het geval der minderjarigheid van Prinses Wilhelmina bij hare komst tot den troon. Door Burg. en Weths. van Amsterdam ia eene voordracht ter visie gelegd, waarin de wensch wordt betoogd van eene aanstel ling van een buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde, ter assistentie van den gewoDen leeraar in genoemd vak. Aan die betrekking zal eene jaarwedde van f 2500 worden toegekend, boven en behalve het aandeel in de lesgelden. Aanbevolen worden de heerendr. W. H. Julius, te Utrecht, en dr. H. E. J. G. Du Bois, te '8-Gravenhage. Aan de universiteits-bibliotheek te Am sterdam is door B. en Ws. benoemd tot as sistent-bibliothecaris de heer E. W. Moes, adj.-archivaris en bibliothecaris te Rotterdam. Biykens bericht van den consul-generaal te Christiania is de invoer van vee uit Neder land in Noorwegen verboden. (Sts.-Ct.) Met ingang van 1 December a. s. wordt de eerste luitenant C. J. L. Schuller, werk zaam aan de Kon. Mil. Academie te Breda, eervol van zyne betrekking ontheven en over geplaatst by het 4de reg. infanterie. Men deelt mede dat de kapt. ter zee W. J. Nolthenius Zr. Ms. zeedienst met pen sioen zal verlaten. De officieren van gezondheid 2de klasse van het O.-I. l9ger S. Tilma, S. L. Nobel, H. Braat, P. Tours en S. W. Van Hettinga Tromp hebben bevel ontvangen nog in deze maand naar Indië te vertrekken. Het stoomschip .Maasdam," van Rotter dam naar Nieuw-Tork, vertrok 17 Oct. van Boulogne-sur-Mer; de „Mlnerva," van Gibraltar naar Amsterdam, passeerde 20 Oct. Dover; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Oct van Port-Said; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Oct. Gibraltar; de .Veendam" vertrok 18 Oct. van Nieuw-York naar Rot terdam. Gemengd Nieuw*. Toen hedenmorgen, omstreeks acht uren, de vrachtwagen van de brand- stoffei/firma P., op de Heerengracht alhier, de 2de Groenesteeg wilde passeeren, vond hy daar eenige vertraging doordien nl. aan de eene zjjde van do steeg een wagen stond en aan de andere zijde eene vrouw kwam aan- loopen. De voerman van de firma P., geen kans ziende door te ryden, waarschuwde de vrouw om even terug te gaan, doch doze weigerde. De bedoelde koetsier sprong nu van zfln wagen om de vrouw het vooruitgaan te beletten, doch had daarby het ongeluk te vallen en een zjjner beenen te breken. Do ongelukkige werd naar het academisch zieken huis gebracht om geneeskundig behandeld te worden. Men schrijft ons heden, uit Kat- wijk aan ZeeGisteravond is hier eene schuit aangekomen van do Erven van D. D. Ouwohand, schipper J. Van Duivenboden. Ze heeft 250 kantjes pekelharing (volle), 50 kantjes yleen 16000 stuks steurharing. B(j den laatston storm had deze schuit de vleet niet buiten boordalleen by het ruwe weder van vóór 2 weken hoeft de vleet een weinig schade bekomen. Er waren Zaterdagavond te Amsterdam vrü wet wandelaars in de Dam straat, niettegenstaande de felle regenvlagen. Op den viersprong Damstraat, Nes, Vijgendam, Warmoesstraat stonden zelfs een tjjd lang groepen geregeld opgesteld, blijkbaar wach tende op dingen, die komen zouden. De gewone socialistische ventors kwamen echter niet. Hun is het veDten verboden ge durende twee maanden. Plaatsvervangers kwamen ook niet opdagen, dios bleef alles rustig. (Hf) t) Door den officier vanjustitie bj] de arrondissements-rechtbank te Amster dam is eene strafvervolging ingesteld tegen een der sprekers in de door de kiesvereeni ging „Amsterdam" gehouden Tindal-meeting van Maandag-avond jl. Bedoelde spreker, Kre kel genaamd, heeft o. a. gezegd„de KoniDg hseft ons volk aan de galg geholpen." Te Lemmer is uit het water opge haald het lijk van den 37-jarigen S. J. De ongelukkige, die eenige oogenblikken te voren zijne woning verlaten had, leed sedert gerui- men t(jd aan zenuwtoevallen. Te Meppol is eer. vuurbal, die 's avonds loodrecht naar beneden kwam vallen, op ongeveer drie meter boven den grond uit eengespat. Het blauwe licht, dat daarbij ont stond, was zeldzaam sterk en verlichtte ge durende eenigen tijd den geheelen omtrek. Te Krallngen is eene vrouw, na vier dagen gestapen te hebben, overleden. De rechtbank ta Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. v. d. Mark, hoofd der Christelijke school te Langerak, wegens smaadschrift in het Cnristelijk weekblad „De Drie Provinciën" tegen den geneesheer F. J. Van den Berg, te Ameide. Overeonkomstig den eisch van het O. M. ver oordeelde de rechtbank beklaagde tot eene boete van f 50, subs. 10 dagen hechtenis. Van het treurig ongeluk, dat Donderdag in eene der bierbrouwerijen te Maas tricht plaats bad, wordt nog de volgende lezing gegeven, welke in menig opzicht ver schilt van de vorige. Een werkman werd ver mist. Na eoriigen tjjd zceken vond men hem liggende in een der groote foedera (open kuipen van 100 a 150 hectoliter inhoud, waarin het bier wordt afgelaten, om te gisten). Deze foeders worden tot reiniging- gezwaveld. Het zwavelzuur trekt, na zijne werking gedaan te hebben, langzaam wegevenwel moet de voor zichtigheid in acht genomen worden, om zich van de verwijdering van het zwavellgzuur te overtuigen, alvorens, tot reiniging van de kuipen, er in te gaan. Zooals hier bleek, was echter een werkman in de kuip gegaan, terwijl het zwaveligzuur nog niet geheel verwijderd was. Twee andere mannen, hun kameraad bewusteloos ziende liggen, daalden zonder bedenking tot redding in de kuip af, maar vielen eveneens bewusteloos op den bodem. De Inmiddels toegeschoten personen, geen anderen uitweg ziende, haastten zich gaten in de kuip te slaan, met het gelukkig gevolg, dat de twee laatsten uit hun toestand levend werden bevrijd, hoewel voor één van hen weinig hoop bestaat. De eerste afgedaalde, een vader van acht kinderen, was reeds over leden. Omtrent de vermoedelijke ver giftiging te Roden verneemt de „Haarl. Crt." nog, dat na het overlijden van het meisje aan den geneesheer geweigerd werd, het lyk te schouwen. Natuurlijk deed deze hiervan aangifte bij de justitie. De misdaad had, ge lijk zoo dikwijls, zichzelve verraden. Opmer king verdient nog dat herhaaldelijk doch vruchteroos bij den dokter gezonden was om een slaapdrank. Ware by gegeven, waar- schyniyk zou de moeder dan hebben uitge strooid dat de drank te sterk en de oorzaak van den dood geweest was. De vrouw had by allen, die haar kenden, een zeer slechten naam. Na het overiyden van haren man was het geld, van hem geërfd, spoedig opgemaakt, evenzoo het erfdeel van den zoon. De bezitting van het meisje was by don voogd in veiligheid; doch zoodra zy den wettigen leeftijd voor het maken van een uitersten wil 19 jaren bereikt had, liet do moeder haar een testament maken, waarbg zy zelve tot orfgename werd benoemd. Naby Helena, in Montana, is eene brug ingestort op. het oogenblik, dat een goederentrein daarover reed. De trein viel 70 voet diep. Vele beambten werden ernstig ge wond. Een hevige storm heeft in Noord- Carolina gewoed. Over eene breedte van om streeks 200 meter werdqn over een grooten afstand alle woonhmzon, scburer. fabrieken en wouden vernield en neergeworpen. Nabij M.ixton en elders verloren vele personon het leven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, daar de telegraafgomeenschap verbroken werd. Het „Tydschrift van Geneeskunde" deelt mede dat de directeur van het abattoir te Borgen, in Henegouwon, heeft ontdekt, dat het vleesch van afgekeurdo en aan ziekte ge storven dieren in het geheim tot bereiding van zoogenaamde „saucissons de Boulogne" wordt verwerkt en naar elders verzonden. In de Halles te Parys zyn dergelyke mon sters reeds meermalen ontdekt en afgekeurd. In de Juraguamijn, op Cuba, heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor 6 personen gedood en 5 gewond werden. Men vreest dat zich nog een aantal personen onder de puinhoopen bevindt. Te W e e n e n dreigt eene werk staking van trambeambten. De conducteurs wdlen het werk staken als hunne wenschen om hooger loon, eene nieuwe dienstregeling en wyziging der pensioensbepalingen niet worden ingewilligd en de koetsiers zullen zich uit instemming by hen aansluiten. Naar het schynt, is de directie niet geneigd aan deze eischen te voldoen, daar de beamb ten betrekkelyk zeer goed betaald worden. De Britsche schoener „Marv Jane" is naby Nieuw-Brunswyk gestrand. Van de 9 opvarenden sloegen 7 overboord en ver dronken. De beide anderen kwamen om van koude en ontbering, zoodat de redders alleen hunne lyken terugvonden. In de beroemde hoofdkerk van Siena, naby Florence, is brand uitgebroken. Alle kunstvoorwerpen werden nochtans in veiligheid gebracht. Gedurende do eerste helft van October kwamen in de Spaansche provinciën Albaciti, Castellon, Cuer.ca, Tarragona, Toledo en Valencia 259 sterfgevalion aan cholera voor, wat een geheel maakt van 5336 geval len, en 2775 dooden, sedert de ziekte in Mei uitbrak. Valencia leed het meest. Over het geheel neemt de ziekte regelmatig af. buitenland. Frankrijk. Do geschorste uitgaaf van 's heeren Mer- moix' artikelen over het „Boulangisme achter i de 8Chermen"is door de „Figaro" hervat, zoodat genoemde afgevaardigde geheel aan de betere hand schynt te zyn. Iets byzonders komt In bet nieuwe stuk niet voor, of het moet de mededeeling zyn, dat de graaf van Parys voor twee millioen op eene intoekenlyst voor het vorkiezingsfonds geteekend had, en eenige byzonderheden betreffende eene ontmoeting van den prins met den generaal, door de her togin d'Uzès voorbereid. De krygsraad te Toulon heeft luitenant Wernert, die, na in een duel zyn tegenstander te hebben doodgeschoten, naar Zwitserland gevlucht, maar later teruggekeerd was, van desertie vrygesproken, onder toejuichingen van de talryke aanwezige officieren. De ministerraad heeft besloten zich te zullen verzetten tegen een dadeiyk aan de orde stellen van het voorstel-Hubbard, strek kende om ook voor de verkiezing van leden van den Senaat het algemeen stemrecht toe te passen. Het laatste voorbereidend congres voor de vervaardiging van eene hemelkaart zal te Parys op 30 Maart 1891 byeenkomen. Daarna zal men in alle observatoriums der wereld met de uitvoering van het gvootsche plan een aanvang maken. De opening der Kamer op heden werf met groote spanning tsgemoetgezieu, daar de radicalen terstond den aanval op het minis terie zouden beginnen. Dultwhlsnd. Keizer Frans Jozef heeft zich na zijne terugkomst uit Sileziö volgens de „Küln. Ztg." zeer gunstig uitgelaten over zijn uitstapje. Alles had hem zeer bevallen. Keizer Wilhelm, zeide hy, had in Rusland de overtuiging ont vangen, dat de czaar ernstig den vrede wil. Van den Duitschen keizer aprak keizer Frans Jozef met de grootste achting. Hy roemde 's keizers onvermoeide werkzaamheid, z(jn edel streven en zyne onbeperkte toewyding aan het verbond met Italië en Oostonryk. Ook prees de koizer generaal Von Capnvi's door zicht, helder hoofd en uitgebreide staatkundige kennis. In het rapport, dat Zaterdag in het socialisten-congres te Halle werd uitgebracht door de commissie van onderzoek, wordt ont kennend geantwoord op alle gestelde hoofd vragen en wordt de houding van Werner twyfelachtig en verdacht geroemd. De partij dag stemde mot 24 stommen tegen 1 hier mede in. Na eene toespraak van Singer werd de partydag daarop gesloten met een „hoch op de sociaal-democratie en met het zingen van de arbeiders-marseillaise. Keizer Wilhelm heeft bevolen dat alle dienstdoende generaals by graaf Von Moltke's 90ste verjaarfeest te Berlyn moeten wezen. ItaliSA De koning heeft het decreet tot ontbinding dor Kamer onderteekend. De verkiezingen zullen in de tweede helft van November plaats hebben. Behalve te Turyn, zal Crispi ook te Palermo eene redevoering houden. De Italiaansche gezant te Konstantinopel, baron Blanc, heeft namens den koning aan don sultan verzekerd, dat Italië niet voorne mens is Tripoli te bezetten. België. Eene werkstaking is Zaterdag-ochtend ont staan in verschillende steonkoolmynen in de omstreken van Charleroi. Drie duizend werk lieden namen daaraan reeds deel en vragen loonsverhooging, en men gelooft dat de be weging zich heden, Maandag, zal uitbreiden. Sedert eenige dagen worden door de Fransche bladen zeer zonderlinge geruchten verspreid naar aanleiding van oen artikel van het Parysche blad „La France," waarin gespro ken wordt over eene verdeeling van Nederland en zyne bezittingen. België zou Noord-Brabant en Limburg krygen en de rest wordt door Duitschland genomen. Java, Sumatra, de Soenda eilanden, Curacio en andere Antillische eilanden komen aan DuitschlandCelebes, de Molukken, Bor neo, Nieuw Guinea en Hollandsch, Guinea aan België. „In Den Haag is men heel ongerust zegt de France, en to Amsterdam zal de bom losbarsten." De „France" echryft zelfs, dat de koning der Belgen zyn minister van oorlog, generaal Pontus, naar Berlyn heelt gezonden, om over deze geheime zending te onderhandelen Vooral in België hebben deze praatjes groote verontwaardiging verwekt. De geruchten, dat de Belgische minister van oorlog, generaal Pontus, te Berlyn is geweest, zyn blykens officiëele mededeelingen volkomen ongegrord. In Belgis heeft niemand ooit aan eene ver deeling van Nederland gedacht. De vriend- schappoiyke betrekkingen, die tusschen de BelgiBChe en de Nederlandsche regeeringen bestaan, zyn te algemeen bekend, dan dat men zelfs de geringste waarde aan dergelyke praatjes zou kunnen bochten. Groot-BrltannlA Koningin VfüSeria heeft sir Cecil Clement! Smith benoemd tot rykscommissaris voor het gebied der Britsche Noord Borneo-maat- schappy, Broenei en Serawak. De hoer Balfour, minister voor Ierland, heeft te New Castle eene politieke redevoe ring gehouden. De minister wenechte con servatieven en liberaal-unionisten geluk met de kracht van hun bondgenootschap. Wat Ierland betreft, was de toestand veel verbe terd. Er was eene betere verstandhouding tus schen de verschillende standen ontstaan. Doch ook in alle andere departementen had het tegenwoordig ministerie naar zyn oord-el meer uitgericht dan alle voorgaande regta- ringen in den laatsten tyd. Husland. Vyftien Poolsclie studenten te Sc. Peters- burg zyn wegens revolutionnaire woelir.jen gevangengenomen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2