en brachten den nieuwen vingerling aan boord. Na volbrachte opdracht kwam de boot weder behouden aan den wal. Te Rotterdam is uit de Maas aangespoeld het lijk van een zwaar gebouwd, ongeveer 30-jarig man, do kleedingetukken op den rug gebonden, waardoor het ver- moedon ontstaat, dat de man de rivier heeft willen overzwemmen. Een meisje, dat Zaterdag in oen winkel, aan de Hoogstraat te Rotterdam, een zakje met bruidsuikers voor hare zusjes had gekocht, stond, thuis komende, niet weinig verbaasd toen zij, het zakje ledig stor tende, daarin een gouden ring vond. On middellijk werd het gevondene in den winkel teruggebracht, waar het bleek dat men van het vermissen van een gouden ring niets wist. De „Zandvoortsche Badcourant" deelt mede dat het getal badgasten, die Zand- voort bezocht hebben, dit jaar hooger is dan het gemiddelde der laatste zeven jaren. Uit de officiëele opgaven blijkt tsch, dat aldaar vertoefd hebben 2489 badgasten, waarvan uit Nederland 1971, uit het buitenland 518. Hier van waren woonachtig te Arasterdam 122S, te Haarlem 161, in andere plaatsen van ons land 582, in Duitschland en Oostenrijk 453 en in andere landen 65. Do beide vacantiekolonitn worden verder bezocht door 350 kinderen, terwijl in het Badhuis voor minvermogenden worden ver pleegd 114 patiënten. Men komt dus tot een getal van 2953 personen, die dit jaar ver- poozing en herstel zochten te Zandvoort. De rechtbank te Utrecht heeft hedenmorgen H. F., wonende te Aarlander- veen, thans te Utrecht in hechtenis, beklaagd van bedelarij, te Nieuwkoop gepleegd, ver oordeeld tot drie dagen hechtenis en opzen ding naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van zeven maanden. Het vanouds bekende „Poolsche Koffiehuis", te Amsterdam, sedert 15 April niet meer toegankelijk voor zjjne talrijke habi tués, uit Amsterdam en de Zaanstreek, opende Zaterdag-avond weder zijne deuren gastvrij voor het publiek. 't Is echter niet de oude bekende, doch een nieuw, solied en flink gebouw, van verre reeds te herkennen door het woord „Polen", dat hoog in de lucht boven het rek der telefoon draden uitsteekt. Dat het solied is, merkt men terstond bij het aanschouwen van dien stevigen gevel met breede pilasters van Zweedsch graniet, zijne hooge spiegelruiten en arduinen plint. En binnentredende, ir. de groote koffie kamer, verkrijgt men opnieuw de overtuiging, dat degelijkheid bij de bouwmeesters, de heeren Van Rossem en Vujjk, op den voor grond heeft gestaan, toen zij dit gebouw ont wierpen. De eikenhouten parketvloer, dito betimme ring en ameublement, alles vormt een solied geheel. Aan licht en lucht is geen gebrek; trouwens, op de meest doelmatige wijze is hiervoor gezorgd, want terwijl de ruime zaal door het daglicht, dat door de 4 hooge ramen aan de zijde van de Kalverstraat en door 6 dito aan de zijde van de Papenliroeksteegnaar binnen valt, bil dag behoorlijk licht ontvangt, worden de koffiekamer, de eetzalen daarboven en verder het geheele hotel bij avond door electrisch licht schitterend verlicht. Alleen in de koffiekamer bevinden zich 7 groote koperen kronen. Het gebouw heeft eene eigen inrichting voor electriscbe verlichting; do machines enz. daar voor bevinden zich in de kelderverdieping, terwijl er bovendien ook voor gasaanleg is gezorgd. Een afgezonderd gedeelte van den kelder, door dikke muren omgeven, dient om het bier koel te houden. Van beneden naar boven gaat eene massief marmeren trap; ook de portalen zjjn van ijzer en steen, zoodat deze trap onverhoopt bij brand een veihgen weg naar de straat aan biedt. Uitmuntende toestellen bevat het gebouw voor luchtverversching en verwarming door warm water. De groote eetzaal op de eerste verdieping is voor 80 personen, oone kleinere zaal, daar achter gelegen, voor 24 personen ingericht. Op de andere verdiepingen bevinden zich de 30 logeer- .en badkamers en daarboven die voor het dienstpersoneel. Het geheel verraadt, dat een kundig vak man 'oij de inrichting op de behoeften van een gebouw als dit heeft gelet. Doelmatigheid en degelijkheid zijn hier alom vereenigd. Trou wens, ten beheerder, als de heer Trier heeft getoond te zijn in het vroegere „Poolsche kof fiehuis", weet voorzeker waarvoor men te zorgen heeft, nu men met de eisclmn des tyds is medegegaan en de Kalverstraat een nieuw gebouw rijker is geworden, dat terstond den indruk maakt van becht en stevig te zijn. De aannemer, de heer B. Van Buuren, hc-9ft voor dezen omvattenden arbeid slechts vijf maanden noodig gehad. Half April begon men met het oude koffiehuis af te breken, en in de eerste dagen vau Juni kon men eerst met het metselwerk beginnen. Er is dus niet ge talmd met dit werk, terwijl de spoed geen afbreuk aan het geheel hoeft gedaan. Behoudens eene eDkele uitzondering, is alles, wat voor de inrichting benoodigd was, door onze vaderlandsche industrie gelevord, die ook hier weder heeft getoond de mededinging van het buitenland te kunnen trotseeren. De landbouwer G. L., te Peize, had 14 dezer het ongeluk, dat de beide paarden, welke hij voor den wagen had, op hol gingen, zoodat hij van den wagen viel hem beide wielen over de borst gingen en hg zwaar gewond in oene nabijgelegen woning word ge bracht, waar hjj den volgenden avond overleed. Uit Bremen wordt gemeld, gelijk wij reeds in enkele nemmers van ons vorig blad mededeelden, dat de tabaksmagazijnen der firma Meyer Krose met den daarin aanwezigen voorraad vaten tabak, geschat op oene waarde van 600,000 mark, in den nacht van 26 op 27 dezer zijn verbrand. De schade wordt op nagenoeg een millioen mark geschat. Uit Lauban schrijft men: De met achterlating van een tekort van 22,000 mark voortvluchtige gemeente ontvanger Vogel heeft u t Kruminbübel (Reuzengebergte) aan een kennis een brief gezonden, waarin hij bekent reeds in hot eerste jaar van zijne elfjarige ambtsbediening (1879) de eerste verduistering te hebben gepleegd en het grootste deel der gestolen gelden te hebben verspeeld in de loterij. Het onder wijzend personeel der inriebtingen van onderwijs te Antwerpen zal don 2den October feestvieren tor gelegenheid van den gedenkdag van den honderdsten ver jaardag des Duitschen paedagogen Adolf Wil helm Diesterweg. Er zal eene feestelijke bij eenkomst plaats hebben in de aula van het koninklijk atheneum, gevolgd door een feest maaltijd. De Brusselsche „Nation" deelt eenigo bijzonderheden mede over het spelen te Ostende. Ofschoon het spelen door de wet- is verboden, is toch in de Kuizaal een beslo ten kring, waar onverholen gespeeld wordt- Hel eenige verschil met Monte-Carlo is, dat de hoogste iozet te Ostende 6000 fr. is, ter wijl deze te Monte-Carlo 12,000 fr. bedraagt. Het stadsbestuur van Ostende verpachtte deze speelbank voor dit seizoen aan twee Pranscben, tegen 30,000 fr. Nu het seizoen geëindigd is, hebben beide heeren last ont vangen van den minister van justitie binnen 14 dagen België te verlaten. Dit zullen z(j dan ook wel gauw doen, want de zaken zijn afgeloopen en er is 350,000 fr. verdiend. Het Brusselsche blad geeft eenige staaltjes om te doen zien boe hoog te Ostende is ge speeld. Er waren vreemdelingen, die 100,000 fr. verloren, en anderen, die 80,000 fr. heb ben gewonnen. Geen wonder, dat de „Nation" tegen deze wetsontduiking protesteert. Uit Nieuw-York wordt gemeld: 2933 landverhuizers, meest Ieren, zyn alhier aangekomen. Waarschijnlijk is, met het oog op den dreigenden hongersnood in Ierland, e9n groote toevloed van Ieren in de eerste maanden te verwachten. Weder moet een misdadiger te Nieuw-York door electriciteit ter dood worden gebracht. De rechtsgeleerde echter, die den boosdoener, eon Japanees, verdedigde, hoeft bij den procureur-generaal wijziging van het vonnis gevraagd, omdat naar zjjne meening welke door de terdoodbrenging van Kemmler bevestigd werd eene executie met electrici teit niet pijnloos kan geschieden. De groote vulkaan bij Mombacho, in Nicaragua, welke eeuwenlang gedoofd scheeD, begint opnieuw te werken. By duizen den verlaten de inwoners de stadeene be volking van 15,000 zielen is reeds tot 3000 geslonken. Muren beginnen te scheuren en aardbevingen worden waargenomen. Te Ma- nagna, Masaya, Rivas en andere steden zjjn reeds huizen ingestort. Het aantal vrouwen uit de lage volksklassen in Esgeland, die zich aan ster ken drank overgeven, is in vergelijking met andere landen verbazend groot. Elke week worden in Londen verscheidene vrouwen, we gens dronkenschap op den openbaren weg, tot geldboete of lichte gevangenisstraf ver oordeeld. Dezer dagen werd eene 62 jarige vrouw voor een politierechter gebracht en by die gelegenheid bleek dat zij reeds meer dan twee honderd-malen wegens dronkenschap was ver oordeeld. De rechter veroordeelde baar tot eene boete van 20 shillings (twaalf gulden) of 14 dagen gevangenisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 27 tot 30 Aug. Zyn wy goed ingelicht, dan zal de troepen- macht op Flores opnieuw worden versterkt, ten einde het verder voortrukken landwaarts in mogelijk te maken zonder de verbinding met de kust in gevaar te stellen. Nu men eenmaal op hot eiland is, wil men het onder zoek naar tin blijkbaar zoolang voortzetten, tot men zekerheid verkrijgt omtrent de aan wezigheid of niet aanwezigheid van dat metaal, zoodat de zaak daarmede in één keer tot een eind wordt gebracht, en verdere tochten niet noodig zullen zijn. Java-Bode Door de Regeering zyn bezwaren ge maakt tegen de benoeming van den directeur van 't Laboratorium voor pathologische onder zoekingen en bacteriologie te Woltevreden dr. C. Eijkman, tot lid in den geneeskundigen Raad te Batavia. Uit een telegram van den resident van Somarang hlykt dat aldaar weder de cholera is uitgebroken. Van doorgaans goedmgelichte zijde ver neemt het „Bat. Nbl." dat de directeur van binnenlandsch bestuur het voorstel heeft ge daan om het personeel van zyn departement, wegens de toeneming van werk, uit te breiden met een referendaris en dat voor deze be trekking is voorgedragen de aan dat depar tement werkzaam zynde ambtenaar op wacht geld, laatstelijk controleur der 1ste klasse op Java en Madoera, A. M. Zeeman. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Gesteld: Iu afwachting van hnnne aanstelling tot hurgerl. ambt. Ier beech, van den dir. van B. B. om te -worden -werkzaam gesteld bij het B. B.: L. E. Dom, A. F. Velders, J. H.Mor- beck, C. H. E. Hevieide, W. v. Vianen, R. H. V. De Lannoy, E. Kalft', L. F. H. Timmermans, F. H. harkey, C. L. Barentz. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de klerk op bet bureau van den.retidcntvan Tapanoeli (Sumatra's Westkust) R. Palm, en de ge wezen '2de baas kleermaker bij de eentr. gevangenis voor Europeanen to Semarang C. Yan Zijl, laatstge noemde wegens lichamelijke ongeschiktheid voor verderen dienst. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdonderwijzer bij de kweekschool voor inlandeche onderwijzers te Makas sar (Celebes en ODderhoorigbedeD) F. B. Nunnink. Benoemd: Tot griflier van den landraad te Krakeaaa (Pobolingo) E. Simons, laatstelijk ter besch. van den voorzitter van den landraad te Bankalan, om te worden belast met griffierswerkzaamheden. Geplaatst: Op bet bureau van den bewnarder by het k"da6ter te Semarant', de benoemde adjunct- lardm. 3de kl W. A. Von Freijbuiy. Bepaald: Dat geplaatst blijft bij de opnemings sectie Soekaboemi, resid. PreaDger-ltegentscbappen de benoemde landmeter 3de kl. J. H. Evelein. Geplaatst: Als hulponderwijzer: Aau de o. lsto 1. school B te Soerabaia, de benoemde onder wijzer 3de kl. J. Keijmanaan de o. late 1. school A te Batavia, de benoemde onderwijzer dor 3do kl. J. C. E. Bartelds; aan de o. 1. school te Koetoardjo (Hagelen), de benoemde onderwijzer der 3de kl. A. Hofman. Ontslagen: Op verzoek, wogens ziekte, eervol uit hare betrekking, de hulponderwijzeres aau de o. lsto 1. school A te Batavia M. M. Raket. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de n. 1. school te Fort-de-Kock (Padangsche Tovenlanden), de ben. onderwijzer der Sde kl. K. Sanders. In de contróle-afd. Cheribon, al'd. v n dien naam. de contr. 1ste kl. H. R. Pereira; in de contróle-afd. ProboliDggo, afd. Magelang, de contr. 2de kl. H. A. De Groot; in de afd. Landak, de contr. 2de kl. M. C. Schadée; in de afd. Menado, de contr. 2de kl. G. J. Koopman. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang vaD 4 September 1890, aan den voorzitter van de landraden te Grissée, Sedajoe en Lamongsn (Soerabaia) mr. F. C. U. Lorcli. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang van 2 September 1890, bet tijde lijk lid in de algemeeno rekenkame H. T. Mau- renbrecher. Benoemd: Met ingaDg van 4 September 1890, tot voorz. van de landraden te Grissée, Sedajoe en Lamongan de voorz. van de landraden to Bonthnin, Djc-neponto, Alloc en Takalar (Celebes en Onderhoo- righeden) mr. H. Lammere van Toorenburg; tot voorz. v*n de landraden te Bonthain, Djeneponto, Alloë en Takalar de griffier van den Raad van Justitie te Padang (Sumatra's Westkust) mr. A. J. C. E. v. Heycop ten Hamtot griffier van den Raad van Justitie te Padang do substituut-griffier bij dien Raad mr. J. C. f-ubregtse; tot 3dou stadsgeneesheer dr. J. Godefroy, op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen officier van gezondheid der 1ste kl. Ingetrokken: De verplaatsing van bet gou vernement Sumatra's Westkust naar de residentie Oostkust v«n Sumatra van den contr. 2de kl. W. J. Rahder, met bepaling dat bij in eerstgenoemd gewest werkzaam blijft-. Verplaatst: Yan het gouv. Sumatra's West kust naar de res. Oostkust vau Suma'ra, de contr. lste kl. G. Do Waal. Gesteld ter beschikking: In afwachting vac hunne aanstelling tot burgerlijk ambtenaar: Op Java en Madoera: Yan de residenten van Ban tam, A. F Veldors; van Besoeki, J. H. Morbeck, en van Kedoe, L. E. Dam. Op de bezittingen buiten Java en Madoera: van den gouverneur van Sumatra's Westkust, E. Kalft', van de residenten van Palembang, L. F. H. Timmer mans; van Itiouw, F. H. Barkeij; van de Wester- afdeeling van Borneo, Ch. E. Heavieide; van den gouverneur van Celebes on OnderhoorighedeD, R. H. Y. De Lannoy; van de residenten vaa Banka, W. Yan Vianen, en van Bali en Lombok, C. L. Barentz. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De on langs uit Nederland aangekomen 2de luit. der inf. H. A. Kooij, bij het 8ste bat. inl'. te Willem I; de n2ar Atjeh overgeplaatste officieren der iDf. als volgt: bij liet 12de bat. inf. de lste luit.-adj. R. Maeleod; bij liet 15de bat. inf. de lste luit. A. A. J. C. Hoorn en do 2de luit. L. 31. Leijh. Overgeplaatst: Do 2de lui*, der inf. G. Ripping van het 6de bat. inf. te Magelang, naar het 10de bat. inf. te Batavia; de 2de luit. der inf. T. C. R. De Groot van het 2de bat. iof. te Magelang, naar het 6de bat. inf. aldaar. Ontslagen: Met ingang van 4 September 1890, op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen, de rn meester Lij do cavalerie W. F. A. v. d. Blocquery. Belast: Met de waarneming der betrekking van controleur der 2de kl. bij het B. B. op de Bezitt. buiten Java en Madura, de ambt. op non-activ. B. O. v. Berekel Bik, laatstelijk controleur der lste kl. bij dien tak van d enst. Departement va i Iv.arine. Overgeplaatst: Yan het kus'licht op Zwaantjes-droogte bij dat op Duiven- eiland, de lichtopzichter der 2de kl. J. Van der Steicbe'. B e n o o m dTot lichtopzichter 2de kl. de Jicbt- opzicl ter 3de kl. B. L. A. F. Jamie; tot licht opzichter 3de kl. jhr. M. H. F. Goldman. Geplaatst: Bij het kustlicht der 4de orde op Zwaantjes droogte, de benoemde lichtepz. 2de kl. jhr. M. H. F. Goldman. Bepaald: Dat de benoemde lichtopz. 2de kl. B. L. A. F. Lamie geplaatst blijft bij de kustlichten in Str at Stolze (gewest Billiton). fci e.; Jt *JC IV JU A. .CS JU- Frankrjjk. Een nieuw duel te Parijs had plaats tus- schen den heer Liétaud, prefect van de Sarthe, en een Boulangistisch journalist, den beer Vilfen. In eene openbare rede had de prefect zich ongunstig over het Boulangismo uitge laten, waarop de heer Vilfen hem uitdaagde. Twee schoten werden gewisseld, maar geen van de beide tegenstanders werd gewond. Volgons de „Echo de Paris", heeft de minister van oorlog in Frankrijk aan deskun digen opgedragen een voorstel te onderzoeken tot het met brons bedekken van dragonder- helmen en sabelscheden. Het doel daarvan zou zijn deze wapenen daardoor bij het ge bruik van rookvrij kruit minder zichtbaar te maken. Men zal zich herinneren dat ook ge vreesd werd, dat de roode uniformen btf het gebruik van dat kruit gemakkelijker gezien zouden worden. De jongste legeroefeningen hebben dit echter niet bevestigd. Het eeuwfeest ter viering van Lamartine's geboortedag te Macon zal den lSden October beginnen en bestaan in receptiën, illuminatiën, eene muzikaal-literair dramatische soirée, eene plechtige literaire zitting der Maconsche Aca demie enz., enz. Zelfs zal ter eere van den zanger van „Elvire" een schietwedstrijd op duiven worden gehouden. Den 21 sten October zal, op verzoek der Academie, eene godsdienst plechtigheid in de Kathedraal de feesten be sluiten, onder de leiding van bisschop Perrauö, lid der Fransche Academie. Duitaoh land. In de zaal der „Harmonie" te Berlijn werd Zaterdag-avond door de Duitsche koloniale vrienden ter eere van Carl Peters een groot feest gegeven. Er heorschte eene sterke anti- Engelsche stemming in de vergadering, waar aan de voorzitter, de vry-conservatieve afge vaardigde Cunei in eene uitvoerige rede en onder grooten bijval uitdrukking gaf. Hjj zeide o. a. dat Duitschland, hoowol met Engeland op vriendschappelijken voet, zich daarom nog niet alle onbeschaamdheden behoeft te laten welgevallen. (Daverende bijval.) Duitschland moet op zijne rechten blijven staan. Eenige honderd telegrammen ter begroeting, ook van Duitschers uit Nederland en België, waren staande de vergadeiiDg ontvangen. Te Molsheim, in Lotharingen, is geai res- leerd de weduwe Mauget, die haar zoon naar Frankrjjk had gezonden om daar dienst te nemen. Groo t-Britannlë. De Londensche correspondent der „Dublin Express" meldt dat in de troonrede de in diening van een wetsontwerp voor het lokaal bestuur in Ierland zal worden aangekondigd. Volgens de „Daily News" moet het te Tipperary bij de behandeling van de zaak tegen de Parlementsleden O'Brien. Dillon enz beschuldigd van aansporing om 09 pachten niet te betalen, heel ruw zijn toegegaan. Zoo dra het volk de vervolgden en hur.no verde digers toejuichte, begon de politie er met stokken op to slaan, waarbij o. a. het parle mentslid Harrison zwaar werd gewond.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2