DAGBLAD. N#. 9330. Dinsdag SO September A°. 1890. t§az3 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 September. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden por 8 mi&nden1.10. Prance per post1.40. Afioodf-rlgke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Yin 1—6 regels 1.05. Iedere regel meor/O.lTfr. Grootere letters n&or plaatsruimte. Voor het in* casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieole Henni<so>evingen. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Lelden, op Donderdag 2 October, des namiddags te halfdrie. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (201 2°. Rekening over 1889 van Yrouwen-Kraammoe- ders. (193) 3°. Begrootiog voor 1891 van de Bank van lee ning. (194) 4°. Vooretel betrekkelijk de regeling van den borg tocht en de jaarwedde van den Gemeente-ont vanger. (195 on 199) 5°. Eerste suppletoir kohier van de Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1890. Inkomstenbelasting 1890. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat met 30 Sept. a. s. de derde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op 1 Oct. a. a. minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noödigen mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vcrvolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Sept. 1890. E. KIST, Secretaris. Ds. W. Briët JPzn., predikant te Gorkum, beroepen by de Ned.-Herv. gemeente alhier, is voornemens Zondag 19 October a. s., des avonds te zes uren, in de Pieterskerk zyne intreerede te houden, na alvorens das morgens in die kerk bevestigd te zyn door ds. J. J. Van der Lip. Hedenmiddag ontvingen wy per Fransche mail de Bataviasche bladen van 27 tót 30 Aug alsmede de „Deli-Crt." van 27 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 58, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste: 57, 29, 6 en 3.. De minder gunstige berichten omtrent den tegenwoordigen toestand van Z. M. den Koning, in verschillende nieuwsbladen voor komende, worden grootendeeis bevestigd door de omstandigheid, dat prof. Kosenstein en dr. Vinkjiuysen heden, Maandag, op het Loozyn ontboden om met dr. Vlaanderen over den toestand van Z. M. te consulteeren. Z. M. bracht de twee laatste dagen grootendeeis te bed door. XJ.D Aan den gemeenteraad van Den Haag is voorgesteld om aan mr. P. M. Von Baumhauer, te Le'.den, tegen 15 Nov. het door hem ge vraagd ontslag eervol te verleenen als ieeraar in de staathuishoudkunde aan de beide Hoogere Burgerscholen in de residentie. Ds. J. H. Willebrands, predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Oude- en Nieuwe- Wetering, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Schipluiden. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is heden aanbe steed: het maken van een gedeelte houten amlegbeschoeiing aan het jaagpad langs den Ryn, onder de gemeente Leiderdorp. Laagste inschryver daarvoor was de heer P. Vermeer, te Gouda, voor ƒ543. Voor de levering van brandstoffen ten behoeve van het departement van koloniën waren heden minste inschry versvoor steen kolen, de firma J. T. Perquin en Zn., a ƒ10.50 per 1C00 K.G.voor korte zware turf, Van Gaaien, a ƒ0.581/, per 100 st.voor haardblokken, firma De Swart en Zn., a 8.98 per stère. Eene talryke schare woonde gisteren de avondgodsdienstoefening by in de Groote Kerk te 's-Hage, om met den hooggeachten Hof prediker dr. C. E. Van Koetsveld diens 60 jarige evangeliebediening te herdenken. Dr. Van Koetsveld sprak naar aanleiding van 1 Cor. 1X1:11, en wierp vervolgens een blik op de gebeurtenissen gedurende zyne herderlijke loopbaan, die den 3den October 1830 te Westmaas, zijne eerste standplaats, aanving; zyne tweede standplaats was Berkel (1835), derde: Schoonhoven (1838) en vierde: 's-Gravenhage (1848), zóodat hy 42 jaren te 's-Gravenhage arbeidde. Aan het slot van den dienst stonden de aanwezigen van hunne zitplaatsen op en wydden den beminden herder een toepasselijk lied. Ook in andere kerken werd het jubileum van dr. Van Koetsveld herdacht. De Unie-collecte bracht te Wassenaar op ƒ986. De minister van oorlog bezocht Zaterdag Dordrecht, waar hy da militaire gebouwen inspecteerde. Aan den ontvanger der accynzen M. Groshans, te Haarlem, is op verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Te Benesse is in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer J. Hoogenboom Bz., burgemeester van Renesse, Noordwelle en Serooskerke, lid der Staten van Zeeland en hoofdingeland van Schouwen. De erfprins van Bentheim en diens ge malin hebben het Loo weder verlaten en zyn naar hun slot teruggekeerd. H. M. de Koningin maakte Zondag-middag met prinses Wdhel- mina en de beide prinsjes een wandelrit door het dorp. De prinsjes hadden volop werk met het afnemen hunner hoedjes, de wandelaars te groeten. Saterdag-namiddag aanvaardde dr. G. Heymans het professoraat in de wysbegeerte aan de ryksuniversiteit te Groningen, dat door het vertrek van prof. Van der Wyck, naar Utrecht, vacant was geworden. De nieuwe hoogieeraar deed dit met het uitspreken eener redevoering in het groot-auditorium der hoogeschool over „de beteekenis van het experiment in de nieuwere philosophie", welke redevoering grootendeeis vry voorgedragen werd. Na tot curatoren en hoogleeraren eenige woorden te hebben gericht, bedankte dr. Heymans z|'n ambtsvoorganger, prof. Van der Wyck, en zyn leermeester prof. Land, uit Leiden, voor de hem zoo herhaaldelyk bewe zen belangstelling, die zich ook thans uitte in hunne door hem zeer gewaardeerde tegen woordigheid te dezer plaatse. Eehe schoone toespraak tot ds studenten over de waarde der philosophie voor alle wetenschappelyke studie besloot deze plechtigheid, die by alle aanwezigen zonder twyfel de beste verwach tingen zal hebben opgewekt van de academi sche werkzaamheid van den nieuwen Gror.ing- schen hoogleeraar. De heer H. E. Beunke wordt als sectie ingenieur der Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen van Breda naar Utrecht overgeplaatst, en zal worden belast met den dienst van de spoorwegen van Utrecht naar Rotterdam, van Gouda naar 's-Gravenhage, van Woerden naar Leiden, van Harmeien naar Breukelen en van Utrecht naar Am sterdam. Na 'afloop van het te Amersfoort te zyner eere gegeven souper, is de Transvaalsche com mandant-generaal P. A. Joubert per laatsten Oosterspoortrein naar Amsterdam vertrokken, van waar hy zich naar Londen begeeft. Na eenig verwyl aldaar, neemt hy de reis aan naar Noord-Amerika, alwaar hy inzonderheid te Nieuw York en daarna te Chicago vertoeft, om vervolgens van daar naar de Transvaal terug te keeren. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Sept. Dunge- ness; de „Minerva" arriveerde 28 Sept. van Livorno te Napels en vertrok denzelfden dag van daar naar Messina; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Sept. te Southampton; de „Rembrandt" ver trok 29 Sept. van Portimao naar Amsterdam de „Rotterdam" vertrok 27 Sept. van Nieuw- York naar Amsterdamde „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Sept. van Port-Said; de „Yeendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 28 September van Boulogne-sur-Mer en had in de Noordzee dik ken mistde „Voorwaarts" arriveerde 26 Sept. van Amsterdam te Nieuw-Y'ork. na 13 dagen reis; do „Utrecht", van Rotterdam naar Ja va, is 27 Sept. Sagres gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 2 October niet plaats hebben. O omen IV l O li W N. Van de werf dor firma Botje, Ensing en Co., te GroningeD, werd heden met goed gevolg te water gelaten eene schroef- boot, metende ongeveer 60 ton en gebouwd voor rekening van de Leidsche Stoomboot- Maatschappy „de Volharding". Deze boot zal aan dezelfde fabriek voorzien worden van eene machine van 16 paardenkrachten (nominaal), van het Triple Compound Systeem, en een stoomketel van 10 atmosfeeren spanning. De arrond.-rechtbank te 's-Gra venhage deed heden uitspraak in de jl. Maan dag behandelde zaken. Veroordeeld werden: J. H. Kte Abkoude-Baambrugge, ter zake van diefstal, tot zes maanden; G. L., te Zoeter- woude, ter zake van woderspannigheid, tot drie weken; A. L., te Leiden, alsvoren, tot zeven dagenM. J. R., te Leiderdorp, wegens diefstal, tot zeven dagenJ. J. en P. v. d. B-, fabrieks arbeiders te Leiden, ter zake van wederspan- nigheid, ieder tot vyf dagen. Een jongmensch, dat met zyn meisje ruzie had, sprong Vi-ydag-avond in de Koninginnegracht te 's-Gravenhage. Op haar hulpgeroep werd hy er uitgehaald en naar zyn huis gebracht. Het badseizoen te Scbeveningen zal waarschyniyk op Zaterdag 4 October a. s. worden gesloten. Het Hotel Kurhaus en de Table d'Höte blijven voorloopig nog epen. Eene schuit van den reeder A. Mos, te Scheveningen, naar zee vertrekkend, brak op de bank een der vingerlingen van het roer; onmiddeliyk zette de schipper de vlag op om assistentie, maar velen zagen er govaar in, met eene boot door de branding te gaan. EOTi 5-tal ankerzetters ondernam eindeiyk het waagstuk onder beding van eene flinke belooning. Met levensgevaar gingen zy met de boot in zee; gelukkig kwamen de roeiers buiten de branding, bereikten de schuit Roman van. E. "W ERNE R. 77) „Glück auf!" zeide de opzichter, het hoofd langzaam tot hem omwendend. „Is het nu al te veel moeite, ons goedendag te zeggen My dunkt, dat ge die gewoonte ten minste zoudt kunnen aanhouden!" „Laat my met rust, vader!" voerde Ulrich hem ongeduldig te gemoet, terwyl hy het hoofd nog meer achteroverwierp en zich de hand tegen het voorhoofd drukte. De opzichter haalde de schouders op en keerde zich om, terwyl Martha hare plaats( by het venster verliet en naast haren oom kwam zitten, om het werk weer op te nemen, dat zy gedurende het gesprek met Lorentz uit de hand had gelegd. Eenige minuten lang heerschte er eene gedwongen stilte, doch eindelyk trad de jonge mynwerker zyn vriend op zyde. „Ulrich, Wilms is zooeven hier geweest om u te spreken; hy zal binnen een uur weerkomen. Hy is op al de andere bergwer ken in den omtrek geweest." Ulrich voer met de hand over het voor hoofd, alsof hy eene kwellende gedachte wilde verdrpven. „Nu, en wat verder?" vroeg hy, maar de vraag kloDk weinig belangstellend en half werktuigiyk, als moest hy eerst bedenken, waarvan eigenlyk gesproken werd. „Ze sluiten zich by ons aan", hernam Lorentz. „Goed voorgaan doet goed volgen; ze zyn door ons met nieuwen moed bezield. De strpd breekt nu overal losde özerhutten boven beginnen en dan volgen de andere bergwerken, als alle eischen niet terstond worden toegestaan en dit is natuuriyk niet te verwachten. Zoo zullen we binnen aoht dagen eene geheele werkstaking heb ben onder al do mynwerkersgezellen in het geheele district." „Eindelyk!" Ulrich vloog als geëlectriseerd van zyn stool op. Al zyne onverschilligheid en droo- meryen waren opeens verdwenen. Plotseling had hy al zyne veerkracht teruggekregen. „Eindelyk!" herhaalde hy, diep ademha lend. „Het werd voorwaar ook tyd; ze heb ben ons lang genoeg alleen gelaten! „Omdat wy alleen voorgingen!" „Wel mogelykMaar wy konden niet wach ten. Het was hier een ander geval dan op de overige bergwerken. lederen dag, dat er nog gewerkt werd, bracht de Berkows een stap voor- en ons een stap achteruit. Is Wilms nu naar de dorpen Hy moet het ter stond aan de kameraden meedeelen. Dat zal hun nieuwen moed geven I" „Maar ook opnieuw gebrek doen ljjden zeide de opzichter bedaard. „Die moed laat bovendien nog al wat te wenschen over. Sedert veertien dagen wordt er geen hamer slag meer gehoord. Gy wacht en blyft wach ten op een verzoek, op een voorstel ten minste, dat volgens uw gevoelen komen moot, en ginds houdt alles stil. De beambten ontwy- ken u en mynheer ziet er waarlyk niet naar uit, alsof hy u maar een duimbreed gronds zal gewonnen geven. Geloof my, Ulrich, het was hoog tyd. dat ge ondersteuning kreogt." „We konden het nog best uithouden, vader!" voerde de jonkman hem te gemoet. „Do werkstaking duurt nog nauwelyks veer tien dageD, en ik heb hun vooraf gezegd dat ze zich desnoods op een paar maanden moe ten voorbereiden, als we onzen zin willen krijgen, en dien zullen en moeten we hebben." De oude man schudde het hoofd. „Twee maanden! Dat kunt gy uithouden, en ik en Lorentz kunnen het ook, maarniet diegenen, die vrouw en kinderen hebben." „Ze moeten", zeide Ulrich op yskouden toon. „Ik heb ook gedacht, dat wy het schie- lyker en gemakkelijker zouden gedaan krygen. Maar ik heb my vergist. Ais zy ginds het echter tot het uiterste willen laten komen, zoo zullen we hun hiervan ook de gevolgen doen ondervinden." „Of zy ons!" merkte Lorentz aan. „Als mynheer werkolyk. Ulrich stampte driftig met den voet. „Mynheer" en altyd maar weer „Mynheer." Hebt ge dan in het geheel geene andere benaming voor dien Berkow? Ge hebt hem vroeger toch ook niet zóó genoemd, maar sedert hy u in het aangezicht heeft gezegd, wat hy is en wil zyn, zyt ge geheel door hem ingepakt. Ik zeg u, als wy onzen wil door zetten, dan zyn wy de „mynheeren", dan heeft hy alleen nog den naam, maar wy' hebben de macht t Hy weet best dat het vroeg of laat daartoe moet komen. Daarom verzet by er zich zoo tegen, doch daarom juist moeten wy geen van onze eischen laten vallen geen enkele, het koste wat het wil." „Beproef het!" antwoordde de opzichter kortaf. „Probeer het, of gy alleen de wereld het onderste boven kunt keeren. Gy weet, hoe ik er over denk!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1