Telegraphie, alsmede de telegraphisten late en 2de klasae, zullen worden geassimileerd aan den rang der hoofdcommiezen en com miezen der posterijen, met den titel van com miezen der telegraphie van de 1ste, 2de, 3de of 4de klasse, en naast de assistenten der posterijen zullen optreden ondergeschikte amb tenaren der telegraphie, mot den titel van klerk of telegraphist. Ook de brieven- en telegrambestellers zullen in klassen worden verdeeld met bepaling van geregelde trakte- msntsverhoogiDg naar anciënniteit.-Ook voor de overige ambtenaren van de posterijen en telegraphie wordt verbetering van bezoldiging aangevraagd. Een en ander zal ongeveer ƒ400,000 kosten. Tweede Kamer. —De minister van marine heeft heden overgelegd het contract met de fabriekvan stoomwerktuigen te Amsterdam. Ka hot sectie onderzoek der Iegerwet en der Indische begrooting is aan de orde de openbare behandeling van het ontwerp der R(jk8water3taatswerken. De Raad dor gemeente Warmond heeft in zijne vergadering van 24 dezer benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar, den heer C. C. Noderburgh, op eene .jaarwedde van ƒ250, ingaande 1 Januari 1891. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene uitbreiding voorgesteld van het personeel aan 's Rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam met een leeraar in de verloskunde, ter vervanging van den hoog leeraar in de verloskunde aan de universiteit te Amsterdam. De te benoemen gynaecoloog zal het geheele, zoo theoretisch als practised, oncerwys in de verloskunde aan de schooi op zich nemen. Voor 1891 wordt gerekend op uitzending naar Oost- en West-Indiè van ongeveer 55- officieren, 85 onderofficieren en minderen der zeemacht, per particuliere gelegenheid. Voor zoover thans reeds een oordeel kan worden geveld, heeft, naar het getuigenis der Regeering, de zoogenaamde toterwet, zoowel repressief als preventief, een gunstigen invloed uitgeoefend. Van 1 Februari tot 1 Juni van dit jaar werden ruim 30 monsters onderzocht, welke lijjna alle tot eene veroordeeling hebben geleid. Een wetsvoorstel tot invoering van een verplicht examen voor scheepsofficieren en machinisten is aan het departement van water- staat in bewerking; het verplicht examen voor machinisten zal door een facultatief examen worden voorbereid. Hedénnamiddag te halféén waren ten huize van prof. dr. J. G. De Hoop Scheffer te Amsterdam tal van zjjne oua-leerlmgen bjjeen, om, nu z(jne plaats werd vervuld door zijn opvolger prof. dr. S. Cramer, aan den oud- hoogleeraar b(j de Algemeens Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam een bewys hunner hoogachting en liefde aan to bieden. Z(j gaven hem daartoe het werk „Moderne kunst in Nederland, Etsen van Arendzen" en voegden daarbij een album met de namen der 81 gevers. Als tolk der oud-leerlingen trad de heer B. 'Cuperus, van Zutfen, op, die in gevoelvolle woorden den ouden leermeester en vriend den dank bracht van zoovelen, die zooveel aan 'hem zjjn verplicht. En 't was den 70-jarigen krassen man aan te zien, hoe goed 't hem •■deed bjj zijn heengaan het ondubbelzinnig be- w(j8 te ontvangen, dat h(j niet tevergeefs had gearbeid. - Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, vertrok 26 Sept. van Boutogne-sur-Merde „Borneo", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 25 Sept. van Port-Said; de „Prins Maurits" vertrok 22 Sept. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 20 Sept. van Amster dam te Paramaribo en 25 Sept. van daar te Demarara; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 25 Sept. Gibraltar; de „Zuid-Holland", van Rott. naar Java, vertrok 25 Sept. van Suez; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Sept. van Genua; de „Maasdam" vertrok 24 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „P. Caland" is 24 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York aaugekomen; de „Schiedam", van de Plata-Rivier naar Amsterdam, arriveerde 23 Sept. te Santos. Gemengd Nieuws. Den heer J. C. Spaargaren, aan de Haarlemraert rek vaart, by Leiden, zjjn heden nacht uit drie palingkaren ongeveer 500 a 600 halve kilo's paling ontstolen. De Leidscho politie heeft heden eene hoe veelheid soortgo'jjke paling gevonden en tevens een persoon, als vordacht van den diefstal, naar hot bureel van politie overgebracht. Of hy de dief al dan niet is, kan nog niet met zekerheid gezegd worden. De leden dor „LeidschePlanten- beurs" zullen a. s. Dinsdag-avond op Zomer- zorg eene feest vergadering met dames houden. Men meldt ens nit Katnp aan Zee, dd. 25 September: Bjjna had de zee hier een offer geëischt. Een dor badgasten, de heer Van B., had zich met sterke eb en hevigen N.-W.-wind te ver in zee gewaagd en zich den terugtocht naar 't strand onmo gelijk gemaakt. Steeds verder drong de eb hem zeewaarts, zoodat hy weldra grond ver loor en, niet kunnende zwemmen, door de golven werd opgenomen. Op 't eerste hulpgeschrei was de by alle bezoekers van Katwyk welbekende Kees Van Duyn, badknecht aan het hotel „de Zwaan", te paard gesprongen en de zee ingerend. Op eene der daar voor anker liggende bomschui ten geklommen wierp hy den herr Van B. em touw toe. Deze kon dit wel grypeD, maar moest het door uitputting loslaten en verdween weer onder de golven. Tot zyn behoud wierpen ze hem nu tegen de bomschuit, waar hy ander maal naar het touw greep en vandaar aan wal kon worden getrokken. Het is met de eerste maal dat de wakkere Van Duyn door zyn snel beraad en flink beleid een mensehenieven van de zee heeft afgewonnen. Ook de Do-nderdag-avond ver liep te Wassenaar zeer rustig. M. Oosterveer bad een zeer goeden öag, doch de- nacht ia minder gunstig geweest. Laten vrjj het beste- hope»! Men meldt ons heden uit Kat wyk aan Zee: Gisteren zyn nog van de haringr- visschery alhier aangekomenKW. 57, schip- per D. Roe, en KW. 55, schipper H. De Jong, beide van den reeder N. Haasnoot HzKW. 15, schipper Jb. Zwaan, van den reeder H. Van den Marei; KW. 9-, eehipper Jb. Guit, van den reeder F'. E. Meerburg, en KW. 22, schipper P. Kuyt, van den reeder Berken kamp terwyl dozen morgen nog arriveerden KW. 19, schipper T. Van der Plas, van den reeder D. Haasnoot, on KW. 27, schipper Jb-. Kemmelzwaal, van den reeder P. Haasnoot Pz. Al deae schuiten waren vol; het mede genomen zout was verbruikt. De eteurharing bracht gisteren f 16.90-per 1600 stuks en f 12.40 per kantje met fust op. Een party pekelharing werd afgeslagen, doch opgehouden, de volle op f 13.55 ea de jjle op f 0.60. De burgemeester van Koosdurnen waarschuwt om op* zyno hoede te zyn by het aanknoopen van handelsbetrekkingen met I. C. Graaf, wonende te Loosduinen, zich ook wel noemende I. C. De Graaf, aannemer in bouwmaterialen. Vanwege de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw, afdeeling Oegstgeest en omstrekeD, zal 1 October a. s. eene ten toonstelling gehouden worden te Hillegom van paarden, rundvee, schapen, varkens en land en tuinbouwvoortbrengselen, en wel van elf tot vier uren. Des namiddags om ééx uur heeft eene schoonrydery plaats met paard en tilbury en om drie uren zal er ringrydery en sleuteltrekken zyn met paard en tilbury, door paren. Gisteravond is in hst huis van be waring te 's-Hage opgenomen eene 30-jarige vrouw, dienstbode, die door de recherche der politie van de 2de afdeeliDg is aangehouden, omdat men in haar eene gevaarlyke dievegge meent gevonden te hebben. In zes vsrschil- lende diensthuizen zou zy met valsche sleu tels kasten en toonbankladen hebben geopend en daaruit goederen, snuisteryen en geld bob ben weggenomen en dit niet alleen daar ter stede, doch ook in omliggende plaatsen. Hare opsporing was niet gemakkelyk, aan gezien gebleken is dat deze dienstmeid zich onder valsche Damen verhuurde. Amsterdamsche socialisten heb ben gisteravond beproefd te 'B-Hage hun Prin- sesselied langs de straat te venten. De uit roepers een drietal colporteurs kwamen echter slecht van de reis, want in de straten werden zy achtervolgd door een hoop men- schen, die hun allesbehalve vriendeiyk gezind waren, terwyt een troep kinderen het uit roepen door een koor van „weg met de soci alen, leve enz." overschreeuwde. Ten langen leste werd het opdringen zóó sterk, dat de politie, ook ter voorkoming van wanordeiyk- h6den op straat, moest tusschenbeidekomeri. De drie omroepers gaven de voorkeur aan de bescherming van hunne personen door politie agenten, die hen, onder voortdurend gejouw der vyandeiyk gezinde menigte, naar het bureau bracht, alwaar de versjes in beslag geoomen zyn. Te Schiedam worden 's nachts in een kantoor twee oude bekenden van de politie door een politie agent aangetroffen, die hen wilde arresteeren, doch, zich door één hunner bedreigd ziende met eene revolver, eerst assistentie inriep en toen de arrestatie bewerkstelligde. 'Wegens poging tot diefstal met braak zyn beiden door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot gevangenisstraf van o jaren. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd deze zaak gisteren in appèl behandeld. Mr. C. A. Yaillant trad op voor den eersten bekl., mr. J. C. Van Geuns voor den tweeden. Mr. V. betoogde in een doorwrocht pleidooi dat poging tot diefstal hier niet bewezen was. Er konden voorbereidende maatregelen zyn genomen, maar aan de brandkast was niet geraakt; de lessenaar was onbeschadigd. Hy vroeg ontslag van rechtsvervolging. Mr. v. G. sloot zich in hoofdzaak bij dit betoog aan, ten behoeve van zyn cliënt. Het O. M. deed uitkomen, dat a •priori moeilyk eene grens kan worden getrokken tnsschen voorbereidings- en uitvoeringshande lingen en de wetgever had wyseiyk aan den rechter de bostissing gelaten in elk voor komend geval. Er was hier overigens wer- kelyk poging tot diefstal. Bevestiging van het vonnis werd gevraagd.—Uitspraak9October. Hedenavond za) te Delft de plech tige inauguratie der Dieuwe leden van het Delfisch Studentencorps plaats hebben. Gistermiddag is by den heer Halbertsma, photograaf, in de Aert-van-Nes- straat te Rotterdam, brand uitgebroken. Ver scheidene spuiten waren weldra er by. De brand ontstond door het springen van een spirituslampje. Het geheele atelier is uit gebrand. Binnen ruim 2 uren was de brand gebluscht. Gi&teravond word een op den Oostzeodyk te Rotterdam surveilleereiide agent van politie zonder «enige aanleiding beetge pakt, mishandeld en op den grond geworpen door eenige opgeschoten belhamels. De agent bekwam- eene belangrijke kneuzing aan zyn been en werd per brancard naar zyna woning overgebracht. De politie doet eon streng onderzoek naar die personen. Te Botterdam werd gisteren het huweiyk voltrokken van een joDkman van 76 me» eene jongedochter van 7,3 jaar. Er waren vele nieuwsgierigen aan 't Stadhuis om het oud-jonge paar te begroeten. To Grosz-Wysocko, dieht by Ostrowo, zyn vier kinderen by een brand omgekomen. Uit Hamborn wordt gemeld: Een zesjarige knaap vond voor de haisdeur een voorwerp, dat hetn onbekend was, en droeg het daarom naar zyne moeder, die juist het jongste kind in slaap maakte. Ook zy wist niet wat het was en onderzocht het met eene naald. Plotseling volgde een hevige ontploffing der vrouw werden drie vingers van de rech terhand afgerukt en zij werd ernstig in het gelaat gewond. De knaap ontving eenige be duidende kwetsuren in het aangezicht, terwyl het kleintje aan den arm gewond werd. Men vermoedt dat een bergwerker eene dynamiet- patroon verloren had en dat de jongen die vond. De gemeenteontvanger van Lau- ban, de heer Vogel, is op de vlucht. Men vermist 22,000 mark. Het biykt dat het vergaan van het Turksche oorlogsfregat „Ertogoul" te wyten was aan het springen van een stoom ketel. Het vaartuig liep vervolgens op de klippen en verging. Slechts 63 der opvarendeD werden gered en de Russische gezant aan het Japansche hof heeft aangeboden, hen in eene Russische stoomboot naar Turkye terug te doen brengen. De Porte nam dit aanbod aan en nu zal de gezant voor zyne welwillend heid met eene ridderorde worden vereerd. Het is te hopen dat men nu niet weder een on zeewaardig schip met eene groote bemanning zal zenden om dit eereteeken met de vereischte plechtigheid naar Japan over te brengen. Omtrent den hevigen brand in St. Gallen wordt nader gemeld dat de dorpen Rüti, Plonen, Rehag en Moos byna geheel afbrandden. Er werden ruim 300 gebouwen vernield. Het dorp Oberried verkeerde in groot gevaar, doch werd behouden en ook Nobel- wald bleef niet dan met de grootste moeite gespaard. In het goheel zyn 1000 personen zonder dak en van al hunne have beroofd. Al deze dorpen zyn langs den straatweg dicht by elkaar geleden en daaraan was het te wyten, dat de brand, die by hevigen wind uitbrak, zulk een verbazenden omvang kreeg. Onder den invloed van een föhn (warmen, drogen bergwind) is de boven-Ryn in het gebied der jongste overstroomingen opnieuw gestegen en werd de Saelachen-dyk, die met grooto moeite tusschen Lustenau en Hohenembs was aangelegd, weder vernield. Laatstgenoemde plaats werd dientengevolge geheel overstroomd. BUITENLAND Franhrjjk. De „Temps" meldt dat de regeering in den gisteren gehouden ministerraad heeft aan gekondigd, dat zy niet voornemens is nieuwe handelsverdragen te sluiten bjj het verstryken van de verdragen, welke tot 1892 van kracht zyn. In den ministerraad had het denkbeeld de bovenhand, dat slechts één algemeen ta rief zal bestaan, onder voorbehoud van be handeling op den voet der meost begunstigde natie ten opzichte van die volken, die aan Frankryk handelsvoordeelen toekennen. Volgens da „Gil BlaB" hebben de heeren Laguerre en Naquet de beeltenissen van ge neraal Boulanger, welke hunne vertrekken versierden, doen wegnemen. Volgens de „Patrie" zou Eoulanger van plan zyn zich te Montmartre candidaat te stellen, waar hy verleden jaar 3000 stemmen meer kreeg dan Joffrin. Dnltmhland. Meer en meer wordt te Berlyn verzekerd, dat op 1 October de opheffing der socialistenwet zonder luidruchtige betoogingen zal plaats hebben. De phantastische plannen voor feeste- ïyke demonstraties, illuminaties, enz. ver dwenen zachtkens aan. Van de personen, die uit Berlyn verbannen zyn, hebben tot dusver slechts 26 hun terugkeer aangekondigd. Daarentegen worden, naar het echynt, plannen gemaakt om spoedig een aantal socialistische dagbladen te stichten. Onder de talryke vermoedens aangaande de redenen waarom de minister van oorlog Verdy aftreedt, is de nieuwste, dat hy niet genoeg geestdrift betoonde voor de sociale politiek des keizers. Tegenover verscheidene voorstellen, om aan de nieuwe wet voor invalide arbeidslieden en tot ondersteuning der bejaarde werklieden voorloopig nog geen uitvoering te geven, verklaart de officiëeïe „Reichsanzeiger" met nadruk, dat dit niet geoorloofd is naar eene redelyhe uitlegging van de wet, welke stellig met Januari 1891 van kracht zal worden. Keizer "Wilhlem heeft de hertogin van Connaught benoemd tot eere-kolonel van het ïnfanterie-regiment, dat naar haren vader, prins Frederik Karei van Pruisen, heet. Naar het heet, zal by don Ryksdag, terstond na zyne heropening, een ontwerp worden ingediend om het eiland Helgoland in te ïyven by Pruisen en alzoo te voegen by de provincie Sleeswijk-Holstein. Graaf Moltke's 90ste verjaardag zal op 26 October over geheel Duitschland als een soort van nationalen feestdag worden gevierd. Felix Dahn heeft voor die gelegenheid een tooneelspel vervaardigd, dat op don avond van den feestdag te Berlyn zal worden ver toond. Aan eiken schouwburg in Duitschland is een afdruk van dit Btuk gezonden. Prinses Alexandrine van Meeklenburg- Schwerin, zustor van keizer Wilhelm I, is in den ouderdom van 88 jaar overleden. Spanje, De ministerraad heeft het ontwerp goed gekeurd tot conversie der Cubaansche schuld, door den minister van koloniën aangeboden. De „Impartial" zegt dat de conversie zal omvatten de schulden van 1882 en 1886, de biljetten der Spaansche Bank te Havanna en de vlottende schuld van het eiland. De uit gifte zou geschieden tegen den koers van 95 pCt, en eene rente van 5 pCt. De amortisatie zal in 45 jaren geschieden. Groot-BrltcunUS. Williams en Patrice O'Brien zyn gisteren te Tipperary voor den rechter verschenen, onder beschuldiging van samenspanning, Welke ten doel had het betalen der pachtgelden te beletten. De menigte was zeer onstuimig, doch er waren vele soldaten en politie-agen- ten opgeroepen om de orde te bewaren. Koningin Victoria zal tot half Nov. te Balmoral biyven. H. M. wacht daar dezer dagen het bezoek van de koningin van

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2