N". 8407. Maandag SO October. A\ 1890. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 October. Feuilleton. GLÜCK AUF! LEIDSCH DAÖBLAD. PEUB DEZEB COtTRA-NT: X+OT Leider, per 3 m&andeo.1.10. Vraaeo per poet1.40. Afironderijjke Nommera0.05. Benoemd zijn tot zettere der directe be tastingen te Hazerswoude de heeren J. D. Van den Akker en P. Noordam. Door den commissaris dee Konings in de provincie Zuid-Holland zijn tot zetters der Ryks directe belastingen voor de gemeente •SasseDheim benoemd de hoeren D. Marbus en J. J. Kruijff, aldaar. De 2de luitenant der infanterie W. Van Bleyenburgh, bestemd voor het leger in Oost- Indië, zal van af 1 November a. s. voor den tijd van drie maanden worden gedetacheerd bij de Topograrhische Inrichting te 's-Hage. De heer Kurino, directeur voor buiten- landsche aangelegenheden aan het ministerie voor de verkeersmiddelen van Japan, vertoeft thans in Nederland om een onderzoek naar de gioote verkeersmiddelen in te 6tellen. Nu i3 hjj te Amsterdam. Als een bowys, dat de haring'iss„bery te Scheveningen tot helen een buitengewoon -gunstig resultaat oplevert, kan dienen, dat op de scheepstimmerwerven niet alleen reeds verscheidene nieuwe schuiten voor 1S91 zijn besteld, doch bereids nieuwe zoogenaamde aanleggers zgn aangekocht om het volgend jaar in de vaart te worden gebracht. Men schrijft uit Den Haag aan de „Amst. •Crt.": „De Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij heeft geweigord om leges te betalen van de koopsom, haar door den Staat den löden Oct. uitbetaald, op grond dat het sou- verein besluit van 1814, waarop de leges-hef fing berust, onwettig is, omdat het niet op <le b(j de wet voorgeschreven wijze is afge kondigd. De landsadvocaat, die bij de uitbe taling der koopsom tegenwoordig was, heeft •onmiddellijk na deze weigering bij deurwaar ders exploit de betaling gevorderd, zullende anders in rechten tot de invordering worden overgegaan. Eene procedure over deze zaak zal dus zeker niet uitblijven. Het is zeker wel merkwaardig te noemen, dat in de allerlaatste maanden, waarin de leges-heffing op grond van het gemelde be sluit plaats heeft, nog een proces ontstaat over de wettigheid er van." „Pulchri Studio" te 's-Hage heeft zich voorgenomen in November a. s. eene tentoon stelling te houden van de werken van den nog steeds betreurden A. Mauve. Het schilderkundig genootschap wenscht ■eene zoo volledig mogelijke verzameling van •werken van den meester bijeen te brengen en vertrouwt daarbij ®P de medewerking van Roman, van E. W ERNE R. 108) Hij boette ook hier voor de zonde zijns vaders en had er in dat kortstondig huwe lijk rijkelijk voor geboet. Sedert dat gesprek had zü mets anders ondervonden, dan dat haar echtgenoot zich hoe langer zoo meer terugtrok; maar hij? Eugenie wist beter dan iemand, wat deze drie maanden voor hem hadden opgeleverd; een tijd, voor het oog van vreemden zoo kalm en onverschillig voorbijgegaan, en die toch genoeg stekels en doornen in zich ver borg om een man tot het uiterste te drjjven onen kan met iederen blik, met iederen adem tocht boleedigen, en dat was hier het geval geweest. Met al den haar aangeboren trots had zjj telkens opnieuw beproefd, om hem terug te drijven in de nietige, lage sfeer, waartoe hij, volgens haar begrip, behoorde. Dag op dag had zij hare wapenen tegen hem gebruikt, en dit. sl-c'.ts te onmeedoogender, naarmate zij bemerkte dat hij er vatbaar voor was. had hem zijn huis tot eene hel, uftz huwelijk tot een vloek gemaakt, ora zich kunstvrienden voor de inzending van hetgeen zij bezitten aan voortbrengselen van bet talent van wijlen den genialen schilder. Door de directie der Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij is aan haar personeel een brief gericht, waarin zij dankzegt voor den (jver en de tr.uw, waarmede allen schier zonder uitzondering wedijverden om de be langen deè N. R.-S. te helpen bevorderen en aan allen een hartelijk vaarwel toeroept. Namens den Koning is van den minister van binnenlandsche zaken bij het hoofdbe stuur van „Schuttevaer" bericht ontvangen, dat er geene termen zijn tot intrekking der goedkeuring op de heffing vanwege de ge meente Amsterdam van bruggeld voor de nieuwe brug over de Kostverloren-Vaart. De „Haagsche Courant" verzekert ten stelligste dat het bericht, dat de commandant der zeemacht in Indië een rapport ingediend heeft over den ellendigen toestand van onze vloot aldaar, volkomen waar is. Het eenige onjuiste in het bericht van de „N. R. Ct." wat, dat de commandant der zee macht zich met tot den minister van marine, maar tot den Gouverneur-Generaal heeft ge wond, en dat dus zijn rapport niet direct, maar natuurlijk toch wel aan den genoemden minister is gezonden. Van 17 October tot 17 November zal de dienst bij Z. M. den Koning op het Loo wor den vervuld door de heeren kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adjudant; kapt. jhr. S. M. S. De Ranitz, adjudant en particulier secretaris; J. W. F. ridder Huyssen van Katlendyke, kamerheer; 1ste luitenant J. H.F. graaf Du Monceau. ordonnance-officier; refe rendaris van het Kabinet des Konings, jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot. Het bestuur der Kiesveroeniging „Am sterdam" vergaderde gisteravond om te be raadslagen over hetgeen te doen stond naar aanleiding der in de hoofdstad gehouden „Tindal-meeting." Eene kleine minderheid van het bestuur wa3 van meening, dat boe onaangenaam dit ook mocht wezen men zich niet kon onttrekken aan de verplichting om de motie-Fortuyn over te brengen aan de Regeering. Een lid was van gevoelen, dat de laatste woorden van Fortuyn aanleiding gaven, om toch de motie-Tindal aan de Tweede Kamer mode te deelen. In deze zienswijze stond dit lid echter alleen; de meerderheid was van gevoelen, dat het beate zou zijn, de zaak op haar beloop te laten, wat echter van de zijde der minderheid zóó heftig werd bestreden, dat men met tot een besluit kon komen. De zaak zal vermoedelijk eerlang in eene huishoudelijke vergadering derKiesvereeniging opnieuw ter sprake worden gebracht en het bsstuur alsdan, mede naar aanleiding der meeting, welke zooveel kwaad bloed gezet heeft, zijn mandaat ter beschikking van de leden stellen. (N. v. N.) De „Haagsche Crt." deelde onlangs mede dat de Brazillaansche regeering aan den in genieur van 's Rijks waterstaat R. P. J. Tu- tein Nolthenius den bouw had opgedragen van de ontworpen havenwerken te Rio Grande do Sul. Thans verneemt het blad. dat de minister van waterstaat aan den heer Nolthenius het door dezen aangevraagde verlof van twee jaren heeft geweigerd. Eene der redenen, welke den minister tot doze weigering bewogen, was hoogst vleiend voor den heer Nolthenius, nl. dat het vader land zijne diensten als chef bij hot werk der verlegging van den Maasmond niet missen kan. En ook het bezwaar, dat in de open vallende plaats in het ingenieurcorps zou moeten worden voorzien en dan na verstrij king van het verlof een ingenieur 2de UI. overcompleet zou zijn, kan bjj den minister hebben gegolden. De minister van oorlog heeft openlijk zjjne bijzondere tevredenheid betuigd aan den kapitein P. C. De Wilde, van den staf der artillerie, alsmede aan den kapitein E. J. F. Da Bruijn, van het corps pontonniers, voor de uitnemende wijze, waarop zij zich hebben gekweten van de opdracht tot voorbereiding van de voor oorlogstijd gevorderde overtochts middelen. Bij de gehouden oefeningen van het leger is o. a. de wenschelijkheid gebleken om de troepen, die bestemd zijn om in en nabij versterkte plaatsen dienst te doen, van eene eigenaardig dcolmatige vo9tbekieeding te voorzien. Dientengevolge zal aan ieder onderofficier en mindere bt) de bataljons der infanterie, die als bezettingstroepen zijn of zullen worden aangewezen, en by de regimenten der vesting artillerie, één paar hooge vetlaarzen ver strekt worden, boven en behalve de twee paar schoenen, waarvan die militairen thans zyn voorzien. De laarzen zullen in den regel alleen wor den gedragen by practische oefeningen, by artillerie-werkzaamheden, by batterybouw en by wachtdienst; voorts in die byzondere ge vallen, waarin de commandeerende officier ter plaatse dit bepaaldeiyk nuttig of nood'g acht. PRIJS DER ADVERTENTIE.* Va» 1—6 regeli 1.05. Iedws rsgel raser/O.ï, Grootere lettsr* naar plaatsruimte. Voor hl t caaaeeren buiten de etad wordt f 0.10 berokont De „Vereeniging van Nederfandsche Let terkunde" houdt Woensdag 2S> October ia .Krasnapolsky" te Amsterdam hare alge- meene vergadering. De heeren prof. Jan Ten Brink, Tj. Van Holkema en Max Rooeeszyn aan de beurt van aftreding als leden van het bestuur. De secretarie, de- heer Taco H. De Beer, wenscht als secretaris niet meer in aanmerking te komen. Door H. M. de Koningin is voor de Ver eeniging „Moed, Beieid en Trouw" eene by- drage van f 300 gezonden. De burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer Alexander Boers, is gisteren na eene kortstondige ziekte overleden. De heer Boers wist zich door zyne humaniteit in de gemeente, waarvan hy sinds enkele jaren burgemeester was, vele vrienden te verwerven. Zyn ver scheiden is voor de gemeente Nieuwer Amstel een groot en droevig verlies. De heer W. H. Canisius, vroeger griffier aan het kantongerecht te Almeloo en in de laatste jaren Nederlandsch consul in den Oranje-Vrystaat, is te Bloemfontein in den ouderdom van 6S jaar overleden. Mej. S. De Vries, do dochter van mevr. S. De Vlies, is toch aan „Het Ned. Tooneel" geëngageerd; zy zal nog in doze maand als Suzanne in „Een wereld, waarin men zich verveelt" optreden. Dc eoncerlen-Laniourcux. Zooals onze lezers weten, zal Lamoureux in verschillende plaatsen van ons land me zijn orkest, bestaande uit niet minder dan 120 personen, uitvoeringen geven. De heer Gottfried Mann te Leiden schrijft omtrent deze merkwaardige uiting op muzi kaal gebied in „De Portefeuille" o. m. het volgende „Hot is byna onbegrypeiyk, maar toch waar, dat in ons land, dat zoovele Fransche neigin gen hooft, omtrent do Fransche muzikale kunst by zoovelen nog een zoo jammeriyk dwaal begrip heerscht. Er zpn waarlyk nog menschen, uit hot beschaafd publiek, die in een „fatsoen- lyk" concert eene Fransche aria, of een Fransch lied van Gounod, Bizet, of Massenet ongepast vinden, en dat naar 't café-chantant zouden willen verwijzen. Er zijn er velen, helaas, dia het genie-work „Carmen" oer,e niet onaardige pikante opérette vinden, en van „Faust" ver- klaron, dat er toch wel lieve melodieün in voorkomen!! En laat de Duitsche opéra literatuur eens, behalve Wagner, uit de laatst» dertig jaren, dergelijke meesterwerken aan- wyzen 1 doemde by haar de herinnering op aan dat lenteuur, aan al de smartelyke en toch zoo zoete gewaarwordingen, welke haar eens onder zulke denneboomen hadden bestormd. Weer deinde en woelde de mist, weer loeide co storm en klaterden de bekon,en uit do grauwa nevelen trad helder en duidelijk slechts die. ééne gestalte te voorschyn, die, van dat oogenblik af, hetay zy waakte of droomde, haar voor den geest had gozvreefd, en zag haar zoo ernstig en verwytend met die groote, bruine oogen aan. Ieder, die ooit zulk een stryd heeft ge streden, als de geest met zichzelven worstelt om tot een besluit te komen, hy kent ook aulke herinneringen, welke opeens ontstaan, men weet niet hoe of waardoor, maar welke aich met eene alles overweldigende macht, aan ons opdringen. Ook Eugénie voelde er aich door oversghlpt, voelde hoe het eene wapen na het andere haar uit de hand, hoe de oene angei, na den anderen haar uit het hart goiukt '>er(j) t0t. dat haar eindelijk niots meer ove'/olq^, niets d?n de alles overheerschep.de ^-acht van dat éé.ie uur. {Wordt, vmelsd.i op hem te wreken, dat zyn vader zoo gewe tenloos ten opzichte van hare familie had gehandeld. Zy had hem met opzet zóó ver gebracht, dat hy einde'.yk zelf de scheiding wenschte, omdat hy een leven met haar niet langer kon verdragen zoo hy nu tegen haar in op9tand kwam en de hand terugstiet, welke hem zoo dikwijls gekweld en gepynigd had, wie kon hem ongelyk geven? De jonge vrouw sprong op van den stoel, waarin zy zich had neergeworpen, en ging zenuwachtig en opgewonden het vertrok op en neder, als om zich aan hare eigen ge dachten te ontrukken. Zy wiet, wat deze haar ingaven, wat ze haar opdrongener was slecht3 één middel, dat hulp en redding kon aanbrengen; maar dat was immers onmoge- lyk, dat was immers niet om te doen? Als zy al haar trots en fierheid onvoorwaardeiyk ten offer bracht en als dat offer eens niet werd aangenomen, zooals zij het bracht? Kon zy zich niet vergist, kon zy niet ver keerd gelezen hebben in die oogen, welke zich altijd maar een enkel mo-ment, en dan nog als met weerzin ontsluieiden? Als hy haar nu opnieuw tegemoet kwam met dien koelen, yskouden blik, met de vraag, welke rechten zy had, daar, waar iedere andere vrouw slechts hare plichten vervulde, als hy haar opnieuw zeide dat hy alleen wilde staan en vallen, als by haar ten tweeden male wegzond neen, dat nooit! Liever de scheiding, liever een geheel leven vol martelingen en ellenden, dan de mogelykheid van zulk eene vernedering! De avondzon, welke de toppen der boomen in het verschiet verguldde, was sedert lang ondergegaan; de schemering brak aan, zon der nochtans in de warme en drukke straten stilte en verkoeling aan te brengen. Daarbuiten in de zoele zomerlucht heerschte nog een onophoudeiyk gewoel en gegons, nog altijd golfde de menigte heen en weder, terwyl het geluid van stemmen en het ge ratel van rytuigen nog steeds tot de boven vensters opstegen. Maar te midden van dat alles klonk thans nog iets anders, eerst van verre, onduidelijk, en toen al nader en nader, al luider en luider. Was hot komen aanwaaien van de groene bergen en had het zich een weg ge- fa sand door al hot gejoel en gewoel van de residentie, tot in do nabyheid der jonge vrouw? Wat het was, wist zy niet, maar het klonk als het wuiven en zwaaien rian dennetakken, als hot ruischen vpp het woud met zyno g>5gp?inpig8 akkoyrdej, eu tevens

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9