N*. 9402. Dinsdag 14 October. A°. 1890. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 October. F'emlleton. GLÜCK AUF! LEIDSCI DAGBLA PB.IJB DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 meenden............. 1.10. Freneo per poet.L40. AüKonderl^ke Nommen.,..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼en 16 regele 1.05. Iedext> regel meer/0.l7|. Grootere lettere neer pleeteruioJ;e. Voor het in- oe88eeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kennligeripgen. KEXXISGEVrXG. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter kennis van den Milicion-Verlofganger JOHANNES WILHELM BEY, plaatsvervanger lichting 1887, gemeente Amsterdam, lotingnr. 75, van het lste Regiment Veld-Artlllcrie; dat hij wordt opgeroepen tot het maken eener na-inspectie voor den Militie-Commissaris, welke zal plaats hebben op Zaterdag den let-en November 1890, des middags te twaalf uren, in het Invaliden huis te Leiden, met last om op gcmeldea tijd ter aangewezen plaatee tegenwoordig te zijn in uniform gekleed cn voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem by zijn vertrek met verlof med-gege ven, alsmede van zijn zakboekje en verlofpas. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 October 1890. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden. t»p Donderdag 16 October, des namiddags to twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van c-en derden onderwijzer aan do Jongensschool 2do klasse. (203). 2°. Idem van een eersten onderwijzer aan de school 4do klasse No. 1. (204). 3°. Idem van oen derden onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (204). 4°. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 4. (207). 5°. Idem van een Gemeente-ontvanger. (208). 6°. Verzoek van mej F. A. C. Ver6igny, om ontslag als leerares in het boekhouden en het schoon schrijven aan de Hoogere Burgerschool vo r Meisjes. (202). 7°. Idem t&d J. Korcvaar, om eene brug te leggen over de Wittesingelsloot. (205). 8°. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen van boomen. (205). 9°. Verzoek van J. P. Sasse, om een stoep te leg gen aan de Mare. (206). 10°. Idem als voron van W. F. Van Dijk, aan de Haarlemmerstraat. (206). Burgemeester en Wethouders van Leideu, Gezien het adres van de firma J. J. KRANT 5 ZOON, houdende verzoek om vergunning tot oprich ting van eono s m e d e r ij in het perceel Langegracht No. 9; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijnalemedo dat op Maandag den 27sten October a. s., 's voonniddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. IJ Oct. 1890. E. KIST, Secretaris. Vergadering van de Commissie, bedoeld bij art. 131 van de gemeentewet, op Woensdag den 15den October 1890, dee namiddags te 2 uren, op bet Baadhuis. Het caudidaats examen in de rechten is aan de universiteit alhier met gunstig gevolg afge legd door de heeren J. Eochussen en W. H. Jansen. De hoogleeraar dr. T. Zaayer alhier aan vaardde den lOden Maart 1866 het hoog leraarsambt in de ontleedkunde. Dit feit zal dus op dien datum van het volgende jaar 25 jaren geleden zijn. Het zal zeker den bekwa men en beminden hoogleeraar niet aan blykon van belangstelling ontbreken. -- Nadat ons vorig nommer reeds een paar uren geheel was afgedrukt, ontvingen w(j de volgende tot den gemeenteraad gerichte voor dracht van B. en Ws. ,Voor de vervulling der vacature, ontstaande door het met ingang van 1 November a. s. verleend eervol ontslag aan den gemeente ontvanger H. Henkes, hebben wij de eer, ter voldoening aan artikel 106 der Gemeentewet, den Raad hierby eene aanbeveling van twee personen aan te bieden. „Eene lijst van sollicitanten wordt tege lijkertijd overgelegd. „Wy hebben gemeend op de lijst te moeten brengen ,Mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers en mr. J. Bpol. „Van ^beiden lean op goede gronden worden verwacht dat zy ten volle voor de betrok king geschikt zjjn en dat de finantiöele be langen der gemeente gerust aan hunne zorgen kunnen worden toevertrouwd. „Wy willen hiermede niet te kennen geven, dat van de overige achttion sollicitanten nie mand voor eone benoeming in aanmerking zoude kunnen komen; doch daar de Wet bepaalt dat do aanbeveling slechts twee per sonen zal bevatten, zyn wy genoodzaakt binnen de aangegeven grens te blyven. „Wy teekenen hiorby aan dat, om redenen, die wol niet nader uiteengezet zullen be hoeven te worden, de heeren wethouders Bool en Van Buttingha Wichers zich van medewerking hebben onthouden bij hot op maken dor aanbevelingslyat. „Wy hebben alzoo de eer voor do vervul ling der betrekking van gemeente-ontvanger aan te bevelen „Mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers en mr. J. Bool." Ter vervuiling eener vacature aan de openbare Jongensschool 2do klasso, bieden B. en Ws. den gemeenteraad de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg mot den arrondissements schoolopziener, na inge wonnen bericht van liet hoofd der school, ter benoeming van een derden onderwijzer, op eene jaarwedde van ƒ550, vermeerderd met ƒ100 voor het geven van onderwps in de Fransche taal: lo. J. Van Blade), onder- wyzer alhier; 2o. H. T. Van Urk, onderwyzer te Brammen, en 3o. C. W. Lancel, onder wyzer te Rynsburg. Ter vervulling der vacature van derden onderwyzer aan de school der 3de klasse No. 4, ontstaan door de benoeming van den heer P. Th. Jansen tot onderwyzer aan de jongensschool 2de klasse, bieden B. en Ws. de volgende voordracht aan, ter benoeming van een derden onderwyzer, op eene jaarwedde van ƒ550, als: lo. F. A. Schilthuyzen, tyde- lyk met do waarneming der betrekking belast; 2o. A. L. Van den Berge, tydelyk onderwyzer te Hillegom, en 3o. W. A. Kriest, ad spirant- onderwyzer alhier. Door de benoemiDg van den beer P. bikshoorn tot hoofd der openbare school 4de klasse No. 2 en van den hoer F. F. Duyver- man tot 2den onderwyzer aan de openbare school 3de klasse No. 4 zyn de betrekkingen van eersten onderwyzer en derden onderwyzer aan de school der 4de klasee No. 1 vacant gekomen. Ter vervulling dier vacatures heb ben B. en Ws., in overleg met deQ arrondis- sement8-schoolopzioner, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school, de navol gende voordrachten opgemaakt, alsvoor de betrekking van eersten onderwyzer, op eene jaarwedde van ƒ1100: lo. G. B. Engeltjes, thans 2de onderwyzer aan de bedoelde school 2o. Ph. Rank, 2de onderwyzer, mede aan die school werkzaam, en 3o. I. Korswf.gen, 2de onderwyzer aan de openbare school der 3do klasse No. 3; voor de botrekking van derden onderwyzer, op eene jaarwedde van 550 lo. J. Christiaanse, thans tydeljjk werkzaam aan de oponbare school der 3de klasse No. 4 2o. F. A. Schilthuyzen, en 3o. W. A. Kriest, beiden adspirant onderwijzers alhier. B. en Ws. geven den gemeenteraad in ovorweging lo. aan J. Korevaar vergunning te verloo- nen tot het leggen van eene brug over de Wittesingelsloot, onder de door de commissie van fabricage voorgesteldo voorwaarden 2o. te besluiten tot de rooiing en verkoop van eenige boomen, nl. 8 iopeboomen langs den Haagschen straatweg, 6 iepeboomen op het plein aan het voormalige Haagsche en Dolftsche Veer, 4 iepeboomen op de Oude Varkenmarkt, 2 iepeboomen in het Park, 2 iopeboomon in het Plantsoen, 29 iepeboomen op de Gedempte Zydgracht, 3 iepeboomen aan de Nieuwen Rijp, de Beestenmarkt en de Haarlemmertrekvaart, 18 populieren aan den Vestwal, 6 lindeboomen a n de Singels, 35 jonge iepe- en 25 jonge kastanjeboomen op verschillende plaatsen. Ook geven zy in overwoging vergunning to verleer.en tot het leggen van eene stoep aan J. P. Sasse, voor zijn huis aan de Mare No. 10, en W. F. Van Dyk, voor zyn huis aan do Haarlemmerstraat No. 251, overeen komstig aanwyzing van rooimeesters. B. en Ws. deelen den gemeenteraad mede dat er geene bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van mejuffrouw Versigny, om ontslag uit hare betrekking van leerares in schoonschry ven en boekhouden aan de hoogere burgerschool voor meisjes, wes halve zg in overweging geven dat ontslag eervol te verleenen, ingevolge haar verzoek, met ingang van 1 Januari 1891. In de Zaterdag alhic-r gehouden alge- meene vergadering der Vereeniging voor lykverbrandiog in Nederland, zyn herbenoemd of gekozen tot leden van het hoofdbestuur de heeren: dr. J. E. De Vry, te's Gravenhage; M. Hymans van Wadenoyen, te '8 Hage; dr. Levoir, te Delft; Dr. Vaillant, te Schie dam mr. Melchers, te Rotterdamen de heer Jansen Van Raajt, to Haarlem. De stad Utrecht is aangewezen als plaats voor da volgende algemoene vergadering. De commissio tot onöorzook van het systeem voor een hier te lande op te richten ïykovon, is diligent verklaard. Gedurende de tweede hol ft. der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden wordenWed. Hoogstad, W. Christiaanse, Amsterdam; A. Do GraafT, Doutichom; N. Bonten, DordrechtHoeksma, GoudaD. Herliy,. Den Haag; Smit, Rottordam. Briefkaarten: G. O. A. Do Wit, AmsterdamAKrip, 's-Hage. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: A. IJeecud, Gettysburgh; naar Indië: H. Van Slooten, Salatiga. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten poslkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk Woensdag morgen om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op hot adres vermeld te worden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyon van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen ƒ57, f 29, ƒ6 10 en ƒ3; de laagste: 57, 29, ƒ6 en 3. Roman van E. "W ERNE R. 99) Maar de kalmte, waarmede deze verklaring ■werd afgelegd, benam er al het kwetsende van en dwong ook zyn tegenstander om zich bedaard te houden; zyne stem klonk alleen eenigszins spottend, toen by antwoordde: „Dat is mij niet vreemd. Geweld tegen geweld! Ik wist al vooruit dat het eens daartoe komen zou." Arthur Berkow zag hem onverschrokken in het gelaat. „En wiens schuld is het, als hot eens daar toe komt? Is dit dan aan den tegenstand der menigte of aan de hardnekkigheid van één enkele te wijten? „Aan de hardnekkigheid van één enkele! Volkomen waar, mynheer BerkowGo weet dat het u maar één woord behoeft te kosten om morgen weer al het weik zyn geregelden gang te doen gaan." „En gy weet dat ik dit woord niet spre ken kan, omdat het't onmogolyke in zich sluit. Het hangt thans van u af, of ge al dan niet wilt toegeven; nog eens, en nu voor het laatst, Hartman, bied ik u de band der ver zoening!" „Welzoo!" riep de jonge mynwerker, dit maal in een ruwen spotlach uitbarstende. „Misschien, omdat het nu overal in de pro vincie losbreekt en wy nu door onze kame raden ondersteund worden?" Berkow hief fier het hoofd op en thans vlamdo ook zyn oog van toorn. „Omdat men u met de wapens in de hand tot de orde zal dwingen, welko gy met voeten treedt, en omdat ik myn werklieden dit lot wenschte te besparen. Laat dien spottenden toon varen, Hartman, waarmede gy uzelven een rad voor de oogen draaitWat ook tus- schen ons is voorgevallon en misschien nog zal voorvalleD, van lafhartigheid, meen ik, kan geen onzer den ander beschuldigen." Dat was weer diezelfde toon.diezelfdeblik, als in de vergadering der beambten. Mot een gemengd gevoel van schrik en bewondering zag Ulrich op zyn jongen chef neer, die op zulk een oogenblik op die wyze tot hem durfde sproken, en die toch maar al te goed sedert het tooneel in het bosch wist, wat er van dergelijke ontmoetingen te duchten viel; uit zijne woorden bleek voldoende dat hy het niet vergeten had, en toch had hy hedon vry- willig deze ontmoeting gezocht. Het park was eenzaam on verlatenop de weide was geen schepsel zichtbaar en de hu zen lagen op tamelyk verren afstand. Geen der beambten had het gewaagd, met den gevreesdon Hartman zulk een gesprek onder vier oogen te houden, dat licht gevaar- lyk zou kunnen worden; zelfs de onverschrok ken hoofdingenieur niet; alleen de eens zoo verachte „akelige mynsch" waagde het; ja, zyn tegenstander had hem reeds lang van alle lafhartigheid vrygesproken. Arthur scheen den indruk te merken, welken zyne houding teweegbracht en kwam esn stap nader. „Begrypt ge dan niet, Hartman, dat go op deze wyze uwe gansche toekomst verniotigt?" vroeg hy ernstig. „Go denkt misschien dat, als hot eenmaal tot eeno schikking komt, uwo kameraden hun dwang op mij zullen uitoefenen? Ik buk voor geen dwang, dat zeg ik u; maar ik eerbiedig in u de echte, zoo ook verkoerd toegepaste kracht. Deze heeft zich tot hiertoe slechts ten mynen nadeele geopenbaard en juist daardoor heb ik gezien, wat zy bewerken kan, als zy zich eens niet meer fa vijandschap tegen my keert; laat thans uw gezond verstand spreken; verge noeg u met het mogelyke, verg niet het onmogelijke en ik bied u aan, hier in de mynen werkzaam te blyven, met het voor uitzicht, in uwo betrekking op te klimmen. Ik weet wat ik waag, met iemand van uwe inborst onder myn werkvolk to hondenmaar ik zal het wagen, als mijn vertrouwen met vertrouwen beantwooid wordt." Het aanbod zelf was misschien al gewaagd genoeg tegenover een man, die gowoon was alle gematigdheid als zwakheid te beschou wen; maar Berkow scheen hier toch Diet te heb'oen misgetast. Wel is waar antwoordde Ulrich niet; hy liet vooralsnog ook geene toegevendheid biy- ken, doch voor een karakter als het zyne was het al genoog dat het aanbod niet onmid dellijk met norsch wantrouwen van de hand werd gewezen. „Vertrouwen heb ik tot dusvor tevergeefs van u gevraagd", ging Arthur voort. „Gij hebt bot my tot op dit oogenblik geweigerd. Als een vreemde ben ik liter gekomen, zoo al niet in de streek, dan toch op do berg werken en onder do arbeiders. Met eene oor logsverklaring zijt gy my tegemoet getreden, zonder my zelfs te vragen, wat ik vrywillig zou willen veranderen en verbaterengij hebt me als een vyaud behandeld, zonder te weten, of ik uw vyand wilde zyn." Wordl vervohjd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1