Ook hoorde men in de verte een paar schoten vallen, welke echter niet3 bijzonders schenen te beteekenen; althans in bedoelde richting was geen onraad te bespeuren. Toch viel vri) duidelijk uit de gesprekken op te maken, dat de gemoederen nog alles behalve tot kalmte zijn gekomen. Men acht den termijn van 1 December a. s., togen welken de gemeente-opzichter gister namiddag door den Raad zijn eervol ontslag heeft gekregen, veel te lang, en gelooft niet dat hy het in de gemeente nog tot dien tijd zal kannen uithouden. Het grootste gedeelte der gemeentenaren ia sedert zijn tweede huwelijk met eene Haag- sche kamenier, die bij eens adellijke familie in betrekking was, welk huwelijk in de goheelo historie eene hoofdrol speelde, tegen hem ge kant; alsmede tegen hen, die hem op bijzon dere wijze in bescherming namen. In don toestand van den door den gemeente veldwachter Zwartbol ernstig gewonden 24- jarigen jongeling M. Oosterveen is gelukkig eenige verbetering te bespeuren, ten minste de dokter, onder wiens behandeling hij is, meende weer eenige hoop te kunnen geven. De ge kwetste bracht heden oen rustigen nacht door. Zonder van hunne geladen revolvers of andere wapenen gebruik te hebben behoeven maken, konden de rijksveldwachters tegen middernacht weer naar Den Haag terugkeeren. De orde werd in het geheel niet verstoord. Er hoerscht te Zoeterwoude ziekte onder de varkens. Vooral de landbou wers, die aan den Weipoortschen weg wonen, ondervinden daarvan 8e nadeelige gevolgen. J. H. K., geboren te Vinkeveen, wonende te Abcoude-Baambrugge, die reeds meermalen met de justitie had kennis ge maakt, had zich weder voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, ditmaal beklaagd uit een winkel te Oudshoorn een klokje te hebben weggenomen. Beklaagde bekende volmondig den diefstal bedreven te hebben, ei in verband met deze bekentenis en de verklaringen der getuigen vorderde het O. M. veroordeeling tot 6 maan den gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Verschoor, pleitte eenige verzachtende omstandigheden. Uitspraak over acht dagen. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren: H. B., arbeider te Hazerswoude, wegens diefstal van twee jassen en eene das, tot 45 dagen gevangenisstraf; R. D., vroeger gemeente-veldwachter te Langeruigeweido, wegens verduistering van geld, tot drie maanden gevangenisstraf; H. J., koopman te Bergschenhoek, wegens beleediging van een ambtenaar en wederspan- nigheid, tot twee maanden gevangenisstraf. Gisteravond ging een paard, voor eene vigilante gespannen, op den Ouden dijk te Kralingen op hol. De koetsier, die in het portier van het rytuig zat, sloeg, ten einde de leidsels in handen te krygen en het paard tot staan te brengen, eene ruit van hot rijtuig in stukken, doch terwijl hy daar mede bezig was, geraakte hy met hetrytuig te water. Aan de spoedige hulp, die hem werd verleend, is het te danken dat hy nog behou den op het droge werd gebracht. Het paard werd op den Goudschen Weg tot stilstaan gebracht. Het rytulg bekwam belangryke schade. Gistermiddag om kwart over vieren ontstond te Rotterdam brand in het watteamagazyn op de bovenste verdieping van het pand aan de Hoogstraat, waarin het magazyn van gemaakte kleeren van de heeren Peek Cloppenburg is gevestigd. In minder dan vgf minuten stond de geheele zolderver dieping in lichterlaaie. Door de werking van tien handspuiten en eene stoomspuit was men den brand, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te vyf uren meester. Eenige spuiten bleven echter nog eenigen tyd doorwerken, omdat de massa stoffen, welke op den zolder lagen, nog smeulde. De schade, vooral waterschade, isaanzienlyk. Te omstreeks halfelf is het pand weder opnieuw begonnen te smeulen en was om streeks halftwaalf door de werking van eene spuit gebluscht. Aan het Dagelyksch Bestuur van Amsterdam zyn ingezonden de plannen en schetateekeningen van een daar op te richten groot café concert, dat zal verryzen op het Rembrandtspleiii tusschen Mille Colon nes en hot vooruitgebouwde meubelmagazyn van den heer Van Horpen. Verschillende personen hebben zich ver- eonigd o:n de onderneming te steunen. Git Amsterdam o. a. de heeren jhr. Engelen van Pylsweerd, Specht Grüp en jhr. Th. De Geer enz. De bouwplannen zijn ontworpen door de architecten Fuyk en Van Rossum, bekend door den bouw van den Circus Carré en het Poolsche koffiehuis. Van niot minder dan 12 porceelen heeft de onderneming zich den voorwaardeiyken eigendom verzekerd. De zaal zal eene diepte hebben van 36 meter by eene breedte van 22 meter. Het geheele gebouw zal, ook met het oog op brand, naar de eischen des tyds worden iugericbt en met parterre, stalles en promenoir eene ruimte voor 900 personen aanbieden. De eskadrons van het 3de re g. huzaren, die deelnemen aan de oefeningen der cavalerie in het Gooi, keeren 27 dezer naar hun garnizoen te 's-Hage terug. Door het vallen van eene petro- leumlamp ontstond brand in het confectie- magazyn „De Stad Parys", te Broda, welke zich aanvaokeiyk dreigend liet aanzien, doch door spoedige hulp in den aanvang gebluscht werd. Alleen aan verbrande goederen werd nogal schade geleden. De bank van leening te N y m e- gen, waarin enorme dieverijen en vervalschin- gen der registers zyn aan het licht gekomen, is tydeiyk voor het publiek gesloten. Daar de tegenwoordige directeur en de gearresteerde Iste klerk T. sedert Sopt. 1880 aan de bank in functie zyn geweest, zullen de boeken der bank over dit tienjarig tydvak door eene spe ciale commissie worden onderzocht om den geheelen waren toestand te leeren kennen. Tot dusver is geconstateerd dat 503 panden, met eene gezamenlyke waarde van f 3636, uit de bank zyn verdwenen. Men verwacht dat door het nader onderzoek nog meerdere malversa tiën aan het licht zullen treden. Toon gisternamiddag de trein, welke om 3.20 van Velzen naar Amsterdam vertrekt, juist het slation verlaten had, werd! er met kracht aan den noodrem getrokken door den heer J. S. Hoek, van Beverwijk. De- trein stond onmiddeilyk stil. By onderzoek bleek dat 5 matrozen, die met hem in eene zelfde coupé zaten, hem, volgens zyn zeggen, een pak slaag wilden toedienen; daar bet overige publiek uit datzelfde rytuig tegen deze- bewering opkwam, werd er proces verbaal opgemaakt en do heer Hoek uit den trein gezet. To Kampen beeft gisternacht in de stroopapierfabriek een droevig ongeluk plaats gehad. Een S2-jarige arbeider werd, terwjj.l hy met z;jn werk bezig wa3s door het rad van eene machine gegrepen, een paar malen rondgeslingerd en daardoor deeriyk gewond. Niet lang daarna overleed hy. Een beslissende slag werd Zondag avond te Maartensdijk in de herberg geleverd. Daar werd onder volkomen duisternis een paar heldhaftige lieden hadden de lampen uitgeblazen of stukgeslagen eene vecht- party gehouden tusschen boeren en in kwar tier zünde militairen, waarby tot wapenen mes sen dienden, met het gevolg, dat verschillende personen werden verwond, een paar soldaten zelfs zóó hevig, dat men voor het bejroud van hun leven vreest. De gekwetsten werden per ziekenwagen vervoerd. (Y. R. Ct.) Volgens rapport van kapt. S. Turfboer, ontmoette het stoomschip „Prinses Wilhelmina" op 16 September een schoener onder Spaansche vlag met sein op: „heb ge neeskundige hulp noolig" en kwam, toen de „Prinses Wilhelmina" gestopt had, eene sloep langs boord, waarin zich een matroos bevond, die door een messteek gewond was en bleek te zyn van den schoener, genaamd „Tres Hermanos", kapt. Rozendi, thuis behoorende te Matricula Villa Garcia, komende van Torre- viejé en bestemd naar Composancas. Na ver leende geneeskundige hulp vervolgde de „Prinses Wilhelmina" haren weg. Op grond dat de „Prinses Wilhelmina" in aanraking was geweest met een schip, ko mende van eene Spaansche haven, is zy te IJmuiden in quarantaine geweest, totdat by geneeskundig onderzoek bleek, dat dit geheel overbodig was. Vele huiseigenaren verhuren by voorkeur hunne huizen aan gezinnen zonder kinderen. Het dagblad „La Pair" verhaalt nu een geval, waarin het tegenovergestelde plaats hseft. Een huiseigenaar te Parys, de heer Bahut, verhuurt de woningen in zyn omvang- ryk perceel alleen aan gezinnen, die met kin doren gezegend zyn. Buitendien ontvangt elke moeder, in z()n huis wonende, by vermeer dering van gezin een geschenk van tien franken, eene kip en steenkolen voor den winter. Het blad voegt er by, dat deze huiseigenaar zelf zevent en kinderen in leven heeft. Eene nieuwe epidemie van influ enza is in de vorige week to Pesth en in eenige plattelandsstedon van Hongaryo uitge broken. Ook te Weenen, waar die ziekte ver leden winter zoo huishield, is ze weer opge treden met dezelfde kenteekenen. In een brief uit Madrid aan de „Independence" over den brand in het Al- hambra-paleis te Grenada wordt verzekerd dat er des nachts geen wacht gehouden werd en geene voorzorgsmaatregelen tegen brand genomen waren, en wel omdat de daarvoor bestemde 30,000 peseta's op de bogrooting waren „bezuinigd." Be concierge sliep zóó vast, dat er een half uur verstreek eer men toegang had gekregen. Uit Beriyn wordt gemeld dat de schouwing van hot lyk der actrice Hoek aan het licht gebracht heeft dat van zelfmoord door vergif geen sprake kan zyn. De doodgraver Frans Rabl, te IIy (Stiermarken), die eenige maanden geleden in hechtenis genomen werd onder beschuldiging van 31 misdaden gepleegd te hebben (waar onder ettelyke moorden en brandstichtingen), ls thans door het Hof te Graz ter dood ver oordeeld. By de wedloopen te Morlanwelz (België) op Zondag 11. behaalde de heer J. Spinks, een der leerlingen van den huize „ten Hoek", te Bennebroek, een eersten en een tweeden prys. Te Messina hebben dezer dagen twee knapen van achttien en vyftien jaar, Arena en Bk>nuo, wegens eene speelschuld van 5 centen, op eene eenzame plaats met messen geduelleerd, zonder getuigen. Biondo, in het hart getroffen, viel dood neer. Arena, licht aan den schouder gekwetst, heeft zich- zeiven aangegeven. By Richmond werd een politie- agent 's ochtends dood aan den weg gevonden. De menschen in de buurt hadden 's avonds een schot hooren vallen, maar-niemand ging kyken of er ook hulp nocdig was. De moordenaar is gearresteerd. Op een registratiebureau in een arrondissement te Parys is voor 35,000 franken aan zegels gestolen. In eene stsenkolenmyn te Wilkes barre (Pennsylvania) zyn by eene gasontplof fing Zaterdag 4 mijnwerkers omgekomen. De wervelstorm, wsiite te Mar seille woedde, richtte groote schade aan. De straten werden in stortbeken veranderd en eenige huizen stortten in; eene vrouw en haar kind verdronken, terwyi veie personen niet dan met moeite konden worden gered. Twee maal sloeg de bliksem in: eensin eene fabriek en daarna in de Hervormde kerk. Een instor tende muur bedolf eene vrouw en 2 kinderen, die jammerlijk omkwamen., en kwetste 3 personen. De storm ging van buien zwaren hagel vergezeld. Ook te Nimes en omgeving vertoonde de 3torm zyn» uitwerking en elders in Zuid- Frankryk is het ook boos weer geweest. De verwoesting in den omtrek van NImss is bijzonder groot. De wijnoogst was slechts gedeelteiyk binnen en hetgeen nog te veld stond, is geheel vernield. Alle tremen van Alais en Yigon kwamen te laat en op meer dan i" éne lyn is het verkeer geheel gestremd. Men vreest voor groote overstroomingen, daar de Gardon en de Yidourle sterk gezwollen zyn. Te Mallemort staan omstreeks 6 vk. myi geheel onder water en is aan den oogst groote schade toegebracht. Meer dan 800 tons druiven werden vernield, veel vee verdronk. In de laatste 33 jaar waB zulk eene ramp niet voor gekomen. Ook de overstrooming der Lot heeft een groot stuk land woest gelegd en verscheidene bruggen over deze rivier zyn weggeslagen. Nader worden nog do volgende byzonder- heden gemeld: In Marseille overstroomde een aantal var kensstallen, zoodat de bewoners, ter geza menlyke waarde van omstreeks 72,000 gulden, omkwamen. Te Beaucaire rees de Rböne byna 19 voet en sloeg het water over de markt plaats. Ook de stroomen, welke in de Dauphiné en in de Cevennes ontspringen, rezen tot on gekende hoogte en ofschoon geen menschen- levens verloren gingen, is veel vee weggesleept en verdronken. Te Valleraugnes, by Nimes, overstroomde de Hérault het kerkhof en spoelde vele ki3tea naar het dorp. In den omtrek van Parys, waar een hevig onweer woedde en de regen een paar uren duurde, werd even eens groote schade veroorzaakt. Te Saragossa zyn Maandag onder een expresse-trein uit San-Sebastian drie bom- m9:-i gesprongen. c «Sv eagSgjjBaMBgjgj BUITENLAND. FrankrJJk. Het Parysche congres tegen don slaven handel heeft zyne eerste openbare zitting ge houden in de groote zaal van het Aardrijks kundig Genootschap. Tot voorzitter werd de gewezen afgevaardigde Keiler benoemd, terwyi verder de heeren Jules Simon, Lefóvre Pon- talès en Carmel Brincat, hulpbisschop van Carthago, als leden van het bestuur optraden. President Keiler verwelkomde de buitenland- sehe afgevaardigden en roemde de verdienste van kardinaal Lavigerie. Voorts trachtte hy aan te toonen dat de Mahomedaansche gods dienst getoond had, niet in staat te zyn, de beschaving onder de negers te verbreiden. Alleen Christelyke zendelingen waren, volgens den heer Keiler, geschikt voor dit werk. De Fransche vereenigingen der „Gens de lettres" en der „Auteurs dramatiques" zyn van plan op het congres, dat in October te Londen moet plaats hebben, voorstellen te doen tot volledige bescherming van den letter kundigen eigendom. Een der middelen zal zyn de hulp der regeeringen in te roepen om op Nederland in dit opzicht invloed te oefenen. De steun der Fransche regeering schynt reeds toegezegd. De heer Lamouroux, de vroegere secre taris van den kassier der Boulangisten, Dillon, heeft een boek, getiteld: „Un An d'Exil"het licht doen zien, waarin hy de geschiedenis van het Boulangisme geschreven heeft. De 6chryver verhaalt o. a. hoe bij in negentien reizen naar Brussel na do vlucht van Boulanger 1600 kilogram papieren van allerlei aard ver voerde, hoe ondankbaar en zelfzuchtig de generaal zich te dien aanzien en ook jegens anderen toonde, hoe bjj eene der huiszoekingen door de politie wagenvrachten gedrukte stuk ken in een kelder onopgemerkt bleven, hoe Boulanger den broeder van de kamenier zyner „vriendin", mm8 Bonnemain, een verloopen man, bedelaar, candidaat stelde te Blois en hem 8000 fr. daarvoor deed ter hand stellen, hoe een ander 5000 fr. kreeg om aich candi daat te stellen in eene der koloniën, maar zorgde te Iaat te komen voor de boot, en wat dies meer zy. Dnltatohlsnd. Luidens een telegram uit Zanzibar, dd. 23 Sept., geraakte een Dnitsch onderdaan, Knnzel genaamd, die met aeht Duitschers onlangs te Lami aan land kwam, op 15 dezer te Witu in gehecht met de inwoners dier stad. Hierbjj werden Künzel en zeven zyner metgezellen gedood; slechts aan één gelukte het te ont vluchten. Een onderzoek is gelast. Majoor Von Normann, commandant van de olflciersschool te Beriyn, heeft zich gister ochtend vroeg van kant gemaakt door middel van vergif en opening van een slagader. Do Berlynsche overheid neemt omvang- ryke voorzorgsmaatregelen ter onderdrukking van mogelyke rustverstoring op 30 dezer en op 1 October. PortugaL Uit Lissabon wordt aan de „Etoile" geseind, dat de koningin, toen zy eene wandeling maakte, door het volk is beleedigd en zelfs met slagen bedreigd. De politie heeft de ko ningin met de blanke wapenen tegen het tie rende gepeupel moeten beschermen. De koning van Portugal is, blykens latere berichten uit Lissabon, weder geheel hersteld. Oosteiir.*Hoagt-llIon(rroUle. Te Mantche, In Oostenryk, ls eene nieuwe ryke kwikzilverlaag gevonden, niet minder dan 3 voet beneden den grond. De HoDgaarsche ministerraad heeft be sloten het verbod tot invoer van Servische varkens op te heffen. De Hongaarsche em de Servische regeering zullen byzondere afgevaar digden benoemen om het verkeer, dat thans herleve» zal, te regelen. Tienduizenden var kens wachtten, zegt men, sinds geruimen tyd aan de grens op het oogenblik, dat ze het ryk van keizer Frans Jozef mochten binnen komen. Vereculsrde Staten, De werkstaking der democraten in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden duurt voort. Er zyn nog niet genoeg repu- blikeinsche afgevaardigden te Washington, om oen voldoend aantal leden alleen uit deze party byeen te kunnen brengen. Het hoogste aantal republikeinen, dat Maandag byeenge- bracht kon worden, was 161, benevens de twee democraten, die steeds al3 woordvoer ders hunner party aanwezig zyn. De overige democraten houden zich op in de andere ver trekken van het gebouw, maar zy wagen zich

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2