NON PLUS ULTRA! n'™ ffsBriooKjelIers. «li Jneijes oil onze LeMifle. Burgerlijke Stand van Leiden. Klachten ADVERTENTIES. J. W. F. COTJVEE, De Leidsche Bolussen, M. J. WEIJL, De Werken van baar. Da verzorging van ouden van dagen v/as niets dan een aalmoes, dien men den handwerkslieden aanbood. Het parlementa risme was ook een wapen, dat men gebrui ken moest om zooveel mogelijk voor de hand werkslieden te verkrijgen. De vergadering nam eene motie in dien geest aan. PARIJS, 14 October. Da begrootings-com- missie heeft, na inlichtingen van den minister Rouvier eene motie van orde aangenomen, waarin de hoop wordt geuit dat het onvol doende der hulpbronnen zal kunnen worden opgewogen door nieuwe bezuinigingen, ondanks de intrekking van het voorstel aangaande nieuwe belastingen. De commissie heeft zich bereid verklaard, de regeering te steunen. Men voorziet voor het dienstjaar 1890 een overschot op de Staatsbegrooting van 50 millioen en voor dat van 1889 een overschot van 10 millioen. LONDEN, 15 October. In de open markt is vraag naar goud voor Duitschland ontstaan. De Bank van Engeland verkoopt op het oogen- blik geen goud in staven of vreemde gou den munt. De uitvoer uit de Yereenigde Staten hoeft, volgens telegram uit Nieuw-York, in de afgeloopen week bedragen 16,110,094 dollars. Vergadering van den Tweeden Raad van Lelden. Hedennamiddag te twee uron kwam in de Raadszaal ten stadhuize voor de eerste maal de commissie te zamen, in de maand April ingevolge de Gemeentewet door de kiezers benoemd om naast d9n gewonen Gemeente raad de plannen tot uitbreiding der grenzen van Leiden te onderzoeken en daaromtrent aan Ged. Staten dezer provincie rapport uit te brengen. De vergadering werd door den burgemeester, den heer L. M. De Laat de Kanter, geleid. AHe leden waren aanwezig, met uitzonde ring van den heer A. Hartevelt Jz., die door ziekte verhinderd was. De burgemeester heette hen welkom en wenschte hen geluk met het bltJk van ver trouwen, dat de burgery in hen gesteld heeft ter behandeling van een onderwerp, zoo ge wichtig als thans aan de orde is. De commissie is natuurlijk vrij in de wijze -waarop zij deze zaak wenscht te behande'en. Hy stelde voor om inmiddels den gemeente secretaris ook tot secretaris dezer vergadering te benoemen. Daartoe werd bij acclamatie besloten. De heer Van der Lith, zich grondende op de ervaring, vroeger als Raadslid opgedaan, stelde nu voor om de ontwerpen eerst in de afdee- lingen te onderzoeken. Daarna toch kan men z. i. beter en duidelijker spreken. De heer Treub vond het niet noodig de vergadering nog in sectiön te verdeelen. Wjj weten immers reeds uit de verschillende stuk ken van den Raad zelf, (sectiön-verslag b. v. en Memorie van Antwoord) vrij genoeg. Nadat de heer Van Boneval Faure ook zijne opinie had medegedeeld, zeide de heer Van Dijk dat hij het met den heer Treub -geheel eens was. Deze vergadering is eene ge heel andere dan vanden ge wonengemeenteraad. Hjj achtte het in het belang van bespoediging der zaak ze nu maar in eens te behandelen. Naar aanleiding eensr opmerking van den h9er Van Dissel merkte de Voorzitter op dat er nog een tertio is, nl. het benoemen eener commissie, om een voorloopig rapport uit te brengen, doch dit achtte hy minder gewenscht, naar aanleiding der ervaring elders (o. a. te Rotterdam) in eene zelfde zaak opgedaan. Zoo iet3 scbynt zeer tydroovend te zyn. Daarna werd gestemd over het voorstel- Van der Lith, dat werd aangenomen mot 15 tegen 11 stemmen. Dientengevolge werd tot het trekken der afdeelingen overgegaan. Die afdeelingen zullen hun eigen voorzitters en rapporteurs benoemen. De burgemeester verzocht, hem van die benoemingen kennis te geven. De uitslag van de trekking was dat zitting kregen in de eerste sectie de hoeren IV. A. Van Lith, N. Stadhouder, A. J. Binnendyk, mr. O. W. Sipkes. C. Goekoop, dr. T. V,". Van Lith de Jeude, dr. E. F. Van Dissel, dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom en mr. R. Van Boneval Faure; in de tweede sectie de heeron dr. W. Pleyte, H. L. A. Van Dampen, mr. C. M. Dozy, dr. H. Treub, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, mr. P. A. Van der Lith, J. A. Van Dyk, mr. J. A. F. Coebergh en A. Hartevelt Jz. ia de derde sectie do heeren W. Kok, J. T. Hessels, mr. C. H. P. Klaverwyden, F. Beyerinck, mr. J. S. D. Van Doorn, mr. E. De Vries, S. C. Van Doesburgh, H. IV. F. Bakker en dr. J. E. Van Itorson. Onmiddeliyk na deze trekking stelde de heer Van der Lith voor, dat de sectiön da- deiyk in beschikbare lokalen van hot Raadhuis zouden gaan vergaderen tot hot benoemen van hunne voorzitters en de rapporteurs, alsmede tot het verder regelen der werkzaamheden. Daartoe werd besloten, waarna de burge meester deze eerste vergadering, onder dank zegging voor de opkomst, sloot. Vele leden van den Eersten Raad gaven door hunne tegenwoordigheid van hunne be langstelling in deze vergadering blyk. LEIBEN, 15 October. Weerbericht. Verwachting: veranderiyk weer. Thennometerstandgisteravond om 8 uren 11.5° C. 52.7° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 12.5* C. 54.5 F.; 's middags 12 uren 16° C. 60.8° F.'s namiddags 4 uren 14° C. 57.2° F. Tweede Kamer. By het heden voort gezet debat over de Flores-zaak verklaarde de minister van koloniën gaarne een beëin diging van het tinonderzoek te wenschen, maar de verantwoordelykheid der staking rustte op de Indische Regeering. De gewyzigde motie-Cremer, uitsprekende de noodzakelykheid tot staking van alle ver dere mynonderzoekingen op Flores, werd verworpen met 59 tegen 26 stemmen. De motie-Roëll, akte nemende van de ver klaringen der Regeering omtrent hetgeen haar wenscheiyk voorkomt met betrokking tot de mynonderzoekingen op Flores, word goedge keurd. In het station8koffiehuis van den heer E Versteeg te Woerden, had gisteren eene buitengewone vergadering plaats van aandeel houders der epoorwegmaatschappy Leiden Woerden. Mededeeling werd gedaan van eenige wyzigingen in de concessie en in de statuten, waaruit bleek dat de concessie afloopt met 31 December 1S98 en de lyn nu door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen zal geëxploiteerd worden. Tot commissarissen, in plaats van de heeren Zaalborg, Philips. De Bordes, Viruly en Sloet, werden benoemd de heeren mr. H. P. G. Quack, A. C. Wertheim, J. P. De Bordes, A. R. Wurf- bain en E. A. Haiting. Voor den heer Ameshoff, die als directeur had bedankt, werd benoemd de heer J. L. Cluysenaer. Postwet, De Memorie van Antwoord op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling der brievenpostery is verschenen. De minister van waterstaat verklaart voor nemens te zyn de herziening dor Kon. be sluiten, die door deze wet noodig zal worden, in den geest van het wetsontwerp te zullen bevorderen. Naar aanleiding van de in de afdeelingen gemaakte opmerkingen of uitgesproken wen schen zyn in het wetsontwerp eenige wyzi gingen gebracht. De voornaamste daarvan zjjn de volgende: Een verlaagd port binnen zekeren kring wordt ingevoerd, zoodat het port voor brieven zal bedragen by een maximum gewicht van 15 gram: a. indien de brief wordt besteld binnen den kring van het post- of hulpkan toor, waar die ter post wordt bezorgd (stads- port) 3 cents; b. indien de bestelling plaats heeft buiten dien kring, 5 cents; boven 15 gram tot en met 200 gram, 10 cents en boven 200 tot en met 500 gram, 15 cents. Het port der gedrukte stukken wordt mede van toepassing verklaard op de by de druk proeven behoorende handschriften, mits deze onder denzelfden omslag verzonden worden. De verplichte aanteekening wordt voorge schreven by verzending van geld, geldswaardig papier, aan toonder (deze by voeging is nieuw), edele metalen enz. Art. 27 is als volgt gewyzigd: Met geldboete van ten hoogste honderd gulden wordt gestraft: lo. hy, die brieven vervoort in stryd mot art. 2 dezer wet. Indien de overtreding is gepleegd door oen ondernemer van een open- fa isr middel van vervoer, een bestuurder van eene ondernoming tot exploitatie van een open baar middel van vervoer of een persoon, in dienst van den ondernemer of de onderneming, kan geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden worden opgelegd. I III .IJl III mi I.' 'TL li f tL—WW»Wf—W8IPBW Allo verveer, byeenverzameling of bestelling van brieven, door een der personen, in de vo rige zinsno je bedoeld, wordt, behoudens bewijs van het tegendeel, gerekend tegen genot van vracht te geschieden, tenzjj het betreft do papieren, betrekking hebbende op de onder neming van don vervoerder. 2o. hjj, die, in dienst der posterijen zijnde, stukken vervoert ten behoeve van anderen dan den Staat, hemzelven of personen, tot zijn huisgezin behoorende; 3o. hij, die in stukken, waarvoor overeen komstig artikel 24 (Koninklijk Huis en open baren dienst) vrijstelling van port is toege staan, opneemt of insluit mededeelingen of voorwerpen, die niet betreffen den openbaren dienst. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen sedert eene vroe gere veroordeeling van den schuldige, wegens gelijke overtreding, onherroepelijk is geworden, kan, in plaats van geldboete, hechtenis van ten hoogste ééne maand en in het geval van het tweede lid van no. 1, hechtenis van ten hoogste twee maanden worden opgelegd. O.-I. MAILDIEXSTEX. Dagen van verzending uit Leiden. Yia Amsterdam (Ned. Zeepost) 10 en 24 Oct.; laatste lichting aan hot postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 17 en 31 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Nod. Mail) 7 en 21 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Va Marseille (Ned. Mail) 14 en 28 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 18 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. Via Rrihdisi (Engelsche Mail) 10 en 24 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1 uur. van 9 tot en met 15 October. BEVALLEN: C. M. Arnoldua geb. Kooreman D. W. M. 8tol geb. JoDgbloed D. M. C. Boter geb. Janeen Z. G. Galjaard geb. Boom Z. O. Ver meulen geb. Cramer Z. C. Van Duuren gob. Van Leeuwen D. C. J. v. d. Moer geb. d. Berg D. G. Walsmit geb. Itoindera Z. J. M. v. d. Nat geb. Schippers Z. M. A. J. C. Dingjan geb. Sciarono D. A. E. v. d. Pot geb. Altmuller Z. E. Van Teijlingen geb. Do Groot D. B. E. Tiolo geb. Kwestroo D. M. Vreeswijk geb. Selier Z. C. Bouman gob. Paulisso Z. E.'Van Eek geb. Hove nier D. GEHUWD: C. L. v. Helden Jm. en J. DeClorjd. F. C. H. v. d. Linden jm. en C. De Cler jd. J. J. v. d. Laaken jm. en G. A. E. Reijners w. J. Kramp s. en M. E. Karstens w. S. Zwarts jm. en J. Rokus Jd. H. Gouw jm. en A.C. Siercs. W. F. Taffijn jm. en ,T. Brouwer jd. A. Zweering jm. en O. J. W. Geurat jd. P. F. R. E. Nozeman jm. en M. C. W. Taverne jd. OVERLEDEN: W. J. Walle geb. Blom Z. levenl. D. C. Taverne D. 17 j. A. Hcijstek W. 69 j. M. Zirkzee D. 13 j. D. I. v. d. Bogaard Z. 2 J. D. d. Linden Z. 6 w. A. 8asburg Z. 88 j. G. J. De Witt M. 29 J. M. Barents Z. 1 m. 8. Piket geb. 8cijdera W. 84 j. M. C. Koet geb. Ruijtcnbeek Z. levenl. M. C. Bonte D. 10 m. T. J. De Krijger W. 66 j. A. C. Van Oyen D. 2 j. Marktberichten Rotterdam, 14 Oct. Op de veemarkt waren boden aangevoerd: 53 paarden, reulens, 1C59 runderen, 527 vette kalveren, 29 nuchtere kalveren, 20 schapen, varkeus, 419 biggen, 1 bok, ezels. De prijzen van bet vee waren als volgt: runderen late qnal. 35 a 37 c., 2de qnal. 33 a 34 o., Sde qual. 31 a 32 c.; vette kalveren lste qnal. 45 471/* c., 2de qual. 40 a 42 o.; schapen late qual. c., 2de qual. a c;varken» lste qnal. a c., 2de qual. a e.. 3de qnal. a <x. allee per ty, KG. Nuchtere kalveren van 6 tot fl 4 per at uk. Handel willig. Do koffieveiling dor Ned. Haudel-Maatechappij, welke heden werd gehouden, kenmerkte zich door een zeer willige stemming. Voor de meeste soorten werd H/» tot 2l/j ct. boven taxatie besteed. Er was veel kooplust. Amsterdam, 15 Oct. Ter Voemarkt waren boden aangevoerd: runderen, 123 vette kalveren, late quaL 0.90, id. 2de qual. ƒ0.80; 19 nuchtere kalveren, 7 a ƒ12; schapen; 166 vettevarkons, ƒ0.43 a ƒ0.48 pei KG. Schiedam, 14 October. Moutwijn per HL., zonder fust of bel., 12.—. Jenever ƒ16.id. Amst. proef ƒ17.50. Spoeling beurs per ketel Spoeling commissie Sneelc, 14 Oct. Botermarkt, lste keur 49.50; aan voer 860/4 en 64/8 vaten; bij de vereeniging lste keur ƒ50 a - 2de keur 48, 3de keur 47 en 4de keur 47. Kaas. Aanvoer 21,629 KG. Nagel- ƒ23 a ƒ32, Kanter- 30, Kruid- BIJ het ter perse gaan Tan dit num mer waren de Amsterdamse he Beurs- notcerlngen Tan heden nog niet door oas ontvangen. over de bezorging van het Leidsch Dagblad worden aan hot Bureel Doezastraat ingewacht. Het Dagblad kan thans tusscben halfzeven en halfacht des avonds bezorgd zyn. DE UITGEVER. Getrouwd E. F. NOZEMAN EN M. C. W. TAVERNE, die, ook namens wederzydsche Familie, hun nen dank betuigen voor de belangstelling by hun huweiyk ondervonden. Leiden, 15 October 1890. Voorspoedig bevallen van een Meisje G. W. LICHT -Wassenbubg. Leiden, 15 October 1890. De ondergeteekende betuigen hun harte- iyken dank voor de vele blyken van deelne ming, by het overlyden van hun Zoontje ontvangeD. Dr. J. VAN LEEUWEN Jr. M. VAN LEEUWEN-Lodeesen. Leiden, 15 October 1890. By ons vertrek naar Noord-Amerika (Grand- Rapids; Staat Michiganroepen wy allen bloedverwanten, vrienden en bekenden een laatst, harteiyk vaarwel toe. P. VAN DER WAALS, Echtgenoote en Kinderen. Rottebdah, 15 October 1890. (Aan boord van het stoomschip „Maasdam"). SË3S9HBAllen, die iets te vorde- Ir^vES* ren hebben van- of ver- gehuldigd zyn aan de nala tenschap van den Heer HAREL .IAN AORIAAN BROUWER, Candidaat-Nota- ris, gewoond hebbende te Leiden en aldaar op den 15den September 1890 overleden, worden verzocht daarvan vóór den 31 sten October 1890 opgaaf of betaling te doen ten kantore van A. VAN LEEUWEN, Nota ris te Leiden. Zuivere witte Sutker, 25 Cents per 5 ons; by 5 pond 24, by 10 pond 23| Cents by J. v. d. WAALS Al., Kalvermarkt No. 2. Voor dez9n piys wordt niet aan huis bezorgd. Deze Hygrometer, gunstig beoordeeld door het „N. v. d. Dag", „Den Vriend" enz., werkt veeltyds beier dan een Barometer. Voor goede werking wordt 5 jaar ingestaan. Zending franco door J. BIJLEVELO Jr,, Hooglandsche Kerkgracht 75. Ook bekend als goedkoopst adres voor versche Hipeleren en fijne Natuur boter, nu f 1.35 per Kilo, ingelegen in potten voor den winter 5 Cts. hooger. Horlogemaker, Woonplaats: Academie. alsmede Brood, Banket, overheerlyke ge vulde Boterkoek, superfijne Boterkrans- j«M en Theekaekje* zyn dagelyks versch verkrygbaar by KLOKSTEEG No. 3. Ten einde een leder steeds te kunnen Toldoen, wordt er verzocht bestellingen vroegtijdig op te geren. A. WEBUMÉUS Bl'MXiï. 1. Marineschetsen voor ƒ0.90. 2. Onze Voorouders op den Oceaan voor ƒ0.90. 3. Een kritiek oogenbllk voor ƒ0.30. 4. Onze ouwe Kokkert voor ƒ0.50. 5. De Erfenis van den Burgemeester voor /0.50. 6. Verschillende onwe Heeren v. 0 90. 7. Uit en Thuis met de Tromp v. ƒ0.90. 8. Acrobaten, vry bewerk t naar Sims v. ƒ0.90. werken van WERUMEUS BU IVIM; in eens gekocht voor den spotprys van f 4.50. Te bekomen by O. BOLLE, Bazaar van goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt. te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwis sel waarop behalve No. vermeld: Weru- méus Buning."

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3