■t^gWf^Tn.vytyrjasr)^,af»c«givrs»i<rar-,-.».- '?.IQI -g-nv. ;TaXT>.x-v--f f Tot rapporteurs over hoofdstuk Y(Binner- lardscho Zaken) dor Staatsbegrootiug zijn door de afdeelingen van de Tweede Kamer geko zen de heeren Brantsan, Engolberts, Zaajjor, Vermeulen en De Beaufort. Hedenmiddernacht waren in het stations gebouw van den Ned. Rijnspoorweg te Utrecht aanwezig de directie dier Maats chappü met den heer mr. J. Pb. Van Bosse, regaerings- commissaris bij die Maatschappij, de heeieji directeur-generaal en secretaris van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en da heer administrateur van de Hollandscho IJzeren-spoor weg maat schappij, ten eindo do officiöele overgave van den Rijn-spoorweg te doen plaats vinden. Om klokslag 12 uren had door de directie van den Ned. Rijnspoorweg deze overdracht plaats aan den heer regeeringscommissaris jen vervolgens aan de bestuurders van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor- rwïjaen. De navolgende studenten in de medicijnen aan da daarbij genoemde hoogescholen hebben zich tegenover den Staat verbonden na hunne promotie tot arts, het Gouvernement in Indiê to dienen als officier van gezondheid: aan de universiteit te Utrecht de studenten G. J. Blonk, J. V. De Jong en I. C. A. F. Riedel te Groningen P. Strikwerda; te Amsterdam H. G. Hofman, I. P. H. Lirdr.er en L. A. Demmers te Leiden S. F. W. Van Hasselt, H. Koppo- schaar en P. Van Andel. Graaf Van Bijlandt, buitengewoon gezant on gevolmachtigd minister van Z. M, te Lon den, is hedenochtend uit Den Haag per Hol), spoor van 8 u. 51 m. via-Vlissingen naar z|Jn post teruggekeerd. Op 45-jarigen leeftijd is te 's-Hage over loden do heer J. C. Coeland, oudoff. van adm. 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine en mede administrateur der "Winkelvereeniging van „Eigen Hulp" aldaar. Onder veie blijken van waardeering werd -gisteren op Eik en-Duinen zijn stoffelijk over schot ter aarde besteld. De weezen van het Evang.-Luth. weeshuis te 's-Hage gingen den stoet vooraf en schaar den zich diep bewogen rond de groeve van hun regent en voogd, die, zelf in genoemd gesticht opgevoed, na eene welvolbrachte 'loopbaan zijne laatste levensjaren aan het welzijn der weezen wijdde. In treffende woorden herdacht ds. Heijen, predikant bij de Luthersche gemeente, de verdiensten van den ontslapene, die zich door -eigen kracht baan had gebroken, zijn vader land trouw had gediend en zijne laatste levens jaren met liefde had gegeven voor die ouder- 'loozen, wier lot hij zoo goed kende. Een der weesmeisjes legde daarop als laat- sten groet aan den overledene een krans op de lijkbaar. Naar aanleiding van het uitbreken van mond- en klauwzeer onder het vee te Vaals zjin de burgemeesters van de gemeenten langs de grenzen van Duitschland, in Gelderland en Limburg uitgenoodigd, de ingezetenen te wijzen op het gevaar, dat den veestapel dreigt en de welvaart reeds heeft getroffen, door het verbieden van invoer van vee in Engeland, welk gevaar kan worden geweerd, zoo de veehouders zeiven medewerken en a. aan veekoopers en andere lieden uit Duitschland en Limburg den toegang tot hunne stallen, erven enz. verbieden. Het stoomschip „Maasdam", dat heden van Rotterdam naar Nieuw-York zon ver trekken, botste in de Maas tegen een moni tor, welke schade bekwam. De „Maasdam" kan dientengevolge eerst hedenavond ver trekken. Het stoomschip „Soerabaia" is, volgens bsricht uit Maassluis van heden, nog niet vlot. Het stoomschip „Bromo," van Rotterdam naar Java, is 15 Oct.te Marseille aangekomen; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Oct. van Southampton; de „Spaarndam," van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 14 Oct. Lezard; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Oct. te Genua. inrngil Nleuwik In de gisteravond gehouden ver- galering van het Leidsche studontenkorps is met applaus besloten aan prof. Kern, ter ge legenheid van zjjn 25-jarig ambtsfeest op Zaterdag a. s., eene serenade aan te bieden. Door onzen stadgenoot J. B vj 1 o - veld Jr. is in den handel gebracht een weer- voorspeller of hygrometer door hem uitge- 1 fazcr,?-r-'.i VIAO.L.V- vonlen. Het toestel moet liefst in aanraking gebracht worden met don buitenmuur, om naar waarheid te kunnen getuigen van het wedor, dat komen zal. Het heeft den vorm van een koepoltje of prieeltje, waarin zich op den achtergrond do plaat bevindt met de in deeling, alsregenachtig, wind, mooi weer enz. Da indeeling is zeer uitgebreid en is ge scheiden in twee deelon, voor zomer en winter. Wat by een baromoter de wijzer of het kwik doet, verricht bij den hygrometer van Btjle- veld een zaadje van eene Zwoedsche plant .-.iet uitloopor. Dit zaadje of korreltje blijkt zeer gevoelig voor de weersgesteldheid te zijn. Men hango den toestel zoover mogelijk van de kachel verwijderd, het best werkt hij in de gang, bijna achter de deur en vooral uit den tocht. De zon moet hem ook niet be schijnen. De korrels, voor later gebruik bestemd, beware men op eene droge plaats. De ondervinding heeft geleerd dat de niet kostbare hygrometer, welke in verschillende priizen verkrilgbaar is, den gebruiker zëlden in den steek laat, maar integendeel zijne aan wijzingen in den regel vry goed uitkomen. Aanstaanden Zondag 19 dezer, in de middaguren, zal op de Scheveningache wielerbaan oon wedstrijd worden gehouden tusschen de Haagsche Voetbal vereeniging en de Haarlemsche Football Club. Beide vereni gingen worden erkend als de meest geoefende hier te lande. Er zullen ook twee wodloopen plaats hebben: één over '/i en één over 1 Eng. mijl, gelijkstaande met één en vier baanlengten. Bij het lossen van rails te 8 c h e- veningen heeft een werkman twee vinger toppen verloren, doordat zijn hand beklemd geraakto onder een vallend stuk ijzer. Gedurende de vier maanden, dat de honden op straten en wegen te Haarlem moesten voorzien zijn van een muilkorf, en wel van 12 Juni tot 12 Oct. jl., zijn door de politie opgevangen zonder muilkorf 133 hon den; van deze zijn 70 afgemaakt en 63 af gehaald, wier eigenaars zijn vervolgd. Gistermiddag ging in do Hof- laan te Kralingen een paard, gespannen voor een melkwagen, op hol, daar het schrikte van een voorbijgaand rijtuig. Na eenigen tyd doorgehold te hebben, sloeg het rijtuig tegen een boom aan, met het gevolg, dat de voer man er met kracht afgeworpen werd en tal rijke verwondingen bekwam. Het paard werd oen eind verder tot staan gebracht door een paar werklieden. Een meisje van 5 jaar is eer- gister op het Singel bij de Munt te Am sterdam door een zwaar beladen handkar overreden. Door een dor knechts uit het magazijn „de Fakkel" werd het kind opge nomen en naar het Gasthui3 gedragen. Een paar uur later werd de arme kleine echter reeds dood naar de ouderlyko woning gebracht. Door de dames mevrouw A. C. Valeton- Voorhoeve en mevrouw J. P. Wes- seling-Van Rossum te Utiecht is dit jaar aan zoogenaamde reisbelasting ontvangen ƒ17,484 35 en uitgegeven ƒ1653.96. Voor die. som zijn 43 personen naar buiten ge zonden. Dooreen teDeventerwoneijd.en liefhebber van jagen (geen broodjager) werdén sedert het openen van de jacht ruim 300 stuks wild, voor het grootste gedeelte patrij zen, geschoten. De arron d.-r echt bank te Arnhem heeft op 14 dezer den gewezen brievenbestel ler K. D. v. H. te Nijmegen, ter zake van het zich toei-igenen als ambtenaareener open bare instelling van vervoer, van goederen (twee rijksdaalders) uit een pakket, aan die inrichting toevertrouwd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had 3 jaren geèischt. Met 1 Januari 1891 wordt op de Hongaarsche Spoorwegen ook het kring- (zone tarief voor het goederenvervoer inge voerd. De installatie der novitiivan het Utrechtsch Studentencorps zal 22 October [laats hebben. Uit Zevenaar wordt gemeld van 13 October: Heden werd door don rijkeveldwachter Smit3 te Groussen hier gevankelijk aange bracht en naar Arnhem vervoerd zekere F., gep. O.-I. militair, welke daar sedert jaren inwoonde bjj Linst en voor eenige dagen het huis had moeten verlaten wegens oneenig- hoden. F. had hierover wraak willen nemen en het plan opgevat zijne voormalige kost- vrouw, hare dochter en de« gemeer.te-veld wachter van het leven te berooTen. De vorige week had hij zich een revolver met zes pa tronen te Arnhem aangeschaft, deze heden ochtend geladen en omstreeks 4 uren aan do woning van Linst poet gevat. Gelukkig werd intijds z(jn plan ontdekt en hy gearresteerd. Gisternacht is op het Goirke te Tilburg by den herbergier P. Van Hout-Ver- meulen brand ontstaan, welke zoo snel in omvang toenam dat spoedig het geheele per ceel uitbrandde. Een kind werd met levens gevaar uit bed gehaald. Naar men verneemt, zyn het huis en de inboedel verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Knype wordt aan de „N. R. C." geschreven: Do kermis alhier hoeft tot er- gerlyke tooneelen aanleiding gegeven. In den nacht van Zondag op Maandag had in eene der herbergen eene allerhevigste vechtparty plaats, zoodat de talrijk aanwezige politie genoodzaakt werd de sabel te trekken. In het tumult werden een paar bezoekers boven van do steile trap neergeslingerd. Aan een der agenten werd de sabel ontwrongen en hem daarmede eene ernstige bloedende wonde in het aangezicht toegebracht. Een oude, bjjna blinde 74-jarige weduwe te Nunspeet, die heide was gaan snyden, verdwaalde daar en heeft drie dagen en drie nachten in de open lucht doorgebracht voor zjj door de haar zoekende mannen ge vonden werd. Al dien tyd had zy ook geen voedsel gehad. Het sterke oudje schynt weinig geleden te hebben, maar was toch bly weer eene een kopje koffie te kunnen gebruiken. De belanghebbenden by het behoud van de reputatie der „Liebfrauenmilch" komen in de Duitsche bladen op tegen het bericht als zou eon zeer groot gedeelte van het terrein, waarop die wyn groeit, aan c'e stad Worms verkocht zyn voor de uitbreiding harer havenwerken. Zy verzekeren dat niet meer dan een zeer klein gedeelte van dat terrein verkocht is en dat er dus nagenoeg evenveel „Liebfrauenmilch als vroeger inden handel gebracht kan worden. Uit S t.-P etersburg wordt ge meld dat de toestand van den grootvorst Nikolaas hopeloos is. Een acte van Strauss' nieuwe opera „Ritter Pazmann" is zoekde componist vreest dat het manuscript verdwaald raakte onder een hoop oude papieren, die hy zyn bediende gaf om te verbranden. De „Standard" verneemt uit Shanghai, dat er op verschillende plaatsen in China muiteryen plaats hadden en botsingen tusschen het volk en de krygsmacht, wegens de pogir.g tot het innen eener verhoogde opium- helasting. Vele dooden vielen aan weers kanten. De Oostenrykache minister van koophandel heeft de maatregelen tegen de verspreiding der cholera nog uitgebreid. Niet alleen zullen schepen, welke van de Golf van Alexandritta komen, 7 dagen quarantaine moeten ondergaan, doch ook alle schepen uit havens tusschen Alexandritta en Tripoli zul len voorloopig aan deze bepaling zyn onder worpen. Een wenk voor moeders. Sedert de kinderen, op voorschrift van den dokter, levertraan moeten innemen, worden er dage- tyks meer tranen gestort dan anders in een vierendeel jaars, omdat de kleinen er zfch met een luid gejammer tegen verzetten. A1b men echter de levertraan met den dooier van een versch ei vermengt, er een druppeltje pepermuntolie en wat suikerwater by doet, zal het zeer goed smaken, omdat de traan- smaak dan geheel verloren gaat. Dan behoeft het heele gezin er niet voor te schrikken, als de kinderen moeten innemen. Maandblad tegen vervahchingen). Omstreeks half October ver- schynt te Leipzig eene verzameling van 45 dojr lichtdruk vermenigvuldigde toekeningen, gewyd aan de Meiningers. Zy bevat tooneelen uit de meest bekende stukken, door dit gezel schap vortoond, kostuumstudies, portretten van de kunstenaars in hunne en hare voor naamste rollen, afbeeldingen van décors, kykjes achter de schermen, enz. Nu de Meiningers voorgoed hunne reizen gestaakt hebben, is deze platenbundel eene aardige herinnering aan het genot, dat zy zoovelen hebben doen smaken. Hoewel de jongste onderzo e- kingen het bestaan van een historischen Teil zeer twyfelachtig hebben gemaakt en de Zwit- sersche schoolboeken zelfs van hem niet moor als zoodanig gewagen mogen, zal deze Zwit- sersche volksheld te Altdorf by hetLucerner- moer oen nieuw standbeeld krygen. Daar heeft hy', volgons de overlevering, den appel van het -rjrrJi -v-vu. -gw.-* hoofd zyns zoons geschoten. Het wordt een kolossaal bronzen beeld, Wilhelm Teil voor atellende in koene houding, met den kruis boog in de hand en gereed tot het schot. Op het voetstuk, dat van Uri-steen wordt ver vaardigd, worden tooneelen uit zyn leven afge beeld. Verleden week is er brand ont staan in de bekende Blauwjassen-school, die sedert eeuwen in Newgatestreet te Londen gevestigd is. De 800 kweekeliDgen in hunne gewone kleeding (lange blauwe jas en gele kousen) trachtten eerst zeiven den brand te blusschen, doch dit bleek niet doeDlyk en de brandweer moest geroepen worden, die weldra daarin slaagde. De linkervleugel van het uit gebreide gebouw is grootendeels vernield. Postduiven als doktersbedienden.- Een Engelsch geneesheer ten platten lande schryft: „De postduif is my in mjjns praktyk van veel dienst. De gevleugelde assistenten zyn zeer gemakkelyk af te richten en te oefenen het verwondert my, dat er in myn beroep niet meer algemeen gebruik van wordt ge maakt. Als ik van buis ga, neem ik een zestal duiven in een korfje mede en wanneer ik een ernstigen patient bezocht heb, schryf ik myn recept op een stukje dun papier, wind dat om den poot van de duif en laat myne bode vliegen. Binnen weinige minuten komt ds vogel thuis en myn bediende neemt hem zyn briefje af. Do medicynen worden onmid- deliyk gereed gemaakt en weggebracht, waar door eenige uren opoDthoud bespaard worden. Als oen myner patiënten ernstig ziek is en ik den volgenden ochtend vroeg bericht van hem of haar wil hebben, laat ik eene postduif achter om my tyding te brengen." Onlangs werd de bevolking van Nieuw-York van regeeringswege geteld. De uitkomst was echter niet naar den zin der inwoners; men beweerde dat er veel meer menschen moesten wonen. Het gemeentebe stuur heeft nu ook eene telling gelast en daaruit bleek dat de regeeringsambtenaren niet minder dan 150,000 personen over het hoofd hadden gezien. De geheele bevolking bedraagt 1,650,000 hoofden. De geheele be volking der Vereenigde Staten wordt op ruim 63.000,000 geschat. Eene bruidsparty op een poli- tiebureel. Dezer dagen kregen te Parijs een paar getuigen twist met een der koet eiers, waarin zich weldra de bruid en de bruidegom mengden. De geheele bruidsparty werd ten slotte naar het politiebureel gebracht. Na twee uren opgesloten te zyn geweest, konden de bruiloftsgasten het feest voort zetten. Telegrammen, SOFIA, 14 October. Indien de Porto niet toegeeft aan het verzoek der Bulgaarsche regeering zullen de Grieksche kerken over morgen gesloten worden, doch men gelooft dat de Porie wel zal toegeven. WEENEN, 14 October. Het gerucht is hier in omloop, dat de Oostenryksche regeering tot de Duitsche regeering eene nota beeft gericht, waarin Duitschland wordt uitge noodigd tot het sluiten van eene handels overeenkomst met Oostenryb-Hongarjje. De opening der Landdagen is in alle provinciën met de gewone plechtigheden en zonder byzondere voorvallen geschied.. LISSABON, 14 October. De ministers heb ben heden den eed afgelegd. [Een ander telegram uit Lissabon bericht, dat hot nauwelyks samengestelde Kabingt- Chry308tomos reeds zyn ontslag genomen heeft. In het gansche land neemt de opwin ding toe ten gevolge van het opstoomen van Engelsche kanonneerbooten op de Zambesi. Voor het ministerie hebben nieuwe volksbe- toogingen plaats. De toestand is zeer dreigend.] BREST, 14 October. Het hier met schade door de aanvaring met een wrakstuk binDen- geloopen stoomschip „de Carpentier", zal de schade kunnen herstellen, zonder de lading te lossen. LONDEN, 14 October. Het stoomschip „Heim- burg", van Ibrail naar Rotterdam, is op den Donau aan den grond geraakt. HALLE, 14 October, (ff. G.) In de heden gehouden vergadering van do sociaal-demo- craten-dag betoogde Singer, dat het stelsel van prins Von Bismarck slechts schynbaar was ter zyde gesteld, maar feiteiyk nog werd voortgezet. Sprekers fractie wilde voor bescherming der handwerkslieden het recht van vereeniging niet opofferen en achtte eene officiöele bescherming volkomen onbestaan-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2