:e (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Epn- en feestdagen, uitgegeven. Uil nummer bestaat uit TV/LE Bladen. Leiden, 2 October. Feuilleton. GLÜCK AUF! F RUS DEZER COURANT: Tm: Leiden per S maanden.1.10. ffranoo per post1.40. Aflmaderljjke Kommer».0.05. PKU8 DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meor ƒ0.171. Grootere lettere neer plaateroimte. Voor hot in- caseeeren buiten de »tad wordt 0.10 berekend. Ötilciveiö Kennisgovingen. Borg'saec-ster er. Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis dat op Vrijdag 3 October ti&nefaande, ter gelegenheid van de viering van den Gedenkdag van Leidens Ontzet, do Buret nx der Gemeente-Secretarie (afd. Algemei ne Zaken en Financiën), van den Geineonte-Ont- vanger en het Bureau van den Burgerlijken Stand, van dos namiddags 1 uur af voor het publiek zullen geoloten zijn. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Ocrober 1800. L. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier zjjn de volgende examens afgelegd: het candldaats-examen in de rechten door den heer W. Wiersma; het voorbereidend examen in de godgeleeraheid door den heer J. Zweedfjkhet doctoraalexa men in d.e geneeskunde door den heer N. J. Cuperus; het theoretisch-geneeskundig exa men door de heeren G. Van Schouwen en P. L. Van der Harst; het doctoraalexamen in de rechtswetenschap door den heer A. E. A. S. Van Stralen; het candidaats-examen inde geneeskunde door den heor J. Mieghet tweede natuurkundig examen door den heor A. A. Piepers. Door de heeren W. P. Mulió Jr. en J. Mulié alhier is heden met goed gevolg het theoretischtandbeolkundig examen afgelegd. Het toonoelseizoen zal in den schouw burg alhier worden geopend a. s. Maandag avond met de opvoering van Ibsen's tooneel- epel „Spoken", door het gezelschap van den „Salon des Variétés" uit Amsterdam, onder directie van de heeren Kreukniet, Bigot, Pool man en Blaaser. Zoodra dit stuk in het begin der vorige maand voor de eerste maal te Amsterdam was gegeven geworden, werd het door de aldaar verschijnende bladen druk, maar ook met lof besproken, en zelfs in de „Oprechte Haarlemsche Courant" wijdde de kunstcriticus de heer L. S(imons) er een uitvoerig artikel aan, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Zooals ik heb gezeten, terwijl hot slot van „Spoken" gespeeld word, met eone stille beving door al mijne leden; ik zat en hoorde ea zag, maar luisteren on kijken deed ik niet meer; het was mj als zag ik daar voor mij langzaam een wezen wegbranden en de moe der van dat wezen stond bij hem, in een angst en ontzetting, zij wou het uitschreouwen en zp mocht niet, maar deed het toch Als onder de perplexio van eene benauwende spookverschijning in een naren droom, zóó machteloos, roerloos, onbewegelijk Wan neer heb ik nog ooit vroeger onder zulk eene overweldigende, stomslaande impressie van eenig drama gezeten, dat het geen schouwspel meer voor rnjj was en ik niet meer de ge dachte had aan een vertoond kunstwerk? Maar het leven, o het veischrikkelijke, beang stigende levenHet greep mij beet en hield mü vast, zoo met een ijzeren kneep, vast, benauwend vastIs het de schrijver, die het mij gedaan heeft, of zyne vertolkers? Is dat kunst, mooie kunst, die zóó over ons maohtig wordt Ik weet liet met en kan bot niot zeggen wantvanhetoogenbhk.dat Oswald met zijne moedor alleen was achter gebleven en die angst over hem kwam, ben ik mij niet meer bewust van wat er in mij is omgegaan! Maar nu ik er over nadenk,, ja toch het moot oen groot kunstenaar zijn, die met zoo weinig uiterlijke hulpmiddelen, met zoo'n afbeelding in een paar strepen zulk eene situatie maken kan mot zulk eone diepe indrukwekkendheid. En wie de door hém ge dachte voorstelling or.s vertoonden, zij moeten op die oogenblikken zelf geheel zijn geweest onder de macht van zijn greep en het vermo gen hebben gehad om met. den klank van hunne stemmen de indrukken van zijn visioen uit te spreken of ik zou daar niet zóó hebben kunnen neerzitten, geheel verslagen. Hedennamiddag ontvingen we por Ned6r- landecbe mail de nog ontbrekende Bataviasche bladen van 22, 23, 25 en 26 Augustus. Aan het postkantoor Leiden werd tor Rijkspostspaarbank gedurende het derde kwar taal van 1S90 ingelogd f 56,966.74'/;, en teiugbetaald f 38,503.12Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 0832. Aan het kantoor te Noord wijk en de hulp kantoren te Noordw(jk aan Zee en Voorhout Word godurende dien tijd ingelegd ƒ4114.42 en torugbetaald f 562.37. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 161. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van liet stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten poslknntore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Vrijdag avond om 6.13 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bij do aanstaande najaars-examens voor do onderwüzersakte te 's Gravenhage zullen als deskundigen werkzaam zijn voor de Nederlandsche taalkundede heeren P. J. Terbool en J. D. De Visser Smits, beiden te 's-Gravenhage, J. D. Van Wijk te Leiden en J. A. Haabig te Oude-Tonge; voor rekenkunde: A. Van der Harst to LeideD, Thierry te 's-Gravenhage, J. Van Hout te Schiedam, en S. C. Rademaker te P.ot- terdam voor aardrijkskunde: J. A. KoeDraad te Dirksland en H. L. Wassen te Delft; voor vaderl2ndsche geschiedenisA. H. E. Tijl te Schiedam, en D. Kanen t6 's-Gra venhage; voor kennis der natuur: S. Posthumus te Gouda, en P. Van Bochove te Charlois; voor paedagogiok, zang en schoonschqiven J. C. Sauder te Schiedam, en J. Scbreuder te Rotterdam; voor da nuttige handwerken voor meisjes: de dames mevr. Klein Van Lier, mevr. Gravelotte Pontier en mej. Van den Ende, allen te 's-Gravenhage. Aanstaanden Zondag, 5 October, zal in de kerk der Ned.-Herv. gemeonto van Hoog- made des voormiddags te tien uren worden gepreekt door den heer P. A. Klap, candidaat te Katwjtk-Binnon, en des namiddags te twee uren door den heer J. VT. H. Kalkman, predikant te Alfon aan den RjjD. Nadat Dinsdag 63 onlangs bevorderde lichtmatrozen van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaor" te Amsterdam, naar de schepen te Willomsoord en 35 naar de instructie-korvet „Nautilus" te Hollevoetsluis waren vertrokken, kwamen Woensdag 120 jongens van de Kweekcchool voor Zoovaart te Leiden, aan boord van do „Wasseneer", die alsnu aan den nieuwen cursus zullen deelnemen. Het onderzoek van de Indische bogroo- ting in de afdcelingeu der Tweede Kamer zal beden en morgen nog worden voortgezet, zoodat de openbare behandeling van hot aan de orde gestelde wetsontwerp (botrokteliik 's Rijks Waterstaatswerker) eerst Dinsdag zal kunnen aanvangen. Het zal den 4don October a. s. 50 jaar geleden zijn, dat de begaafde oud booglc-eraar dr. N. Beots, te Utrecht, het borders- en leer aarsambt aanvaardde bjj de Ned.-Herv. ge meente te Heemstede. Ruim 20 jaar. van Juni 1854 tot Febr. 1873, mocht de Herv. gemeente to Utrecht hot voor recht hebben hem als haren herder en loeraar te bezitten. Ook deze feest- en herinneringsdag zal on getwijfeld getuigen, hoe hoog deze waardige en zeldzaam begaafde man, niet alleen in Utrecht, maar in geheel Nederland wordt ge acht en gevierd. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Sept, Porim; de „Noord-Brabant" arriveerde 30 Sept. van Java te Ancona; de „Ssmarang", van Java naar Rotterdam, passeerde 30 Sept. Dover; de „Oranje-Nassau" arriveerde 28 Sept. van West lndi6 te Nieuw-York; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Oct. van GeDua; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Oct. te Glasgow; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Sept. van Southampton; de „Reynst" arriveerde 30 Sept. van Amster dam te Batavia; de „Noord-Holland" vertrok 1 October van Batavia naar Rotterdam; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is 1 Oct. te Marseille aangekomen; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Oct. van Suez; de „P. CalaDd" vertrok 1 Oct. van Niouw-York naar Rotterdam; de „Schie dam", van de Plata rivior naar Rotterdam, vertrok 1 Oct. van Santos. O oineu (fd Nieuw». Een landbouwer onder Oegstgeest miste herhaalde malen groote hoeveelheden bloemkool van zijn land on niettogenstaande door een veldwachter zelfs 's nachts werd ge surveilleerd, mocht het maar niet gelukken uo dieven te snappen. Eindelijk werden D. P., koopman, en M. H., arbeider te Oegstgeest, in het bezit gevonden van bloemkoolen, afkomstig van het land van den bestolene, die enkele van zijne producten, welke eene bijzondere grootte hadden, tenigvond in eone kast ten huize van D. P. Deze ontkende halsstarrig dat do kooien gestolen waren, doch do medebe- klaagde, M. H., bekende dat hij met D. P. eone partij bloomkool had gestolen en cezo te Leidon was verkocht. Een groot aantal getuigen word gehoord, doch ondanks eene opeenstapeling van bewijzen bleef D. P. op zeer brutale wijze ontkennen en voerde zijne verdediging op zóó hoogon toon, dat de pre sident der Haagsche rechtbank dreigde hem niot meer aan het woord te later.. Substituut-off. v. just. mr. Van Buttingha. Wichors achtte de ton laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen, stelde do brutale houding van den bekl. D. P. in bet licht en vorderde voor D. P. ter zake van diefstal en strooperü 6 maanden en voor M. H. wegens strooperij 14 dagon gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Roman van E. W E R N E R. 82) Thans, nu ik weer meesier van mijn doen en laten ben, nu ik niet langer hun schul denaar behoef te blijven, nu zal ik alles op bet spel zotten, om u van do ketenen te bevrijden, die gij alleen om mijnentwil op u naamt en die u, hetzij gy 't al dan niet wilt toestemmen, diep ongelukkig maken." Eugénie antwoordde niothaar vader ging naast haar zitten. „Dit denkbeeld komt u nieuw en onver wacht voor? Bjj mjj is het al opgerezen, toen ik het bericht ontving, ten gevolge waarvan onze omstandigheden zulk eene plotselinge verandering ondergingen. Toen was do ver wezenlijking echter nog zoer ver af. Welke middelen had dio Berkow al niet aangewend, om eoiio verbintenis met ons tot stand te brengen Hei was niot denkbaar, dat hij ooit in een9 scheiding zou berusten, die hem weer geheel bu.ten de kringen zou sluiten, waar hij zich door ons toogan* wilde verschaffen en tegenover zulk een gewetenloos man, die lot alios* in staat was, hadden wij in den stryd moeten onderdoen. Zyn dood heeft met één slag aan dit alles een einde gemaakt en den tegenstand van zyn zoon zullen we kunnen overwinnen. Yan het begin af heeft hij eene lydelfoke 10I in hot gansche geval gespeeld, hoeft hy zich in alles door zyn vader laten gezeggen; ik hoop dus dat krach tige maatregelen van onzen kant ook hom weldra zullen doen wyton." „Hy zal wijken", stemde de jonge vrouw op doffen toon toe. „Heb geène zorg daarvoor!" „Des te beter!" verklaard© Windeg. „Des te scliielyker kunnen we ons doel bereiken." Hy scheen haastig genoeg op dat doel to willon afgaanen inderdaad was dit bet go- val; den armen, diep in schulden stekenden baron, die onvermijdelijk zyn ondeigang te gemoet ging, was geene andere keus over gebleven, dan Eugenie's offer aan te nemen en aldus zyn eigen naam en positie en die zyner zonen te redden; hoe zwaar dit hein ook viel, by boog voor de ijzeren noodzake lijkheid, en die noodzakelijkheid leGrdo er hem ook in berusten. De majoraatshesr van Rabenau echter, die zyn zelfstandigheid on zelfvertrouwen had herkregen, d;o de ontvangen som zonder eonigo moeit o kon terugbetalen, beschouwde dien dwang ate een brandenden hoon en bet huwelijk zyner dochter als een zwaar onrecht, dat by haar had aangedaan en dat hij, het kostte wat bet wilde, weer ongodaan moest zien te maken. Gedurende al den tyd, dien hij op zyne nieuwe bezittingen doorbracht, had hy dit denkbeeld met zich omgedragen het plan was thans gereed en wachtte slechts op de uitvoering. „Natuurlijk is het uw verlangen, zoowel als het onze", ging hy voort, „dat deze onaan gename zaak zoo spoedig mogelijk onderhan den genomen en ten einde gebracht worde. Ik wilde u voorslaan, ons thans onder bet oen of andor voorwendsel naar do residentie terug te vergezellen en van daar de noodige stappen te doen. Gy weigert dan eenvoudig tot uw echtgenoot terug to keeren, en stelt hem eene scheiding voor. "Wy zullen zorg dragon dat hy zyne a-ai*6praken niet met ge weld doordrijft." „Ja, waailyk, dat zullen we. Eugénie! viel Koenraad hier hartstochtelijk in. „Als hy nu mocht weigeren, dien vorachtelyken handel weer te niet te deen, dan zuilen uwe broeders met ue degons in do vuist er hem toe dwingen. Nu kan bij ons niet meer mot schimp en schande, mot openbare vernede ring dreigen, zooal3 zyn vader het deed. Het was hst eenlgo. waarvoor de Wmdegs ooit gebeefd hebbeD, het eenige, waarmede men hun eene dochter van hun geslacht kon af dwingen!" De jonge vrouw, maakte eene afwerende beweging met de hand naar de zijde, waar haar brooder stond. „Uwe bedreigingen zijn overbodig. Koen- raad, en uwe zorgen evenzeer, papa! Dat gene. wat gy met geweld meent te moeten verkrijgen en afdwingen, is reeds eer.e uit gemaakte zaak tusschen Arthur en mg." Windeg hief zich verbaasd op en Koenraad trad nieuwsgierig eene schrede nader. Eagónie gaf zich blyk'oaar alle moeite, met vaste siem te spreken, doch het mocht haar niot gelukken; hare stem beofde zelfs licorbuar, toen zy voortging: „Reeds vóór deri dood van Berkow waren wy hieromtrent overeengekomen, maar daar wij bet opzien wildon vermijden, dat zulk eene snelle en plotselinge breuk zou verwek ken, blo ven wy nog voor don uitwendigea echyn 'oy elkander. „Reeds vóór den dood van Borkovr?" viel haar broeder baar in de rode; „dat was irameis kort na uw huwelijk!'' Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1