Zatei'dög 27 September. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 September. Feuilleton. GLÜCK AUF! N°. 9383, A". 1890. CV -fT> PRIJ8 DEZER COURANT: ▼o#r Leiden per 8 meenden.,...1.10. Franc© per post..;a 1.40. JÜEonderlpke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Y*n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het In- caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Uit de Staatsbcgrootlng voor 1891, Hoofdstuk V. Binnenlandsche Zaken.) De voornaamste oorzaak der vermeerderin gen op dit hoofdstuk zgn de uitgaven ter uitvoering van art. 546is der schoolwet, waar voor ƒ750,000 moest worden uitgetrokken, terwijl voor subsidién voor kweekscholen tot opleiding van onderwijzers en onderwijze ressen 59,000 en voor reis-, verblijf- en bureelkosten van inspecteurs en schoolop zieners, wegens uitbreiding van het aan hen opgedragen toezicht, 17,500 meer is geraamd. Voor do Universiteit te Utrecht wordt eene verhooging voorgesteld van 250 voor den schrijver b{j do bibliotheek, die den titel van 2den amanuensis verkrijgt, vermindering met gelijk bedrag van de jaarwedde van den lsten amanuensis en voorts verhooging van jaar wedden van den tweeden bediende bg de bibliotheek, den prosector by do anatomie, dorr aseistent bij de medische policlfaiek, den be diende bij de natuurkunde en den conservatoir hij het kabinet van Natuurlijke Historie. Aan de Universiteit te Groningen wordt voorgesteld uitbreiding van het getal beambten met een tweeden bediende bij de natuurkunde, op eene jaarwedde van 500, en een assistent b(j de geologie en mineralogie, op eene bezol diging van ƒ1000. In den zomer van 1891 zzl bet nieuwe physisch laboratorium te Groningen gereed komen. Dientengevolge zal het jaarljjksck subsidie van 1500 moeten stijgen tot 4000. Voor 1891 is eene verhooging van ƒ83? voldoende. Voorts wordt 5009 aangevraagd als 1ste termijn van een buitengewoon krediet van ƒ10,000 tot aanschaffing van nieuwe instrumenten en benoodigdhedeo. Eindelijk wordt voorgesteld nog 2 jaar subsidie te verleenen om den hoogleeraar Kapteyn in de gelegenheid te stellen den catalogus der sterren van het zuidelijk half rond te voltooien. Op inrichting van lokalen ten behoeve van het chemisch laboratorium en van een lokaal in de bibliotheek is gerekend. Boven dien is ƒ16,000 noodig voor meubileering van het nieuwe physisch laboratorium en 1200 voor het meubileeren van de college- en examenkamers voor de chemie. In 1890 werd 2500 subsidie voor land- bouwvakonderwijs toegekend aan de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiksoord, ƒ3000 aan de Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding, ƒ2000 gewoon en 2000 buitengewoon aan de Vereeniging voor vak onderwijs in de Zuivelbereiding te Bolsward, ƒ1000 aan de Maatschappij van Landbouw en veeteelt in Friesland, 1205.87 aan de Geldersch-Overijselsche Mü. van Landbouw voor onderwijs in de zuivelbereiding. Verschil lende verzoeken van subsidie zijn voorts inge komen, o. a. van de MO. van Weldadigheid voor eene landbouwvakschool, van de Vereeni ging ter bevordering van Tuin-, Landbouw en Veeteelt te Vlijmen voor te geven onderwijs, van den voorzitter der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Vugbt voor verbeterde inrichtingen voor zuivelbereiding on van het Genootschap ter bevordering van den laudbouw in Drente voor aanstelling van een landbouw-consulent. Het overleg over deze aanvragon wordt alsnog voortgezet. Door de Kegeering werd reeds tot land- bouwleeraar aangesteld dr. A. W. Prins, te Renkum, voor Gelderland en Overjjsel. Thans worden voorgesteld gelden cm nog twee land- bouwleeraars aan te stellen. Omtre.it het zeevaartkundig onderwijs wordt^ sjemeld, dat met 1 September j. 1. de reorganisatie der zeevaartschool te Rotterdam geheel is tet stand gekomen. Het bestuur der zeevaartkundige school te Amsterdam heeft 6000 "Rijkssubsidie aanvaard voor eene reor ganisatie, die binnen korten tijd in werking zal komen. Voorts zijn de sufcsidiën, aan Schier monnikoog en Delfzijl verleend, verhoogd met f SOO en 1000 voor een onderwijzer in de stoomwerktuigkunde aan de zeevaartscholen in die gemeenten. In onderzoek z()n aanvragen van de ge meentebesturen van Veendata en Helder, van de academie .Minerva" te Groningen en van commissarissen der school voor wis- en zee vaartkunde te Harlingenmet het oog op een en ander is 30,000 uitgetrokken. Voorgesteld wordt het abonnement voor bureaubehoeften der inspecteurs van het lager onderwijs van ƒ300 op ƒ400 en dat van ieder der districtsschoolopziener van 200 op f300 te brengen. Door gewijzigde omschrij ving zal het mogelijk zijn de arrondlssements- scboolopzieners te Amsterdam en Rotterdam in het genot te laten van eene billijke vergoeding der uitgaven, welke uit de vervulling hunner onbezoldigde betrekking voortvloeit. Met het oog op de grootere noodzakelijkheid om te reizen van de arrond.-schoolopzieners zal ver hooging van vergoeding noodig zijn en is daartoe 15,000 meer uitgetrokken. Waarschijnlijk zal aan een zestal ge meentelijke en bijzondere kweekscholen tot opleiding van onderwijzers subsidie kunnen worden verleend. Daarop is gerekend door den desbetreffenden begrootingepost op 100,000 uit te trekken. Als bijdrage in de jaarwedde van onder wijzers aan bijzondere lagere scholen is ver moedelijk te rekenen op eene uitgaaf van ƒ735,924 08, waarbij nog te rekenen valt op bfldragen voor scholen, na 1 Juni 1890 ge opend, zoodat f 750,000 als vermoedelijke uitgaaf is uitgetrokken. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden van de Maat schappij 'ft Nut van 't Algemeen is in dank ontvangen het rapport van de commissie tot opneming der boeken en effecten van de Spaar bank, dat strekte tot goedkeuring der reke- ming, welke in keurige orde bevonden was, terwijl de effecten acccord waren, en eindigde met de opmerking dat moeilijk meerdere waar borgen voor inzenders konden gevonden wor den dan bij de Leidsche Spaarbank. Verder is voorgelezen bet rapport van de afgevaardigden ter Algemeene Vergadering; zijn benoemd de heeren F. Beyerinck, mr. O. W. Sipke8, C. C. Tieleman en P. Werkman als leden der commissie tot het opnemen der rekening en verantwoording van den penning meester des departements en der daaraan verbonden inrichtingen.; is benoemd tot secretaris van bet departe ment mr. L. Offerhaus, na een woord van den voorzitter ter nagedachtenis van den overlede» secretaris, den heer S. Crommelin; tot lid van de commissie voor de burger zangschool de heer K. T. L. Van der Woert en tot leden van de commissie voor de spaar bank de heeren: mr. C. H. M. Dozy en mr. De Vries. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen ln de geneeskunde afgelegd door de heeren F. Wjjdenes Spaans en J. W. C. Kolff. De heer G. H. Wagenaar, cand. alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Kortenhoef (cl. Amersfoort). De firma Schreuder en Van Baak alhier bericht, volgens achterstaande advertentie, dat tjj haar verschenen zjjn twee marschen, de eene op bet populaire lied: „Ik zal het zeggen aan mjjn moeder", de andere een „Njord"-defileermarsch, beide voor piano. Na kennismaking daarmede durven weals onze meening uitsproken dat deze marschen een groot succes zullen hebben, daar ze in flinken, opgewekten marschvorm geschreven zyn, terwjjl de „Njord"-defileermarsch, opge dragen aan den praeses der studenten roei- vereeniging alhier, den heer J. .35. Vsnx Rhede van der Kloot, daarenboven eene niet. onwelkome verschijning zijn zal, daar, zoover ons bekend is, die vereeniging geen eigen- defileer-marsch heeft. De uitgever, vanouds gunstig bekend op het gebied van muziekhandel, heeft ook nu weer gezorgd voor een keurignetten en goed- koopen druk, met toepasselijk titelblad. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Veendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten poslkantore al hier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Zaterdag-ochtend om 7.55 bezorgd zgn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De commissie te ZoeterwouJe, bedoeld bij art. 131 der gemeentewet, zal op Dins dagochtend 30 September a. s., te halfelf, in het raadhuis aldaar bijeenkomen ter vast stelling van het rapport in zake de grensrege ling Zoeterwoude- Leiden. Met ingang van 1 October treden ge wijzigde vrachtprijzen in werking voor het rechtstreeksch verkeer tusschen de stations van den Ned. Rijnspoorweg te Utrecht, Am sterdam, Leidon, Den Haag, Scheveningen en Rotterdam en de stations van de Oester- stoomtram te Doorn, Wijk bg-Duurstede, Leer- sum, Amerc-ngen en Reeuen (Stad). Voor de op 8 October te 's-Hage aan te vangen najaarsexamens voor de akte als onderwijzer of onderwijzeres, ingevolge art. 56a der wet op het lager onderwijs, hebben zich ongeveer 180 personen aangemeld. Naar vernomen wordt, zal Nederland de door de Italiaansche Regeering gedane uitnoodiging tot deelneming aan de internatio nale sanitaire conferentie te Rome waar schijnlijk aannemen en zich alsdan door spe ciale afgevaardigden doen vertegenwoordigen. Ten behoeve van de ambtenaren van de Posterijen en de Telegraphie is op de begroo ting van Waterstaat eene traktements-verbe- tering voorgesteld, gepaard met afschaffing van het emolumenten- en premién-stelsel. Slechts geleidelijk, naarmate er vacaturen ont staan, zal intusschen eene verdeeling plaats hebben van de directeuren van de postkan toren en van de vereenigde kantoren, in klas sen geregeld. Sommige onderdirecteuren der Roman van E. WERNER. 72) Deze kalme verzekerdheid bleef niet in ge breke, indruk te maken op de aan gehoor zamen gewende menigte. Het was slechts de vraag, wien zij ditmaal zou gehoorzamen. Ten tweeden male vestigden zich aller blik ken vragend op Ulrich, die nog altijd bleef zwjjgen. Wederom zag hjj op, toen zijdelings, naar het bleeke gelaat van Eugénie. Opeens trad hy achteruit. „Maakt plaats, daar links, zoodat de paar den kunnen voorbygaan 1" Onmiddeliyk werd aan dit bevel voldaan met een spoed, alsof de lieden niet ongaarne gehoorzaamden. In minder dan eene minuut was een breede doorgang geopend, zoodat Berkow en zgne vrouw zich ongehinderd konden verwyderen. Aan gene zyde van den straatweg sloegen zy het boschpad weer in en verdwenen wel dra tusschen het geboomte. „Hoor eens, Ulrich!" met deze op iet wat verwptenden toon uitgesproken woorden trad Lorentz zgn kameraad op zyde „ge zyt zoo straks tegen my uitgevaren, omdat ik ginds by de yzerhutten tot rust en kalmte vermaande en wat hebt ggzelfnu gedaan?" De aangesprokene staarde nog altyd naar de boomen in het verschietthans, nu de persoonlykheid van den jongen chef geen invloed meer op hem uitoefende, scheen zyne edelmoedige opwelling hem alweder te be rouwen. „Eén tegen honderd 1" mompelde hy op bitteren toon, „en ik voel my veilig in uw midden 1" Jawel, aan fraaie woorden ontbreekt het hun nooit als ze bang zgn, en wy wy laten ons altyd maar weer inpakken 1" „Die zag er niet uit alsof hg bang was!" hernam Lorentz met volle overtuiging. „Hy is een geheel ander man dan zyn vader. Ulricb, wy moesten maar. „Wat moesten wy?" viel Ulrich hem driftig in de rede. „Toegeven, nietwaar? Zoodat gy maar weer rust en kalmte hebt en bg het later nog veel erger kan maken dan zyn vader het ooit heeft gemaakt als hg bemerkt dat by in alles zgn zin krggt. Zoo ik hem nu liet gaan, geschiedde dit enkel, omdat hy niet alleen was, omdat hg zyne vrouw bg zich had en omdat. Hg hield plotseling op. De trotsche, in zicbzelven gekeerde man zou zich liever de tong afgebeten dan zyn kameraad bekend hebben, welke maebt hem ditmaal zoo toe gevend had gestemd. Arthur en Eugénie waren intusschen zwy- gend voortgereden. Alsof het gevaar, dat zy te zamen getrotseerd hadden, hen ook nader tot elkander had gebracht, lieten zy hunne paarden nog altyd dicht naast elkander voort stappen, ofschoon de breedere weg hier anders ruimte genoeg aanbood, en nog altyd hield Arthur Afra by den teugel, hoewel er thans niets meer te duchten en alle verdere zorg by zulk eene koene amazone ten eenenmale overbodig was. „Begrypt ge nu het gevaar, dat u vandaag hierbuiten bedreigde „Ja. Maar ook het gevaarlgke van uw toestand." „Ik moet er my in schikken. Ge hebt zelve gezien, hoe blindelings allen dien Hart man gehoorzamen. Eén woord uit zyn mond en men liet ons ongedeerd heengaan; geen eDkele waagde het, zgne stem hiertegen te verheffen, en t-och wachtten zy gezameniyk slechts op een teeken, om zich tegen ons te wenden." „Hg gaf echter dat teeken niet", zeide Eugénie met een byzonderen nadruk op het laatste woord. Opnieuw wierp Arthur haar een langen, somberen blik toe. „Neen. Heden niet. Hg zal wel het best weten, wat hem terughoudt. Maar hy kan het morgen, overmorgen doen, als wy elkaar weder ontmoeten. Ik stel my eigenlyk niets anders voor." By den uitgang van het bosch, welken zy thans bereikten, brachten zy de paarden in snelleren draf en hielden een kwartier later voor het terras van het landhuis stil. Arthur sprong uit den zadel - hoe licht en vlug, in vergeiyking met zyne vroegere, trage be wegingen! Hy strekte de hand uit, om ook zgne echtgenoote te helpen afstggen, maar de jonge vrouw zag nog altyd geweldig bleek; zy beefde, toen hy den arm om haar heensloeg, en dat boven nam nog toe, toen die arm haar iets langer omvat hield dan anders, als hy haar dien dienst bewees. „Hebt ge u ongerust gemaakt?" vroeg hg zacht, terwgl hg haren arm in den zyne legde, om haar naar huis te geleiden. Eugénie antwoordde niet. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1