Te koop: c. HONDIUS. WINTERMANTELS, PLUCHE JACQUETS, MANTELMAGAZIJN. N°. 9389. Maandag SO September. A0. 1890. Leiden, 27 September. Courant wordt dagelijks met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Zomerzorg;. 12 B. Kettingstraat. 12 C., i>eiv haalGL Over de Passage. UESTEFtS, REGENMANTELS en THI COT- TAILLES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Oiïlcieele Kennisgevingen. Oproeping ln werkeiyken dienst. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris deB KouiDgs in de Provincie Zuid-Holland, van den 27sten Augustus 11., A. No. 2470 (2de Afd.), Provin ciaal blad No. 49; Brengt ter konnis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van hot Koninklijk besluit van den 8sten Mei 18G2 (Staatsblad No. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Woens dag den laten October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar liunne garni zoensplaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder - de wapenen worden geroepen, mot last om te zorgen, da' zij op gemelden dag, vóór vier uren des namid dags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 19 Sept. 1890. DE KANTER. Aan de universiteit alhier zyn afgelegd: het propaedeutisch examen in de geneeskunde door den heerE. S. J. M. A. Eraser; het eerste natuurkundig examen door den heer J. Dienske het tweede natuurkundig examen door den heer J. M. Koekoek, en het theoretisch ge neeskundig examen door de heeren L. F. Driessen en Ch. Bruggeman. Aan mejuffrouw A. M. Willink, onder wijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school te Voorschoten, is door den Raad dier gemeente op haar verzoek tegen 1 Nov. a. s. eervol ontslag verleend. Tot onderwijzer aan de openbare school B te Waddingsveen is benoemd de heer Van Tilburg, van Nieuwerkerk aan den IJsel. Hy ■was No. 4 van de voordracht. Tot gemeente architect te Waddingsveen is benoemd de heer Gorseling. Onder talrijke blijken van belangstelling vierde de heer J. D. Emeis, onderwyzer aan de openbare tusschenschool te Gouda, gis teren zyn 50-jarig ambtsfeest als onderwyzer. Namens de regeering werd hy toegesproken door den inspecteur Fabiusnamens de ge meente en de schoolcommissie (die hem stof- felyke huldebiyken vereerden) door den wet houder Noothoven van Goor; namens het personeel en de leerlingen der school door het hoofd daarvan, den heer P. C. Schriek, terwyl ook de districts- en arrondissements schoolopzieners van hunne belangstelling deden blyken. Men meldt uit Amersfoort, dd. 26 Sept.: Van de villa des burgemeesters, jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, werd hedenavond een rytoer door een gedeelte der stad gemaakt, als volgt: lo. open rytuig, waarin de Trans vaalscbe commandant-generaal P. A. Joubert, de burgemeester en twee Transvaalsche hee ren, omringd door eene eerewacht te paard van Transvaalsche jongelieden en gevolgd door 4 open rytuigen, waarin de andere Transvaal sche jongelieden, die te Amersfoort, Kampen, Deutichem, Leeuwarden en Nymegen hunne opleiding ontvangen. De stoet werd vooraf gegaan door het Amersfoortsche muziekcorps „Caecilia," met fakkellicht. Na afloop van den rytoer, welke aan de bui- tensocibteit „Amicitia" ophield, werd aldaar den commandant-generaal door de voormelde Transvaalsche jongelieden een souper aange boden. Vermoedeiyk vertrekt hedenavond de generaal per laatsten trein uit Amersfoort. IJlt Haarlemmermeer. 't Is voor een dagblad eene aanbeveling, dat de redactie ook de belangen van den landbouw in hare kolommen laat bespreken. Vele onderwerpen kunnen populair worden behandeld en geven dan den lezers ten platten lande aanleiding tot eene nuttige overdenking. Maar toch is er een bezwaar. De landbouw is een vak, dat zich weinig leent tot eeno wiskundige behandeling. Vandaar dan ook, dat men zeer voorzichtig moet zyn met hot maken van gevolgtrekkingen, die wel in byzondere omstandigheden juist zyn, maar niet als algemeene waarheden mogen gelden. Onlangs werd een landbouwbericht mede gedeeld, denkelyk niet u i t, maar toch over onzen polder. Daarin werd de vrucht baarheid van den akkergrond, alhier, bespro ken op eene wyze, welke onder de boeren nogal tegenspraak heeft gevonden. Ieder zal den schryver van dat bericht gaarne toegeven, dat voor een iutensieven landbouw het maken van meer mest zeer wenschelyk was. Maar om te zeggenHaarlemmermeer heeft zooveel duizend koeien te weinig, dat is eene uitspraak, waarby geene rekening wordt ge houden met andere middelen van grondver betering. Een landbouwer moet hier den aard van zyn bouwland en vooral van den ondergrond in het oog houden. Er zyn in onzen polder goede, maar uitgebouwde gronden, welke door mest tot hoogere opbrengsten gebracht kun- non worden. Men vergete echter niet, dat ook de grondbewerking dikwyls te wenschen over laat. Maar er zyn ook werkelyk arme gronden I 1: in onzen polder, waarop eene gewone bemes- ting al heel weinig helpt. Neemt men echter in aanmerking, dat vele van die schrale boven gronden rusten op een vruchtbaren ondergrond, dan is het licht te begrypen, dat zulke landen door diepploegen of diepspitten duurzaam kunnen worden verbeterd. Dat vele boeren, als huurders, zich de kosten niet kunnen getroosten, zal niemand verwon deren, daar het diepspitten soms 200 a 300 gld. per hectare kost. In zulke gevallen is het dan ook als aangewezen, dat de eigenaars in overleg met den landbouwer deze grond verbetering laten bewerkstelligen. In de meeste gevallen zullen de huurders wel bereid worden bevonden, om van het geld, dat aan eene degelyke grondverbetering be steed is, eene goede rente te betalen. Eenige verhooging van den pachtprys zou in dit geval niet onnatuurlyk zyn, tenzy de pachter reeds te hooge huur moest opbrengen. Van de goede resultaten door diepspitten zyn in Haarlemmermeer vele voorbeelden. Verleden jaar in Augustus werd schryver dezes geroepen om over eenige hectaren land advies te geven. De grond werd op tien ver schillende plaatsen onderzocht. Een werkman nam op eiken bunder eenige spitten weg, zoodat er in den bovengrond een vierkant gat ontstond van ongeveer een halven meter diepte. Toen werd de grondboor, die ruim 1.50 M. diep ging, gebruikt en de grond tot ongeveer 1.80 M. onderzocht. Dit onderzoek toonde aan, dat men daar te doen had met eene zandige klei, welke naar de schelpen te oordeelen, vroeger zee bodem geweest was. Van twee hectaren was de bovengrond al byzonder dor. 't Was zwarte aarde, maar met zóó weinig samenhang, dat de overvloedige regens der laatste dagen byna geen spoor van vocht hadden achtergelaten. De planten, welke er groeiden, toonden ook duidelyk de armoede aan, terwyl het welige riet in de slooten aangaf, dat de ondergrond zeer goed was. De boer was het met my eens, dat die twee bunders niet veel meer dan de polder- lasten konden opbrengen. Met dit land werd het diepspitten onder nomen. In den vorigen winter werden de twee bunders omgezet tot eene diepte van 1.60 tot 1.75 M. Deze bewerking geschiedde onder nauwgezet toezicht, en ofschoon de weers gesteldheid in dien winter weinig geëigend was om den ondergrond behoorlyk te ver- kruimelen, bleken toch de goede gevolgen. De landbouwer bewerkte in het voorjaar PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—8 regel»/1.05. Iedere regel meer/0.17b Grootero lettere neer plaatsruimte. Toor het in- oeeseeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. den grond verder en bezaaide dit land met haver en daarin klaver. Wie in het midden van Augustus dit gewas heeft gezien, was dadeiyk overtuigd van het groote nut der flinke bewerking, 't Was in óén woord een prachtig gewasstroo als riet en korrels zoo flink als gewenscht kan worden. Ook de klaver stond, voor zoover dit toen nagegaan kon worden, uitstekend, en met dat land is de landbouwer nu geheel klaar, want na klaver kunnen de beste halmgewas- sen volgen. Dit is nu een voordeel van vele schrale gronden in dezen polder. Dikwyls is de betere grond al door den diepploeg met eene flinke bespanning te be reiken, waarby de kosten aanmerkeiyk ver minderen. De diepploeg is dan voor zulke gronden nog beter dan mest, ofschoon deze altyd eene eerste plaats biyft bekleeden by het bevorderen van de vruchtbaarheid. Ook de wyze, waarop de gewone grond bewerking door ploegen en eggen wordt ver richt, verschilt zeer veel. Waar dit niet met de noodige oplettendheid en maar slordig ge schiedt, daar toonen later de gewassen de groote gebreken. Mest is uitmuntond, maar eene flinke bewerking van onze kleigronden moet toch nommer één zyn. Timmer. INGEZONDEN. Kunst. Do 22ste dezer was do laatste dag van de schilderyen-tentoonstelling te Arnhem. Alle couranten van Nederland vermeldden haar groot succes, er werd veel verkocht vooreen bedrag van wel dertig duizend gulden. Yan de Leidsche tentoonstelling, die al sedert twee maanden gesloten is, verneemt men niets. Ook die kleine tentoonstelling had gewaar- deerde verdiensten, ook daar werden verschei den werken verkocht en wel het meest van die, waarover de critiek zich het sterkst uit sprak maar van algemeene, levendige belang stelling in de geheele zaak was weinig te bespeuren. Zal daarvan by eene tweede tentoonstelling blyken, of by eene derde, of zal door ont houding nader bevestigd worden het woord, door den voorzitter der commissie uitgespro ken: „Op het gebied der kunst is het in onze gemeente ongunstig gesteld."? Het zou jammer zyn als daarin geen verbetering te brengen was. Misschien zal de trekking der verloting iets goeds uitwerken. Aanzien doet gedenken. Per Liter. Per Flesch. jeinever. ƒ0.64 0.52 gebeide jenever 0.79 „0.64 brandewijn 0.67 0.54 inl. 0.90 0.72 cognac 1.01 0.82 buitenl. cognac 1.36 1.10 vteux-cognac „1.70 1.36 Per anker (45 fl medoc 26— 0.62 st.-julien 32- „0.80 st.-estephe 38- 0.90 madera 30— 0.72 fijne madera „42— „0.98 fort 42- 0.98 fijne port 58— 1.36 champagne per fl. „1.10, ƒ1.50, „2- By minstens twee Liter of drie flesschen, 's morgens vóór 12 uren afgehaald aan het pakhuis: Mandanmakerssteeg 17. KLIKEE. ongeveer 400 HE. Voerwortelcn, by H. SLEYTKAMP Co, te Lisse. Op een Dorp naby Leiden wordt gevraagd, tegen hoog loon I van goedo getuigen voorzien, genegen huis werk te verrichten. Brieven franco or.der lettor V aan het Bureel van dit Blad. Dinsdag 30 September a. s. zullen de3 namiddags van zes uren af Tuin en Zaal voor het publiek GESLOTEN zyn, door eene Eeest-Vergaderlng met Dames van de leden der Leidsche Plantenbeurs. GEVRAAGD, wegens huweiyk der tegenwoordige, met November of eerdereene DIENSTBODE, P. G., goed kunnende wasschen en een bur gerpot koken. Adres in persoon by JACOB VAN DEN EYKEL, te Rijnsburg. Ontvangen eene ruime keuze der nieuwste Fransche modellen WAARONDER EENE GROOTE SORTEERING

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13