ffi, 9395. A8. 1833. A&> Km*;ni - feze Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Leideu, 4 October. ti PEU8 DEZER COUIULNT: Tiü^r Leider, per 3 m&endea.1.10. Franco per post1.40. Air.ondt?rirjlce NommersO.Qi. PRIJS DER ADYERTENTTEN- Ven 1—6 regale 1.05. Iedere regel moer 0.1?$ Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor liet 1b caeaeeren buiten de atad wordt f 0.10 berekand. Aan do Abonnó's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 2 van Kikeriki. Oiücieele Kennijsgevinfjen. E«$telo«ze Inenting. ^Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algemeon© kennis dat op Dinsdag 7 October e. k., des namiddags te 2 uren, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting, in bet ELisa- bethshof (Oude Vest). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 4 October 1890. E. KIST, Secretaris. Er heeft zich te Leiden eene commissie gevormd, ten einde aan prof. Huet by zijn heengaan uit het ambt, dat by met zooveel toewijding bekleedde, eene oorkonde van erken- telykheid aan te bieden. Aan het hoofd staat de heer Yan Lissa. De militaire paardenarts 2de kl. Brouwer, wan het te Amsterdam in garnizoen liggende ■detachement 3de reg. huzaTen, is overgeplaatst naar Leideö, terwijl tot zyne vervanging de mil. paardenarts 2de kl. 'Ittmann naar Am sterdam is overgeplaatst. Men schrijft ons uit ApeldoornVrijdag middag te 5 uren vertrokken do prinsjes van Senth6im, die juist eene week op het paleis het Leo hebben doorgebracht. Prinses Wilhelmina reed met hare neefjes naar het station, voorafgegaan door den kamer heer baron Taets van Amerongen. In de wacht kamer aangekomon, ontdeed miss Winter de prinses van haar manteltje en toen de trein aankwam, pakte en kuste de prinses de prinsjes recht hartelijk. Het was een allerliefst, recht kinderlijk tooneeltje. H. M. de Koningin maakte op hetzelfde uur een rijtoer door het dorp. In 's Konings toestand is nog weinig ver andering waar te nemen, hoewel het verloop der ziekte geen ernstigst karakter aanneemt. Intusschen wordt op het Paleis in de omgeving van het slaapvertrek van den vorstelijken lyder de meest mogelijke stilte in acht ge nomen en worden gesprekken fluisterend ge voerd. Een kamerdienaar is nacht en dag in een aangronzend vertrek aanwezig om op het eerste sein hulp te kunnen verleenen. Wü vernomen tot ons leedwezen, dat de toestand van Z. M. den Koning nog goene verbetering ondergaat. De zieko gebruikt niets dan molk en houdt voortdurend het bed. Dofheid en rusteloosheid wisselen elkander af. Aan het „Handelsblad" oiitleonen wy het volgende: Er is niets geheimzinnigs in den toestand des Konings. Z. M. is bejaard. Nu en dan lijdt hij erge pijnen, maar de geest is nog even sterk als de wil. Zr. M.'s zwager, de groothertog van Saksen-Weimar, die Z. M. een paar weken geleden bezocht, verklaarde den Koning niet onveranderd gevonden te hebben; hot oog was nog heider, de stem was nog krachtig en Zr. M.'s. belangstelling in vele zaken groot. Wy gelooven niet onbescheiden te zyn, als wy mededeelen wat aangaande het bezoek van den groothertog by Z. M. bekend werd. De Koning wees op de Koningin en zeide tot zyn zwager: „dat hy God dagelyks dankte, Die hem zulk eene goede, verstan dige gado gegeven had, die hem tot steun en raad was." Wy weten bovendien hoe Z. M. groote be- langstelling toonde en nog toont in de weldra op te richten Vereeniging, welke voor de belangen van ridders der Militaire Willems orde wil zorgen. Z. M. las de statuten en gaf, na eenige opmerkingen gemaakt te hebben, zyne hooge goedkeuring er aan. W(j hebben het grootste vertrouwen in den tact en het liefdevol gezond verstand der Koningin, in het gevoel van verantwoorde lijkheid en de kennis van Zr. M.'s geneesheeren en in het plichtbesef onzer Regeering. Het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam zal 15 October a. s. te halfdrie in „Natuia Artis Magistra" zyn 100-jarig bestaan her- denken. Nadat prof. Tilanus en pref. Weber het woord zullen gevoerd hebben, zal de gouden Swammerdam-medaille aan prof. Ernst Haeckel te -Jena worden uitgereikt. Het bestuur zal verder voorstellen lo. De prijsvragen omtrent het sy3teem van Lavoisier en over de geschiedenis der genees kunde opnieuw uit te schrijven. 2o. Een bestuurder, buiten Amsterdam, vol gons art. 11 der wet, te benoemen. 3o. Te beslissen omtrent de verkiezing der volgende voorgestelde nieuwe gewone leden T- E. W. Feitkamp, dr. J. K. A. JY-ertheim Salomonson, P. C. Vlaandoren, dr. J. Graan- boem, dr. P. Wellenbergh, dr. C. A. Lobry de Bruyn, dr. W. Moyerbcrffer, dr. J. P. Janse, dr. J. 'G. Van Schilfgaarde, dr. M. W. Pyn- appel, dr. J. F. Van Bemmelen, dr. M. C. Du Saar en dr. C. Van Tussenbroek te Amster dam, dr. L. C. Proot te Haariem, dr. J. C. Van Dooremaal en J. W. Rotgers te 's-Gra- venhage, dr. J. W. Doyer te Amersfoort, dr. D- Bakker te Bloemendaal, dr. A. Huysman, dr. S. K. Huls'uoff en prof. dr. G. Van Overbeek de Meyer te Utrecht, dr. P. P.C. Hoek te Helder, prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom te Lei den, dr. J. Vroesom De Haan te Rotterdam, prof. dr. J. W. Van Wphe, J. Menno Huizinga, dr. S. B. Ranneft en prof. dr. I. J. P. Mulder te Gro ningen, dr. A. Geyl te Dordrecht, Sr. F. Van Eeden te Bussum, dr. B. H. Stephan te Zaan dam, dr. J. L. André te Snoek en dr. J. J. Aghina te Hoorn. 4o. Tot corre8pondeerende leden te benoe men: dr. S. Arrhenius te Upsala en dr. Stekoulis to Konstantinopel, en tot honoraire leden prof. dr. E. Haeckel te Jena, prof. L. Pasteur te Parys, prof. dr. Robert Koch te Berlpn en prof. dr. W. Oswald te Leipzig. Ambtenaren der verschillende betrokken spoonvegdirectiën zullen 15 October to Frank- foit a/M. byeenkomen, om een nieuw tarief op te stellen voor het Engelsch-Nederlansch- Rynsch-Zwitserschpersonen-enbagageverkeer. Wy vernemen dat de Braziliaansche re geering aan den heer R. P. J. Tutoiu Nol- thenius, ingenieur van 's Ryks waterstaat 2de kl den bouw heeft opgedragen van de haven werken te Rio-Grande, waarvoor de heeren Waldorp c. s. de ontwerpen maakten. (£T. Crt.) De commandeur van scheepsbouw der Kon. Ned. marine A. De Vries is belast met het dagelyksch toezicht op den aanbouw van het by de Maatschappij „de Schelde" op stapel staande stoomschip voor de Indische militaire marine. De minister van oorlog, vergezeld van zyn adjudant, begaf zich heden ter inspectie van '8-Hage naar Utrecht. Het lid van den Haagschen gemeente- raad jhr. Hora Siccama, sedert geruimen tyd afwezig, is voor eene technische reis naar West- Indië vertrokken. De minister van financiën herinnert in de Staatscourant belanghebbenden aan de be palingen, vastgesteld by Kon. besluit van 14 Nov. 1869, houdende: „dat dehuwelyksgiften, ingesteld door vrouwe Clara Jansdochter van Sparwoude, voortaan slechts zullen worden uitgekeerd aan die familieleden, welke zich vóór of op 15 November van ieder jaar aan het departement van financiën, onder overlegging hunner bewysstukken, zullen hebben aange meld, met dien verstande evenwel, dat do uitkeering slechts plaats heeft ten behoeve van personen, wier huwelyk sedert lo. No vember van het onmiddellyk voorgaande jaar is voltrokken." Zullende dienovereenkomstig, puts aanvrage vóór of op 15 Nov. a. s. gedaan worde, thans slechts uitkeeringen geschieden aan die fa milieleden, wier huwelyken zyn voltrokken van af lo. Nov. 1889 tot 15 Nov. 1890. De schroefstcomschepen 4do kl. voorde Indische militaire marine, die door de Ko- ninklyke Maatscbappy de „Schelde", te Vlis- singen, en door do firma Huygens Van Gelder, te Amsterdam, zullen worden gebouwd, zullen de namen dragen van „Sambawa" en „Lombok". Het kleinere stoomschip, dat voor de gouvernementsmarine in Ned.-Indé wordt gebouwd, is „Zwaan" genaamd. De heer De Stuers, Zr. Ms. gezant te Parijs, die te 's Hago met veriof vertoefde, is hedenochtend nsar Frankryks hoofdstad terug gekeerd. Met ingang van 1 October jl. is de heer H. A. Van Vassen, chef van het station „den Haag" van de HolL IJzeron-Spoorweg-Maat- schappy, benoemd tot chef van het centraal station van ovengenoemde maatschappy te Amsterdam, terwijl de heer G. H. Van Beusi- chem Gz., chef van den uitvoerenden dienst der stoomtram Den Haag Scheveningen, der H. IJ.-S.-Mt., benoemd is tot stationschef Holl.- spoor „Den Haag", en daarby de functie blijft vervullen van chef van den uitv. dienst der stoomtram Den Haag Scheveningen. Met 1 November a. s. zullen de chefs in hunne nieuwe betrekkingen moeten zyn. Het stoomschip „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Oct. Scillyde „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Oct- Scillyde „Voorwaarts" ver trok 3 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 7 Oct. a. s. niet plaats hebben. By resolutie van den minister van finan ciën, dd. 1 October jl., is o. a. eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hen in die betrekking aan den lande bewezen, aan de voorzitters der com- missiën voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict: Amsterdam, H. F. Bnltman, te Haarlemmermeer; 's-Graven- hage, C. L. J. Bos, te Zoetermeer; Rotter dam, P. C. Stoop, te Bleiswyk. Gemengd Nieuws. De heer M. C. Kleberg Verberne heeft, blykens aankondiging in dit nommer, zyn winkel in comestibles verplaatst van de Nieuwe Beestenmarkt naar de Haarlemmer straat, by de Vrouwestoeg. Hy beschikt aldaar nu over veel meer ruimte en de voor raad van de vermelde en aanverwante arti kelen is er uitgebreid, de verscheidenheid groot, gelyk reeds blykt uit de étalage aan de beide winkelramen. D* geheele week door ging het met M. Oosterveer, te Wassenaar, langzaam, maar geregeld vooruit. Hedenmorgen bevond hy zich, na een zeer rustigen nacht, weder vrü wel. Hedenmorgen, zoo wordt ons uit Katwijk aan Zee gemeld, kwam hier nog ééne schuit van de haringvisschery aan, nam. de KW. 10, schipper C. Den Haas, van den reeder F. E. Meerburg. De haringpryzen gaan nog steeds naar boven. Gisteren besteedde men op don af slag ƒ14.25 voor de volle haring. Naar men ons meldt, zyn heden nacht onder Hazerswoude, naby de kerk, twee boerderyen afgebrand. Het Kurhaus teScheveningen wordt a. s. Maandag, 6 dezer, gesloten. Dien dag heeft voor het laa's. in dit seizoen de Table d'Höte plaats. Te Heemstede zyn gisternacht op den huize „Boschzicht", aan den Haagsehen straatweg gelegen, ten nadeele van jhr. J-. Van Nahuys, door middel van een valscheo* sleutel, tien prachtige en zeer zeldzame ka narievogels uit eene volière ontvreamd. De stoomtram van de Hollaaid- sche en de Rynspoor te 's-Hage hebben, den winterdienst ingevoerdde paardentrazblangs den ouden Scheveningschen weg houdt den zomerdienst tot den 15den dezer gaande. Het strand is thans als uitgestorven. Alleen het groote gevaarte der Montagne-russe herinnert nog aan het gezellig strandgewoel in het bad seizoen. Hedenmiddag te twaalf uren was voor Scheveningen het badseizoen geëin digd. By eene temperatuur der zee van 5.8 Fahrenheit werden er dezen morgen tot boven genoemd tijdstip nog 17 baden genomen, waarvan 5 door dames. De 12 nog op het strand aanwezige badstoelen waren allen in genomen door de schoons sekse. Mymerend er. poinzend wachtten zy het sluitingsuur af. De galerie is don winterslaap ingetreden; de magazijnen zyn bijna alle gesloten. Aan den op 5 October te Rotter- dam te houden kegelwodstryd (corpswedstryó) zal door de navolgende vereenigingen worden deelgenomen: „Anti-Poedel" en „AlleNegen", te Rotterdam; „Anti-Poedel", te Schiedam; „Amicitia", te Oud Delftshaven„De Bataaf te 's-Hage; „Crescendo", te Leiden„Concor dia", te Oud-Delftshaven„Door oefening groo- ter", te 's-Eage; „Duif', te Dordrecht; „La Force", te Leiden; „Kegelclub Rotterdam", te Rotterdam; „De Krans", te Osch; „De Natte Spons'te Rotterdam„Oud-Delftshaven", te Oud-Delftshaven„Onzeker", „Recht naar 't doel" en „Regiment", alle drie te Rotterdam; „Kogelclub 's-Gravenhagete 's-Hage; „Uit spanning door Inspanning", te Leiden. De wedstrijd begint te 12 uren des middags. Men meldt uit Enschedee van 3 dezer: Hedenmorgen ongeveer te 11 uren ontstond in de Enschedeesche katoenspinnerij, aan den Hengelooschen weg, directeuren de heeren B. W. en H. Ter Kuile, brand. Door den feilen wind aangewakkerd, breidde de brand zich spoedig over het geheele gebouw uit, zoodat aan blusschon niot te denken viel. De brandwoer bracht alle kracht te zamen om de stoommachine, vóór eone maand als nieuw in working gesteld, te behouden, doch deze machine is door de neervallende muren ge heeld vernield. De spinnery en bystaande gebouwen zijn geheel uitgebrand. Zooals het zich heden morgen het aanzien, bestond de vrees, dat nog verscheidene huizen naar den kant van den wind eene prooi der vlammen zouden worden. Dit ie nu wel niet het geval, maar toch is de schade groot, want negen woningen in de Korteeteeg zyn ook vernield. Gelukkig dat de wind niet naar den kant van de stad woei, anders ware de ramp nog grooter, daar vlak over de spinnery een pakhuis van afval is en daarachter weder eene fabriek en eenige turfloodsen. Verder wordt nog gemeld: Deze spinnery was eene der oudste van Twente en bestond sinds 1834. Er waren in de 18,000 spindels 130 arbeiders werkzaam. De brand is ont staan op de derde verdieping, vermoedelijk door het heetloopen eener spinmachine. De fabriek was by beurspolis verzekerd voor ƒ300,000 en half voor eigen risico der ven nootschap en voorzien van Grindel's brand- bluschstelsel. De arbeiders hebben tydig ge legenheid gehad de fabriek te verlaten. Het naast de fabriek staande woonhuis is behou den. De loodsen achter de fabriek zyn ver brand. Te Beverwyk is bericht ont- vangen dat de voortvluchtige secretaris en ontvanger dier gemeente te Kralingen aan gehouden is.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1