N'. 9405. "Vrijdag 17 October. A*. 1890. feze i€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 October. Burgerlijke Stand. Feuilleton. GLÜCK AUF! LEIDSCÏÏ DA6BLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Aitondorlflke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171 Orootere letters naar plaatsruimte. Yoor het Lu casseeren buiten de stad wordt f 0.10 borokond. Men schrijft ons uit ZoeterwoudeHet orgel, dat in het kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente alhier in aanbouw was, is thans geheel in orde en moet alleen nog door een deskundige worden gekeurd, alvorens het in gebruik kan worden genomen. Die keuring zal plaats hebben en zoo het orgel wordt goedgekeurd - waaraan niemand twijfelt zal het aanstaanden Zondag worden ingewijd. De heer Tan Leeuwen, organist te Leiden, heeft de uitnoodiging om het orgel alsdan te bespelen, bereidwillig aangenomen, zoodat de gemeente wel in de gelegenheid zal zijn de kracht en de verscheidenheid der geluiden van het nieuwe instrument te leeren kennen. De kerkeraad der Ned. Ger. (doleerende) gemeente te Aarlanderveen heeft zijn ont slag genomen wegens onderlinge oneenigheid. De begrooting der gemeente Valkenburg voor het dienstjaar 1891 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van 4372.855. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad te Haarlem, is met algemeene stemmen besloten, niet te voldoen aan het verzoek van 167 ingezetenen en van mr. Gallandat Huet, in twee adressen aan den Raad gedaan, om het daarheen te willen leiden dat Haarlem worde gesteld in eene hoogere of zelfs in de hoogste klasse voor de personeele belasting. De 157 ingezetenen verwachten van eene zoodanige rangverhooging der gemeente, dat vele van de lagere huurwaarden dan vry zouden zijn van belastingde heer Huet meen de dat de opbrengst van 's Rijks personeele belasting, en derhalve ook van de opcenten voor do gemeente, belangrijk hooger zoude worden. Aan de 157 ingezetenon zal nu worden be richt dat de Raad zich onbevoegd acht ver andering, als gewenscht wordt, aan te brengen, maar dat, al was dit niet het geval, eene uitbreiding van „de kom" geen doel zoude treffen voor de toepassing der wet op do Rijks personeele belasting. Eene partiëele herziening van de rijkswet, zooals de heer Huet mede verlangt, acht de Raad met B. en "Ws. onraadzaam. De heer Gallandat Huet was niet in de vergadering aanwezig. Aan het comité der vereenigde timmerlieden te Haarlem zal op zijn request om invoering van een normalen arbeidsdag van 10 uren en een vast loon van 20 cents per uur in de bestekken der van gemeentewege uit te voeren - werken, worden bericht dat de Raad geene termen vindt om aan dat verzoek te voldoen. De Raad vereenigde zich met het doormr. A. C. Waller uitgesproken gevoelen, dat deze zaak niet rjjp is voor eene beslissing, maar internationaal zal moeten geregeld worden, en niet als het ware incidenteel voor ééne gemeente afzonderlijk in één land. De verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Z.-Holland in het hoofdkiesdistrict Oud-Beierland, in de plaats van wjjlen mr. A. Van Weel, is bepaald op 12 November a. s. Naar de „Opmerker" meldt, heeft zich op de oproeping van sollicitanten voor debe trekking van stadsarchitect te Amsterdam, waaraan eene jaarwedde van f 4000 verbon den is, slechts een tiental sollicitanten aan gemeld. Gemengd Nieuwe. Een vroegere noffaris te 's-Hage, die sedert zich verwijderd heeft, verkocht op verzoek van zijn lastgever in November 1887 een huis, onder voorwaarde o. a. dat de koop som, groot f 2000, op 1 Maart d. a. v. zou worden betaald ten kantore van den no taris, tegen kwijting van den verkooper zeiven of zijn lasthebber. In December '87 overleed de verkooper; en op 2 Maart verschijnt de kooper ten kan tore van den notaris en betaalt daar f 2000. Sedert verdween de notaris, de verkooper heeft geen huis meer en geen geld de kooper heeft betaald het door hem gekochte perceelmoet hij voor de tweede maal be talen In eersten aanleg werd de verkooper, die beweerde dat de kooper wel had betaald, maar niet aan iemand, die gerechtigd was om het geld te ontvangen, en dus nog steeds aan den gerechtigde betalen moest, in het gelijk gesteld. Gisteren in appèl voor het gerechtshof te 's Hage, werd door mr. Bergsma voor den kooper gopleit, dat deze op 1 Maart moest betalen en wel ten kantore van den nota ris, dat er namens den rechthebbende niemand kon ontvangen, omdat de verkooper zelf dood, en door zijn dood zyne volmacht op zijn ge nomen lasthebber vervallen was, dat namens de erven, voor wie de notaris den boedel in orde zou maken, er niemand was dan de notaris om ten zijnen kantore het geld in ontvangst te nemen, en wjj gelukkig nog zoo ver niet zijn in Nederland, dat men, aan een notaris een ambtenaar wien men meer ver trouwen schenken kan, mag en moet dan aan andere stervelingen betalende, die in den boedel voor de rechthebbenden occupeert, niet zou zijn gedechargeerd. Mr. W. Van Rossem Bzn., voor de ge ïntimeerde, den verkooper, optredende, ver dedigde het vonni3 a quo en wees met nadruk op het feit, dat wel ten kantore van, maar aan handen van den notaris had moeten zijn betaald. De gerechtigde van den verkooper had het geld moeten ontvangen en die ge machtigde was er, omdat eene volmacht, die een deel uitmaakt van een overeenkomst, na den dood van den lasthebber met de over eenkomst blijft loven. Na re- en dupliek werd de conclusie van het O. M. bepaald op 27 October. Naar men verneemt, hebben de agenten der Engelsche booten het voornemen om te Harlingen een slachthuis te stichten, ten einde het vee, dat voor de Engelsche markt wordt aangeboden, geslacht uit te voeren. Ondanks het fraaie weder is ook te Parijs de influenza weder opgetreden. Overdag schijnt de zon en is de lucht warm en zacht, maar 's nachts en 's morgens vroeg is er veel mist en is het zeer koud. Ver moedelijk is het weder verschijnen der ziekte daaraan te wjjten. Sedert Zondag is Londen in mist gewikkeld, zoodat overdag in kantoren kunst licht moest worden gebezigd. Het verkeer op de Theems ondervond veel belemmering en op verscheidene havenbootlijnen werd de dienst gestaakt. Een zware mist hangt over het Kanaal vandaar de groote vertraging in het vervoer van post en reizigers. INGEZONDEN Geachte Heer Redacteur I Het ingezonden artikeltje van den heer H. Dvoorkomende in uw blad van 15 Oct. jl., als antwoord op mjjn schrijven, kan ik moeilijk onbeantwoord laten. Het spijt my n.l. voor den heer H. D., dat hij met zijne veeprijzen probeert het publiek wat wijs te maken. Ik kom daardoor tot do conclusie dat de heer H. D. waarschijnlijk niet gewend is vee op de markt te koopen, maar stukken ontvangt van andere slagers, die zeker den door hem genoemden prijs, n.l. f240 voor eene koe van 600 pond, in reke ning brengen. Vandaar dan ook afhankelijk heid van beter gefortuneerde slagers, waarover door H. D. reeds werd geschreven. Maar ter zakel Van bevoegde zjjde is mij verklaard dat het vee op de Leidsche markt tegenwoordig 35 ets. per pond kost, zoodat de prijs van eene koe van 600 pond niet f 240, maar ƒ210 bedraagt. Dat is voor een slager, die in de week drie koeien slacht en dat is niet een van de grootsten alhier een apart winstje van f 90 per week, waar H. D. niet op gerekend heeft. Over diens berekening van zenuwen, been en vleesch van 40 ets. het pond zwijg 'k maar liever, omdat ik daar geen vorstand van heb. Dergelijke afval wordt veelal bij rollenden en biefstuk gegeven voor denzelfden prys als dat vleesch. Daarover klagen helpt niet, want het behoort er bij, wordt er dan gezegd. Mis schien zal de menagemeester der Marine er wel op antwoorden, die, volgens H. D., minder vleesch inkoopt dan ik dacht. Het doel van myn schrijven is geweest den slagers een wenk te geven ten voordeele onzer minder bevoorrechte stadgenooten, die geene postpakketten vleesch kunnen laten komen uit andere plaatsen. Gelukt dat nu niet, dan kan ik er verder niets aan doen en sluit ik hiermede het debat. U dankzeggende, Mynheer de Redacteur, voor de welwillendheid, aan mjj betoond, Hoogachtend, Leiden, 16 Oct. 1890. X. Y. Z. ALFEN. Bevallen: J. Boesveld geb. Dullaart, D. Overleden: W. WiegmaD, jd. 10 m. D. v. d. Genugten, wed. W. Langendam, 74 j. Geliuwd: W. Bijneveld en M. Oppelaar. C. Den Hertog cn H. Van Veen. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. Verduija geb, Kwakernaak, D. J. Huurman geb. Groeneveld, Z, Overleden: W. J. Vester, jm. 8 j. Gehuwd: C. W. Kunsemnllcr, jm. 25 j. en M. Vet, jd. 21 j. BODEGRAVE. Bevallen: W. M. 9. v. d. Beek geb. Van Tussenbroek, D. BOSKOOP. Bovallen: A. J. M. Uitenbroek geb. Mathot, D. A. Van Hevelingen geb. Toor, D. A. M. v. d. Helm geb. Van Wely, D. W. De Lange geb. Stevens, D. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. M. Kerkvliet geb. Janssen D. OUDSHOORN. Bevallen: M. Mulder geb. 'Wil. sohut, Z. R. E. Rozestraten geb. Huybrecht, Z. G. Zaal geb. Zuidam, Z. M. Pannevis geb. v. d. Giessen, Z. L. Kooij geb. v. d. Sluis, Z. M. Van Geel geb. Rijlaarsdam, Z. Overleden: J. Balte9, wedür. van J. Verkade, 74 j. TER-AAR. Bevallen: P. Akerboom geb. De ■Wildt, D. WOUBRUGGE. Bovallen: T. Zandstra geb. VaQ Kuilenburg, Z. Gehuwd: H. v. d. Star, jm. 27 j. en H. Hoeks, jd. 22 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: K. Hoogervorst geb. Hoosbeek, D. C. A. Graafland geb. De Bruin, Z. J. Poelwijk geb. Teunisse, Z. Overleden: W. Van Dam, jd. 24 j. Roman Tan "E. W E R N E R. 104) Daar waren onlusten te verwachten, waarbij de militaire macht moest te hulp komen en zoo kon Koenraad zich niet aan den dienst onttrekken. Hij vertrok dus met den bepaalden last zijns vaders, in zijne nieuwe garnizoensplaats, waar Berkow natuurlyk algemeen bekend was, nog niet van de aanstaande scheiding te gewagen. De baron bleef zijn oorspronkelijk plan ge trouw, de wereld eerst met een fait ac compli te gemoet te treden, en voor het overige beschouwde h(j hot als iets, dat van zelf sprak, dat zjjn zoon iedere persoonlijke aanraking met zijn voormaligen bloedverwant zooveel mogeiyk zou trachten te vermijden. Deze onderstelling scheen zich ook te be vestigen; in de brieven kwam Arthur's naam ten minste nooit voor, terwijl er van de voor vallen op zjjne goederen slechts als terloops gewag werd gemaakt, totdat Koenraad wegens dienstzaken naar de residentie werd ontbo den. Gedurende de weinige uren, welke sedert zijne aankomst verstreken waren, had men niet vrjj m()t elkander kunnen praten. Aan tafel had de tegenwoordigheid van eenige gasten de familie hierin verhinderd; thans echter, nu het anders zoo streng vermeden punt door de van Eugénie vereischte hand- teekening toch was aangeroerd, vroeg de baron ook terloops, even onverschillig als men naar den welstand van een verren bloed verwant informeert, hoe het eigenlijk op de Berkowsche goederen gesteld was. „Erg, papa, zeer erg!" antwoordde Koen raad, het woord uitsluitend tot zjjn vader richtende, zonder nochtans zijne plaats naast ziine ziftter te verlaten. „Arthur gedraagt zich voorbeeldig onder al het ongeluk, dat hem van alle kanten bedreigt, maar ik vrees toch dat hij er eindeiyk onder zal bezwijken. Hy heeft het nog tienmaal erger te verant woorden dan zyne collega's op de andere bergwerkenal het kwade, waardoor zyn vader zich in de laatste twintig jaren gehaat heeft gemaakt, diens dwingelandy en uitzuiging, al diens dwaze speculation van den laatsten tyd moet hy thans boeton. Tk weet niet, hoe hy het hoofd nog boven water houdt. Een ander zou al lang de vlag hebben gestreken." „Als de beweging hem te machtig wordt, verwondert het my dat hy nog geene mili taire hulp heeft aangevraagd", merkte de baron op tamelyk koelen toon aan. „Juist ten aanzien van dat ééne punt is hy onvatbaar voor rede! Ik" en hier openbaarde de aristocratische geest van den jongen erfgenaam der Windegs zich in al zyne kracht „ik had al lang onder die kerels laten schieten en hun op die wyze het zwygen opgelegd. Zy hebben hem waar- lyk genoeg aanleiding hiertoe gegeven, en als hun aanvoerder hen nog moer ophitst, zooals hy het nu dag op dag doet, steken ze zijn huis nog boven zyn hoofd in brand maar dat alles heeft niet den minsten invloed. „Neen, en nogmaals neen", en „zoolang ik my nog alleen kan verweren, zet geenwreemde een voet op myne bergwerken." Hy slaat alle verzoeken en waarschuwingen in den wind. En, om u de waarheid te zeggen, papa, men ziet by het regiment wel gaarne dat men het buiten ons kan stellenwy hebben iD de laatste weken zoo dikwyis de orde moeten handhaven. Op de andere bergwerken was het niet half zoo erg als op die van Berkow, en toch haastten die heeren zich, in allerjjl militaire hulp in te roepen en zich met hun eigen volk op voet van oorlog te stellen. Daar zyn nare tooneelen voorgevallen, en wy zyn gewooniyk aan het slechtste eind. Met hardheid en geweld mogen wy niet optre den, als wy het maar eenigszins vermyden kunnen; ons iets op ons gezag laten voor staan, mogen wy ook niet; en toch hebben wy de verantwoording van alles, wat er voorvalt. Daarom respecteeren de comman dant en al de kameraden het zeer in Arthur dat hy de zaak tot hiertoe zoo geheel alleen heeft weten klaar te spelen en de opstande lingen ook verder alleen het hoofd wil bie den, hoewel het juist by hem het ergst toegaat." Met ingehouden adem luisterde Eugénie naar haren broeder, die van de onderstelling scheen uit te gaan dat de zaak baar niet het minste belang inboezemde en zich met zyn verhaal uitsluitend tot zyn vader richtte. Deze daarentegen, die reeds met toenomenden tegenzin had opgemerkt dat zyn zoon zich herhaaideiyk van het woord „Arthur" be diende, zeide thans op koelen en verma nenden toon „Gy en uwe kameraden, go schynt wel volkomen op de hoogte te zyn van alles, wat daar ginds by Berkow voorvalt." „De geheele stad is er vol van", verzekerde Koenraad onbeschroomd. „Wat my betreft, ik ging nogal eens naar hem too." (Vcroolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5