Np. 9392 Donderdag S October. A*. 1890. fsze <€curant wordi dagelijks, met uitzondering van fen- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 October. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leifien per S nuvanden1.10. Fn sco per post1.40. Ainonderlgke KoiuroereO.Of.. PRIJS DER ADVERTENTIEN-- Van 1—6 regels 1.06. Iedere rogel meer/0.1?(. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het Ju caaseeren buiten de stad wordt 0.10 borekond Wegens de Tiering van den 3dcn October zal deze Courant a. s. Vrydag In plaats van des avonds, reeds des morgens om ÏO uren verschijnen. Tydlge Inzending van Advertentlën voor dat nommer ls dus noodzakeiyk. Oiücieele Kennisgevingen. Inenting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Dondord&g 2 Oct. a. a., dee namiddags te 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven tot inenting togen betaling van 1.per persoon, in het Elisabothshof aan de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1899. E. KIST, Secretaris. De gedenkdag van Leidens ontzet zal a. 8. Vrydag, 3 October, volgenderwyze worden gevierd 's Voor-.niddags te halfnegen: Koraalmuziek in het Park, door het muziekcorps der dd. Schutterij, directeur de heer Ary Van Leeu wen, welwillend aangeboden door HH. Offi cieren der dd. Schutterij. Uitgevoerd zul len worden: No. 1. „Looft den Heer", van Haendel; 2. „Prélude Héroique", van Bach; 3. „Een vaste burg is onze God." Koraal; 4. „Andante Religioso", van Beethoven; 5. „Ik zal met al mijn hart den Heer blij moedig geven lof en eer." Koraal6. „Dank lied", van Brahms. 's Voormiddags te 9 uren: Uitdeeling van brood en haring aan omstreeks 2800 vrouwen, in het Waaggebouw.--— Uitdeeling van tabak en bons voor bier aan omstreeks 2400 man nen, in het gebouw der Vereeniging „Nut en Genoegen." 's Voormiddags te 10 uren: Bespeliüg van het carillon en springen der fontein. 's Namiddags van 12 tot 4 urm: Groot kinderfeest, aangeboden aan 3300 kinderen van 9-12 jaar, leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. Te 12 uren zullen de leer lingen zich in de schoollokalen verzamelen en van daar geleid worden naar het Feest terrein op liet Schuttersveld. 's Avonds te half achtGroot avondfeest op het Schuttersveld. Toegang tot het terrein door „Zomerzorg" en door „Zomerlust". Drievoudig concert: lo. Muziekcorps der dd. Schutterij, directeur de heer Ary Van Leeuwen, op het Schuttersveld. 2o. Staf- muziek van het 4de reg. infanterie, directeur 1 de heer Gottfried Mann, op Zomerzorg. 3o. Muziekcorps der jagers, directeur de heer S. Calff, op Zomerlust. Rondom de muziektent op het Schuttersveld: gelegenheid tot dansen. De volgende spellen en kramen zullen op het gereserveerde terrein geplaatst zijndraai molens, schiettent, slagmachines, somnam bule, panorama, minerva, acrobaten, poffertjes, wafelen, voorts: ballentent, nogakraam,zang, poppenkast, enz., enz. Op het voor het publiek opengestelde ter rein zullen gevonden worden: draaimolens, poffertjes-, koek- en oliebollenkramen, slag machine, rikketik, vierbak enz., enz. Groot luisterrijk vuurwerk, vervaardigd door A. Gall, pyrotechnicus te Rotterdam. No. 1. „Gloria," prijkende met de jaartallen 1574 en 1890 en eindigende met kanonnades; 2. Girandole, met gekleurde lichtkroon op een voet van brillante fonteinen; 3. Guilliochis van gekleurde cirkels in gouden wrongen en eindigende met kanonnades; 4. vuurcaroussel, een gekleurde globe dragende, eindigende met kanonnades; 5. Variation de trigonometrie, door sterren, zonnen en fonteinen, eindigende met kanonnades; 6. Sirius, in volle kleuren- glansen; 7. Blinkende bengaalsche zon, om het feestterrein ie bestralen8 Decoratie aan Leiden's gedenkdag toegewijd, gevat in fon- teinwerken, die eindigen mot ontploffingen en kanonnades. Tot afwisseling van het ge heel zullen vuurbommen, wentelaars, lucht- slangen, bouquetten, zwermpotten en vuur pijlen de lucht doorklieven. Den feestvierenden wordt verzocht zich niet later dan kwartier vóór twaalven van het Schuttersveld te verwijderen, omdat te midder nacht de lichten worden uitgedoofd. De leden van de „Leidsche Plantenbours" hielden gisteravond op Zomerzorg eene fees teiyke bijeenkomst, waartoe ook hunne dames toegang hadden. Terwijl dezen voor het meerendeel in de zaal, waarvan het orkest als achtergrond keurig met groen en bloemen was versierd, terwijl ook in de zaal zelve zich vele voor werpen van tuinbouw- en plantkundigen aard bevonden gezeten waren, bracht het muziek corps van de Leidsche dd. schutterij in d0n muziektempel in den tuin eenige nommers ten gehoore, beginnende met een „Flora"- marsch van den directeur den heer A. Van Leeuwen. De uitvoering was uitstekend en kwam ook goed tot haar recht in de zaal, waar de opgekomenen gezellig waren gezeten aan tafeltjes, prijkende met lieve bouquetten, den dames reeds by het binnenkomen namens het bestuur aangeboden. Uit naam van datzelfde bestuur riep de heer J. Mater, de president van de Plantenbeurs, allen een harteiyk welkom toe en wenschte hy hun een genooglyken avond, waarna hy eenige woorden sprak tot inleiding van de uitreiking der bekroningen, behaald op de door do leden in de maand Maart gehouden tentoonstelling, in de zaal van Zomerzorg. Hy wen3Chte den bekroonden geluk. De overhandiging der vele pryzen, vroeger reeds allen door ons vermeld, nam eene groote tydruimte in beslag, maar lokte ook menige toejuiching uit, als deze of gene zich voor de bestuurstafel bevond om zyne onderschei ding in ontvangst te nemen. Toen dit was afgeloopen, sprak ook dr. H. Boursse Wils als president van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde enkele woorden. Hy herinnerde er aan hoe het denk beeld om eene Leidsche Plantenbeurs op te richten was uitgegaan van den heer H. Witte, die daartoe geleid was geworden door de gun stige resultaten, welke dergelyko inrichtingen in andere plaatsen afwerpen. De Leidsche afdeeling van genoemde Maatschappy nam het plan over en zoo ontstond de Beurs, steeds meer en meer in bloei toenemende, totdat ze eindelyk op eigen beenen kon staan en men in het voorjaar zelfs eene tentoon stelling hield, zóó welgeslaagd als men maar esnigszins kon verlangen, èn wegens de groote deelneming van de leden èn wegens de groote belangstelling van het publiek èn wegens het fraaie weder, waardoor de tentoonstelling begunstigd werd. De heer Boursse Wils wenschte de Ver eeniging met dat behaald succes hartelyk geluk, maar tevens sprak hy een warm woord van dank, omdat het bestuur van de Plan tenbeurs het bestuur van genoemde Leidsche Afdeeling in de gelegenheid had gesteld zoowel die tentoonstelling als dezen feestavond by te wonen. De betrekking, welke er tusschen beiden is blyven bestaan, is van innigen aard, en, is reeds meermalen gebleken dat de moeder haar kind niet vergeet, ook het omgekeerde is thans andermaal bewezen eene waarheid te zyn. Aller wensch is daarom dan ook dat do Plantenbeurs steeds in bloei blyve toenemen. Daverend werden des sprekers woorden toe gejuicht, toen hy zyne toespraak eindigde met een„Leve de Tuinbouw en leve de Leidsche Plantenbeurs 1" Een niet minder aangenaam nommer van het feestprogramma was voor de leden en hunne dames zeer zeker eene kostelooze verlo ting van bouquetten en kamerplanten, welke in ryke verscheidenheid voorhanden waren en waartoe aan ieder aanwezige een nommer werd verschaft. Slechts weinig nommers wer den er door eene lieve jonge dame by de trekking niet afgelezen, zoodat de meesten by het huiswaarts koeren, hetzy Lier of in eene tier omgelegen dorpen woonachtig, nog een nieuw aandenken aan dezon avond konden medenemen. Vooraf echter voerde de schuttery kapel de tweede afdeeling van haar muziekprogramma uit, welke opnieuw werd geopend met eene com positie van den directeur zeiven, een „Pomona"- marsch. Ook nu kweten de musici zich hoogst verdiensteiyk van hunne taak en werden zy luide door de feestgenooten, die zich eensdeels nu meer in den tuin bewogen, al heerschte er nog eene frissche avondkoelte, terwyi het andere gedeelte in de zaal bieef zittrn, toege juicht. Het kan niet anders of deze avond zal by allen in aangename herinnering blyven. In den gemeenteraad van 's-Gravenhage werd gisteron o. a. behandeld het verzoek van mr. P. M. Von Baumhauer, te Leiden, om eervol ontslag als leeraar in de staat huishoudkunde aan de hoogere burgerscholen voor jongens alhier. De heer De Vries be treurde dat B. en Ws. geene pogingen hadden gedaan om dezen verdienstelyken leeraar te behouden, waartoe de commissie voor mid delbaar onderwys had geadviseerd. Met ver- hooging van zyn traktement had men dozen tactvollen en kundigen leeraar wellicht bly- vond aan de school kunnen verbinden. Uit de antwoorden van den wethouder van onderwys, dr. Mouton, bleek in deze, dat de heer Von Baumhauer zyn ontslag aan den Raad had gevraagd omdat hy zyn trakte ment te gering vond. B. en Ws. meenden in dat geval van pogingen om hem te be houden te moeten afzien en hem het gevraagde ontslag eervol te moeten verleene» en dat wel ter wille van het antecedent. De discussie over dit punt eigoniyk eene quaestie van vorm, van hoffelykheid, omdat hier een leeraar den Raad stelde voor het dilemma öf moer traktement óf heengaan eindigde met aanneming met 16 tegen 14 stemmen van een voorstel van den heer De Vries, om B. en Ws. uit te noodigen te onder zoeken of de leeraar genegen zou zyn tegen hooger traktement te blyven. Gemengd Nieuws. In perceel No. 26 op den Nieuwen Ryn, by de Korenbeurs alhier, heeft onze stadgenoot do heer J. Oostveen eene zaak in gouden en zilveren werken geopend. Maken de in do winkelkast achter de flinke spiegel ruit tentoongestelde voorwerpen van edel metaal overdag een schoon effect, des avonds is dit nog meer het geval, wanneer ze door bet heldere gaslicht worden beschenen. Uit het feit, dat de heer Oostveen zyne kennis, wat gouden en zilveren artikelen betreft, heeft verworven op de gunstig bekende fabriek der heeren Van Kempen te Voorschoten, mag de gevolgtrekking gemaakt worden dat zyne zsak recht van bestaan heeft naast die van andere ingezetenen. Zyn winkel is niet alleen voorzien van zeer kostbare en sierlyke voor werpen, als nu voor het meerendeel geëta leerd- zyn, maar daarin zyn ook goedkoopere en kleinere artikelen aanwezig, zoodat men ruime keuze zal hebben en voor verschil lende bedragen inkoopen zal kunnen doen. Dezer dagen zal men in ons blad eene advertentie hebben opgemerkt, hou dende mededeeling dat een echtpaar, genaamd WUlem Van der Heyden en Elizabeth Maria De Ridder, nu in de bruidsdagen van hun 40 jarig huwelyk zyn. Als wel de aandacht waard, wordt ons gemeld dat ook de ouders van de reeds be jaarde bruid nog in leven zyn, nl. Willem De Ridder, die don leeftyd van 81 jaar, en Helena Wilhelmina Maria Van den Berg, die den leeftyd van 82 jaren hoeft bereikt. Deze beide oudjes zeiven mochten reeds 61 jaren door den band des huwelyks met elkaar verbonden zyn. Zy wonen nu in bet Catharina-hofje en hebben 10 kinderen, die allen in het huwe- ïyksbootje zyn gestapt. Met hunne schoon- kinderon mee hebben zy er das 20. Een hunner kinderen, bovengenoemde Eli zabeth, is thans 40 jaren gehuwd, terwyi er 2 reeds hun zilveren bruiloft hebben gevierd. De twee oudjes zyn thans grootouders over 48 kleinkinderen, maar bovendien hobben zy nog 9 achterkleinkinderen. By zeer ruwe zee zoo wordtons hedon uit Katwyk aan Zee gomeld, zette gisternamiddag hier eene schuit aan. Het liep gelukkig af, ofschoon men eerst vreesde dat zo op een aan het strand staande schuit zou loopen. Later was men bang dat ze in den grond zou slaan. De aangekomene was de KW. 79, schipper J. De Best, van de Naam- looze Vennootschap „Katwyk aan Zee," met 295 kantjes. Van dezelfde Maatschappy is de KW. 84, schipper W. Ouwehand, te IJmuiden binnen van de derde reis. .De Haagse he rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den notaris te Amsterdam, die don heer v. d. V. had aangesproken tot betaling van hetgeen hy, notaris, als borg voor een ander betaald had en ter zake van welke betaling hy op zyne beurt door den heer v. d. V. was gewaar borgd. Overeenkomstig de conclusie van den eischer, wees de rechtbank de vordering toe en veroordeeldo mitsdien den gedaagde tot betaling en in de proceskosten. De storm van don afgeloopen nacht heeft vele Scheveningsche visschers- vaartuigen in de richting van het Kurhaus gedreven. Een groot deel der vloot stond aan het strand. Te Wateringen heeft in den af geloopen nacht een brand gewoed, welke, aangewakkerd door den feilen wind, groote uitgebreidheid heeft gekregen, zoodat verschei dene woningen in de asch zyn gelegd. De vlammen waren in Den Haag op verschillende punten zichtbaar. De veldwachter te Ferwerd ont- moette Zondag op den openbaren weg twee mannen, die met elkaar twist haddon, waarop hy tusschenbeide kwam om hen te scheiden. De twistenden namen hem de sabel af en gaven hem daarmee een slag op hot hoofd, waardoor by verwond werd. Daarop haalde hy zyne revolver uit, maar een van de twee greep hem by den arm, zoodat de schoten in de lucht afvlogen. Meenende dat alle schoten gelost waren, liet de aanvaller den veldwachter los, maar er zat nog één schot op, en daar mee heeft de veldwachter den ander in het been getroffen. De twee mannen zyn geboeid per rytuig naar Leeuwarden gebracht, maar op last van den officier van justitie weer in vryheid gesteld. Naar de „Amst. Ct." verneemt, is door Gebroeders Snuyff te Amsterdam eene reohtsvordering ingesteld tegen die ge meente tot ontdemping der Zaagmolensloot, welke hun gedeelteiyk in eigendom toebe hoort en waarby zy eene aanzienlyke som als schadevergoeding eischen. Te Nieuwediep is eeneschuit van den reeder P. De Mos te Scheveningen met gebroken mast aangekomen. De Duitsche keizer heeft be- paald dat officieren van het leger, die geld aannemen als „heeren-ryders" of met sport geld verdienor.i uit het kader zullen worden geschrapt. Eene boerenvrouw te Nazay, by Nantes, is bevallen van vyf kinderen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5