vermoeid, door jong en oud op den nooit ge noeg geprezen dansvloer, onder de tonen der onvermoeide ec'auttery-muziek. Tegen halfelf werden de lichten in de gas lantaarn?. welke hst terrein, geholpen door de halve maan, zeer goed verlichtten,uitgedoofd en weldra kondigden eenige vurige slangen, hun aard om over den grond te kruipen ver loochenend, aan, dat het vuurwerk zou aan vangen. Het slaagde goed. De rook Heef ten minste wegens overvloed van wind niot voor het vuurwerk hangen. Integendeel, de krachtige bries dreef het vuur wol wat naar Ó-éne zijde, hetgeen echter geen noemenswaard bezwaar opleverde en b.v. de jaartallen 1574 en 1S90 in Hot eerste stuk niet schaadde. Het slotstuk -decoratie aan Leidens gedenkdag toegewijd, ■slaagde goed, evenals de andere deelen, welke .samen het pyéotechnisch schouwspel vormden. De blinkende bengaalsche zon, eerst grom. daarna rood, voldood aan hare roeping om hot feestterrein te bestralen, terwyl het voorts riet ontbrak aan draaiende wielen en raderen 1 kleurige vuurfonteinon, zwermpotten, vuur pijlen, wentslaars, bommen en hetgeen vorder behoort tot een goed voorbei.aid en uitgevoerd vuurwerk, als men van den ht'er A. Gall, uit Rotterdam, kan verwachten. In ijs verte koD men hooren, in de vlakbij passeerevde spoor treinen zien en hooron, dat Leiden feestvierde Ha afloc-p van het vuurwerk verlieten velen -door „Zomerzorg" en „Zomerlust", waar in de tuinen r.og enkele vetlichtjes den strijd mot den wind volhielden, het feestterrein, hoewel men er nog tot kwartier voor twaal ven mocht blijven. De feestvreugde duurde tot dat tijdstip dan ook nog voort. Nogmaalshet feest slaagde, volgons p'o gramma, goed. Regenbuien, niet in den feest- wijzer vermeld, bleven gelukkig ook achter wege. Aan wind ontbrak hot niet, maar in dit geval liever wir.d dan water. Wie het min t iev.edon waren, zeker de Haagsche rijtuig voerlieden. die at heel weinig zaken deden. Het bestuur der 3-October-Vereeniging en hun, die het bijstonden in zijne veelomvat tende taak, een woord van hulde en dank Van 09 gelegenheid tot kostelooze bezich tiging van het Stedelijk Museum in de Laken hal werd ook ditmaal weder druk gebruik gemaakt. O emcugd Nieuwe, Volgens gerucht uit Delfzijl is gistermorgen bij Borkum een schoener, be iaden met teerolie, totaal verongelukt. Naam en nationaliteit zyn onbekend. De lading is drijvende. Gedurende de kermis te Groes beek heeft men getracht de tong van eon paard van een kermisgast uit te snijden. Het arme dier had op drie plaatsen groote gaten in den mond. Van dit ergerlijk feit is proces verbaal opgemaakt. Een 33jarig persoon te Leeuwar den had in zijne woning osn geweer in handen genomen, dat hij meende ongeladen te zijn. Er zat echter nog een kogel in. Door eene of andere oorzaak ging het geweer af, en hij werd door het schot zoodanig getroffen, dat bi; terstond dood was. Men'schryft aan de „N. R. C." uit Gennep: Op de H1n Bokstel Wesel, der Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg-Mi)bad gisteravond een ongeluk plaats, dat aan die maatschappij groote stoffelijke schade berok kende. De trein namelijk, welke te 10.23 's avonds te Gennep moet aankomenheefi te Hedemerbruch (Pruisen) een gedeelte der wagens verloren, juist daar, waar de weg eene sterke helling hoeft. Da machinist stopte, toen hem geseind werd dat er onraad was, en daardoor botsten de achteraankomende losse wagens tegen het voorste gedeelte van den trein, met het gevolg, dat zeven wagens totaal verbrijzeld werden. Passagiers heeft deze trein zeidon, omdat hij alleen dient om het materiëel voor den volgenden morgen te Gennep te brengen, en oo£ het personeel kwam met den schrik vrij. De weg is versperd, men moet dus ter plaatse vau het onheil in een anderen trein overstappen, maar er wordt met alle kracht gewerkt om de lijn weer zoo spoedig mogelijk in orde te houden. De schadp wordt op f 10,000 berekend. De Brusselsche correspondent van de „Times", die reeds meermalen onrustbarende en onjuiste berichten over den toestand van Z. M. den Koning d9r Nederlanden heeft ge seind, telegrapheert nu aan dat blad, dat Z. M veel erger is dan de „officiëele bulle tins" (die niet zijn uitgegeven!) melden. Dit bericht heeft de City eenigszms verontrust. Een telegram van Reuter echter bevestigt op grond van berichten uit Den Haag, de yjededeelingen dat de toestand niet zoo ern stig is. Dezelfde Brusselsche correspondent weet tevens mede te deelen dat „in het noorden van Nederland groote ellende heerscht ten gevolge van de werkstakingen van dezen zomer en dat een hongersnood voor do deur slaat." Volgens depoches uit Panama zou de storm groote verwoestingen hebton aangericht en de stad Cindad, in Bolivia, on- dsr water gezet he'obe.i, waardoor 2000 per sonen zonder dak zouden zijn, terwijl de scbade op een half millioen pond sterling geraamd wordt. Te Gotha is een merkwaardig proces wegens majesteitsschennis te ver wachten togen den redacteur van het „Gothaï sche Tageblatt". die den vorst van Bulgaiije, prins Fordinand van Coburg, oen verren bloed verwant van den regeerenden hertog, 'oeloe- digd heeft. Aangezien prins Ferdinand door Duitschiand niet als regeorend vorst is er kend, beloofd dit proces uit politiek oogpunt vermakelijk te worden. BUITÏCNLAND. "in- De uitzet van prinses Victoria van Pruisen is het ondorwerp van vele damesgesprekken in de uitgaande wereld. De meeste dingen z)jn in Duitschiand gemaakt en volgens voor schrift van keizerin Frederik, die de teeko ningen gaf voor al de kant, welke gebruikt moet worden, en die toezicht houdt op de vervaardiging van den geheelon uitzet. Enkele kleedingstukken worden echter door Parijseke modemaaksters vervaardigd. Onder de ge schenken, wolbe keizerin Frederik aan haie dochter geeft, zijn kostbare juweelen, W9lke meest alle reeds eenigen tijd in bet bezit der keizerin wareD. Men zegt zelfs dat het paarlsnoer, dat de overleden keizer aan zyne bruid gaf, ook daarbij zul zijn. Koningin Victoria schreef daarvan in haar dagboek: „24 Januari. De paarlen van Frits z)jn de grootste, welke ik ooit gezien heb." Eenjge Berlijnsche bladen vernemen uit Weenen, dat eerlang onderhandelingen zul len worden geopend tusschen Duitschiand en Oostenrijk voor de afsluiting van een tarief-verdrag, in plaats van de behandeling op den voet van de meest begunstigde natie, bi) het tegenwoordige handelsverdrag voorzien. De anti-Europeesche beweging in Vltu neemt toe en in het land heerscht algemeene opwinding. Volgens de „Times" zyn alle Duitsche plantages in wijden omtrek verwoest en oen Duitsche planter, met name Behnne, is vermoord. In nadere berichten wordt aan getoond dat de moord der Duitschers het gevolg was van een komplot en dat de sultan er medeplichtig aan was. Vier Duitschers werden ook nog buiten de stadspoort vermoord, en drie Duitschers verder op. in een binnen- kamp. De lijken bloven onbegraven. Groot-Urltannlik Eene buitengewone agitatie heerschte er gisterochtend te Chatham, toen aan 700 man troepen, waaronder 500 mariniers, bevel gegeven werd zich gereed te houden om naar 'Woolwich te gaan, terwijl hun toe rusting en 20 scherpe patronen per man werden verstrekt. Algemeen heette het dat de rogeering deze zending van troepen gelast had om de Londensche gasfabrieken te Beek- ton, waar de grootste gasmaatschappij 11,000 man werk verschaft, by de dreigende werk staking te beschermen, maar deze lezing werd tegengesproken, ofschoon ongetwijfeld de betrekkingen tusschen de bestuurders der gasfabriek en het werkvolk gespannen zjjn. De eerstgenoemden gelooven dat de fabrieks arbeiders voornemens zijn het werk te sta ken, weshalve da gasmaatschappij tijdelijke loodsen laat opslaan om de eventueel by eene werkstaking aan te werven vrijwilligers onder dak te brengen. De fabrieksarbeiders evenwel loochenen het plan tot werkstaking, maar formuleeren zekere eischen, welker inwil liging evenwel het bestuur der gasfabriek in de handen der gaswerkorsvereeniging zou overbrongon. De bestuurders der gasmaat schappij verklaarden dan ook aan eene depu tatie der gasworkers gistermiddag, dat hunne eischen niet voor inwilliging vatbaar zijn. De opgeroepen troepen bleven inmiddels nog uitgerust en gepakt te Chatham. Arracuië* Volgen3 den Petersburgschen correspondent der „Pol. Corr." hebben de Russische en do Turkacbe regeeringen betreffende do Armeen- sche. qtiaestie een vergelijk getroffen. Grond slag" dezer schikking is, dat de Russische regeering zich onthouden zal van het doen van eenige diplomatieke stappen tot verhin dering van het hervormingswerk in Armenië, dat, volgens den correspondent, reeds is be gonnen. Tevens wordt bij die overeenkomst bepaald dat aan Armenië geen zelfbestuur zal. worden gegeven. Telesrammea, BERLIJN, 3 October. BCEr is met den sultan van Zanzibar een verdrag betreffende het afstaan van een kuststrook gesloten. De sultan ontvangt eene som van 4 millioen mark. Ten gevolge van het stormweder worden van do kust der Oostzee onderscheidene stran dingen gemeld. Al de te Cuxhaven binnen- geloopen vaartuigen hebben schade bekomen. HüRSTEG, 3 October. Keizer Frans Jozef vertrekt met keizer Wilhelm Zondag naar Weenen. Het weer is koud en regenachtig. Bij do verkiezingen in de steden voor den Landdag in Oostenrijk zijn gekozen 13 libe ralen, 6 anti-semieten en 4 Duitsch-nationalen. In één district moet herstemd worden. De uitslag der verkiezing in 6 districten is nog niet bekend. De liberalen verliezen 3 zetels, die door de anti semieten zyn gewonnen. SZEGEDfN, 3 October. Het dorp Kiszelek (ion noorden van Szegedin) is bijna geheel door brand vernield. LONDEN, 3 Oct. Uit Teheran wordt ge meld dat de Engelsche gezant sir Henry Drummond Wolff zwaar ziek is en onverwijld naar Engeland vertrekken zal. LONDEN, 3 October. Eene depeche van Lloyd, gedagteekend uit Aden. meldt dat het gerucht, als zou de cholera te Aden z(jn uit gebroken, van allon grond ontbloot is. LONDEN, 3 October. Het Ned. kofschip „Anna" is te Kasrrup binnengesleept, heb bende in een storm de masten verloren. NIEUW-YORK, 4 October. Volgens berich ten, uit Mexico hier ontvangen, laat de toe stand in de republiek Guatemala te wenschen over. Men vreest dat de tegenwoordige rogee ring zich niet zal kunnen handhaven. LONDEN. 4 October. Aan de „Morning Post" wordt uit Lissabon gemeld dat twee Itali- aansche pantserschepen naar Portugal zijn vertrokken, ten einde, voor het geval daar eene omwenteling mocht uitbreken, de koningin- mceder Maria Pia aan boord te nomen. SZEGEDIN, 4 October. Het is der brand weer gelukt den brand te Kiszelik te be perken. Slechts acht huizen zijn een prooi der vlammen geworden. LONDEN. 4 October. Het Ned. schip „Zee meeuw," kapt. Bos, van Riga naar Delfzijl, is b)) Lemvig gestrand en als geheel verloren te beschouwen. De lading spoelt aan wal. INGEZONDEN. Tentoonstellingen. In de Leidsche Dagbladen van 29 September j I en 3 dezer wordt van de schilderijen-tentoon stelling, in Juni en Juli jl. hier gehouden, ge waagd. We zijn het met Amateur eens dat deze bespreking geen afdoend bewijs is voor levendigen kunstzin in Leiden, evenmin als zwijgen bewijzen zou dat de kunst hier d iod is. Het is toch een teeken van leven, dat geschrijf, waarover men zich mag ver heugen, ook dan. wanneer het met ciitiek gepaard gaat suaviter in mode. Het is niet onwaarschijnlijk dat het inge zonden stukje van 29 September de bedoeling had om repliek uit te lokken en de bespre king van tentoonstellingen op het tapijt te brengen. Aan Amateur is men dank schuldig voor de openhartighoid, waarmode hjj wijst op het geen z. i. de commissie voor de tentoonstelling hier niet begrepen heeft. In de eerste en voornaamste plaats laakt hy de eenzijdigheid der vertegenwoordigde richting. Zijne andere opmerkingen betreffen zaken van minder ge- wichtigen aard en die zijn gemakkelijker te ver dedigen of te weerleggen en c. q. te verhelpen. Over den tyd van het jaar en over ontrée- prjjzen eener te houden tentoonstelling, kan men het gemakkelijker eens worden dan over het specimen van kunst, dat msn eene hoofdrol wil aanwijzen en die dan allicht zóó voornaam wordt, dat zij naar alleenheerschappij gelijken moet in eene verzameling, waar nauwelijks een honderd schilderijen zyn. Wanneer dit is geschied, dan is het zoo gewild, en zeer zeker met het oogmerk om voor een keer van eene zeldzame gelegenheid gebruik te maken, om aan belangstellenden in de beweging van den tegenwoordigen tyd op het gebied van schil derkunst, de werken van jonge kunstenaars te toonen, impressionnisten of hoe men ze gelieft te noemen. Amateur spreekt uit, wat V6len gedacht hebben, maar, ieders meening eerbiedigende, is het plan der plaats gehad hebbende Leid sche invitatie-tentoonstelling, ook nu na de uitvoering en afloop, eene zaak waarvoor men, al is men onvoldaan, dankbaar moet zijn, in dezen zin, dat men er veel door hsoft kunnen leeren. Die lust tot leeren, j. c. door zien ge voelen wat kunst is, bezielde natuurlijs niet alle bezoekers dor tentoonstelling in gelijke mate; bet is zelfs niet gewaagd te veronder stellen, dat die lust by velen in 't geheel niet bestond. Sommigen merkten niet zonder sarcasme op, dat deze tentoonstelling leerde hoe men 't niet moest d09n. Niet als hoon. maar in gemoedelijken ernst opgevat, is dat al eene heel nuttige leering, een fraaie tekst voor oene lange dissertatie over tentoonstellingen en hoe die aan te leggen, dia misschien wei door dit aan roeren der quaestie wordt uitgelokt. Mochten vele amateurs er toe komen om hier eene tweede schilderyen-tentoonstelling te houden, gansch verschillend van do eerste (er is op dit gebied in groote verscheidenheid veel goeds te prosteoren), zy zouden d9 kunst, de kun stenaars on de liefhebbers zeer aan zich ver plichten. Weerbericht. Verwachiing: veianderiyk weer. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 14" O. 57.2 -1 Fahrenhoit; hedenmorgen om 8 uren 13 5g C. 56 3 F.; 's middags 12 uren 17.5° C. 63.5° F.'s namiddags 4 uren 16.5° C. 61.7° F. UITLOTINGEN. 3 pCt. Turksche loten a 400 fr. Trekking van 1 Oct. 1800. Hoofdprijzen: no, 4716138 300.000 fr.; no. 202755, 25,000 fr.: nos. 96420 en 931306, elk 10,000 fr.; nos. 345149, 511306,723951, 1138393. 1279409 en 1800270, elk 2000 fr.; de vol gende 12 nummers: 15676, 42130, SC40, 141773, 340743, 390137, 438719, 525939, 821810, 1044683, 1306157 en 1898288, elk 1250 fr. 4 pCt. Theis--loten van 1880 a 100. Trek king van 1 Oct. 1890. Betaalbaar 2 Jan. 1891. Ge lrokken serieën: nos. 24 28 355 558 953 965 1001 1134 1170 1182 1218 1781 1939 1943 2006 2302 2463 2605 3023 3029 3109 3434 3517 3666 3829. Hoofdprijzen: s. 24 no. 80 a 11. 100,000, s. 965 no. 80, e. 28 no. 71, s. 2605 no. 10. s. 2302 no. 84, s. 3109 no. 53 a tl. 1000. Alle overige nummers in bovenstaande serieën vervat, a fl. 120. Aangekomen vreemdelingen Ie kat wijk aan Zee. Groot Badhotel: He besron Fritz Strobentz en C. Melchere. beiden van Mtinehen. Wjjk B No. 83: He heor L. Beosoboom, van Helft. l eiden, 4 October. Be stemming voor Granen n-ae heden onveranderd. Van sommige artikelen waren nn meer aanbiedingende qualiteit valt over bet algemeen niet mede. JarigeZeouweehe Tarwe werd veel gevraagd; men betaalde tot ƒ10.25 per HL.. IJpohler- 10.per 80 KG., Nieuwe Zec-uweche 8.50 a 9.25 per HL., Polder- en Haarlemmermeer- van ƒ7.tot ƒ8.50, Eoode ƒ7.25 a 7.80 per 80 KG. Rogge: Zeeuwacbe ƒ6.a 6.35 per HL., Haarlem mermeer- 5.30 a ƒ5.00 en geringe qualiteit, wak en met onkruid bezet, van ƒ4.50 tot ƒ5.per 74 KG. Gerst in goede qualiteit weinig aangeboden. Winter- ƒ4.50 a 5Zomer- 4.75, Chcvalier- ƒ5.50 tot 6.10. Haver komt in blanko soort weinig voor: 42 43 KG, ƒ7.—45,47 KG. 7.60 per 100 KG. Nieuwe Buivenboocen ƒ7.a 7.25. Blauwe Erwten, meerendeela wak en van geringe qualiteit, ƒ6.tot 6.75. Capucijnere ƒ8.50 a 10.Koolzaad zonder handel. Kanariezaad: Nieuwe ƒ7.25 a 7.50 per 75 KG.. Jarige ƒ6:50 ^7.2)) per HL. Boter: Aanvoer '•eg. lste qtialit. per 1/4 vat 68.— a 64.jrrtjfc per Va rat 52.— a 56.— late qualiP^W kilogr. ƒ1.45 a ƒ1.60; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.30 a ƒ1.40. Lange Zwart*) Turi. 3500 dubb. heet-., f 0.23 a 0.25. Alkmaar, 3 October. Kaaa. Kleiüe ƒ31.25Com- mias«ie 28.50; Middelbare 28.Granen. Tarwe 7.50 a ƒ9.Roggo ƒ6.a ƒ6.25, Gerat 4.60 a ƒ5.25, id. Chevalier ƒ5.25 a 6.35, Haver 3.30 a ƒ4. Schiedüui, 3 October. Montwen per HL., zonder fast of bel., ƒ10.75. Jenever ƒ14 75, id. Amat. proef ƒ16.25. Spoeling beura per ketel Londen, 3 Oct. Frieache Boter 98 a 104 ah. ADVERTENTIES. Verloofd Dr. D. P. VAN NOUHÜYS, Off. v. Gez. K. N. M., en ADR. J. DE VEER. Curacao, September 1S90. Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspo9dig b9vallen van 99n welgescha- p9n Zoon E. HOEFSMIT, geliefde Echtge- noote van C. J. LANDWEHR. Leiden, 2 October 1890. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Meisje J. C'. S. HOU- WING Brouwer Huisinga. Leiden, 3 October 1S90.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10