Burgerlijke Stand. ■ra rat- ■-1.«-.1» uwa..t ildaij .-ii 'hj.ff tat wzutt. BUITENLAND. FrankrJJk. Het grootste gedeelte van den gisteren ge houden ministerraad was gewijd aan het onderzoek van de tarieven der invoerrechten. De minister van financiën deelde mede, dat by gisteren een onderhoud zou hebben met de begrootings-commissie, ten einde de posten aan te wijzen waardoor hy het tekort van 19 millioen hoopt te dekken. In de eerste plaats zou de minister wijzen op de meerdere 6 millioen, voortspruitende uit de opbrengst der nieuwe riist- en suiker- rechten, eene vermeerdering waarmede de .commissie geen rekening hield. Dan hoopt de «minister 5 millioen te bezuinigen op den dienst -der schuld in verband met de nieuwe leening, ■en in de derde plaats is hij van plan eene belasting voor te stellen op geheime genees- middelen en op de kunstmiddelen der toilet tafel. De opbrengst dezer belasting schat hij op 12 millioen. De toestand van den heer Mermeix is thans zeer bevredigendnochtans zal de schrijver der „Coulisses" zich zeer in acht moeten nemen. Tot voltooiing van zijn herstel zal de heer Mermeix zich, zoodra de genees- hesren het veroorloven, naar Nizza begeven, vermoedelijk aan het einde dezer maand. Volgens de „Débats" is er ergens te Z„ in Frankrijk, een onderprefect, die eens in de week daar komt, om stukken te teekenen. en dan weer vertrekt. Een andere onderpre fect woont al vier jaar bij zijn broeder, een lakenhandelaar, te Parijs, voor wiens zaken hij reist, en komt slechts twee of drie dagen in de maand op zijn bureel. ï>nlt»ohla!a<t. Het socialisten-congres te Halle werd gis teren door 410 gedelegeerden bijgewoond. Singer verdedigde de werkzaamheid der fractie in en buiton het Parlement. Fischer (Londen) en Oertel (Neurenberg) stelden voor, dat de arbeid der fractie in overeenstemming mocht zijn met de besluiten van Sl.-Gallen. Vollmar stolde uitbreiding voor van het recht van coalitie, zoomode het toepassen van strafbe palingen tegen werkgevers, die de werklieden hij de uitoefening hunner wettelijke rechten bedreigen. Ten slotte werd het voorstel van Fischer met algemeene stemmen, dat van Vollmar met twee stemmen tegen, aange nomen. In de namiddagzitting brachten Jules Guesde en de Fransche afgevaardigde Ferroul de groeten over van het congres te Kyael en van de fractie uit de Fransche Kamer. Lieb- knecht betuigde zjjn dank, en gebruikte daarbij, evenals de vorige sprekers, de Fransche taal. Auer, lid van den Rijksdag, bracht verslag uit over de partij-organisatie. Het orgaan der socialistische partij, het „Volksblatt," deelt het volgende mede over de redevoering, door Domela Nieuwonhuis te Halle gehouden: „Met toejuichingen begroet, zegt Domela Nieuwenhuis: Ik bedank het congres voor de vriendschappelijke ontvangst, welke ons ten deel gevallen is. Het is mosieiyk, in eene vreemde taal het woord to voeren, maar hier is dit niet het geval: ik gevoel mij niet als een vreemdeling onder ulieden. WU spreken ééne taaldie van den uit het hart ontspruitenden groet uit Nederland, het tand der vrijheid en dar revolutie. Wij zijn stam- en geestverwanten. Wij z(jn niet Belgen, Nederlanders, Duitschers, maar vóór en boven alles sociaal-democraten! (Bravo!). De sociaal- democratie moge internationaal zijn of niet, haar lijden was ons lyden; hare vreugde was onze vreugde. Gy hebt eene groote overwin ning bevochten, maar de strijd is nog niet ten einde. Toen de Bastille genomen was, en het Parijsche volk op zijne lauweren wilde gaan rusten, riep Marat het toewaak op, en slaap niet inl Dat ook wij waakzaam zijn. Da Vijand wil ons verpletteren. Gevaarlijker dan zijne vijandschap is ons zijne vriendschap. Onvermoeid gestredenIn dezen strijd staan eu vallen wij te zamen. Wy Nederlanders zullen onzen plicht doen; en mochten wy bezwyken, toch blijft on3 vaandel onbesmet. Gy Duitschers zijt onze broeders! Leven de Duitschers 1 Leve de internationale sociaal democratie! (stormachtige toejuichingen.)" Volgens een ander bericht, in de radicale „Volkszeiting," zou Domela Nieuwenhuis be toogd hebben dat de sociaal-democratie inter nationaal moet zyn omdat zy het internationale kapitalisme heeft te bestrijden. Nadat het plan tot een groot huldebiyk der Duitsche steden aan Van Moltke op 26 dezer, in den vorm van een gezamenlijk adres op zwarigheden van de zijde der commissie was afgestuit, heeft thans do opperburge meester van Beriy'n de zaak in handen geno men. Reeds hebben zich 766 steden tot deel neming aangemeld. De opperburgemeester heeft gisteren de burgemeesters van alle Duit sche steden met meer dan 50.000 inwoners tot eene voorbereidende vergadering naar Berlpn genoodigd. Men apreekt in don laatsten tyd to Rome over een huwelijksplan tusschen don prins van Napels en prinses Margaretha van Pruisen. -Zwitserland. Te Bern is gisteren door de gevolmachtig den van Zwitserland, Duitschland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Oosten- ryk, Hongarye en Rusland het tractaat ge- teekend, waarby het internationale goederen vervoer langs spoorwegen op uniforme wyze geregeld wordt. Voor Nederland teekenden prof. Asser en Jac. Van Riemsdyk. In eene officiëele verklaring heeft de heer Respini aangekondigd, dat by in het belang van den vrede in de aanstaande zitting van den Grooten Raad zyn ontslag zal nemen. Dezo verklaring is door talrjjke dagbladen met instemming vernomen. Groo t-BrltannlA Opnieuw hebben Britsche soldaten zich tegen de tucht vergrepen. Toen het 2de ba taljon van het Oost-Surroy-regimont te Guern sey zich moest inschepen om naar Indic ts vertrekken, weigerden de manschappen aan het bevel daartoe te voldoen. Zy werden daarop ontwapend en vervolgens bracht men de wapenen alleen aan boord. Eerst toen be loofden de soldaten zich den volgenden dag te zullen inschepen. Uit Ierland komt het bericht dat de autoriteiten en politie niet gelooven, dat de heeren Dillon en O'Brien naar Amerika zijn ontsnapt. De lezingen over hunne vlucht ver schilden dan ook aanmerkelijk. Alle havens en de kusten worden nu bewaakt en de-naar Amerika voorbijvarende stoomschepen aaa een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Volgens andere berichten is het den heeren O'Brien en Dilloa wel degelyk en aldus ge lukt uit Ierland te ontvluchtenZy reisden van Dublin over Holyhead naar Londen en scheepten zich te- Southampton in, aan boord van de „Normannia," van de Hamburg Amerikaansche maatschappy. De Amerikaan- sche Ieren te Nieuw-York zullen de beide voortvluchtigen met groote-s omhaal ontvangen en op den dag hunner aankomst zal eene monster byeenkamst plaats hebben. Professor Thorold Rogers, de bekende Britsche Staathuishoudkundige, is op SS jari- gen leeftyd o-verleden. Sedert hy zijn hoog leraarsambt m 1S62 aanvaardde, deed hy zich als bezadigd radicaal en hervormer in staatkundige en in univarslteitszaken kennen, de vermoedelijke aanleiding dat hij oemge jaren later door een veel minder bekend econo mist vervangen werd. In 1874 steile by zich candidaat voor het Parlement, doch zonder gevolg; eerst in 1880 werd hy gekozen. Zeer geleerd, was h{j een groot vriend van John Bright. Vaak gaf hjj rechtsgeleerden raad ahn den heer Gladstone en aan den leider der debatten in het Parlement. Ala staathuishoud kundige is hjj het best bekend wegens zjjn „Geschiedenis der pryzen". Een paar jaar geleden werd hij opnieuw tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde te Oxford benoemd. Spanje. Eenige Spaansche oorlogsschepen hebben het dorp Mutalant op het eiland Ponape (een der Carolinen) gebombardeerd. Vervolgens werden soldaten aan land gezet en de ver schansingen der inlanders ingenomen. Daarbij werden 7 Spaansche soldaten gedood en 19 gewond. De inlanders verloren 150 man. Portugal. Aangaande hot gebeurde op de Zambesi wordt nader gemeld, dat reeds sinds eenigen tyd twee Britsche kanonneerbooten aan de monding gereed lagen om hunne reis de rivier op, te aanvaarden. Volgens een bericht uit Lissabon zouden de beide booten reeds door de Chinde-monding de rivier zyn opgestoomd. Volgens later nieuws trachtte een aantal Portugeesche booten den Britten den door tocht te boletten, door een linie dwars over de rivier te vormen. Een der Britsche booten boorde echter een Portugeesch schip in den grond en baande zich zoo den weg. Luidens andere berichten zouden de Brit sche booten echter nog niet de Zambesi zyn opgevaren, hoewel toebereidselen daarvoor ge maakt werden. Busland. De onderdrukking der Israëlieten in Rus land heeft volgens de „Tiraes" reeds nadoe- lige gevolgen. De meelfabricage gaat achteruit en heeft eene belangryke prysverhooging van het graan teweeggebracht. Vele meelfabrieken behoorden aan Israëlieten, doch toen dezen gedwongen werden, buiten het vroeger hun ter woon aangewezen gebied woonplaats te kiezen, moesten zy de fabrieken ontruimen en deze staan nu stil. De „Novosti", die dezen toestand bespreekt, acht de jodenvervolging een van de voor naamste oorzaken van den tegenwoordigen baehelyken toestand van den handel. G mengd Nien-vv m. Te Andel is b r a n d o n t s t a a n i n eene hooimijt, toebehoorende aan G. Van Andel. Een 50,000 kilogram hooi zyn daar door vernield of onbruikbaar geworden. Maandag avond is ook onder Nederweert, door eene tot hiertoe onbekende oorzaak men denkt aan kwaadwilligheid eene groote korenmyt door brand vernield. Er is een ge streng onderzoek ingesteld. De justitie te Maastricht heeft de iykopening gelast van het meisje, dat Maandag uit het kanaal aldaar werd op- ge vischt. Op zeer brutale wyze is gister- nacht gestolen by den landbouwer Arie Kranenburg, aan den ryksstraatweg, onder -ie gemeente Charlois. Eene ruit is uitgesneden, sleutels zijn opgezocht, basten zyn doorsnuffeld en geid en verschillende kleedingstukken, o. a. van den knecht, zijn medegenomen. Wat de daders by nader bezien minder be viel, hebben zy in de Opt-ylaan weggeworpen. De politie doet onderzoek. Te Groningen is uit het verbin- dingsteanaal opgehaald het iyk van Jacob Hartog Cohen, oud 26 jaren, wonende aldaar. Hy was lydende aan vaüende ziekte en werd sedert 9 dagen vermist. Mei schryft uit Rijselr Inden kelder van eene bakkerij' te Soigjielles ge raakte door onvoorzichtigheid van eene dienst bode een vat petroleum in brand. De meid had nog gelegenheid naar boven te loopen en de bewoners te waarschuwen, die het vuur trachtten uit te dooven door alle openingen van dan kelder af te stuiten. Intussehen kwam de brandweer ter plaatse,, en daar de brand werkeiyk gebluscht was,. begon men aan het opruimen in den keider. Töen iemand echter een licht wilde aansteken om de- donkerheid te verdryven, geraakte het voorhanden petro leomgas in vlam en er ontstond eene hevige ontploffing, waardoor 27 personen voor het meerendeel zwaar gewond werden. De Ween er tramweg-maats chappy heeft den Raad van Weenen vergunning ver zocht het tramnet met 25 K.M. nieuwe lynen uit te breiden en twee ondergronds.che elec- trische banen aan te leggen, welke de stad in tunnels van drie meter breedte zullen door kruisen. Een en ander zal natuurlijk heel wat kosten. Uit Londen wordt gemeld: De „Royal Mail Steampacket Company", welke tot na toe hare atoomers slechts eenmaal pei maand van Londen naar West-Indië zond, is voornemens van nn af alle veertien dagen stoombooten van Londen over Southampton daarheen to zenden. Op de terugreis aullen de booten Plymouth aandoen. Volgens mededeeling uit Hamburg zyn aldaar in de haven in den laatsten tyd verscheidene met salpeter geladen stoomsche pen binnengekomen. Vroeger werd salpeter alleen in zeilschepen geladen, daar men van oordeel was dat salpeter in stoomers te veel uitdrogen en daardoor aan gewicht verlie zen zou. Een groet gedeelte van de spin- nery der firma Bastin, Demonty en Co., te Dison, by Verviers, is door brand vernield. De schade bedraagt 70- tot 80,000 fr. De Belgische politie is de inbre- kers op het spoor, die den grooten zilverdiefstal pleegden in het slot van den minister van financiën Beernaert, te Boitsfort, by Ixelles. Tot nu toe is bekend dat vier personen aan de inbraak deelnamen. De „Frankfurter Ztg." meldt dat te Metzeral, by Munster, in den Elzas, de grenswachter Zühlke des nachts zyne vrouw on zyne twee kinderen door bylhou wen heeft gedood. In het hoofd van het jongste kind stak de byl nog. Naar het heet, beging hy de misdaad uit wanhoop over ontslag uit zyne betrekking. Zühlke heeft zelf het ge recht kennis gegeven van hetgeen bij gedaan heeft. Verscheurende honden, Eene familie te Biebesheim, in Ryn-Hessen, bezit drie honden. Toen de reeds bejaarde huisvrouw de drie heesten naar hun hok wilde jagen, stortten deze zich woedend op de gebrekkige vrouw en verscheurden haar. De importeurs van handschoe- nen in de Vereenigde Staten zyn zeer onaan genaam verrast door de ontdekking, dat eene bepaling in do Mc.-Kinley-wet een invoerrecht van 15 dollars legt op heerenhandschoenen die 24 doll, het dozyn kosten. Volgens de tariefbepaling zal het recht 50 pCt. bedragen, doch bovendien zal dan ook het stikwerk op den handrug in rekening worden gebracht. INGEZONDEN. Eene stem Ien gunste van mevrouw Bulk ley. Hoe veel er ook gesproken en geschreven zy over de diep treurige zaak Bulkley Hoek. weoschen wy toch, naar aanleiding der ver klaringen van mevr. Bulkley, haar te ver zekeren, dat velen in den lande aan haar woord gelooven, en niet in haar de vervol gende schoonmoeder, maar wèV de trouwe grootmoeder zien. Wy zien in haar de grootmoeder, die ge durende byna acht jaren getrouw aan hare belofte aan eene o-verleden dochter voor hare twee kleinzoontjes, en vooral voor haar petekind Henry William, met de grootste zelfopoffering gestreden heeft, volhardende al was de stryd nog zóó groot! W(j gelooven naar. als zy verklaart haren Henry weel te lief te hebben, om zelfs de gedachte op te vatten zyn vader te vermoorden. Wy hebben diep inedelyden met haar, als wij zien hoe een gedeelte van het publiek, en zelfs de „Staaüsanwalt" in den vreemde, zich party stelt voor den onverzoenlyken vader tegen de grootmoeder, die steeds en immer nog naar verzoening streefde. Wy begrijpen niet, dat als da heer Hoek zyne kinderen waarlijk lief heeft, de oneindige liefde der grootmoeder bom niet tot zachtere gevoelensbrengt. Bovenal hechten wy geloof aan de verzekering eener vroaw, die om getrouw te zyn aan een gegeven woord moedig naar do gevangenis te Amsterdam ging, al werd do vlucht haar ook nog zoo gernakkelyk gemaakt. Maar er ie nog meer. Wy hebben vooral innig medelijden met de twee kleinzoontjes van Mevr. Bulkley; arme jongetjes, door bum vader van hunne natio naliteit beroofd, uit Holland verwyderd, ge scheiden van huns» geheele familie. Wy den ken er aan, dat hun geleerd wordt hunne trouwe grootmoedsr met een doodelijken haat te hatenen die grootmoeder heeft hen zoo lief! Aan iederen vader, aan iedere moeder in Nederland vragen wij één traan van mede- lyden voor de twee arme kleinzoontjes en de ongelukkige grootmoeder 1 N. N. Overgenomen wit het ülr. DagU. van $0 Sept.) ALKEMADE. Geboren: Maria Catharina,d.van Petros Kraan en Cornelia Schranaa. HILLEGOM. Geboren: Agues Laurentina, d. van HondrikoB Yan de Kamp en Cornelia Margaretha Van Ruiten.---Aaltje, d. yan Pieterman De Gena en Anna Cornelia Hemelt. Getrouwd: Gerardua Yan der Jagt en Antje Paaae. Overleden: Louweren9 Cornelia Yan Erken Calandt, 56 j., eohtg. van Maria Booting. LISSE. Geboren: Hendrika, d. van P. Henderika en G. Boacb. Adrianua, z. van H. Schrama en A. Duinhoven. Theodoras, z. van T. Kortekaaa en E. Yan Bampen. Leendert Gerrit-, z. van L. G. Hageman en M. Soetendijk. Catharina Alberdina, d. van C. Segera en J. P. Nieuwenhuis. Engelina, d. van P. Yan Kesteren en A. Hogendooro. Overleden: Geertruida Yan der Yoet, 9 m. Martinua Bomein, 8 m. Gehuwd: Florentinua Yan der Reep en Adriana Maria Hasaing. LICHTSTERKTE, Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 5 tot en met 11 October. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 5 October. 6.8.— 7 16.0 6 6.8.— 8 16.4 7 6.8.— 7 16.2 8 6.8.15 8 16.4 9 6.8.15 7 16.0 10 6.8.— 8 16.2 11 6.8.15 8 16.2 Dit beteekent: Wanneer men 5 oobio feet 141.6 liters per oor van zulk gaa verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjee, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.0, 16.4 enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaara 20 grains 7.8 gTammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6