N\ 9403» Woensdag lc> October, A 1890. feze <§ourant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nouuner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 14 October. PBJCJB DEZER COURANT: few Ltiden per t mA*nd©a....V.V71.10. Yrtxioo per post.1.40. Afkonderljjke Nommers0.05. PBU& DER ADVERT! TIEN: Ven 1—regels 1.05. Iodere regel moer 0.17$. Gxootere letters near plaatsruimte. Voor het in- oaeseeren buiten de stad Trordt 10 borekend. OlHeieelo Kennlsg-eyliigeii, Burgemeester en Wethouders van Leidon Gezien art. 8, leto alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bet toezicht bij het oprichten van inrichtingon, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan de firma VAN 't HOOFT Co. en W. F. A. BERGERS en rechtverkrijgenden, respectievelijk tot hot plaateen van een nieuwen stoomketel in de fabriek aan den Ouden Rijn No8. 31/33 en tot het oprichten van eene slachterij in hot perceel Haarlemmerstraat No. 180. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Oct. 1890. E. KIST, Secretaris. Aan do universiteit alhier zyn de volgondo examens gedaanhot candidaateexamen in de rechten door den heer P. L. Van Meeuwen het voorbereidend examen in de geneeskunde door de heeren H. J. La Verge Pa. en R. J. Van der Heyde; het eerste natuurkundig examen door de heeren C. G. Siotemaker en C. Tirion. Aan hot heden door ons ontvangen jaar- lyksch verslag van den toestand der Vereeni- ging „Uit Liefde" alhier is het volgende ont leend: De Vereeriiging ondervindt eene levendige belangstelling by hare leden, getuige daarvan het telken jare meerder aantal bons, dat wordt uilgereikt. Het ledental bloef vrywel geiyk, nl. 1 Januari 18S9 321, on 1 Januari 1890 319, als gewone leden 24-5, buitengewone leden 52 en damasledon 22. Het bestuur onderging eene vermindering door het bedanken van den lsten secretaris en den penningmeester; in het niet aanvullen daarvan in 1889 bleef eene groote leemte bestaan. De heer F. A. Deo toch, die reeds. In het begin van 't jaar om gezondheidsredenon ge meend had de zorgen van do kas aan den adjunct-penningmeester te moeten overlaten, kon, zooals uit een achryven bleek, om zeker gewichtige redenen, het ambt van bestuurs lid niet meer dragen. Het behoeft geen betoog dat zoowel aan hem ais aan den heer De Jongh dank ver schuldigd is voor hetgeen zy wol belangeloos voor do Vereeniging gedurende jaren hebben wiilen verrichten. De vergaderingen worden over het algemeen niet dtuk bezocht, zoodat weinig gewichtige feiten zijn te, melden. Bepaald werd dat do uitdeeling evenals vorige jaren zou bestaan in ryst, brood en gort. De heeren, die de keuringscommissie wilden uitmaken, waren v. d. Mep, v. d. Reyden, Splinter en Milders. Klachten over do uitgereikte levensmiddelen kwamen niet ter ooren van het bestuur, zoo- dat kan worden aangenomen dat de leveran ciers zich aan de voorwaarden hobben go- houdon. Er werden uitgereikt: 8781 bons voor ryst, tegen 8476 in 1888; 5068 bons voor gort, teg6n 51S0 in 18S89399 bons voor brood, tegen 8813 in 1888; totaal 23,948 bons, tegen 22,469 in 1888, d. i. voor eene waarde van f 1487.G85, welke som werd verkregen be halve van de contribution, door de verschil lende leden betaald, nog door eene buiten gewone inteokening van f 327.97, terwijl bovendien by den penningmeester in het deeiseizoen zyn verkocht voor f 110.59s aan bons. Da fmantieole toestand mag gunstig worden genoemd. De ontvangsten hebben, met inbegrip van f 26.12 aan gemaakte interest op de Leidsche Spaarbank, bedragen f 1771.28s, en de uit gaven f 1531.23s, zoodat een batig saldo aan wezig is van f 240.05. Aan het einde van hot verslag wordt do wensch uitgesproken dat do Vereeniging „Uit Liefde" steeds meerdere populariteit moge genieten, waardoor bet, ledental zal toenemen en steeds meerdere personen de satisfactie zullen ondervinden om minder bedoelde na- tuurgenooten te hulp te zy'n gekomen. De groote zaal van „Zomerzorg", waar reeds zoo menigwerf aan de kunst werd geofferd, is dezer dagen daaraan wederom gewyd, nu op hot gebied van schilderkunst. De collectie «chiideryen van Graef en Fara- syn, waarvan wjj verleden week do komst melddeD, is er thans aanwezig. Da werken zyn van dien aard, dat ze een bezoek in alle opzichten waard zyndat er alle reden bestaat om met deze scheppingen nauwkeurig kennis te maken. Door het bedekken van eenige ramen wordt een licht verkregen, ten gevolge waarvan de zaal zich ook voor zulk eene expositie vry goed leent. Onwillekeurig neemt men plaats op de stoeion, welke op eenigen afstand en met overleg voor de schilderstukken zyn goplaatst, en men beschouwt er rustig de op het .doek gebrachte onderwerpen. De meeste dier do9ken zyn van belangrijke afmetingen. Hedenmiddag hebben ook wy onze schreden naar „Zomerzorg" gericht. Wat er te zien wordt geboden is echter van dien aard, dat hot op eene meer uitvoerige bespreking mag aanspraak maken, welko daarom tot een volgend nommer wordt uitgesteld. De tentoonstelling is niet alleen by dag, maar ook des avonds hy kunstlicht te zien. Van den toren der R.-K. kerk op de Haarlemmerstraat, bij de Haven, alhier, wap pert heden, evenals van vele woningen van parochianen dier kerk, de vlag, tor gelegen heid van het toedienen van hot H. Vormsel in die kerk door den bisschop van Haarlem. Morgen zal die plechtigheid plaats hebben in de kerk aan de Langebrug, overmorgen in die aan de Hartebrug, op de Haarlem merstraat. In den loop van den dag werden ook in andere atadswyken de vlaggen uitgestoken, alsmedo van de torens der genoemde bede huizen. Onder leiding van prof. Kuenen werd gisteren te Amsterdam eene gewone verga dering gehouden door de „Koninklyko Acade mie van Wetenschappen", afdeoling taal- en letterkunde. Na mededoeling van de ingekomen stukken W6rd verslag uitgebracht over eene verhan deling van mr. P. Van Bemmelon, welke ver handeling, eenige juridische beschouwingen bevattende, in de geschriften dor Academie zal opgenomen worden. De voorzitter, prof. Kuenen, hield hierna een critisch overzicht, getiteld „De chronologie van het Pe;zisch tydvak der Joodsche geschiedenis". Na de gebruikeiyke rondvraag werd do vergadering gesloten. Beroepen is te Muiden da heer G. H. Wagonaar, cand. alhier, die voor Oudomirdum en Sondel bedankt heeft. Het aantal bezoekers der Ryksverzame- lingen on monumenten, gedurende liet derde kwartaal van het jaar 1S90, bedroeg: Koninklyk kabinet van schilderijen te 's-Hage 19,366, museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhago 32, Koninklyk penningkabinet te 's-Gravenhage 117, Ryks-Museum te Am sterdam 149,774, Ryks-Museum van Oudheden to Leiden 2173, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 391, Ryks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 14, Gevangenpoort te 's-Gravenliage lS,573,Muiderslot 1035,Ruïne van Brederodo 5150, Monument te Heiligorlee 1747, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 3998. De „Staatscourant" van 14 dezer bevat het volgende: Sedert veertien dagen hebben zich by Z. M. den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tyd is or eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Z. M. buiten staat is zich mot ernstige aangelegenheden bezig te houden. Dr. Rosenetein. Het Loo, Dr. Vinkhuyze.i. 13 October 1890. J. VlaandereD. Gisteravond, per Rynspoor van halfacht, zpn de ministers van koloniën en van justitie, benovens dr. Vinkhuyzen, van het Loo te 's-Gra venhago teruggekeerd. De op heden vastgestelde Gemeentebe- grooting sluit voor 1891 voor de gemeente Zoeterwoude met eene som van f 39,157.81 '/a in ontvangst en in uitgaaf. De heer J. C. G. Gobius du Sart, pre dikant by de Ned. Herv. gemeente te Bent huizen, heeft eene beroeping ontvangen naar eene zelfde gemeente te Gameren, classi3 Bommel. Tot onderwyzeres aan de openbare school te Leimuiden iB benoemd mej. M. Spruitenburg, van Koudekerk. Het voornemen is heden, na de eind stemming in de Tweede Kamer over het ontwerp op de rpkswaterstaatswerken, in behandeling te nemen: de interpellatie van den heer Cromer omtrent den oorlogstoe stand op Floros; de wet tot goedkeuring eonor overeenkomst met den heer David Croll, betreffende do oprichting van eene re- paratiewerf met dokgelegonbeid te Tandjong- Priok, de wyzigkig en aanvulling van bet hoofdstuk der Nationale Schuld en van de Wet op de Middelen voor 1S90. Men meldt uit 's-GravenhageIndien de plannen, welke eenige stadgenooten, belang stellenden in de ontwikkeling van deze stad als verblijfplaats voor vreemdelingen, zich hebben voorgenomon, tot verwezonlyking mochten komen, zal do residentie eene ont spanningspiaats krpgen in den geest als er reeds in buitenlandsche had- en kuroorden gevonden worden. Bedoelde stadgenooten hebben nameiyk het oog op het uitgestrekte terrein „Zorgvliet", aandenScheveningschen weg, voor de Btichting van een concertgebouw met fraai aangelegden tuin en oranjerie, hetwelk bestemd zou zpn om in den zomer hot middelpunt te worden van het bezoek van vreemdelingen en inge zetenon, onder de genieting van prachtige con certen en andere amusomenten. De ontwerpen voor de te stichten gebouw, n zpn reeds iu teekening gebracht. Da heer De Bruyn Kops, hoofdingenieur van den waterstaat te Arnhem, hooft wegens ongesteldheid zijn ontslag uit den dienst ge vraagd. De Rijkscommissaris voor do overdracht van de Nod. Ry'nspoorweg-maatschaprij aan den Staat, de hoor Van Bosse, begaf zich heden van 's-Hago naar Utrecht, ten einde dezen avond hot bedryf die: spoorwegonder neming, namens het Ryk, over to nemen. Op de kantoren van het Rijnstation to 's-Hage heerschto den gar.schon dag groote bedrijvigheid, ten einde do administratie in overeenstemming te brengen met den nieuwen staat van zaken, dio morgen intreedt. Gisteren heeft, aldus meldt men uit 's-Gravenhage, op Eik-en-Duinon do plechtige teraardebestelling plaats gehad van den lieer H. L. Enthoven. Talryke en prachtige kransen en bloemstukken, waaronder van do worklle- den en het technisch en administratief per soneel der plettery, waren aan den rouwwagen gehecht. Achthonderd werklieden hadden zich in den omtrek der fabriek geschaard om eene laatste hulde aan hunnen patroon te brengen. Aan do groeve werd gesproken door den industrieel Van der Kade 6n den ho&r d'Engei- bronner namens de Vereeniging van en voor IndustriSelen. De raad van toezicht op de spoorwegen neemt heden de spoorweglp Vlpmen Den Bosch op, welke morgen geoj .d wordt. De oommissie tot de zaken der Remon- strantscho Broederschap heei in hare ver gadering van 11 dezer tot ren secretaris benoemd ds. H. P. Schim vai r Loeff, predi kant te Gouda, die deze betrt ng aanstonds aanvaardde. Prof. dr. C. P. Tn Ie, die haar sedert den dood van d3. B-k had waarge nomen, zag zich door vele bo.igheden genood zaakt, haar neder te leggen. Voorts verleende zp, op z.jii verzoek, aan ds. B. C. J. Moesslmans, pred. te Groningen, wegens langdurige ziekte, eerrol emeritaat, onder dankzegging voor de vele diensten, door hem aan da Broederschap bewezen. Eindelijk behandelde zy nog een verzoek van de Remonstrantsche Voreenigirig to Hooge- veen, om als gemeente der Broodeischap to worden erkend, o. a. op grond dat het aantal leden sedert de oprichting mser dan verdubbeld was. De commissie, daartoe door de algemeene vergadering gemachtigd, heeft dat verzoek toegestaan. Da minister van Staal, mr. Heemskeik, de Commissaris desKoninga in Noord Holland, de burgemeester van Amsterdam en andere autoriteiten waren ondor do aanwezigen aan het diner, by golegonhoid van de uitreiking der bekroningen van de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid on gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, gisteren door den heer J. J. Van Kerkwyk, voorzitter der jury, in het Maison Couturier to Amsterdam den leden van het bestuur on van do jury dier tentoonstelling aangeboden. Morgen zal het 25 jaar ge'e en zyn, dat de heer Wolffensperger by do politie te 's-Hage in dienst trad en waarvan hy sodert 12 Juli 1879 als commissaris van poliiie te Schiedam werkzaam is. Naar het „Vad." verneemt, zal de heer Frits Jansen, leeraar aan do Academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhago, worden belast met het geven van onderwas in het teekenen aan prinses Vilhelmina. Te Arnhem is overleden de heer Storm de Grave, gep. kolonel, militie commissaris aldaar. Blykens een by het departement van marine ontvangen bericht zijn Zr. Me. schroef- stoomschepen „Van Galen" en „Koningin Emma der Nederlander.," respeetioveiyk onder bevel van de kapiteins ter ze? F. J. Stokhuyzen en H. Quispel, don 12den dezer Dungenees gepasseerd. De heer S. Van Milligon is benoemd tot dirigent van het Remonstrantsche Zangkoor te Amsterdam, in plaats van den heer Daniel De Lange, die als zoodanig bedankte. Ey beschikking van d6n minister van waterstaat, handel en nijrerheid is, met in gang van 16 Octobor a. s., benoemd tot op zichter der 4de kl. van don Rykswaterstaat de ho6r H. Schoitons, te Diernon. Da minister van marine brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de leges van één vierde percent, welke tot i u too volgens do algemeene voorwaarden van aanbesteding eerst by de uitreiking der Lotaaloiders werd voldaan, to rekenen van 13 dezer,top de goed keuring van contracton zal worden geheven. De 1ste luit. van het 4de reg. inf. C. E. A. Copes van Hasselt, thans gedetacheerd bij de militaire verkenningen, keert 1 Nov. naar zyn garnizoen Haarlom terug. De luit. tor zoe 2de kl.jhr.L. F. Martini, uit Oost-Indié in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Gelderland," var, Java naar Rotterdam, vertrok 13 October van Padang; do „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passoerdo 13 October Scillyde „Prinses Marie," van Amstordam naar Batavia, arriveerde 13 Oct. te Southamptonde „Soera- baia," van Batavia naar Rotterdam, iB 13 Oct. Dover gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1