hooiberg van den bouwman J. Van Omme- ring, aan den Rijndijk (Zwaantje.) In korten tijd was ook de woning, een daarnaast staand burgerwoonhuis, bewoond in drie perceelen, OD de bouwmanswoning en hooiberg van den bouwman J. Key eene prooi der vlammen. Vijf brandspuiten waren des morgens nog in werking tot blussching en om de belendende woningen te beveiligen. De bouwmanswoning van J. Van Ommering, van mr. D. Visser van Hazerswoude, bewoond door J. Key, zijn met inboedels en hooi tegen brandschade verzekerdhet burgerwoonhuis van den veer schipper M. Van Minken zeer laag; deze laatste lijdt groots schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Zonderling was het, dat de beide boerenwoningen tegelijk in brand stonden, terwijl do tusscbenliggende, met riet gedekte huisjes 6erst later vuurvatten, en een, dat met pannen gedekt is, onaangetast bleef. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De gemeente-veldwachter A. Pater, is met ingang van 2 te Haarlemmermeer, Oct. jl. ontslagen. Ongeveer t e e1furen ontstond Zaterdag-voormiddag te Amsterdam brand in de benedenverdieping van perceel 103 Bil- derdijkstraat. Door den tocht was het petro- leumtoestel in brand geraakt, en in een on denkbaar oogenblik belette de dikke rook het huis binnen te dringen. De bewoner, die ziek te bed lag, ontvluchtte half naakt de brandende woning, terwijl een klein kind nog op de eerste verdieping zich bevond. Zoodra dit gerucht zich verspreidde, begaf zekere timmerman Hessel zich in het bran dende gebouw, die het genoegen mocht smaken het kind met veel moeite te redden. De spoedig aangerukte brandweer beperkte den brand tot de benedenverdieping. Heden vóór 12'/, jaar verscheen het eerste nummer van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" met het voor dien tjjd onge hoorde aantal van 125 advertentién; het aan tal medewerkenden in deze rubriek heeft zich echter op bijzondere wijze uitgebreid. Heden bevat het nummer 266 advertentién, door heeren winkeliers en particulieren, zegt de redactie, aan onze zorgen toevertrouwd. Er werd gemeld dat het beurt- 1 schip van Amsterdam naar Kampen, Woens dag vertrokken, met man en muis was ver gaan. Dit vaartuig is echter Donderdag behou den te Kampen aangekomen. De beurtschipper W. Koster, Woensdag naar Amsterdam vertrokken, is, wegens het onstuimige weder, onder Schokland blijven liggen. Van Schiermonnikoog wordt, dd. 3 Oct., geschreven: In den nacht tusschen den Isten en 2den dezer beerschte hier een hevige storm. Hier en daar werden dakpannen afgeslagen, schoorsteenen beschadigd en hoo rnen uit den grond gerukt of geknakt. Zeer vreest men voor onheilen en verliezen, welke in dien ontzettenden nacht op zee zullen zijn voorgevallen. Hier zijn reeds eenige planken en 200 delen, gemerkt G. E. B., aangespoeld ook werd op het strand gevonden een naam bord „Kristiania". Onmogelijk was het voor het postschip, gisteren den overtocht naar Oostmahorn te doen. Hedenmorgen vertrok het wel van hier, maar moest, zonder het doel bereikt te hebben, wegens den nog steeds feilen wind, terugkeeren. Ook op Terschelling vermoedt men dat er eene zeeramp heeft plaats gehad, want er drijven in zee wrakstukken, nieuwe planken, vruchten enz. Eveneens heeft men eene zee manskist zien drijven en een zeer langen mast. De laatste scheen echter reeds een poosje gedreven te hebben. Nabij Louisville had dezer dagen een ernstig ongeluk plaatk Toen een rijtuig, waarin drie dames en twee kinderen gezeten waren, den spoorweg overging, kwam een goederentrein aanrijden, W6lke niet vooraf was aangekondigd. Het rijtuig werd geheel ver brijzeld en de dames werden allen onmiddellijk met het reddingstoestel. De brand werd spoedig gebluscht. Bij een brand in eene spinneri) te Baldocco, bi) Turjjn, ontstond eene vreese- ljjke paniek onder de werklieden50 hunner werden onder de puinhoopen van eene instor tende trap begraven30 werden zwaar gewond, velen zelfs stervende te voorschijn gebracht. Te Mexico z ij n t e n a an z i en v an het geheele garnizoen een sergeant en een korporaal met den kogel gestraft, omdat zij den commandant van de wacht bij het douane kantoor hadden vermoord. De jeugdige Engelsche, zuster Rose Gertrude, die naar de Hawai-eilanden vertrok om de melaatschen te verplegen, keert weer naar Europa terug. Zij zegt dat de plaatselijke autoriteiten haar het vervullen van hare tuak onmogelijk maakten. Eyraud en Gabriêlle zijn door den president van het hof van assises der Seine in verhoor genomen. Men denkt dat de zaak in de tweede helft dezer maand zal voorkomen. KOLONIËN. BATAVIA, 2 tot 4 Sopt. Tegen den 15den dezer maand zal, naar het „Bat. Nbl." verneemt, het vijfde bataljon infanterie van Semarang naar Flores vertrek ken, met het doel een onderzoek naar tin van de andere zijde (de eerste?) van het eiland mogelijk te maken. Aan de „Atjeh-Kroniek" van de „Sum. Crt." ontleenen w(jDe civiele en militaire gouverneur was bij zijne terugkomst vanEdi eenigszins lijdende aan rheumatiek in de beenen. Hij i3 echter thaDs weer in zoover hersteld, dat h(j evenals vroeger zijne ambts bezigheden weder met gemak verrichten kan, hetgeen ook daarom met vreugde begroet wordt, omdat hoogstwaarschijnlijk eerlang zoowel op Edi als op Poeloe-Wai met de wapenen geopereerd zal moeten worden. Do berichten uit de Oostkust luiden niet allen even gunstig; nieuwe samenspanningen zoowel tegen het Nederlandsch-Indisch gezag als tegen den Radja van Edi zouden aldaar gesmeed zijn. Op Poeloe-Wai liet het bendehoofd Toekoe Makam het ons bevriende hoofd Toekoe Daoed nog maar steeds niet met rust; kleine benden vijandig gezind volk van den vasten wal sta ken in den laatsten tijd nog immer naar ge noemd eiland over om vijandelijkheden te plegen. De reden moet voornamelijk gezocht worden in de trouw van Toekoe Daoed aan het gouvernement en in de concessie, aan een industrieel verleend om dat eiland te exploiteerenToekoe Daoed is hier gekomen om hulp tegen zyne vijanden te vragen en zou niets liever wenschen, dan dat we één of twee bentings, waarin de noodige bezetting, op het eiland oprichtten. Hier loopt het gerucht, dat we van plan zouden zijn, in Edi bentings te bouwen en wel meer landwaarts in, ten einde na verloop van tfjd eene goede verbinding met Deli te verkrijgen. De kapitein Van Blominestein. commandant van Lamdjamoe, was een dezer nachten uit gerukt en had het goluk, even buiten de Linie en wel by den grooten boom, welke weleer onze benting Pakan Badak beschaduwde, eene belangryke aanhaling van contrabande te doen. De Atjeher8 lieten hunne vrachtjes in den steek en kozen yiings het hazenpad, daartoe genoopt door den kogelregen, waarmede de onzen hen verrasten. Twee hunner werden by die gelegenheid gewond. Het geconfis queerde vertegenwoordigde eene waarde van p. m. f 150. Cholera en berri-berri bleven nog steeds veel offers eischen en schynen epidemisch te zyn geworden. In de jongste brieven uit Atjeh aan het „Bat. Nbl." lezen we het volgende: Van hier valt niets noemenswaardig te melden. De „Albatros" kwam hier gepasseerden masin" daarheen en de „Pontianak" zal wel spoedig hare beurt krjjgen, daar dit vaartuig sedert 1886 niet gedokt heeft en de machine en ketels in een deptorabelen toestand ver- keeren. Het plan bestaat om Atjeh eindeiyk in direct telegraphische gemeenschap te stellen met Java. De gezondheidstoestand te Oleh-leh is goed te Kotta-Radja doen zich nu en dan nog eenige gevallen van cholera voor. Uit Makassar wordt, dd. 31 Aug., geseind De secretaris der weeskamer is blind geworden en moet vervangen worden. [Dit bericht klinkt echter eenigszins vreemd tegenover de hieronder volgende officiëelo berichten.] De kapitein der inf. J. L. Reeringh is van Atjeh naar Padang geëvacueerd. Uit Soemenap schryft men, dat op 20 Augustus jl. overdag door kwaadwilligheid brand is ODtstaan op de pasar van de désa Baroe, waardoor 120 warongs en vele bandels- goederen, te zamen eene waarde van 10,000 hebbende, eene prooi der vlammen zyn ge worden. Twee dagex daarop brandden mede bij dag 34 warongs af in de désa Dazoek. De schade, daardoor veroorzaakt, wordt op ƒ3000 geschat. Dat deze brand door opzet is ontstaan, wordt wel beweerd, maar is nog onzeker. De uit Nederland verwacht wordende officier van gez. der 2de kl. J. D. Enderle wordt geplaatst by den gen. dienst ter Su matra's Westkust te Padang. nacht ter reede aan, met kapitein Veere, UI yütJlU Oil UO uauioo VIV4WWM V— I,, r gedood. De kinderen echter 'kwamen als door f*senlge officieren en de resteerende man- I tnj: TN« ü^.rn Vxrx een wonder zonder eenig letsel vry. In een kelder te Hamburg heeft de politie, naar de „Voss. Ztg." meldt, eene werkplaats van valsche munters ontdekt. Drie munters werden onder den arbeid gearresteerd. Veel materiaal werd in beslag genomen. Op de tweede verdieping van een woonhuis in de Kruppstraat te Beriyn brak Zaterdagmiddag brand uit, welke zóó snel om zich heen greep, dat een op de vierde verdieping achtergebleven knaap de trap niet meer af kon. De brandweer zette ladders tegen het perceel en liet het kind naar beneden schappen van Edi; majoor De la Parra be vindt zich thans te Deli (met verlof.) Ver- moedeiyk zullen thans by de gewone ver sterking te Edi nog eenige cavaleristen ge voegd worden. De ballon-captif heeft hier fiasco gemaakt, daar men op de bereikte hoogte fcfc 200 meter) niets meer te zien kreeg, dan men reeds wist. De oorlogsbodems worden successievelyk ter reparatie naar Singapore gezonden. De „Prins Hendrik" en de „Sambas" zyn nu klaar; gistermorgen vertrok de „Bandjer- Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'elands dienst de ambtenaar op wachtgeld J. A. v. Roemalen, laatstelijk verificateur 4do kl. bij de iü- en uitvoerrechten en accijnzenop verzoek eervol uit zijne betrekking wegens ziekte de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst N. M. C. Nina. Benoemd: Tot lid van de Woes- en Boedelkamer te Soerabaia, de eecretaris van de Wees- en Boedel kamer te Makassar (Celebes en onderhoorigheden) J. Th. R. Tausondtot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten e* accijnzen de opzichters bij die middelen D. J. De Grave, H. Schreuel en H. T. H. Raff; tot opziener leto kl. bij het boscliwozen de opziener 2de kl. b(j dian tak van dienst L. Yerdier. Goateld: In afwachting van zijne aanstelling tot burgerlijk ambtenaar, ter beschikking van den directeur van Binnealandsch Bestuur, om te worden werkzaamgesteld bij het Binnenlandsch Bestuur, P. H. Frölich. Benoemd: Bij de kweekschool voor inlandscbe onderwijzers te Bandong tot hoofdonderwijzer C. J. Van Haastert; tot Sden onderwijzer W. Yoort- huijeen, thans tijdelijk mat de waarneming dier be trekking belast. Gesteld: Yoor den tijd van C maanden of zoo veel korter als zal blijken voldoende te zijn tor beschikking van den voorzitter van den landraad te Bangkalan (Madoera), om te worden belast met de griffiers-werkzaamhaden bij dat college, de klerk ter griffie van de landrada®^ te Pamekaesan en Sam- pong (Madoera) Jï Ifcijaeri. Aangesteld: Tot makelaar in gebouwen ea gronden te Soerabaia aa Omatreken F. L. Oostenbroek. Ingetrolikei: Op verzoek van de belangheb bende, art. 2 van het haaluit van 4 Juli 1890 No. 23, waarbij de onderwijzeres op wachtgeld F. M. Sauerbier is herbenoemd tot onderwijzeres der 2de kl. bij het op. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgcatelden in N.-I. Ontslagen: Op vorzoek oorvol uit zyno be trekking do 2de commies op het buresu van den assiBtent-resident voor de politie in de afdeeling Stad en Voorsteden van Betevia, IJ. Meeter, met bepaling dat dit ontslag ingaat den 20sten Jnli 1890. Benoemd: Tot 2don commies op het bureau van den ass.-resident voor de politie in de afdeeling Stad en Voorsteden van Batavia, de leto klerk op dat bnreau J. V. E. Hoffman; tot onderwijzeres 2de kl. bij bot op. lager onderrrije voor Enropeanen en met dezen gelijkgeatelden in N.-I., de onderwij zeres op non-activiteit H. A. W. Breijmann, laatste lijk die betrekking bekleed hebbende;tot resident der Wester.fdeeling vu Borneo de ambtenesr op non-act, S. W. Tromp, laatst isa.-resident van 8intang. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Cheribon ia benoemd tot buitengewoon substituut- griffier buiten bezwur vu den lande bij die recht bank, E. Struwe; dat te Krakaaan(Probolinggo)zijn benoemd tot bniteegewnon substituut-griffier buiten bezwaar van don lande bij die rechtbank, J. E. Bletterman en F. J. Muiter. B e n o e m d Bij de exploitatie der S.-S. op Java, tot chef der 4de afdoeling bij de exploitatie der lijn Djokjakarta-Tjilatjap do adjnnct-chef dor 4de al'd. A. F. v. Beek Jr.; tot adjunct-chef der 4de afd. de atationeohel' lste kl. C. .1. Yerneijs; tot stations chef 1ste kl. J. H. v. d. Vossen, laatstolijk die be trekking bekleed hebben, thans waarnemend stations chef 2do kl. Werkzaam gesteld: In afwachting van zijne aanstelling tot burgerlijk ambtenaar, iu de residentie Bantam, P. H. Frfilicb. Benoemd: Tot onderwijzers 3de kl. C. H. Brouwer, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; D. Van Geuns, L. G. E. Sprengers. onderwijzers voor den Indischen dienst, daartoe uit Nederland uitgezonden. Geplaatst: Als hulponderwijzeraan do op. lag. school te Tjilatjap (Banjoemxs), de ben. onderwijzer 3de kl. D. Van Genus; aan de op. lag. school te Benkoolen,, do bon. onderwijzer 3de kl. L G. E. Sprengers; als lsto hulponderwijzeres aan de op. 2de log. meisjesschool to Batavia, de herben, onder- wijzeres 2de kl. M. A. W. Brejjmann. Departement vma Otrltt- Ontslagen: Op ver zoek eervol uit Zr. Mo. mil. dionet wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pon- sioeu, de kapt. dor inf. J. Boos, onder toekenning van den titulairen rang van majoor; op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol met behoud van recht op pensioen uit Zr. Ms. mil. dienst de off. van gez. late kl. J. Timmermans. Opgave der passagiers, naar Nederland vertrokken per Ned. es. „Soerabaia", kapt. W. Bagcbns: De gewezen assiatent-reeident van Blora A. H. A. Labaar, eebtgenoote en 2 kinderen; de kapt der inf. A. Aeilkema, eebtgenoote en 1 kindde luit. ter zee 2de kl. jhr. L. F. Martini; de gewezen commies van bet rceidentie-kantoor te Menado P. C. Colden- hoff, echtgenoote en 3 kindoren; Mère Aloysia, assistente, en Mëro Cécile van bet Ursnlinen-institnut te Noordwijk2 dames Cambresy, benevens Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Frankr)|k. De vrede is met den koning van Dahomey gesloten. De blokkade is opgeheven en door den admiraal Cuverville is eene overeenkomst geteekend, waarby wordt bepaald dat het bezit van Cotonou en het beschermheerschap over Porto Novo voortaan zullen geëerbiedigd worden. Op eene buitengewone byeenkomst van den ministerraad is besloten 144,000 fr. krediet te verleenen voor de noodlydenden der over stroomde streken in ZuidFrankryk. Een aan- vullingskrediet van 240,000 fr. werd verleend tot herstel van bruggen en wegen, welke vernield of beschadigd werden. DoltaoUand. De consul-generaal van Zanzibar meldt dat de sultan van Witu last gaf Künzel en zyne metgezellen naar Witu over te brengen, om dat zy niet voldeden aan den eiscb, vóór het verleenen van verlof tot nederzetting een schryven van den Engelschen consul te Lamu over te leggen, maar onmiddeliyk tot de voorgenomen werkzaamheden overgingen. Twee dagen later trachtten de Duitschers met geweld te ontvluchten uit de woning, welke hun tot verbiyf was aangewezen; zy werden echter deels in, deels buiten de stad gedood. Het ia niet zeker, wie het eerst naar de wapenen greep. De door den sultan ge zonden troepen kwamen eerst na den moord. Groo t-Brltannlë. Castioni. beschuldigd van den Zwitserschen staatsraad Rossi, tydens de onlusten te Bel- linzona, te hebben doodgeschoten, werd krach tens eene aanvrage tot uitlevering in zyn eigen domicilie te Chelsea, waar hy sedert vele jaren de beeldhouwery uitoefeDt, door twee detectives Zaterdag avond gearresteerd. Veertien dagen geleden reede werd hot bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, maar het kou tot dusver niet ten uitvoer worden gelegd, omdat Castioni zich schuilhield. Zater dag-avond drongen de detectives zyne woning binnen. Castioni's dochter zeide dat haar vader niet thuis was, en zy zyne verblyfplaate niet kende. De detectives vonden den beklaagde in een tuinhuis, omringd door Zwitsersche geestgenooten, die aanvankeiyk schenen zich te willen verzetten, doch Castioni ging zonder tegenstand te bieden mede. In zyne slaap kamer vonden de detectives honderden scherpe geweer- on pietoolpatronen van het systeem „Mini", alsook eene groote hoeveelheid bus kruit. De politie rechter verdaagde de zaak acht dagen, maar weigerde Castioni's vrylating tegen borgstelling. De verdediger zeide de uit levering te zullen bestrydeD, omdat de door Castioni gepleegde daad een politiek misdryf is. >u-i «-iii-.-I lozxif .-Nlomix-eliie. By gelegenheid van het naamfeest van keizer Frans Jozef heeft keizer Wilhelm op het diner te Mürzateg in hartelyke bewoor dingen de gezondheid van keizer Frans Jozef gedronken. Op eene vergadering van de JoDg- Czechen te Praag is besloten alle onderhan delingen met de Duitschera in Bohemen af te breken. Eene motie ten gunste van de staatkundige onafbankelykheid en de ondeel baarheid van de landen van de Boheemsche Kroon werd aangenomen. Telegraminea NIEUW-YORK, 5 October. De uitvoer van goud bedroeg verleden week 35,290 dollars, van zilver 226,150 dollars. De invoer bedroeg 13,150,150,145 dollats KONSTANTINOPEL, 5 October. Morgen ochtend vertrekt admiraal Duperré en zyn gevolg naar de Besika-baai. De vloot zal van daar naar Smyrna stevenen. BELGRADO, 6 October. Alle geruchten, die weer in omloop worden gebracht over aan staande wyzigingen in het ministerie, zyn on gegrond. WEENEN. 6 October. Het bericht, dat baron Von Bauer zyn ontslag heeft genomen als minister van oorlog, is ongegrond. MADRID, 6 October. Volgens berichten uit Tanger is het den sultan van Marokko gelukt den opstand in zyn ryk geheel te bedwingen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2