N8. 9392. 1 on tl e i* <1 ;i<>; 2 October. A9. 1890. Dit noiumer bestaat uit TWEE Bladen. feze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 October. Feuilleton. CLUCK AUF! LEIDSCI DAÖBIAD. PB.LJ8 DEZER COURANT: Twr L«iden p«r 3 manden.1.10. ■franco per post1.40. Ifeonderlgko Nommen0.05. Ofilcieele Kenniogeviiiifen. Oproeping in Wcrkelijken Dienst, Tan Milicien-Verlofgangers der lichtin gen van 1§86, 1887 en 1888. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris de3 Konings in do Provincie Zuid-Holland, van den 12den September 11., A. No. 2615/1 (2de afd.), Pro vinciaal blad No. 54; Brengen ter kennis van de navolgende in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lich tingen van 1886, 1887 en 1888, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartcn op de hier onder vermelde dagen, de3 namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijü, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede yan verlof pas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschap pen op de mede hieronder aangewezen tijdstippen in het genot van onbopaald verlof worden hersteld, als: die, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers, het 4de en het 7de Regiment Infanterie, lichting 1886, van 13 October tot 25 October 1890 die van de lichting 1887, van 3 November tot 15 November 1890; en die van de lichting 1888, van 17 November tot 29 November 1890; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoo- digd, die van de lichting 1886, op Donderdag 9 October, die van de lichting 1887, op Donderdag 30 October, en die van de lichting 1888, op Donderdag 13 Novem ber aanstaande, telkens des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, voorzien van hun zakboekje, zich aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het -ontvangen van aanwijzing van de plaats, waarheen .zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te vol doen, zij daaTvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging ecner geneeskundige verklaring. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 October 1890. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het candidaat examen in de rechten afgelegd door de hee A. J. Cnoop Koopmans en H. Pelinck; ,t eerste natuurkundig exam-n door den neer "W. Van Rossen. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Sept. ingelegd 55,746.58, terugbetaald ƒ50,661.21, terwyl zyn afgegeven 128 nieuwe en geheel afgelost 74 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 8910 inleg gers bedroeg op 30 Sept. 1,741,680.28. Men machtigt ons van bevoegde zijde, omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning te berichten, dal sedert eenige dagen de oude kwaa' zich weder bij Zjjne Majesteit doet gevoelen, waardoor de eetlust minder en de behoefte aan rust groo- ter werd. De doctoren beschouwen den toestand als van voorbjjgaanden aard. Men meldt uit Noordwjjk, dd. 30 Septem ber: In strijd met het advies van de meer derheid van het dagelijksch bestuur, in stryd met dat der plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, en in strijd met een adres van een dertigtal belanghebbende ouders, werd heden met 7 tegen 4 stemmen, op voorstel van den heer G. v. d. Weyden, door den gemeenteraad het besluit genomen tot vermindering van het getal leervakken aan de openbare lagere school te Noordwjjk- Binnen, zoodat daar voortaan geen onderwijs zal worden gegeven in de Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen. Door den voor zitter werd geconstateerd dat door niemand was weersproken de bewering van B. enWs. en de plaatselijke commissie van toezicht, dat na aanneming van dit voorstel alhier geene gelegenheid bestaat tot het ontvangen van onderwgs in de drie hoofdtalen. In de kerk der Herv. gemeente te Haar lemmermeer zal Zondag, 5 Oct., des morgens om halftien, de bevestiging plaats hebben van ds. D. Bax, door ds. Bax van Doornspijk. Des namiddags om twee uren zal de nieuwe pre dikant zjjne intreerede houden. Het Philharmonisch Orkest te Scheve- ningen nam gisteravond afscheid met een keurig concert voor eene stampvolle zaal. De directeur Kogel kreeg 5 kransen, waar onder een waaier van bloemen en rozen. De concertmeester Bleuer werd na zjjn solo ten hartelijkste toegejuicht en ontving een krans. Toen het orkest tot slot het Volkslied aanhief, stonden de duizenden in de zaal op en wuifden den kunstenaren toe. De „Courrier de Schéveningue" constateert in een overzicht van het badseizoen, dat de badplaats dit jaar drukker dan ooit is bezocht geweest, en somt de vorsten en vorstinnen op, die te Scheveningen verblijf hielden. Naar men verneemt, zjjn voor 1891 reeds de navolgende garnizoensverwisselin gen bepaald: Op 1 Mei, een bataljon van het 5de regi ment infanterie van Nijmegen naar Amers foort. De beschikbare ruimte komt ten dienste van de op te richten reserve voor het Indische leger. Op 1 November, de staf en één bataljon ,van het 2de regiment infanterie van Maas tricht naar 's-Boscb, in verband waarmede eene der kazernes te Maastricht voor gebruik der troepen ongeschikt wordt verklaard. De tijdelijke r(jkstelegraafkantoren te Wijk aan Zee en in het badhuis te Scheve ningen werden, te rekenen van 1 Oct. gesloten. De „Prov. Gron. Crt." schrjjft het vol gende Er kwam ons heden iets ter ooren, zóó on gehoord, dat wij het eerst weigerden te ge- looven, maar .dat toch, naar men ons ten stelligste verzekerde, bepaald waar moet zijn dit namelijk, dat de minister van binnen- landsche zaken zjjne goedkeuring heeft ge weigerd aan de benoeming van den heer A. C. Dornheck Busscher, candidaat aan do Gro- ningsche universiteit, tot leeraar aan het gymnasium te Winschoten. Die weigering moet hierin gelegen zjjn, dat mede op de voordracht waren geplaatst de namen van een doctor en een doctorandus en dezen door den gemeenteraad werden gepasseerd. Is het bovenstaande waar, dan is zulk eene daad zeker eenig in de geschiedenis van ons land. De „N. Gron. Ct." verneemt echter, dat het gerucht van de weigeriDg der goedkeuring door den minister ongegrond is. Door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling van eene va- cature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische Ijjst van aanbe veling: mr. J. Boldingh Gz., kantonrechter te Bolsward; mr. S. Gratama Wz., kanton rechterplaatsvervanger, advocaat en procu reur te Arnhem; en mr. W. Kolff, kanton- rechter te Berlikum. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 30 Sept., zijn voor het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Dec. 1890 benoemdtot assistent bjj de schei kunde aan de Rjjks-universiteit te Utrecht, dr. A. J. A. Prange, te Utrecht; en tot as sistent bjj de histiologie aan do Rijks-univer siteit te Utrecht, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, A. Van Btjlert, doctorandus in de scheikunde te Utrecht. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel staatsexamen, voor het eerste ge deelte, de heeren L. H. Lieirwens, te Rotter- dam; J. A. F. Peters, te Boksmeer; en voor het tweede gedeelte, de heeren H. A. Just De la Paisières, te Delft; G. A. Sand- vos, te AmsterdamP. A. De Jong, te Groenloo, en A. G. Faber, te Kralingen. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 27 dezer, is benoemd in d9 commissie tot het examineeren van hen, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vu 1—regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174- Groots re lettere neer plaatsruimte. Voor het in- caaaeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. die het diploma van geëxamineerd en beëe- digd landmeter verlangen voor het jaar 1890: tot lid en voorzitter, dr. Ch. M. Schols, hoog leeraar aan de Polytechnische School te Delft; en tot leden de heeren H. Van Goudoever, inspecteur der registratie en domeinen te 's Gravenhage; A. W. E. Kwisthout, inge nieur-verificateur van het kadaster te Roer mond dr. C. A. Scheltema, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; en A. Le Comte, leeraar aan de Polytechnische School te Delft. Het Rotterdamsche Sanatorium is Zater dag geopend. Het ruime, hooge huis ontvangt van twee kanten licht en lucht, aan den voorkant van den Westersingel en aan den achterkant van eene tot tuin ingerichte open ruimte. Het sousterrain levert voldoende ruimte op voor keuken, provisiekamer, kelder, enz., als mede voor de woning der huismeesteres. Be neden, geljjk met den beganen grond, bevindt zich, behalve eene ruime receptie- en consul tatiekamer en de woning voor den portier, eene tweede klasse mannenkamer met vier bedden. Op de 1ste verdieping eene eerste- klasse.kamer voor één patiënt en eene tweede- klasse-vrouwenkamer met vier bedden. Voorts eene badkamer, eene ruime, uitstekende ope ratiekamer met eene isoleerkamer voor zwaar geopereerden. Op de tweede verdieping eene eerste kl.-kamer voor één patiënt en eene derde klasse-kamer voor vrouwen, met vier bedden. Op de derde verdieping eene derde-klasse- mannenkamer met 4 bedden, zolder, enz. Al de kamers zjjn behangen met papier sanitaire, zoodat het afgewasschen en met des- infecteerende vloeistof behandeld kan worden. De inrichting van de operatiekamer met hare vlakke, witte muren en afgeronde hoeken biedt voortdurend dezelfde gelegenheid tot ontsmetting aan. Uit het reglement, dat bjj deze gelegenheid verkrijgbaar was, blijkt dat in dit Sanatorium gelegenheid bestaat tot het opnemen en ver plegen van patiënten van alle gezindten en beide geslachten, met uitzondering van lijders of lijderessen aan besmettelijke ziekten of krankzinnigheid. De zieken worden behandeld door den arts hunner keuze, mits aan de reglementaire voorwaarden van den genees kundigen dienst worde voldaan. Aan hem be talen zjj hunne behandeling, zoodat deze afre kening geheel buiten de bemoeiing van het Sanatorium blijft. Geestelijken van alle gezindten hebben, op aanvrage der verpleegden, recht tot bezoek. Roman van. E. WERNER, 30) - „Ge hebt immers zelf aan Lorentz gezegd, dat alles anders is geworden", ging hij met gedempte stem voort, „en gjj weet ook den dag en het uur, waarop die verandering plaats had. Het is niet noodig, dat ik u dit herinner, Ulrich maar mij heeft die dag ook de laatste rust en vreugde benomen, welke ik nog op mjjn ouden dag hoopte te genieten. Nu is het daarmede gedaan voor altjjd 1" „Vader!"... riep de jonkman. „Laten wjj er verder over zwijgen", her nam de opzichter, terwijl hjj eene afwerende beweging met de hand maakte. „Ik weet er niets van en wil er ook niets van weten, want als ik alles bovendien nog klaar en duidelijk moest booren uitleggen, dan was het met mij ged De gedachte daaraan is al meer dan gene g; zij alleen is voldoende om een mensch ki uitzinnig te maken." Weer flikkerden Ulrich's oogen even drei gend als straks, toen zijn vriend op dezelfde omstandigheid doelde. „Ma; .der, als ik u nu zeg, dat de tou wen gec. -ken zijn, als ik u zeg dat ik er de hand niet in heb gehad. „Zeg liever niets!" viel de oude man hem op bitteren toon m de rede, „ik geloof u toch niet en de anderen doen het ook niet meer. Ge zjjt altijd woest en driftig geweest en zoudt uw besten vriend in een oogenblik van woede hebben doodgestoken. Neem er de proef eens van, ga eens tot uwe kame raden en zeg hun„Het is niets anders dan een ongeluk geweest 1" niemand gelooft u toch!" „Niemand?" herhaalde Ulrich op doffen toon. „Gy ook niet, vader?" De opzichter zag zyn zoon met eene uit drukking van diepe droefheid, maar vast in het gelaat. „Kunt ge my hier met open oogen ver klaren, dat het ongeluk buiten uwe schuld, geheel buiten uwe schuld is geschied? Dat gy. Hy bracht de vraag niet ten einde, want Ulrich hield dien blik niet uit, hy sloeg de zooeven nog zoo fonkelende oog9n neer; met eene haastige beweging wendde hy zich af en zweeg. Er heer8chte een lang en bang stilzwygen in do kleine kamer; men hoorde niets dan de zware ademhaling van den ouden man. Zyne hand beefde, toen by zich hiermede over het voorhoofd streek, en zyne stem beefde nog meer, toen by eindelyk op zach- ten toon zeide: „Gy hebt er de hand niet in gehad? Of het nu juist uwe hand geweest of wat ook de reden zy ze zeggen allen dat men de zaak niet kan onderzoeken en dat er ten minste, Goddankgeene gerechtelyke bewyzen voor te vinden zyn. Maak het met uzelven alleen uit, Ulrich, wat daaronder in de diepte gebeurd is, maar bluf niet meer op uwe ka meraden. Ge hebt het goed begrepenna dien tyd vreezen ze u alleen nog. Zie toe, hoe lang gy hen slechts door die vrees in bedwang houdt!" Hy ging heen. Zyn zoon maakte eene be weging, alsof hy hem wilde nasnellenopeens echter bleef hy staan en sloeg zich met de gebalde vuist tegen het voorhoofd. Het ge luid, dat hierby uit zyne borst opsteeg, klonk byna als een jammerkreet. Wellicht waren er tien minuten verloopen, toen de deur opnieuw geopend werd en Martha weer binnentrad. Haar oom was vertrokken en Ulrich lag in den leunstoel, met de handen voor het gelaat. Dit scheen haar echter niet byzonder te treffen; ze wierp slechts een enkelen blik op hem en ging vervolgens naar de tafel, om haar werk op te bergen. Het geluid harer voetstappen had Ulrich uit zyn gepeins doen ontwakenhy stond langzaam op en kwam naar haar toe. Gewoonlyk placht hy zich niet veel om het doen en laten van het meisje te bekommeren, ten minste er niet met haar over te spreken. Heden deed by bet een zoowel als het ander. Misschièn was ook voor die stroeve, teruggetrokken natuur het oogenblik aange broken, dat hy behoefte had aan het een of ander woord, aan het een of ander teeken van deelneming, juist thans, nu alles voor hem vlood, alles hem ontweek. „Gy en Lorentz, ge zjjt het dus eens?" begon hy. „Ik heb hierover nog in het geheel niet met u gesproken, Martha! In den laat- sten tyd heb ik zooveel anders aan het hoofd gehad. Hebt ge beloofd, zyne vrouw te willen worden?" „Ja," was het korte, half met tegenzin gegeven antwoord. „En wanneer wordt ge de bruid?" „Daarmede hebben we nog tyd." Ulrich zag op het meisje neer, dat met stokkenden adem en bevende vingers, zonder op te zien, haar werk byeenzocht; eene in wendige stem scheen hem toch te beschul digen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1